Subwoofer Yapıyoruz

Hoparlörler » Tweeter(tiz), mid-range(orta sesler), woofer ve subwoofer'lar hakkındaki tüm soru(n)lar

Subwoofer Yapıyoruz

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 14 Oca 2008, 16:03

Ersoy'un başka bir konu altında bahsettiği aktif subwoofer'ı yapmaya karar verdik. Ortak bir proje olacak bu, biraz sürebilir, zaman ayırmak bazen çok zor olabiliyor. Ama kısa sürede bitirmeyi hedefliyoruz. Biz de ne yapalım nasıl yapalım diye buradan yazışmaya karar verdik. Böylece sizlerin de fikirlerinden yararlanmış oluruz.

Bana Ersoy'un verdiği ölçülere 38x36x35 idi. Ben de buna göre basit çizim yaptım. Malzeme olarak mdf kullanmaya karar verdik. Port da olacakmış, hoparlörü hangi yüze koymalıyız gibi sorulara cevap verecektir.

Resim
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen Hazar » 14 Oca 2008, 16:10

Öncelikle kolay gelsin diye başlayayım

Kullanacağınız sürücünün T/S parametreleri var mı? Ya da şöyle sormam gerekirse 38x36x35 değerini hesap ile mi buldunuz?
Bence sürücünüz uygunsa kapalı kutu da kullanabilirsiniz, port noise ya da faz hataları gibi sorunlardan kurtulmuş olursunuz. Elektronik açıdan subsonic filtre yapmak zorunda da kalmazsınız.

Öneri :)
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen grii_35 » 14 Oca 2008, 19:23

Hazar yazdı:Öncelikle kolay gelsin diye başlayayım

Kullanacağınız sürücünün T/S parametreleri var mı? Ya da şöyle sormam gerekirse 38x36x35 değerini hesap ile mi buldunuz?
Bence sürücünüz uygunsa kapalı kutu da kullanabilirsiniz, port noise ya da faz hataları gibi sorunlardan kurtulmuş olursunuz. Elektronik açıdan subsonic filtre yapmak zorunda da kalmazsınız.

Öneri :)

katılıyorum T/S parametrelerine göre mi hesapladınız kutuyu ? diğer yandan bu parametreler elinizde varsa kutu hesaplaması konusunda ve port konusunda size yardımcı olmak isterim uzun zamandır sub larla uğraşıyorum. birde sub oalrak ne kullanmayı planlıyorsunuz ?? bu arda kutunun ölçülerini çıkartırken amfinin ve trafonun kaplyacağı yerleri hesaplıyarakmı çıkarttınız yani sonuçta aktif sub-woofer yapıcaksak amfinin kasa içersinde olması çok daha makul gibi geliyor birde niçin 25cm lik bi sub kullıyoruz? yani istediğimiz kadar alt frekans alamıyabiliriz 25cm bi sub ile diye düşünüyorum :S diğer yandan daha kaliteli bi kutu için yani hesaplanmış denenmiş vs.vs. B&C nin sub larınıda tercih edebiliriz sitelerinde tüm modelleri için gerelki olan kutu hacimlerini veriyorlar
grii_35
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen Ersoy » 15 Oca 2008, 16:49

Arkadaşlar bu projede kutu haricindeki bütün malzemeler hazır. Beş sene önce fena halde hoparlör çılgınlığı içindeydim. Birsürü kabin ler yaptım. Birsürü malzeme topladım. Deneysel kabinlerde vardı içlerinde. Birara Almanyadan malzeme getirmiştim. Bu sub Mivoc marka bir kit. Alman malı. İçinde amfisi, hoparlörü, hava port u kabloları, vidalarına kadar var. Hepsi bir karton kutuda hazırlanmış olarak geldi. İhtiyacım olmadığından yapmadım. Geçenlerde evde tadilat olduğundan depoyu elden geçiriyordum. Bu kit tekrar karşıma çıkınca sevindim. Çünkü şuan Salonda kullandığım yine diy imalatım olan DALİ S 1.2 sub ı başka biryede kullanmak istiyorum. Onun yerine bir sub a ihtiyaç vardı. Karşıma bu kutu çıkınca ondan sevindim.

Mivoc sub kit inin çok kaliteli olduğunu sanmıyorum ama salondaki tv sistemi için yeterli. Zaten Dali fazlageliyordu bu mivoc daha uyumlu olacak.

Kabinin hesabına gelince. Kitin içinden çıkan dökumanda kutunun en boy yükseklik bilgileri vardı zaten. Ben sadece derinlikte bir santimlik bir büyüme düşünüyorum. Çünkü içeriye enlemesine ve boylamasına iki dikme yapacağım. Bu dikmelerin hacmi kadar kutu büyümeli. Gokhan arkadaşım muhtemelen büyümeyi hesaplamıştır.

Ba arada evdeki tadilat beni çıldırtmak üzere. Bütün vaktimi aldığı gibi diy işlerinede zaman ayıramıyorum. Neyseki laptop var siteyi takip edebiliyorum.
Bakalım nezaman bitecek.

Kolay gelsin herkeze.
Ersoy
DIY Audio Gurusu

Kit Kit

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 15 Oca 2008, 18:14

Demek kit kullanıyoruz. Bu durumda marangozluk becerimize bakalım. Hoparlör ve port konumlarına ihtiyacım var bu durumda. İki destek yapacaksan, hacimde az oynama istiyorsak ahşap destek yapabiliriz. Yoksa yaklaşık birer cm. yukarı ve yana genişliyoruz demektir.

Bu arada merak ettim, grii_35 kardeş, sen nasıl bir yazılım kullanıyorsun kabin hesabı yaparken? Arasıra JBL'in oto sub'larından alıp GT serisinden felan bir tane yapayım diyorum ama vazgeçiyorum. Ben müzik dinlerken çok sub sevmiyorum, onun yerine stereo birşey yapmayı tercih ederim.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen grii_35 » 15 Oca 2008, 19:13

ben HT audio'nun bass box pro programını kulanıyorum bi sonraki hedefimde term pro ya geçiş yapmak :)
grii_35
DIY Audio Fanatiği

Reklamlar

Ölçüm de ölçüm

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 17 Oca 2008, 14:05

Benim gönlümde SoundEasy var ama maalesef 250 dolarcık. Devamli kabin yapıp bunlarında satıyor olsan düşünmeden alırım ama kabin imalatı ve elektronik devreler iki ayrı konu. Elektronik kısmına yatırım yapıp boşladım kabin tarafını. nedeni de artık bir sağır oda oluşturup düzgün ölçüm yapma gereğiydi. Modifiye ettiğim kimi kabinlerin sesini dinlediğimde dandik Pioneer'lara göre daha da kötü ses verdiklerini farkettim. Gerçi kullandığım crossover piyasan aldığım hazırların iyisindendi ama ölçmeyince olmuyor işte.

Ama asıl ölçüm mikrofonunun kalibrasyonu konusunda dertliyim. Kalibre edilmiş mikrofonla gelen ölçüm sistemlerine para vereceğimi gider extreme-audio'dan taksitle bir çift iyi hoparlör alırım. Bu DIY hiç de ucuza gelmiyor aslında, 100 tane yaparsam ancak ucuz oluyor :(

Umudumu yitirmedim ama. Bobin yapmaya taktığım için şimdilik bekliyorum.

WinSpekaer gibi programlarda fena değil ama sonuçları iyileştirmek gerekiyor.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Bilgi ihtiyacım var

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 17 Oca 2008, 14:14

Sevgili Ersoy, bizim marangoz bu ara çalışıyor, dolayısıyla birşeyler yaptırmanın tam zamanı. Ama tam hoparlör çapı ve port ölçülerine ihtiyacım var. Port ve hoparlör aynı yüzdemi olacak? Silindirik mi köşeli mi olacak?

Bana bunları verirsen bol fotoğraflı bir çalışmayı çıkartabilirim. Hoparlörü dış yüzeye monte edelim demiştik. Ölçüleri verirsen gömme montaj da yapabiliriz.

Bir de kabini tamamen yapıştıralım mı? Yani geriye sadece hoparlör ve kiti monte etmek kalsın mı?

Amfi kitini kutu içine koyacaksak sanırım bunun hacmini de hesaba katmışlardır.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İşte Subwoofer Kiti

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 19 Şub 2008, 00:52

Bugün subwoofer kitinin elemanlarını takdim ediyoruz. Aslında sıfırdan bir proje çalışması da yapabiliriz ama öncelikle elde böyşe hazır birşey varken, önce bu dedik. Daha sonra piyasadan bulunabilecek bir hoparlör ile sıfırdan yapmayı düşünmüyor değiliz. Tasarım açısından bu kitin örnek olacağını düşünüyorum.

Kutuyu açınca ilk olarak hoparlörün ağırlığı dikkatimi çekti, gerçekten oldukça ağır bir mıknatısı var. Kon hafif plastik, süspansiyon lastik. Metal aksam da kaliteli, bu yüzden ciddi ağır. Tek ağır parçanın bu olduğunu düşünürken, hazır amfi kitinin de pek aşağı kalmadığını farkettim. Nedeni de muhafazasını açınca belli oldu. Koca bir trafo duruyordu ve açıkcası galvanizli saç oldukça kaliteli görünüyordu. Soğutucunun monte edildiği arka kapak da kalın sacdan, eh ağır çekiyor tabiki. Ben karşımda bir entegre çıkış katı görmeyi beklerken Toshiba SA1962 ve SC5242 eşleniği transistörlü bir çıkış katı buldum. "Silicon Triple Diffused Type" imişler, herhalde iyi birşeydir.

Kit içinden çıkan en hafif şey port için kullanılan siyah plastik oldu. Hepsinin resimleri aşağıda, kabin hesabı üzerine birşeyler söylemek de lazım. Ama bizim marangoz iki haftadır rahatsız, toparlanıncaya kadar biraz zamanımız var.

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Devam ediyor

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 18 Nis 2008, 10:36

Bir süredir zamansızlıktan durmuştuk ama iki haftadır yeniden ele aldık konuyu. Bizim marangoz kesimleri yaptı, hatta ana gövdeyi yapıştırdık ve kurumasını bekledik. İki gün yeterliydi ama sanırım 10 gün oldu :(

Ama bu arada nasıl yaparız konusunda kararlar aldık. İçeriden çıta ile kenarları destekliyoruz, ayrıca iki tane dikme ile iyice sağlamlaştırıyoruz. Ön paneli 24 mm'lik mdf'den yapmaya karar verdik, kenarlarını da freze de yuvarlatıyoruz. Aslında gerek yok ama hoparlörü de ön panele gömme yerleştirelim dedik, sadece estetik açıdan güzel olsun diye.

Bunları böyle dedik bizim marangozla ama ne zaman bitiririz bilemiyorum. Belki yarın, ama bizim marangoza bağlıyız, her zaman atölyede olamıyor.

Ersoy biraz daha kutusunda misafir kalabilir kitin ama bitti bitecek diyorum.

Resim

Resim
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Sonraki

Hoparlörler

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • Subwoofer