hoparlör kablosu

Hoparlörler » Hoparlör, kablo, binding post, RCA vs. konuları..

hoparlör kablosu

Okunmamış iletigönderen Amatör » 19 Haz 2011, 22:48

Arkadaşlar,son zamanlarda rahatsızlığını daha fazla hissetmeye başladığım bir durum var.
Özellikle üflemeli çalgıların tepe noktalarını hoparlörlerden istediğim temizlikte duyamıyorum.Değişik amplilerle de durum aynı.Ben de oldukça kalitesiz ve biraz da korozyona uğramış olan hoparlör kablolarımda buldum suçu :) Her halükarda iyi kablonun sese etkisi olumlu olacaktır diye düşünüyorum.

Aşağıda iki örnek kablo buldum,fiyatlarıda alabileceğim düzeyde aşağı yukarı
http://www.sahibinden.com/ilan/alisveri ... 607/detay/
http://www.sahibinden.com/ilan/alisveri ... 579/detay/
Ne dersiniz ,bu kablolar derdime derman olabilir mi?
Önereceğiniz başka seçenekler varmıdır?

Herkese selamlar
Amatör
DIY Audio Gurusu

İl: Zonguldak

Ynt: hoparlör kablosu

Okunmamış iletigönderen Amatör » 19 Haz 2011, 23:45

Sistemim fena sayılmaz
Bu tür kabloları daha önce hiç kullanmadım ama birkaç makalede okudum.Getirisi olacağını düşünüyorum,belkide kayda değer bir sonuç alamam,bilemiyorum
Amatör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen zunda » 19 Haz 2011, 23:53

kablo tabiki etken kaliteli kablo ile ilişki kurulabilir ancak yaşadıgım konuyu aktarayım kaynaktan ampliye ses aktardıgım lg nin her iki ucu3.5mm stereo jaklı kabloyu kullanıyordum denemelerde kullanmak için benzeri bir kabloyu 1.5 tl ye aldım ancak onu takınca seste dinamiğin arttıgını farkettim bence şekli fiyatı standard bir ürün olması iyi manasına gelmiyor diye düşünüyorum sizin hoşunuza gitmeyen bana hoş gelebilir keşke o ürünü sizdeki amfi ve hoparlörle deneme imkanınız olsa idi ama yinede tercih sizin tabi.
Kullanıcı avatarı
zunda
DIY Audio Gurusu

İl: kütahya
Meslek: revizör.

Okunmamış iletigönderen hamist » 19 Haz 2011, 23:57

Amatör yazdı:Arkadaşlar,son zamanlarda rahatsızlığını daha fazla hissetmeye başladığım bir durum var.
Özellikle üflemeli çalgıların tepe noktalarını hoparlörlerden istediğim temizlikte duyamıyorum.Değişik amplilerle de durum aynı.Ben de oldukça kalitesiz ve biraz da korozyona uğramış olan hoparlör kablolarımda buldum suçu :) Her halükarda iyi kablonun sese etkisi olumlu olacaktır diye düşünüyorum.

Aşağıda iki örnek kablo buldum,fiyatlarıda alabileceğim düzeyde aşağı yukarı
http://www.sahibinden.com/ilan/alisveri ... 607/detay/
http://www.sahibinden.com/ilan/alisveri ... 579/detay/
Ne dersiniz ,bu kablolar derdime derman olabilir mi?
Önereceğiniz başka seçenekler varmıdır?

Herkese selamlar

Yüksek volum ve ton kontrolda yüksek bass nedeni ile çıkışlar o noktalarda kesime giriyor olabilir mi...
Tüketimleri ile ünlü ülkelerin tarihlerini üreten ülkeler yazar.
hamist
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul
Meslek: endüstriel elektronik

Okunmamış iletigönderen Amatör » 20 Haz 2011, 00:36

Kullandığım kablolar kırmızı siyah renkte 0,75mm lik basit bir kablo içten içe biraz korozyona uğramış ,en az 20 yıllık varlar.
Kırpma gibi değilde sanki o kısımlar daha yüksek db ile kaydedilmiş gibi çatlıyor.Belkide kayıttandır problem.Bu frekanslar hoparlöre sanki olması gerektiği gibi iletilemiyorlar gibi hissediyorum.Flat olarak müzik dinliyorum epeydir ,kulaklarımda bu şekle baya alıştı.Derin bass konusunda hoparlörler oldukça başarılı,tizler de tane tane bazen midleri biraz parlak buluyorum.
Okuduğum birkaç makalede kabloların sese olumlu etkilerinden bahsediliyordu(sahne,detay),bir ara değiştirmeyi de düşündüğüm hoparlörlerime de haksızlık etmek istemiyorum.
Linklerde gösterilen kablolar illaki eski kablolardan iyi olacaktır diye düşünüyorum,yoksa gereksiz bir harcama mı olur?
Amatör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen hamist » 20 Haz 2011, 00:55

Amatör yazdı:Kullandığım kablolar kırmızı siyah renkte 0,75mm lik basit bir kablo içten içe biraz korozyona uğramış ,en az 20 yıllık varlar.
Kırpma gibi değilde sanki o kısımlar daha yüksek db ile kaydedilmiş gibi çatlıyor.Belkide kayıttandır problem.Bu frekanslar hoparlöre sanki olması gerektiği gibi iletilemiyorlar gibi hissediyorum.Flat olarak müzik dinliyorum epeydir ,kulaklarımda bu şekle baya alıştı.Derin bass konusunda hoparlörler oldukça başarılı,tizler de tane tane bazen midleri biraz parlak buluyorum.
Okuduğum birkaç makalede kabloların sese olumlu etkilerinden bahsediliyordu(sahne,detay),bir ara değiştirmeyi de düşündüğüm hoparlörlerime de haksızlık etmek istemiyorum.
Linklerde gösterilen kablolar illaki eski kablolardan iyi olacaktır diye düşünüyorum,yoksa gereksiz bir harcama mı olur?

Sanırım çok eski olan kabloları benzer yenisi ile değiştirmekte fayda var.
Pro. düzeyde olmasa da yeni kablo ile farkı gözlemlemekte var.

Bilindiği gibi elektrik akımı iletkenlerin yüzeyinden akar,
oksitlenme varsa faklı davranışlar gösterebilirler.
Tüketimleri ile ünlü ülkelerin tarihlerini üreten ülkeler yazar.
hamist
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul
Meslek: endüstriel elektronik

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 20 Haz 2011, 18:25

Bu 0,75'lik bildiğimiz elektrik kablosu ise zaten yetersiz, ayrıca oksitlenmişse atın gitsin derim. Çamaşır ipi olarak daha çok işe yarayacaktır.

Açıkcası markalı bir elektrik kablosu kullanmanız yeterli olacaktır, en az 1,5mm kesitli, tercihen 2,5mm olmalı. Karaköy'de Ekingenler'de çok uygun fiyatlı çeşitler vardı.

İlanlardaki kablolar da çok güzel ama sadece kablo ile bu iş çözülemiyor, tüm bağlantı fişleri dahil zincirin her halkasını da aynı derecede iyileştirmek lazım.

GN
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen diyzen » 20 Haz 2011, 20:00

Ben kesinlikle CAT5 kablosunu denemenizi tavsiye ederim.Masrafa girmeden önce sadece bir deneyin :)

Ayrıca Gökhan beyinde dediği gibi Ekingenler elektroniğe gidebilirsin Yavuz Erdas bey vardır mükemmel biridir.Diyaudio ya hi-fi,high-end ' e seneler vermiş değerli birisidir.Gitmişken selamımızıda ( Yıldıray ismim ) iletirseniz çok seviniriz
:)

Edit: Zonguldak daymışınız şimdi farkettim.Bu şehirleri tutturamadım bir türlü :)
Kullanıcı avatarı
diyzen
Yeni Üye

İl: Ankara

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 21 Haz 2011, 22:49

Yavuz bey her zaman orada olmaz ama olduğu zaman da muhabbet çok keyiflidir. :)) Mutlaka kendi yaptığı amfiyi de görün, kutusundan tasarımına oldukça şık bulacağınıza eminim.

CAT5 kablosu konusunda çok iyi duyumlarım var, ben de kullandım, ama gene de bakır kabloyu tercih ettim. Uçlarını birleştirip paralel olarak kullanabilirsiniz, pekçok ortalama bakır kablodan daha iyi biriletken olduğuna eminim.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen Amatör » 22 Haz 2011, 00:29

Bugün Sn.hoparlörün dediği gibi yapıp ,yakındaki bir elektrikçiye gidip 5 metre 2,5luk standart elektrik kablosu aldım.Ortadan ikiye bölüp hoparlörlere bağladım.Merakla hoparlörlerin karşısına geçtim.Biraz yüksek seste hoparlörler daha kontrollü ve dolgun çalmaya başladı,orta ve üst sesler keskinliğini kaybetti,yumuşadı.Üst detaylarda eksiklik hissetmedim aslında daha keyifli bir hal aldı.Ancak alt frekansların tonu değişti.Eski hali ile daha hassas şekilde duyabildiğim bass bölümlerdeki detaylar önemli ölçüde kayboldu.Derin basslar bir üst frekansların baskınlığı ile belirginliğini kaybetti.Sanki ses biraz kabalaştı bununla beraber sanki arka plan sessizliği biraz gürültülendi.
Şimdi bu tona alışmaya çalışıyorum,keşke referans olarak karşılaştırabileceğim bir sistem dinleme şansım olsa..
Amatör
DIY Audio Gurusu

Sonraki

Hoparlörler

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • RCA kablosu yapımı ile ilgili
    Eklenti(ler) gönderen b55can » 04 Nis 2009, 13:23
    7 Cevaplar