Tweak için yardım

Hoparlörler » Tweeter(tiz), mid-range(orta sesler), woofer ve subwoofer'lar hakkındaki tüm soru(n)lar

Tweak için yardım

Okunmamış iletigönderen akar » 25 May 2009, 23:32

Eski 3 yollu Sony marka kolonlarımı söktüğümde mid ve tweeter'ların tamamen uyduruk çin malı, woofer'ında idare eder tayvan malı olduğunu gördüm ve amplifikatörden gelen kablo woofer'a direk mid ve tweeter'a da birer kondansatör ile bağlıydı. İyileştirme yapmaya karar verdim.
Planlarım:
1. Kabin içi elyaf ya da cam yünü ile kaplanacak.
2. Kablolar kaliteli bakır kablo ile değiştirilecek.
3. Mid ve tweeter değiştirilecek. Sorunum da bu noktada başlıyor. İki seçenek düşünüyorum. Birincisi http://www.adisa.com.tr/goster1.asp?id=170 adresteki gibi bir full range sürücü alıp bunu direk bağlantı yapıp mevcut tweeter ve woofer için daha kaliteli malzemeler ile 1. derece crossover yapmak. İkincisi kaliteli mid ve tweeter alıp 3. derece bir crossover yaparak bütün sürücüleri bağlamak.

Forumu inceledim bu konuda çok değerli bilgiler paylaşılmış ve oldukça deneyimli arkadaşlar var. Bu konuda deneyimli arkadaşlar yardımcı olurlarsa sevinirim.
Orta düzey lambalı bir amplifikatör (opera consonance) ile hoparlörleri sürüyorum, elim havya tutar gençlikte aktif olarak elektronik hobicisiydim, phile düzeyinde olmasa da kulağım fena değildir, klasik müzik ve jazz dinliyorum (yani midler önemli).

Teşekkürler,
akar
Yeni Üye

İl: tokat

Cevap: Tweak için yardım

Okunmamış iletigönderen e154 » 25 May 2009, 23:50

Fullrangeler zatan bütün frekans bandını kapsar yani tek yollu kullanılmak için yapılmıştır sizin dediğiniz gibi yapmak biraz karışık olabilir belki tweeter ile desteklenebilir ama mid sürücü için iyi sonuçlar verceğini sanmıyorum
e154
DIY Audio Gurusu

İl: Ankara
Meslek: Elektrik Teknikeri

Okunmamış iletigönderen akar » 26 May 2009, 10:22

Yani full range yerine şöyle http://www.adisa.com.tr/goster1.asp?id=126 bir mid kullansam daha mı iyi olur. Eski mid sürücüyü boyutları çok farklı olmayan yenisi ile değiştirmem kabin dinamiğinde değişikliğe neden olur mu? Yani kabin boyutları böyle bir değişim için sorun çıkarmaz diyebilir miyiz?
akar
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen drhardware » 26 May 2009, 11:41

Dostum aramıza hoşgeldin...
Forumda ilgili başlıkları incelemişsindir sanırım, o bakımdan detaylı bir açıklama yapmıyorum. Yalnız parametrik olarak "uygunlaştırılmamış" ve uygun bir crossoverle birleştirilmemiş ayrıca T/S parametrelerine uygun olarak hesaplanmış bir kabine sokulmamış bir hoparlör sistemiyle düzgün bir sound elde etmek olası değildir! Hoparlörlerin sadece frekans bandları ve hassasiyet değerleri değil bunun yanında pek çok parametreleri vardır ve uyumlu çalışan ikili veya üçlü yakalamak çok zordur! Üreticiler genellikle üretecekleri kabin için hoparlör üretirler, yani malzemeden kabine değil, kabinden malzemeye giderler..
Bu anlamda, üstelik de harcı alem malzemelerle üretilmiş bir kabin için eksta harcama yapmaya gerek olduğunu düşünmüyorum. Ama sonuçta karar senindir..
Tavsiyem; daha ucuz ve daha etkin bir çözüm için, baktığın adresteki (adisa) Tang Band W3 veya W4 serisi bir full range ye yönelmen şeklinde olacaktır. Bu seri için pek çok quarter wave kaliteli kabin projesi mevcuttur. Hatta W3 için elimde sadece 4 duvardan oluşan çok basit ve etkili bir TABAQ projesi var! Yapman gereken sadece bir yapı markette suntaları kestirip evinde yapıştırmak ve birleştirmek....
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

İl: Ankara

Okunmamış iletigönderen akar » 26 May 2009, 12:08

Evet forumdaki yazıları okudum. Aslında bunları okumadan önce aklımda olan yani bir çift kaliteli kabin almatı. Yazılanları okuduktan sonra önce meraktan aceba içinde ne varmış diye elimdeki kabinleri söktüm sonra da daha iyisi olabilir mi? yapabilir miyim? gibi dürtüler oluştu. Cevaplar için teşekkür ediyorum fikirleriniz kara vermemde belirleyici olacak.
akar
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen akar » 26 May 2009, 23:12

Bu gün tekrar kabini incelediğimde bas ve tiz sürücülerin + ve - kutuplarının kabin girişi ile aynı, mid sürücünün ise ters polarize olarak bağlandığını gördüm. Daha önce belirttiğim gibi kabinde bir crossover devre yok, mid sürücü 3,3 mikrofarad, tiz sürücü de 1 mikrofarad kondansatör seri bağlı.
Mid neden ters polarize bağlanmış anlayamadım.
akar
Yeni Üye

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen leventvehbi » 14 Tem 2009, 03:47

Selamlar Akar.

Merak ettim: elindeki kolonlar Sony SS-u530 mu? Hani şu ceviz renkli, 93x38x23 cm. boyutlarında, crossoversız kolonlar. Bende harap durumda bir çift var da! :) Eğer sendekiler de bunlarsa, bil ki ne o kolonlar ne de hoparlörler hakkında internette (malını öven 1-2 satıcınınki dışında) en ufak bir bilgi yok. 12 mm suntadan yapıldıklarını ve içlerinde en ufak bir destek bulunmadığını fark etmiş miydin? :)

Ben sıkıntıdan elimdekileri (macun ve çizikleri kapatmak için) siyah vinyl kapladım ve yanlarına alüminyum çektim. (Bittiğinde fotografları paylaşırım.) Hoparlörleri değiştirmek ve birer de crossover eklemek istiyorum ama ne elektronikten anlarım, ne de hoparlörlerin muadillerinin neler olabileceğinden haberim var.

Eğer tweak konusunda biraz yol aldıysan bana da yardımcı olabilirsin. Şu kolonları diriltmek beni de çok mutlu eder.

Şimdiden teşekkürler! :)
leventvehbi
Yeni Üye

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 14 Tem 2009, 11:01

akar yazdı:Bu gün tekrar kabini incelediğimde bas ve tiz sürücülerin + ve - kutuplarının kabin girişi ile aynı, mid sürücünün ise ters polarize olarak bağlandığını gördüm. Daha önce belirttiğim gibi kabinde bir crossover devre yok, mid sürücü 3,3 mikrofarad, tiz sürücü de 1 mikrofarad kondansatör seri bağlı.
Mid neden ters polarize bağlanmış anlayamadım.

12 dB /oktavlık filtrelerde faz cevabını düzenlemek için mid hoparlör ters bağlanır. Tüm filtreler faz kayması yaratır, en düzgünü 24dB/oktav olanlarıdır ancak onlar da çok fazla kritik eleman içerdiğinden hem pahalı olurlar, hem de güç kaybına yol açarlar. Tamamen tasarıma, elinizdeki sürücülere göre verilmesi gereken onlarca karardan sadece biridir bu. Her sürücü ya da kombinasyona göre seçim değişir.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen leventvehbi » 14 Tem 2009, 16:09

Hoparlör, biraz bilgi vereyim:

Sürücülerin kodları şunlar:

10" woofer: Sony 1-544-105-11, J91TM (Taiwan)
4" midrange: İsimsiz, 1-544-103-11, 991TNK (Korea)
3" tweeter: İsimsiz, 1-544-104-11, 991TNK (Korea)

Resim

Kolonların içten ölçüsü 90.5 x 35.5 x 21 cm. = yaklaşık 67.5 lt.

Crossover yerine şunlar var:
Resim

Resim

Y.C. 1.0 mF 50V
Y.C. 3.3 mF 50V

Ne dersin? :)
leventvehbi
Yeni Üye

Hoparlörler

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar