Sistem önerisi (Aksesuar,Tweak ,Spike,Kablo,Banana Plugs)

Hoparlörler » Tweeter(tiz), mid-range(orta sesler), woofer ve subwoofer'lar hakkındaki tüm soru(n)lar

Sistem önerisi (Aksesuar,Tweak ,Spike,Kablo,Banana Plugs)

Okunmamış iletigönderen nour » 09 Tem 2014, 11:41

Selamlar,

Senelerdir sürekli geliştirerek topladığım bir sistemim var. Kendimce yeterli geliyor şuan da ve değiştirmeyi düşünmüyorum, ŞİMDİLİK:)
Tabi değiştirmeyi düşünmesemde elimde mevcut olan ürünlerden daha iyi ses nasıl alabilirim diye sormak isterim?

Konular hakkında çok araştırma yaptım. Hem bu siteden hemde başka sitelerden fakat satın alacağım şeylere karar veremedim. Ya maliyetine takıldım yada ne yaparsam doğru olura??

Örneğin kuleler için spike almalımıyım? Kulelerin altında ilginçtir spike için yerleri varmış.Bu konuyu araştırırken altına baktım ve farkettim... Daha evvelden varlığından bile haberim yoktu:))

Alırsam metal mi ağaç mı almalıyım? alacağım spike lar için altına granit mi kestirmeli, bauhouse tan ses izalasyonu için malzeme mi almalı yoksa para mı koymalı???

hangi kabloyu kullanmalıyım???? bas için Y kablo kullanırsam 3db ses yükseliyormuş. ( Kullanma kılavuzunda ve çeşitli sitelerde yazılan bilgi) Hangi Y kabloyu

Banana Plugs Kulanmalımıyım? Yoksa en iyi iletken kablonun kendisi midir? hangi kalınlıkta kablo almalıyım?

Gibi gibi sorular...

Kaynak : Sony DG-510
Höparlörler : Wharfedale Rubiance RB-25
Orta Hoparlör: Wharfedale Diamond 9.CS
Arka Hoparlör: Wharfedale DFS-18
Aktif Bas : KLIPSCH KSW 10

Önerilerileriniz ve zamanınız için şimdiden TEŞEKKÜRLER.
Kullanıcı avatarı
nour
Yeni Üye

Ynt: Sistem önerisi (Aksesuar,Tweak ,Spike,Kablo,Banana Plug

Okunmamış iletigönderen onursal » 10 Tem 2014, 15:24

nour yazdı:Selamlar,

Senelerdir sürekli geliştirerek topladığım bir sistemim var. Kendimce yeterli geliyor şuan da ve değiştirmeyi düşünmüyorum, ŞİMDİLİK:)
Tabi değiştirmeyi düşünmesemde elimde mevcut olan ürünlerden daha iyi ses nasıl alabilirim diye sormak isterim?

Konular hakkında çok araştırma yaptım. Hem bu siteden hemde başka sitelerden fakat satın alacağım şeylere karar veremedim. Ya maliyetine takıldım yada ne yaparsam doğru olura??

Örneğin kuleler için spike almalımıyım? Kulelerin altında ilginçtir spike için yerleri varmış.Bu konuyu araştırırken altına baktım ve farkettim... Daha evvelden varlığından bile haberim yoktu:))

Alırsam metal mi ağaç mı almalıyım? alacağım spike lar için altına granit mi kestirmeli, bauhouse tan ses izalasyonu için malzeme mi almalı yoksa para mı koymalı???

hangi kabloyu kullanmalıyım???? bas için Y kablo kullanırsam 3db ses yükseliyormuş. ( Kullanma kılavuzunda ve çeşitli sitelerde yazılan bilgi) Hangi Y kabloyu

Banana Plugs Kulanmalımıyım? Yoksa en iyi iletken kablonun kendisi midir? hangi kalınlıkta kablo almalıyım?

Gibi gibi sorular...

Kaynak : Sony DG-510
Höparlörler : Wharfedale Rubiance RB-25
Orta Hoparlör: Wharfedale Diamond 9.CS
Arka Hoparlör: Wharfedale DFS-18
Aktif Bas : KLIPSCH KSW 10

Önerilerileriniz ve zamanınız için şimdiden TEŞEKKÜRLER.

Araştırma yaparken sadece girmiş olduğunuz sitelerin güvenilirliği değil konu hakkında bilgi veren kişinin de güvenilirliği tartışılabilir.
Donanım haber gibi bir sürü satıcının olduğu ve bilgisiz insanların kandırıldığı sitelerden edinilen bilgilerin çok büyük çoğunluğu kandırmacaya yöneliktir.
Bu yüzden, bilgilenme sadece direk internet tabanlı olmayıp KENDİ TESTLERİN ve ÖLÇÜMLERİN doğrultusunda olmalıdır.
Spike denilen şeyler nispeten taban titreşimlerini döşemeden izole etmek için kullanılırlar.
Döşeme tahta veya benzeri bir meteryalden yapılmışsa metal spike'lar tercih edilir. Döşeme çıplak beton ise lastik veya yumuşak tahta spikler uygun olacaktır. Keza lastik spike'lar parlak yüzeyli ahşap yüzeyler için de uygundur.
İlla spike kullanmak zorunlu değildir. Eğer hoparlörlerin altı yumuşak halı veya benzeri meteryallerle kaplı ise ve hoparlör tam oturuyorsa gerekli değildir.
Y kabloların 3 db kazanç artırdığı nerede belirtilmiş. Benim bildiğim tüm eklemeler kazancı düşürürler. yani orada görülen 3db kazanç faktörü aslında -3db olmalıdır
Banana kullanmanın koşulları vardır. Eğer hoparlör bağlantıları sıkıştırmalı sistem içeriyorsa ve kabloyu iyice sıkıştırabiliyorsa banana kullanmamalısın. En iyi banana'nın bile temas direnci vardır ve max. akım genellikle 16Adir.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İl: ankara
Meslek: broadcasting

Okunmamış iletigönderen nour » 11 Tem 2014, 09:15

https://emedia.leeward.hawaii.edu/frary ... review.htm

burdaki abimiz Harmon Kardon AVR 85 subb çıkışına mono bağladığındaki ve sonrasındaki fark a dikkat çekmiş.

Döşeme tahta veya benzeri bir meteryalden yapılmışsa metal spike'lar tercih edilir.

Evet Zemin laminat ve altında hiçbirşey yok. Granit kes falan bile dediler aklım almadı ama dediğiniz mantıkla ( titreşimlerini döşemeden izole etme) hareket etmem gerekli.

hoparlör bağlantıları sıkıştırmalı ve bi-wire için uygun. (supra cables rondo 4 X 2,5 alacağım.) bu nedenle banana kullanmıyacağım.

Yanıtınız için teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
nour
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen onursal » 11 Tem 2014, 17:31

nour yazdı:https://emedia.leeward.hawaii.edu/frary/klipsch_ksw10_review.htm

burdaki abimiz Harmon Kardon AVR 85 subb çıkışına mono bağladığındaki ve sonrasındaki fark a dikkat çekmiş.

Yanıtınız için teşekkürler.

Buradaki olay farklıdır.
Tek bir sub çıkışı 2 ayrı kuvvetlendiricisi olan sub-woofer sistemine girerken haliyle parelelenmesi gereklidir.
Yani örnek resimdeki sub-woofer çift amplifikatörlü (Çift girişli) bir woofer'dır. Dolayısı ile çift amplifikatörü de çalıştırmak için her bir ampli girişine sinyal verilmelidir.
Bu tür yapımlarda genellikle iç tasarımda bir switch ile iki ampli birleştirilmektedir. (opsiyonel olarak)
Ancak ters fazlı back sesler için düz kısa devre etmek bu sefer kazancı düşürebilecektir. Bunun için faz denetleyici devre bulunur. Zaten bu woofer'da 180' faz değişimi için bir switch konulmuştur 8-)
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen nour » 14 Tem 2014, 09:53

Zaten söz konusu olan (sahip olduğum) sub la fotoğraftaki aynı... Sonuç itibari ile ben Y kablo kullanmalı mıyım ? Cahilliğimi mazur görün :D
Kullanıcı avatarı
nour
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen onursal » 14 Tem 2014, 13:51

nour yazdı:Zaten söz konusu olan (sahip olduğum) sub la fotoğraftaki aynı... Sonuç itibari ile ben Y kablo kullanmalı mıyım ? Cahilliğimi mazur görün :D

Bir bilinmeyen konusunda araştırma yapmak cehalet değildir :praising:
Eğer sub-woofer'ın iki girişi var ise ve amplifikatörün tek woofer çıkışı var ise haliyle parelellemelisin.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Hoparlörler

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • mid speaker önerisi