Elimdeki sürücülerle kabin yapmak istiyorum

Hoparlörler » Tweeter(tiz), mid-range(orta sesler), woofer ve subwoofer'lar hakkındaki tüm soru(n)lar

Ynt: Elimdeki sürücülerle kabin yapmak istiyorum

Okunmamış iletigönderen Amatör » 09 Oca 2012, 23:14

Sn.Mertol öncelikle hoşgeldiniz,keyifli forumlar dilerim.

İlginiz ve önerileriniz için ayrıca teşekkür ederim.

Benim bu konuda teknik bilgim yok denecek kadar az.Ancak kulak ile bir noktaya kadar getirebildim .Sonuçta 4 hoparlör kullanılan bir kabin ortaya çıktı.Sesi oldukça keyifli oldu .
Marangoz arkadaş elindeki işleri bitirince :( 90x25x32 ebatlarında suntadan içten destekli bir kabin yaptırmayı düşünüyorum.65 lt ve tam kapalı bir kabin olacak,umarım istediğim performansı alabilirim.
Şu an konunun başındaki portlu 45lt kabinin içinde bass lar.Diğer mid ve tweeterlar ı bir arada durmaları için bir ayakkabı kutusuna monte ettim :D Ses olarak kendisinden beklemediğim kadar iyi performansı var.Yarın crossover ın şemasını ve birkaç resim eklemeye çalışacağım.
Selamlar
Amatör
DIY Audio Gurusu

İl: Zonguldak

Okunmamış iletigönderen mertol » 10 Oca 2012, 01:34

Umarım istediğiniz sesi elde edersiniz. Olmasa bile bir sürü deneyim edineceğiniz kesin.
İyi çalışmalar
mertol
Yeni Üye

İl: istanbul
Meslek: bilgisayar mühendisi

Okunmamış iletigönderen Amatör » 10 Oca 2012, 20:30

Biraz fazla eleman kullandım sanırım.Ancak başka türlü dengeleyemedim sesi.
Yaptığım crossover ın şeması
100_0343.JPG

Bobinler biraz yakın oldu sanırım,ancak duyulabilir bir problem yok
100_0341.JPG

Öğrencilik yıllarımı hatırladım kutuyu yaparken,ayakkabı kutusuna ampli bile yapmıştım :)
100_0335.JPG

Arkadaşlar bir husus kafama takıldı.Birkaç çeşit deneme yaptım ancak yinede sormak istedim.kabinin üst bölümündeki yerleşim düzeni nasıl olmalı?İki tweeter ve mid ne şekilde konumlandırılmalı?
Yakında ağaç işlerine başlarız sanırım.Hoparlörlerin diziliş şekli net olursa çok büyük bir sıkıntıdan kurtulmuş olurum.
Selamlar
Amatör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen scarab » 10 Oca 2012, 23:02

kolay gelsin crossover'ı görünce kıskandım doğrusu bende bu aralar 3 yollu bir kabini bitirmek üzereyim kendi yaptığım 6db/oktav filtre ile kıyaslayınca çok profesyonel bir iş çıkarmışsınız diyebilirim.
fatih karali
scarab
DIY Audio Gurusu

İl: ist
Meslek: eski marangoz :)

Okunmamış iletigönderen mertol » 10 Oca 2012, 23:58

Selamlar;

Aşağıda ki yorumlar göz ucu ile , hiç bir dinleme ve simalsyon yapılmadan yapılmıştır , muhtemelen komple yanlıştır :D

Woofer XO'su, girişteki bobine bakılırsa 600hz 2nd order butterworth gibi , her hangi bir sensivity ayarı yapılmamış. Mid var olduğu için 600 hz gayet kurtarır ama sendeki woofer ile ben olsam , eğer mid şe yarar bir mid ise daha aşağıya indirirdim kesmeyi. 3 yollu olduğu için baffle step compensation'ıda bu noktada yapabilirsin.

Midrange üzerinde ki bandpass 2nd order butterwooth gibi duruyor ama burada bazı sıkıntılar olabilir. Öncelikle tweeter'ları bandpass filtrenin highpass çıkışından sonra tekrar bir high pass ile bağlamanın neredeyse hiç bir avantajı yok iken, ilk high pass filtrenin gördüğü yükü tahmin edilemez kılabilir. Dolayısı ile ben olsam tweeter filtresini bağımsız yapardım 600hz high pass'den geçmesinin manası yok zaten 600hz FS'lerinin altında...

Bandpass filtre'nin ilk high pass bölümünün çıkışında ki 1 ohm2luk ekstra drince ihtiyaç olmaması lazım. Zaten bu direnç kesme frekansını shift edecektir.
Mid'e bağlı voltage devider'da mid'e bağlı seri direnç'e ihtiyaç var mıdır? Hem çok fazla attuanate decek hemde seri bağlı bobin nedeni ile (driver içinde ki) attaunate etti frekans değişecektir sürekli. Üstüne üstlük filtrenin gördüğü gerçek empedansı değiştirecek , dolayııs ile filtreyi tekrar tasarlamak lazım buna göre, eğer tasarlanmadı ise.

NOT : Aslında mid lowpass 600hz olduğundan dolayı teknik olarak burada bandpass yerine narrowband pass filtre kullanmak lazım.

Audax üzerinde ki XO 4000hz 2 nd order gibi. Mid yeterli ise akıllı bir tercih bende olsam yukarı alırdım, ama madem bu kadar yukrı çıkabiliyoruz 1 st order'a dönüp (hatta midin bandpass'ında da first order kullanıp) direk bağlamak lazım ilk kat HP'a hiç gerek yok.

Westra epey daha yukarda first order 12-15k gibi bir yerlerde olması lazım... Sendeki westra'nın response grafiği kafamda yok ama genelde soft dome westra'lar sağlam bir 13-15k peak'ın ardından 18k'da hızlıca roll off olurlar, dolayısı ile bu kısım sadece yanıltıcı bir parlaklık katıyor olabilir, ben olsam bu tweeter'ı komple çıkarırdım zaten mid 6khz 'a kadar devered iki tweeter'n karmaşık ilişkilerine hiç gerek yok ve bir başka yerde o tweeter'ları kullanırsın.

PS: midrange'in conu biraz büyük gibi, bu durumda 6khz'de çok fazla beaming yapabilir , dinleme noktasını sağa sola veya yukarıya aşağıya 30 derece kaydırdığında 3-7khz arası bir kayıp hissediyorsan, genelde bir kısım enstürmanların ışıltısını yitirmesi veya geriye gitmesi gibi , midrange'i daha aşağıya çekip Audax'a biraz daha fazla görev verebilirsin.

Mertol
mertol
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen Amatör » 11 Oca 2012, 01:25

Başlıktada belirttiğim gibi elimdeki sürücüleri uydurmak üzere tasarım yapmaya çalıştım.Yapmış olduklarımın yanlış olma olasılığı muhtemelen yüksektir.
Mid yerine kullandığım 13cm lik hoparlör fulrange yakın olmakla birlikte 5-6khz den yukarısı pek verimli değil alt frekansları daha iyi.Bundan dolayı midi üst limitlerine kadar kullanıp doğal kesiminden yararlanmak istedim.400hz de de kesim yaptım ancak sese biraz parlaklık katabilmem için tweeter ı 3000hz lere çekmek gerekti.Bunu yapmamak adına ,bu parlaklığı ikinci bir tweeterla elde etmeye çalıştım.
Mid 3,2 ohm olduğundan,4.7 ohm luk seri direçle 8 ohm yapıp ana kesim frekansına etki etmemesini düşünmüştüm.
Audax ların üst frekans kabiliyeti benim istediğim kadar başarılı değil.Tek tweeterla yola devam etsem kesinlikle westra ları seçerim.
Çift tweeter sese bir yumuşama ve genişlik katıyor hemde audax ın üst frekanslardaki eksiklerini kapatıyor.
Dediğiniz gibi mid i bass a yaklaştırıp tweeterları kulak seviyesi balki biraz daha aşağıya indirmek daha ayrıntılı bir mid ve tiz bölgesi duymaya yardımcı olacaktır.
1 ohm luk direnç(şu an 0,5 ohm kullanıyorum)mid ve tweeterları aralarında dengeledikten sonra ,bu grubu bass hoparlörle dengelemek için kullandım.Kesime etkisi veya frekans bandına etkisini inanın hiç düşünmedim.Belki 25 mf lık kondansatörün girişinde kullansaydım daha iyi olurdu.
Muhtemelen bir çok noktada yanlış yapmışımdır.Ama ilk işlerde o kadar hata olacaktır herhalde.
Selamlar
Amatör
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen hamist » 11 Oca 2012, 02:02

http://audio.claub.net/software/jbabgy/PCD.html

Bu linkteki exel yazılımı crossover için oldukça kolaylık sağlayacaktır.
Ancak sonuca ulaşma noktasında olası attunator ihtiyacınız için hoparlorlerinizin dB bilgilerine ihtiyaç olacaktır,
ya da kulağınıza göre ayarlayacaksınız.

Kesinikle sıradan bir yazılım değildir.
Gireceğiniz verilerin doğruluğu oranında başarılı olacağınızdan kuşkunuz olmasın.

not: XO şemanızın temeli sanırım yok gibi,
söz konusu teknik olduğunda, bilimsellik dışında sonuç aramak için bilim insanı olmak gerekir düşüncesindeyim...
En son hamist tarafından, 11 Oca 2012, 02:14 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
Tüketimleri ile ünlü ülkelerin tarihlerini üreten ülkeler yazar.
hamist
DIY Audio Gurusu

Meslek: endüstriel elektronik

Okunmamış iletigönderen hamist » 11 Oca 2012, 02:12

mertol yazdı:Selamlar;

Aşağıda ki yorumlar göz ucu ile , hiç bir dinleme ve simalsyon yapılmadan yapılmıştır , muhtemelen komple yanlıştır :D

Woofer XO'su, girişteki bobine bakılırsa 600hz 2nd order butterworth gibi , her hangi bir sensivity ayarı yapılmamış. Mid var olduğu için 600 hz gayet kurtarır ama sendeki woofer ile ben olsam , eğer mid şe yarar bir mid ise daha aşağıya indirirdim kesmeyi. 3 yollu olduğu için baffle step compensation'ıda bu noktada yapabilirsin.

Midrange üzerinde ki bandpass 2nd order butterwooth gibi duruyor ama burada bazı sıkıntılar olabilir. Öncelikle tweeter'ları bandpass filtrenin highpass çıkışından sonra tekrar bir high pass ile bağlamanın neredeyse hiç bir avantajı yok iken, ilk high pass filtrenin gördüğü yükü tahmin edilemez kılabilir. Dolayısı ile ben olsam tweeter filtresini bağımsız yapardım 600hz high pass'den geçmesinin manası yok zaten 600hz FS'lerinin altında...

Bandpass filtre'nin ilk high pass bölümünün çıkışında ki 1 ohm2luk ekstra drince ihtiyaç olmaması lazım. Zaten bu direnç kesme frekansını shift edecektir.
Mid'e bağlı voltage devider'da mid'e bağlı seri direnç'e ihtiyaç var mıdır? Hem çok fazla attuanate decek hemde seri bağlı bobin nedeni ile (driver içinde ki) attaunate etti frekans değişecektir sürekli. Üstüne üstlük filtrenin gördüğü gerçek empedansı değiştirecek , dolayııs ile filtreyi tekrar tasarlamak lazım buna göre, eğer tasarlanmadı ise.

NOT : Aslında mid lowpass 600hz olduğundan dolayı teknik olarak burada bandpass yerine narrowband pass filtre kullanmak lazım.

Audax üzerinde ki XO 4000hz 2 nd order gibi. Mid yeterli ise akıllı bir tercih bende olsam yukarı alırdım, ama madem bu kadar yukrı çıkabiliyoruz 1 st order'a dönüp (hatta midin bandpass'ında da first order kullanıp) direk bağlamak lazım ilk kat HP'a hiç gerek yok.

Westra epey daha yukarda first order 12-15k gibi bir yerlerde olması lazım... Sendeki westra'nın response grafiği kafamda yok ama genelde soft dome westra'lar sağlam bir 13-15k peak'ın ardından 18k'da hızlıca roll off olurlar, dolayısı ile bu kısım sadece yanıltıcı bir parlaklık katıyor olabilir, ben olsam bu tweeter'ı komple çıkarırdım zaten mid 6khz 'a kadar devered iki tweeter'n karmaşık ilişkilerine hiç gerek yok ve bir başka yerde o tweeter'ları kullanırsın.

PS: midrange'in conu biraz büyük gibi, bu durumda 6khz'de çok fazla beaming yapabilir , dinleme noktasını sağa sola veya yukarıya aşağıya 30 derece kaydırdığında 3-7khz arası bir kayıp hissediyorsan, genelde bir kısım enstürmanların ışıltısını yitirmesi veya geriye gitmesi gibi , midrange'i daha aşağıya çekip Audax'a biraz daha fazla görev verebilirsin.

Mertol

Sn Mertol, öncelikle hoş geldiniz.
Benim de cevap aradığım bir soru var.
Eskilerden olduğu için olmalı sanal ortamda yanıt bulamadım.
Voice marka 8'' 30Hz-8KHz bir hoparlor bulup ve sesinin de kulağımı sevindirmesi sonucunda aldım.
Açık hava resonans frekansı 30Hz ölçüldü, orta frekanslar da oldukça başarılı.
Bu hoparlor hakkında dağarcığınıza bir şeyler girmiş olabilir mi?

Selamlar...
Tüketimleri ile ünlü ülkelerin tarihlerini üreten ülkeler yazar.
hamist
DIY Audio Gurusu

Meslek: endüstriel elektronik

Okunmamış iletigönderen mertol » 11 Oca 2012, 02:45

Amatör yazdı:Başlıktada belirttiğim gibi elimdeki sürücüleri uydurmak üzere tasarım yapmaya çalıştım.Yapmış olduklarımın yanlış olma olasılığı muhtemelen yüksektir.
Mid yerine kullandığım 13cm lik hoparlör fulrange yakın olmakla birlikte 5-6khz den yukarısı pek verimli değil alt frekansları daha iyi.Bundan dolayı midi üst limitlerine kadar kullanıp doğal kesiminden yararlanmak istedim.400hz de de kesim yaptım ancak sese biraz parlaklık katabilmem için tweeter ı 3000hz lere çekmek gerekti.Bunu yapmamak adına ,bu parlaklığı ikinci bir tweeterla elde etmeye çalıştım.
Mid 3,2 ohm olduğundan,4.7 ohm luk seri direçle 8 ohm yapıp ana kesim frekansına etki etmemesini düşünmüştüm.
Audax ların üst frekans kabiliyeti benim istediğim kadar başarılı değil.Tek tweeterla yola devam etsem kesinlikle westra ları seçerim.
Çift tweeter sese bir yumuşama ve genişlik katıyor hemde audax ın üst frekanslardaki eksiklerini kapatıyor.
Dediğiniz gibi mid i bass a yaklaştırıp tweeterları kulak seviyesi balki biraz daha aşağıya indirmek daha ayrıntılı bir mid ve tiz bölgesi duymaya yardımcı olacaktır.
1 ohm luk direnç(şu an 0,5 ohm kullanıyorum)mid ve tweeterları aralarında dengeledikten sonra ,bu grubu bass hoparlörle dengelemek için kullandım.Kesime etkisi veya frekans bandına etkisini inanın hiç düşünmedim.Belki 25 mf lık kondansatörün girişinde kullansaydım daha iyi olurdu.
Muhtemelen bir çok noktada yanlış yapmışımdır.Ama ilk işlerde o kadar hata olacaktır herhalde.
Selamlar

13cm'lik mid'iniz gerçek mid olmadığından, yani daha güçlü bir bobine ve yüksek xmax'e sahip olduğundan 6khz civarında çok dahayüksek bir iç drence sahip olacaktır. Dolayısı ile zaten 6khz'de 3.2 ohm filan olmayacak. (zaten bu neden ile pasive XO yapmak biraz zordur) Her halikarda o seri direnç olmamalı, zaten XO'nuz sanki 3.2 ohm'a göre tasarlanmış gibi.

Bunun yerine direncin yükselmesini engellemek ve kararlı bir dirence sahip olmak için bir zobel kullanın. Zobel sonrası değer için bandpass XO'yu hesaplayın ve bence bandpass yerine narrowbandpass deneyin zira frekans aralığı dar.

Mertol
mertol
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen mertol » 11 Oca 2012, 02:47

8 inch voice ile ilgili hiç bir deneyimim olmadı maalesef

Mertol
mertol
Yeni Üye