Fotoğraflarla Hesaplı subwoofer kabin yapımı

Hoparlörler » Tweeter(tiz), mid-range(orta sesler), woofer ve subwoofer'lar hakkındaki tüm soru(n)lar

Ynt: Fotoğraflarla Hesaplı subwoofer kabin yapımı

Okunmamış iletigönderen dregoist » 22 Nis 2010, 21:32

yorucu bir açıklama yapmışsınız emeğinize sağlık...
anladığım kadarıyla hoparlör sinema efektleri için amacıma uygun olmuş.
zaten orjinal dvd seyredince farkı hissetmemek mümkün değil (iç kaplama ve montaj tam bitmeden yaptığım testlerde bile)...

iç kaplamaya gelince içinin tamamını kapladım daha bitmaden koyduğum fotolardı onlar.Beğenmenize sevindim takdirleriniz benim için önemli tabii ki eleştirileriniz de...özellikle siz ve sizin gibi tecrübesine güvendiğim bir kaç arkadaşın beğenmesi doğru yolda olduğumun göstergesi...

bu arada amacım böyle bir subwooferla hi-fi müzik dinlemek değil dedğim gibi sinema ve pc oyunları için 5.1 bir sistem kurmak.zaten öyle olasa konuyu "Odyofil hi-fi" bölümüne açardım
dregoist
Yeni Üye

İl: giresun
Meslek: doktor

Okunmamış iletigönderen dregoist » 23 Nis 2010, 00:18

kabinin iç döşemesini bitirdim.
hoparlörün oturacağı kenarı sızıntı ve üfürüm olmasın diye kuruyunca lastik kıvamında olan şerit macunla döndüm.
kenar macun.JPG
dregoist
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen miriel » 23 Nis 2010, 07:20

Hayırlı olsun, sızdırmazlık, dalgalı izolasyon ve portun kaplanması güzel olmuş. Eğer portu yüksek sıcaklıkta ısıtırsanız şekillendirebileceğinizi unutmayın. iç kısmını yuvarlatabilirsiniz mesela. Rahatsız edici parazit yok ise problem yok.
İnanç GÜMÜŞLER
Kullanıcı avatarı
miriel
DIY Audio Gurusu

İl: RİZE
Meslek: Makina Mühendisi

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 23 Nis 2010, 10:53

miriel yazdı:Hayırlı olsun, sızdırmazlık, dalgalı izolasyon ve portun kaplanması güzel olmuş. Eğer portu yüksek sıcaklıkta ısıtırsanız şekillendirebileceğinizi unutmayın. iç kısmını yuvarlatabilirsiniz mesela. Rahatsız edici parazit yok ise problem yok.

Evet bu iyi bir fikir, Sıcak hava tabancası ile portun ucunu ısıtıp bir şişe/cam damacana ile uçlarını dışarı doğru yuvarlatabilirsiniz.

Pileli polar çok şık duruyor :)
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen dregoist » 23 Nis 2010, 19:42

kabin dış görünüm hariç bitirdim dışını deri kağlamayı düşünüyorum.pc ses kartından 200Hz kesim frekanslı (24db)aktif crossover kullandım.
Sonuç sinema sisteminde harika ama müzik dinlerken ayrı ayrı gain ayarları olmasına rağmen zapedilemeyen bir bas var.açıkçası özellikle bazı müziklerde aşırı bas sesten şikayet edeceğimi hiç düşünmemiştim bu arada 6.kattaki komşumun şikayeti de cabası (ben 4. kattayım).komşum yöneticiye bir yerden davul sesi geliyor demiş o da direkt beni aradı (yönetici zaten bacanağım).neyse amaç zaten pc oyunu ve sinema sistemiydi, müzik için stereo dinlemeye devam.Allahtan ses kartının 5.1 ve stereo seçeneği var.
dregoist
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen gokhanos » 22 May 2010, 08:37

Burada ''Fatihcol'' biwiring sistem savunucusu haline gelmiş,ama 2.1 sistemde ya da 5.1 ya da 7.1 sistemde subwoofer zaten .1 dir yani monodur.Zaten geri kalan yani noktasız kabinler de inebildikleri frekanslar oranında bas yayınlarlar.Bi wiring sistem ticari bir olay olmuştur,kulak ''hoparlor ''un dediği gibi 100hz in altındaki frekansların nereden geldiğini anlayamaz.

Kardeş şu yaptığınız subwoofer kabininde olay tabi ki sizin kulağınız ancak iki mdf arasına hoparlör koymanız kabin mantığına ters olmuş.Hifi ciler en başından beri hoparlör panoları için rezonans yapmayan malzemeler aramış ve hatta panoda mermer bile kullanmışlardır.Kullandığınız izolasyon malzemeleri polar da pek görmemekle birlikte çok önemli değil,aslında burda en önemli olay hoparlörün önündeki rezonasla arkasındaki rezonansı port vasıtası ile eşitlemek ve arkasında oluşan ses dalgasının kabinden aldığımız desibeli yükseltmesi ve dolayısıyla kabinin verimli kılınması.İçinin izolasyon malzemesi ile doldurulmasına gelirsek,denemek gerekir baslarınız daha mı sert olacak yoksa yayılacak mı?Orjinal jbl subwooferda olmamasının bir önemi yok elektro-voice de doldurur mesela.İyi günlerde dinlemenizi dilerim.
gokhanos
Yeni Üye

İl: Yalova

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen fatihcol » 22 May 2010, 14:10

gokhanos yazdı:Burada ''Fatihcol'' biwiring sistem savunucusu haline gelmiş,ama 2.1 sistemde ya da 5.1 ya da 7.1 sistemde subwoofer zaten .1 dir yani monodur.Zaten geri kalan yani noktasız kabinler de inebildikleri frekanslar oranında bas yayınlarlar.Bi wiring sistem ticari bir olay olmuştur,kulak ''hoparlor ''un dediği gibi 100hz in altındaki frekansların nereden geldiğini anlayamaz.

Kardeş şu yaptığınız subwoofer kabininde olay tabi ki sizin kulağınız ancak iki mdf arasına hoparlör koymanız kabin mantığına ters olmuş.Hifi ciler en başından beri hoparlör panoları için rezonans yapmayan malzemeler aramış ve hatta panoda mermer bile kullanmışlardır.Kullandığınız izolasyon malzemeleri polar da pek görmemekle birlikte çok önemli değil,aslında burda en önemli olay hoparlörün önündeki rezonasla arkasındaki rezonansı port vasıtası ile eşitlemek ve arkasında oluşan ses dalgasının kabinden aldığımız desibeli yükseltmesi ve dolayısıyla kabinin verimli kılınması.İçinin izolasyon malzemesi ile doldurulmasına gelirsek,denemek gerekir baslarınız daha mı sert olacak yoksa yayılacak mı?Orjinal jbl subwooferda olmamasının bir önemi yok elektro-voice de doldurur mesela.İyi günlerde dinlemenizi dilerim.

Biwire veya biamp bağlantısını özelikle önerdiğimi hatırlamıyorum.Bunu hangi yazımdan anladınız? Biwire bağlantısını xx.1 sistemlerle ne alakası var?

Mevzu 22.1 olunca THX in sinema salonundaki kalitesi tabiki çok iyi, ama ev veya oto içinde, sahnedeki müzikaliteyi sadece stereo ile playback yapabiliriz.

100 Hertz in ve altındaki frekansları dinleyicinin kulağı duyuyorsa nereden geldiğini anlar; IHF-A kulak yapısında zayıf olan bu frekanslar o anki faz yapısına ve kesim frekanslarının birbirine eşleştiği noktada güçlü olan öne geçer mantığı ile "nereden geldiği" anlaşılır.

Problemli bağlantılarda; Hoparlör sayısı arttıkça çiftlemeler artacak Stereo bozulacaktır, Koaksiyel sürücülerin sevilmesi, geçiş tipi kocaman kabinlerin kullanılma amacı budur. Fakat zevk zevktir bazılarımız yüksek ses için hoparlör sayısını ve wattı arttırabiliyor.
Kullanıcı avatarı
fatihcol
DIY Audio Fanatiği

Meslek: Elektronik Teknisyeni

Okunmamış iletigönderen gokhanos » 22 May 2010, 21:12

Siz subwoofer stereo olsun dediğiniz zaman aslında biwire demiş oldunuz,ben farkına varırsınız demiştim.Geniş aralıklı amfilikatörlerde de muhabbet aynı efendim insan kulağı 20khz e kadar duyabilir fakat 100khz e kadar olan seslerin tınısını alır bunlar pazarlama teknikleri bana göre tabi.Ancak sizin kulağınız 100 hzin altındaki ses dalgasının hangi kaynaktan geldiğini anlayabiliyorsa sizin kulak insan ötesi duyuyor.Burdan George Lucas a da selamlar ne de olsa THX ona para kazandırıyor güle güle harcasın.Hi fi ci olmakla Lucas(THX ci) cı olmak arasında fark var.
En son Hazar tarafından, 23 May 2010, 22:35 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
Sebep: Hitaplara dikkat edelim.
gokhanos
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen gokhanos » 22 May 2010, 21:28

100 hz in altındaki dalgalar o kadar yavaş olur ki faz farkını ancak ölçerek anlarsın (nasıl ölçeceksek artık) sadece titreşim şeklide olacağı için titreşimin kuvvetli olduğu taraftan geldiğini varsayarsın yani hissedersin duyamazssın kardeş.Ayrıca müzik stereo dinlenir buna katılamıyacağım.Bu sizin kaydınızla alakalı olmakla birlikte dvd-audio da olduğu gibi 5.1 kanal ya da dolby pro logic 2 müzik ile stereo yu sahneye sample ederek de dinlenebilir.1970 lerin bir ara popüler olan sistemi quadrafoni ile de dinlenebilir beğenmeyen dinlemesin tabi.
gokhanos
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen fatihcol » 23 May 2010, 10:01

gokhanos yazdı:Siz subwoofer stereo olsun dediğiniz zaman aslında biwire demiş oldunuz,ben farkına varırsınız demiştim.Geniş aralıklı amfilikatörlerde de muhabbet aynı efendim insan kulağı 20khz e kadar duyabilir fakat 100khz e kadar olan seslerin tınısını alır bunlar pazarlama teknikleri bana göre tabi.Ancak sizin kulağınız 100 hzin altındaki ses dalgasının hangi kaynaktan geldiğini anlayabiliyorsa sizin kulak insan ötesi duyuyor.Burdan George Lucas a da selamlar ne de olsa THX ona para kazandırıyor güle güle harcasın.Hi fi ci olmakla Lucas(THX ci) cı olmak arasında fark var kardeş.

gokhanos yazdı:100 hz in altındaki dalgalar o kadar yavaş olur ki faz farkını ancak ölçerek anlarsın (nasıl ölçeceksek artık) sadece titreşim şeklide olacağı için titreşimin kuvvetli olduğu taraftan geldiğini varsayarsın yani hissedersin duyamazssın kardeş.Ayrıca müzik stereo dinlenir buna katılamıyacağım.Bu sizin kaydınızla alakalı olmakla birlikte dvd-audio da olduğu gibi 5.1 kanal ya da dolby pro logic 2 müzik ile stereo yu sahneye sample ederek de dinlenebilir.1970 lerin bir ara popüler olan sistemi quadrafoni ile de dinlenebilir beğenmeyen dinlemesin tabi.

Sevgili Gökhan;

Swf nin stereo sistemde varlık şartı tartışılır. Ama önce biwire neden kullanılır bunu öğrenmelisin. Öğrenmelisin diyorum çünkü yanlış yerlerle ilişkilendiriyorsun.
İyi bir stereo dinlemediğine eminim. Emin olmamın sebebide, ölçme ile duyma ilişkisini tam hazm edememişsin.
100kHz e kadar responce amacı, oradaki frekansları duymak değildir :) Bizim kulağımız radyo değil ki :) Oraya kadar tekil yanıtın amacı grup gecikmesidir. Üst dalgaların salınımlarının duvara çarpma gibi tarzda etki vermemesi içindir. Tekil yanıtta, 5 Hz ye inse yeridir. Nasıl olsa, çoğul pembe gürültüde bu noktalar ezilecektir. Ezilme hiç de öyle ip gibi değildir. 2 adet kanalın birbirine olan farkında oynaklık yapacaktır. İpin ucunu kaçıran amplilere bu yüzden Class-B diyoruz.
Ayrıca insan kulağı 20kHz yi tekil olarak, dahi duymaz. Ancak 100dB fark oluşturulursa ağır baskı hissedeceğinden varlığını farkedecektir.10 yaşındaki çocukların 45 dB headroom içerisinde, duyabildiği söylentilerini duymuştum. 100 Hz altını sabit salınım olarak, bir odada dinlersek nereden geldiğini anlamak zor olacaktır. Fakat 2 kulağımız olduğunu unutmayalım; taze ses ile eskimiş ses arasında en büyük fark doppler tarzı etkilerdir. Bu farkları çok hızlı bi şekilde algılamak kulağın görevidir. Fakat insan beyni bu konuda tembel davranabilir. Şahsım adına konuşuyorum; ağırlıkla Stereo hastasıyım. Stereo, marka değildir. Stereo ticari bir ortam olmakla birlikte en doğru seslendirme biçimidir. Fakat 1000 m2 alanı stereo müzik ile dolduracağını söyleyen insanlara pek inanmam. En azından, başarıyı duymadan inanmam. Bu noktada lucas tarzında olan birçok monocu şahış, bir sürü çıkış kanalına ve hoparlörüne sahip olarak; time domain de 22 farklı noktadan ses vererek monoyu geliştirmişlerdir. Stereo nun en büyük farkı phase domain de ortak noktanın, ters noktalara sarkma yapmamasıdır. Stereo amblemini hatırlayalım. Kardeş kelimesi biraz kaba olarak algılıyorum. O yüzden "sana yapılmasını istemediğini, başkasına yapma" nasihatini hatırlatırım.

Gökhan, "duymak" sanıldığı kadar "mp3" değildir. Yani soyut değildir. 2 kulağını kullanarak herşeyi duyabilirsin tabiki uygun şartlarda. mesela uygun şartlardan örnek olarak açık havada, -45 dB headroom içerisinde 40hz...16kHz arasını rahatlıkla duyabilirsin. Evde, ağır baskı ile -25 dB lik headroom da, 30Hz...16kHz rahatlıkla duyulur. Otomobilde -25dB h.room da; 40Hz...16kHz dir. Hani 20Khz dersek onu müzik için de farketmek çok zordur. Tamamlayıcı olarak kullanılır. 20Hz yi ise stereo da duymak kolaydır. Bu cümleyi sona ekledim; hiç kimse deneyip ses sistemini bozmasın. Stereo ile multichannel.1 arasındaki farkı öğrenmelisin.Aksi takdirde seninle anlaşamam. Hiç biri kötü değildir, fakat kullanım alanları farklıdır. Stereo ise en doğru playback ortamıdır. İnsan kulağı 5+1 tane değildir :D Quadro kayıtlar başarılı olamadı. sebebi pahalı olması ve stereo dan daha başarılı olması çok zordu. Bugünkü SACD kayıtlarda bu şekilde Sony firması SACD ile 4 kanal kaydı sunuyor. Peki gerekli mi? Ne kadar başarılı tartışılır.

Ben yaş itibari ile şanslıyım; Korsan cd yoktu, Mp3 yoktu, cd yazıcılar çok pahalıydı. Kayıt ortamı olarak; Compact kaset, DAT, MD vardı. Orjinal cd den, kasete kaydım bir gün sürerdi. 90lık kaset 1 gün. Şimdi ise kalitesiz mono kayıtlar 640kBit olmuş
Kullanıcı avatarı
fatihcol
DIY Audio Fanatiği

Meslek: Elektronik Teknisyeni

ÖncekiSonraki

Hoparlörler

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • 20 cm osawa subwoofer kabin