kabin yapımı için yardım

Hoparlörler » Tweeter(tiz), mid-range(orta sesler), woofer ve subwoofer'lar hakkındaki tüm soru(n)lar

kabin yapımı için yardım

Okunmamış iletigönderen siftery » 12 Mar 2011, 18:50

slm herkese kolay gelsin aktif filtre li sistemi mi toparlamak üzereyim biraz dolaşıp gözüme hoş gelen kaliteli malzemeler edinmeye çalıştım 1 haftalık istanbul ziyaretimde bir kaç malzeme edindim öncelikle 4 adet 7294 amfi katı yaptım midler ile tizler bunlarla sürmeye çalışacağım çok hoşuma giderek aldığım ıtt marka dom mid ve tizleri edindim tizler 4 adet mid ise 2 adet modelleri lpkh 75/19/145 fk
midler ise ıtt lkpm /10537/120ftr tizerin yanında açılı çıtaları var yaklaşık 10 derecelik bir açıya sahipler mid bas olarakta gezinirken denk geldiğim dls marka 16 cm dls c6/p6 dls 9712 kodlu hoparlörleri aldım
şimdi de jamo marka kağıt mid tiz takımı da var 10 mid 6 cm tiz (kağıt) bunları da eklesem abartı mı olur
bas olarak ise
Hi tech line woofer by sipe elektro acuistiks AB 300/120.4 N 189500012 max power 240 w 4 ohm
bunların teknik verilerine ulaşamadım yani kabin hesaplamasında önemli olan verileri bulamadım ne yapmalıyım isterseniz resimleri yüklerim ama nasıl ekleyeceğimi bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim
aktif filtre olarak geçici olarak araç sistemi olan deq 9200 pioneer kullanıyorum ancak bir abi tr li 4 yollu aktif filtre devresi verecek onu bekliyorum onuda tamamlayınca onu kullancağım
kabinin boyu ebatı hoparlör lerin yerleştirilmesi için yardımcı olabilecek varsa büyük bir sevinç le karşılarım o kadar malzeme evin ortasında duruyor bu proje bitince daha iyisi içinde araştırmaya gireceğim kesin çünkü çok güzel bir uğraş bu sefer çok acemice oldu ama kabinde sağlam bir toplama ile işi güzel bir şekilde bitirmeye çalışacağım
yapacak bi şey yok
siftery
DIY Audio Gurusu

İl: rize
Meslek: plastik enjeksiyon

Ynt: kabin yapımı için yardım

Okunmamış iletigönderen siftery » 13 Mar 2011, 22:44

Yardım edebilecek yok mu
yapacak bi şey yok
siftery
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen scarab » 13 Mar 2011, 23:45

https://forum.diyaudiotr.com/makaleleriniz/bir-hoparlorun-dogusu-t792.html
gerekli parametreler olmadan sanırım kimse yardım edemeyecek
yukarıdaki link'de izlenmesi gereken yol anlatılmış eğer işe bir yerden başlayıp ressimleri eklerseniz takıldığınız yerde yardım gelecektir :)
fatih karali
scarab
DIY Audio Gurusu

İl: ist
Meslek: eski marangoz :)

Okunmamış iletigönderen siftery » 14 Mar 2011, 08:58

Teşekkürler ilginiz için ama hoparlör lerin verilerine ulaşmanın farklı yollarını arıyorum önce verilere ulaşmam gerek acaba benim ulaşamadığım yerlere ulaşabilen üstatlar usta sörfçüler vardır :)
yapacak bi şey yok
siftery
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen miriel » 14 Mar 2011, 12:41

Yinede hoparlörler ile kitapçık arasında rakam farklılıkları olduğundan en saglıklı yol ölçümdür.
Sizin hayalinizdeki tasarım kabin üzerinde kaç yol olacak? ilk adımınız burdan başlamalı ;)
İnanç GÜMÜŞLER
Kullanıcı avatarı
miriel
DIY Audio Gurusu

İl: RİZE
Meslek: Makina Mühendisi

Okunmamış iletigönderen siftery » 14 Mar 2011, 13:05

Benim aklımda olan 4 yollu bir sistem ama sürücü sayısı farklı olabilir yani bir sınır yok şimdilik dome mid ve tiz lerim var ama birisi tavsiye ederse yanlarına kağıt kon da edinebilirim ama teknik olarak 4 yollu bas mid bas mid tiz şeklinde temel olarak özellikle sub almadım benim istediğim geniş frekansları almak kayıp en az en zevkle dinlenecek hoparlörü yapmaya çalışmak :) tabii herkesin istediği gibi
yapacak bi şey yok
siftery
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen miriel » 14 Mar 2011, 13:46

Kabin hacmini midbas a göre ayarliycaz ozaman. Akabinde diger hoparlor hacimlerini de ekleyip son halini bulucaz. Simdi bir olcu aleti bulup ölcumlere basla hemen :D
İnanç GÜMÜŞLER
Kullanıcı avatarı
miriel
DIY Audio Gurusu

İl: RİZE
Meslek: Makina Mühendisi

Okunmamış iletigönderen siftery » 14 Mar 2011, 16:26

Ölçü aleti derken neyi kast ettiğinizi anlamadım ? Neyi ölçeceğiz sonra neden mid basi ölçüyoruz basa ne oldu :)
yapacak bi şey yok
siftery
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen scarab » 14 Mar 2011, 17:29

mid'in en yüksek ve en düşük frekans cevapları kabinin kesim frekanslarını belirliyecek bu yüzden önem teşkil ediyor sanırsam.
ölçü aleti derken bildiğimiz multimetre açıkhava rezonans frakansını tespit etmek için sanırsam
fatih karali
scarab
DIY Audio Gurusu

İl: ist
Meslek: eski marangoz :)

Okunmamış iletigönderen siftery » 14 Mar 2011, 21:25

mid derken sanırım mid bas tan bahettiniz diğerleri arkası kapalı bunun için bir hoparlörün doğuşuna baş vuracağız anlaşılan öncelikle beinm evde pc yok ben siteyi cepten takip ediyorum öncelikle bu sorun olacak ama yeğenimin laptopunu alabilirim sanırım programı indirmem nasıl olacak bilmiyorum ama mutlaka bunları en kısa zamanda bitirecem
acaba bende bu kabin için bir crossower uygulaması yapmalımıyım ? aktif filtre ile kullancağım ama acaba olurda bu aktif filtrede bir sorun olursa da tek başına kullanabilmek için diyorum ama bu sonra da yapılabilir
miriel arkadşımızın yazısını kirletmeme adına buraya yazıyorum altın oran diye tabir ettiği deneme kabini ölçüleri sanırım kapalı acaba portlu hazır 30 lik kolonların kabinlerini kullansam olur mu
aceleciliğimi bağışlayın ama az daha odada durursa hoparlörlerin başına iki halde bişe gelecek ya küçük predatör tarafından parçalanacak yada büyük predatör tarafından temizlenecek :o herkes benim kadar sıcak bakmıyor yerde duran cevhere işin ucunda fındık dalı var
yapacak bi şey yok
siftery
DIY Audio Gurusu

Sonraki

Hoparlörler

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi