kabin boyası

Hoparlörler » Tweeter(tiz), mid-range(orta sesler), woofer ve subwoofer'lar hakkındaki tüm soru(n)lar

kabin boyası

Okunmamış iletigönderen domatez » 29 May 2008, 01:41

kabin boyası yapıyorun yalnız ses sistemleri hakkında galiba biraz tarzan kaldık boya kabinden çıkan sesi bozarmı ben değişik bi boya kullanıyorum pütürüde gayet iyi ve tam kuruma yapınca çizilme şansıda yok başka pütür teknikleri bilen arkadaşlar varsa fikirlerini bilmek isterim
domatez
Yeni Üye

İl: istanbul

Cevap: kabin boyası

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 29 May 2008, 13:46

Bildiğim ve okuduğım kadarıyla kabinin dış kaplamasının akustik olarak bir etkisi yoktur. Sadece görünüş itibarı ile etkisi vardır. Asıl akustik etki kabinin şekli, dış yüzeyindeki varsa çeşitli çıkıntı vs. ile oluşur.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen e_cag » 29 May 2008, 15:59

Kabin boyamadım ama kat izi bırakmamaya çalışarak sünger veya iplik rulo ile elle boyama denenebilir. Boş, lüzumsuz bir plaka üzerinde 30x30 cm gibi bir alanı her iki şekilde boyayıp kuruduktan sonra sonucu gözleyebilirsin.

Teorik konuşmak olacak ama kabin duvarlarının kalınlığı, iç yüzdeki akustik damping malzemesi, kabin ölçüleri-oranları ve iç yüzeylerin şeklinin yanında dışa yapılacak 0,1-0,2 mm boyanın etkisi kulakla hissedilebilirmiş gibi gelmiyor.
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul
Meslek: Kimyager

Okunmamış iletigönderen grii_35 » 30 May 2008, 02:40

kabin boyama konusudna size tavsiyem eğer kompresörünüz varsa kabinin üzerine önclikle ince bi zımapra atıp ardından oro boya malzemeleri satan yerlerden temin eebileceğiniz 4+1 dolgu astarı atın kuruduktan soran 800yada 1200 numara zımpara ile su zımaprası yapın yüzey bu ilemden soran cam gibi oluyor ardından boyayın sonuç muhteşem oluyor. kompresörü olmayan arkadaşlar ise gene yukardaki malzemeyi fırça ile sürüp önce 400 numara ardından 1200 numara zımpra ile su zımaprası yaparak temiz bi yüzey elde edip sprey boyayla boyayabilirler yada çalik macunu çekip o şekildede yapabilirler ama çelik macunu biraz daha zahmetli bir işlem olur ve doğrudan ahşap yüzeeye yapışmaz öncelikle yüzeyi hazırlamanız gerekir bunun için en kolay yöntem yüzeyi polyesteri fırça ile sürüp kurumasını bekledikten soran macun çekerek yapabilirsiniz. ama dediğim gibi 4+1 dolgu astarı ile çok daha iyi sonuç alırsınız ;)

diğer yandan pütür konusunda ne kullandığınızı bilmiyorum fakar size tavsiyem gene oto boyacıalrdan temin edebileceğiniz ve ancak kompresör yardımıyla atabileceğiniz bir malzemedir. araçların tabanına darbe emici olarak atılan pütürlü boya bu boyayı atmak için boyanın kendi tabancasından olması gerekiyor doğrudan ahşap yüzeye uyguladığınızda bile tutuyor güzel bi yüzey elde etmek için 3 kat atmanızı tavsiye ederim ve olabildiğince uzaktan atınki pütürler daha belirgin olsun hatta bunun için basıncı biraz düşürebilirsiniz kompresörden
grii_35
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen domatez » 01 Haz 2008, 01:45

arkadaşlar cevaplarınız için çok teşekkürler fakat ben herhalde yalnış anlattım benim işim zaten kabinlere pütür tabir edilen boyayı uygulamak bu işlemi yapnak için bi atölyem var fakat pütür konusu biraz zahmetli bi olay nesela 20 adet kabin atımı esnasında bazen pütürde problem yaşıyorum sizlerin bildiği başka bir pütür malzeme ismi varmı varsa yazarsanız sevinirim yoksa eski sistemde devam ederim birde kabin konusunda bi projem var boya kalınlığı konusunda sormamda bununla alkalıydı bence sesste en önemli olan kabin olması lazım sorum şu kabin sert bir malzeme ile dizayn edilirse sess daha kaliteli olurmu yani mermer kabin düşünün yazacagınız cevaba göre projemi başlayacağım hepinize şimdiden teşekkürler ayrıca site çok harika ve seviyeli
domatez
Yeni Üye

İl: istanbul

Cevap: Cevap: kabin boyası

Okunmamış iletigönderen grii_35 » 01 Haz 2008, 22:47

domatez yazdı:arkadaşlar cevaplarınız için çok teşekkürler fakat ben herhalde yalnış anlattım benim işim zaten kabinlere pütür tabir edilen boyayı uygulamak bu işlemi yapnak için bi atölyem var fakat pütür konusu biraz zahmetli bi olay nesela 20 adet kabin atımı esnasında bazen pütürde problem yaşıyorum sizlerin bildiği başka bir pütür malzeme ismi varmı varsa yazarsanız sevinirim yoksa eski sistemde devam ederim birde kabin konusunda bi projem var boya kalınlığı konusunda sormamda bununla alkalıydı bence sesste en önemli olan kabin olması lazım sorum şu kabin sert bir malzeme ile dizayn edilirse sess daha kaliteli olurmu yani mermer kabin düşünün yazacagınız cevaba göre projemi başlayacağım hepinize şimdiden teşekkürler ayrıca site çok harika ve seviyeli

pütür olarak siz ne kullanıyorsunuz bilmiyorum ama ben oto boyacılarında satılan darbe emici olarakta adlandırılan boyadan kullanıyorum 1kg lik ambaajlarda satılıyor we atım konusunda hiç sorun yaşamıyorum tabi aynı anda sizin akdar kabin boyamadığüım için uzun ürede sorun çıkarırmı atımı bilmiyorum. diğer yandan mermer kabin bas konusunda iyi sonuç vericeğini düşünüyorum. yani bas kabini esnemez kendi kendine bi rezonans oluşturmazsa çok daha tok ve gür bas sesler elde edilebiliyor tabi bu konuda daha bilgili arkadaşların fikirlerinide almakta yarar var ama örnek vermek gerekirse oto ses sistemlerinde db yarışmalarında en üst kategorideki araçların içersine beton duvar yapılanlar bile mevcut ve tek amaç esnemeyi sıfıra indirmek hatta çelik plaka kullanılan araçlar bile var
grii_35
DIY Audio Fanatiği

Reklamlar

Hoparlörler

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • pütürlü hoparlör boyası hakkında
    gönderen muratdc » 20 Ağu 2016, 01:30
    4 Cevaplar
    2680 Gösterim