Fotoğraflarla Hesaplı subwoofer kabin yapımı

Hoparlörler » Tweeter(tiz), mid-range(orta sesler), woofer ve subwoofer'lar hakkındaki tüm soru(n)lar

Fotoğraflarla Hesaplı subwoofer kabin yapımı

Okunmamış iletigönderen dregoist » 08 Nis 2010, 01:28

Yazılan tüm bilgiler tarafımdan hazırlanmıştır alıntı değildir dregoist…

Herkese selamlar.
Öncelikle aranıza yeni katıldım ama yıllardır vazgeçilmez hobidir benim için audio ve tabiî ki bir hobici olarak ‘’kendin yap’’ zevki bambaşkadır bu işlerde…

Bu mesajda

kabin hesaplaması yapan programın kullanımı,
kabininin hesaplanması,
kabinin montajı ,
kabinin çalıştırılması ve
kabinin ayarlanmasını
nacizane anlatmaya çalışacağım sürç-ü lisan edersem affola…

Neyse sürücümüz
JBL GT5-12 ama isteyen teknik bilgilerini bulup (thiele small parameters) diğer subwooferları da kullanabilirler tabiî ki hacim ve diğer hesapları yapmak kaydıyla…
Kullanılan hesap proğramı Bassbox 6 Pro.
Programın kullanımı
Önce programı bir şekilde ediniyoruz.Açtığımızda karşımıza şöyle bir sayfa gelecek
edit.jpg

---edit---database---edit driver data kısmını tıklıyoruz.add new driveri tıklıyoruz en üsteki repeat the provious company seçip
repeat.jpg
accept dedikten sonra açılan sayfaya model yazan yere kendi hoparlör ismini girecek ve companye mesela en üsteki şirket ismini tıklayacaksınız A&S olsa gerek…
sonra enter parameter kısmına tıklayın ve hoparlöre ait parametreleri girin aşağıdaki gibi
parametre girin.jpg
sonra hemen yanındaki enter dimensions kısmına ölçüleri girin ve save diyerek kaydedin ve close diyerek çıkın şimdi hoperlöre ait tüm bilgiler kayıtlı….
şimdi file---new designi tıklayın açılan kısımdan driver yazan kısma tıklayın load from databese kısmını tıklayın sağda açılan kısımdan
SEÇ.jpg
companyden A&S yi (en üstte) drivers found Yazan yerden sürücüyü seçin ve altaki load yazan kısımdan yükleyin sonra açılan kısımda yeşil yere tıklayıp accept deyin hoparlörümüzü yükledik şimdi sıra kutu tasarlamada
Box yazan yere tıklayıp box design i seçin
box.jpg
kutu tipini seçin( closed vented bandpass) optimize edin size Vb yazan yerde litre hesabı vercektir wall trickness yazan kısma 18 mm olan MDF kalınlığını girin A: B C: yazan kısımlarda size ölçüleri verecektir yukarıda internel seçiliyse iç external seçiliyse dış ölçülerdir bunlar damping kısmından kutuya koyacağınız elyaf yada benzer maddenin tipini seçin. Vents kısmından
port.jpg
eğer port varsa Dv: yazan kısma çapını yazın size boyunu vercektir interior kısmından hoparlörü nasıl yerleştireceğiniz seçin ki hacme eklenebilsin (MDF nin önüne ya da kanal açarak düz ve ya arkasına şekilden anlaşılacaktır) en sonda ise parça listesi var üst alt yan yüzler ön ve arka toplam 6 parçanın ebatları hesaplı verilir ve varsa port buyu hesaplanmıştır.Artık parçalarımız hazır

devam edecek...
dregoist
Yeni Üye

İl: giresun
Meslek: doktor

Ynt: Fotoğraflarla Hesaplı subwoofer kabin yapımı

Okunmamış iletigönderen dregoist » 09 Nis 2010, 00:45

Görüntülenme sayısı ve yorum açısından kıt hatta kısır bir konu olması devamı için çok da yorulmaya değmeyeceğinin kanıtı, ama kabinimi yaparken belki faydası olur diye bazı şeyleri çok baştan almak ,anlatmak ve paylaşmak "kendin yap" ve hobiciliğin gereği sanırsam...
En son dregoist tarafından, 10 Nis 2010, 03:47 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
dregoist
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen djmalan » 09 Nis 2010, 23:41

Doktorcum ,güzel bir yazı öncelikle teşekkür ederiz ,kabinden pek anlamam ,anlasam kesin yorum yapardım :D ,bu arada bu programı nerden edineceğiz ?
Kullanıcı avatarı
djmalan
DIY Audio Fanatiği

İl: ANKARA

Okunmamış iletigönderen N5K3G » 10 Nis 2010, 03:31

djmalan yazdı:Doktorcum ,güzel bir yazı öncelikle teşekkür ederiz ,kabinden pek anlamam ,anlasam kesin yorum yapardım :D ,bu arada bu programı nerden edineceğiz ?

ücretli bir program
$149
http://www.ht-audio.com
Kıvanç GÜMÜŞLER
N5K3G
Yeni Üye

İl: Rize
Meslek: İşletmeci

Okunmamış iletigönderen maystor » 10 Nis 2010, 11:17

Güzel bir tarif olmuş eline sağlık.
Yaza doğru bi hoparlör çalışması yapmayı düşünüyorum.
Miriel'in çalışması ile birlikte iyi bir yol gösterici olacak.
Devamını bekliyorum, kolay gelsin.
SADECE KENDİN OL!
Kullanıcı avatarı
maystor
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul
Meslek: makine otomasyonu

Okunmamış iletigönderen dregoist » 15 Nis 2010, 14:15

tekrar slm hesap ve proğram kullanımı çok ilgi çekmeyince kabinin yapımınıa geçmeyi düşündüm...
hesaplar sonunda ve orjinal JBL G5-12 belgelerinde kabin litresi 49.55 litre çıktı
veri.JPG
kabin.JPG
kabin.JPG (18.49 KiB) 20560 defa görüntülendi

ben de bu ölçülere sadık kalarak kabinin portunu 40Hz akortladım ve kestim ve işin ayrıntılarını elimden geldiğince anlatacağım frekans eğrilerini işin sonunda vereceğim...parçaları küp olacak şekilde 41cm dış ölçülerle kestim
Görüntü524.jpg

yalnız ön yüzü bu şekilde iki parça şeklinde kestim alttaki parçaya 0.5 üsteki parçaya 0.7cm kenar kanalı açtım (açtırdım) amacım vida kullanmadan hoparlörü buraya yerleştirmek zaten höp kenarında yumuşak bir süngerimsi doku olduğundan parçaları üst üste vidalayınca mükemmel sıkıştı ve ayrıca çerçeve ihtiyacımda olmadı
25.JPG
24.JPG
26.JPG
yapıştırma kısmını beyaz tutkalla ve yaptım
Görüntü520.jpg
fazlalıkları rendeledim
rende.JPG
sonra kusurlarını kapatmak için macunladım
macun.JPG

bunları bu kadar detaylandırmam bazı arkadaşlara sıkıcı gelebilir, ama kanımca bunları bilmeyen arkadaşlara faydası olacaktır ve "şeytan ayrıntılarda gizlidir"
Neyse macundan sonra zımpara yapacağım ve iç kısmını polar ince battaniye ile kaplayacağım. Sebebi en iyi sonucu o verdi nasıl test ettin derseniz:
İçini kaplayacağınız malzemeyi kabinin en geniş yüzeyine dıştan serin ve avuç içinizle tokat atar gibi vurun hangi malzeme en az sesi veriyorsa doğru malzeme odur.
kabin aslında motajı yapılmadan önce denendi ben pasif filtre kullanmayı sevmadğimden bilgisayardan creative 5.1 ses kartımın subwoofer ayarından crossover frekansını 24 db kesimle 200Hz altına ayarladım sonuç tatmin ediciydi.bunun kriteri ne derseniz yakalşık 20 yıllık ses frekansı tecrübesi ve çok basit testler ama en önemlisi orjinal verilere sadık kalmak. ;)
zaten program hesabında ve orjinal kabin hesabında kapalı kabinle benim yaptığım prtlu kabin arasında 38Hz ve 120Hz arasında 6db lik bir fark vardı portu tamamen kapatınca ve açınca emin olun 6db lik fark her kulağın hissedebileceği kadar fazla değişiyor.dediğim gibi en son frekans eğrilerini vereceğim...
musadenizle devam edecek...konunun sonunda ki resimleri buradan da vermeye çaılışacağım
polar.JPG
ka.JPG
kenar macun.JPG
En son dregoist tarafından, 23 Nis 2010, 19:44 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 değişiklik yapıldı.
dregoist
Yeni Üye

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen maystor » 15 Nis 2010, 21:08

Güzel birehber olacak, yalnız bütün o işleri oturma odsının parkesinin üstünde mi yaptınız :D .
SADECE KENDİN OL!
Kullanıcı avatarı
maystor
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul
Meslek: makine otomasyonu

Okunmamış iletigönderen dregoist » 15 Nis 2010, 21:56

kısmen burda yaptım zaten alt ve üst katlar boş ama bir yardımcımız var kadıncağız sağolsun eninde sonunda benim yüzümden evi terk edecek temizlikten başka işe zamanın olmuyor.neyse ben helallik istedim yine de...
dregoist
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen e_cag » 15 Nis 2010, 22:57

Ön yüzde çift kat mdf kullanma fikri ve iç kaplama malzemesi seçimi için test yöntemi çok ilginç. Kabin yapma pratiği, deneyen arkadaşların aktardıklarına bakınca oldukça tecrübeye dayanan bir iş olarak görünüyor ki dört parça mdfyi elle kesip düzgün bir kutu haline getiremeyince durum ortaya çıktı zaten benim açımdan. Çalışmanın devamını ilgiyle bekliyoruz.
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul
Meslek: Kimyager

Okunmamış iletigönderen mfethi » 16 Nis 2010, 00:28

Bence hesap ve program kullanımını tamamlamalısınız. Bir de bunun portu yanda mı?
mfethi
DIY Audio Takipçisi

İl: Ankara
Meslek: Serbest

Sonraki

Hoparlörler

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • 20 cm osawa subwoofer kabin
    1, 2, 3, 4, 5gönderen Admiral » 13 Tem 2008, 15:36