Bu hoparlor iş yapar mı?

Hoparlörler » Hoparlör, kablo, binding post, RCA vs. konuları..

Bu hoparlor iş yapar mı?

Okunmamış iletigönderen maystor » 15 Nis 2010, 09:05

8 OHM EMPEDANS
5'' MİD RANGE SPEAKER
180 WATT
500 HZ - 7000 HZ FREKANS

MID-HOPARLOR-CANON-HI-FI-KABINLER-ICIN-IDEAL__19557323_0.jpg

Bunun çiftine 90 tl verilir mi?
SADECE KENDİN OL!
Kullanıcı avatarı
maystor
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul
Meslek: makine otomasyonu

Ynt: Bu hoparlor iş yapar mı?

Okunmamış iletigönderen miriel » 15 Nis 2010, 11:26

Ben hiç dinlemedim duymadım sesini, bu yüzden imkan var ise frekans cevabına bir bakmak lazım. Çalışmak istediğiniz frekas aralığına cevabı güzel olabilir. Bunun yanında rezonans frekansı(fs) da 500Hz den aşağılarda olması gerekir. Birde aldığı sinali verme gecikmeside önemli(faz kayması).Yani görünüşüne göre pek yorum yapamayacağım:)
Ama karakteristik bilgilerine ulaşılınırsa ozaman iyimi kötümü yorum yapılabilir.
Veya dinleyenlerin yorumları en kısa çözüm :)
İnanç GÜMÜŞLER
Kullanıcı avatarı
miriel
DIY Audio Gurusu

İl: RİZE
Meslek: Makina Mühendisi

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 15 Nis 2010, 21:47

İş yapar mı? Yapar :)

Bu frekans eğrisini bu hafta test yaparken tesadüfen çıkarmıştım. Ses basınç düzeyini göz ardı edersek (kalibre edilmediği için) frekans bandı tam da orta frekansları kapsamaktadır.

Bu Canon marka mid'ler uzun bir süre depoda kalıp sonra birden bulununca ortaya çıkmışlar. Zamanında ithal eden ve hikayesini anlatan yaşlı amcayla da tanıştım. OEM olarak üretilmiş, yoksa Canon böyle bir marka ile hoparlör satışı yapmıyormuş.

Neyse, sonuçta üç tip kubbe tipi orta hoparlör var piyasada. Geçen sene üçünden de bu amcadan almıştım, dinleme testleri de yapmıştım. O dükkan Selanik pasajının en alt çıkışındaydı, çıkarken sağda, şimdi el değiştirdi. Sesini en beğendiğim kenarı gri renkli olandı, ikinci olarak ise bu kare şeklindeki versiyon, içiçe yuvarlak olan ise pek de çekici gelmemişti o zaman. Kısacası her birinin ses rengi farklıydı.

Peki iş yapma konusu ne olacak dersenşz, açıkcası tamamen kullandığınız bas hoparlörüne bağlıdır. Frekans bandından anlaşılacağı üzere 600-4000Hz arasında düzgün görünüyor, biraz daha zorlarsak 7000Hz civarına da çekilebilir. Bu durumda 600 ve 4000Hz kesim frekanslı bir sistem tasarlanabilir.

Kimileri kubbe tipi orta frekans hoparlörlerini pek sevmezler, ben hep çekici bulmuşumdur. Caz seviyorsanız çok da hoş bir kombinasyon oluyor. Ancak bence en iyi uygulaması standart üç yollu bir sistem tasarlayıp bu üç yollu sisteme paralel olarak çalışacak bir kubbe kullanmaktır. Buradaki amaç da özellikle insan kulağının hassas olduğu frekanslarda geçiş yapan hoparlör filtrelerinden kaynaklanan sorunları tüm bu bantta çalışan bir hoparlör ile bertaraf etmektir. İşte bu uygulamada kubbe tipler daha uygun düşmektedir. Sadece aşırı bas frekansların filtre edilmesi ile hoparlörün doğal frekans karakteristiğinden yararlanılarak sistem desteklenebilir. Opera severler için hoş bir kombinasyon olacaktır.
Eklentiler
dome-mid.png
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen maystor » 16 Nis 2010, 09:00

Yorumlar içim teşekür ederim arkadaşlar.
SADECE KENDİN OL!
Kullanıcı avatarı
maystor
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen miriel » 16 Nis 2010, 14:20

Hem dinleme hemde test açısından sağlam bir cevap geldi işte :)

Bu ölçüm 50Hz de 1W güçte 1metre mikrofon meafesinde oluyor, Bu grafikte 0 dB e çıkamamış, -25dB civarında düzgün bir cevap vermiş. Bu durumda diğer hoparlölerle kullanılması durumunda midrange nin sesi zayıf kalacaktır. Ayrı bir besleme ile volume açılarak diğer hoparlörlerle uyum içide çalışması sağlanabilir. Ben böyle bir yorum yapma gereği duydum :) Gökhan Hocane ne dersiniz yanlışmı düşündüm?
İnanç GÜMÜŞLER
Kullanıcı avatarı
miriel
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 16 Nis 2010, 16:01

Maalesef yanlış ama sorun senden kaynaklanmıyor, benden.

Grafikteki 0 dB göreli bir değer,yani mutlak değil. Bu yüzden özellikle belirtiyorum, kalibre edilmemiş bir ölçüm sistemi şu anda, dolayısı ile aslında -3dB çizgisi dikkate alınmalıyken doğru kabul edilebilecek tek konu frekans eğrisi oluyor. Hoparlöre gönderdiğim güç kesinlikle 1W'dan fazla ve ölçüm hoparlöre 3-5cm yakından gerçekleştiriliyor. Ayrıca zarar görmemesi açısından 300Hz altını filtre ediyorum, yani ölçmüyorum.

Kısacası bunlar henüz taslak ölçümler, sadece frekans dağılımı açısından fikir vermesi açısından gönderdim, yoksa tam bir ölçüm olarak sınıflandıramayız. Ancak tam ölçüm yapacak sistem şu anda hazır değil, zamanım olmadığı için süreci tamamlayamadım, haftaya ancak. Hatta daha kaliteli ve uzun mikrofon kablosu almam gerekti, onu da ancak bu sabah aldım. Tamamlandığında T/S parametreleri çıkarılabilen, frekans, THD ve faz karakteristiği ölçülebilen, belli toleranslara sahip bir mini labotaruvarım olacak. DIY için gayet yeterli bir düzey yakalamış olmayı hedefliyorum.

Bu arada dome-mid kullanan sistemlerin bas ve tiz sürücülerinin seçimi daha özenli olmalı, her ne kadar 300Hz'lere inen frekans karakteristiği olsa da aslında daha geniş konili klasik hoparlörlerin performansını yakalaması zor. Eğer çok mid sever bir dinleme kulağına sahipseniz tavisyem 16cm, 6-6,5 inç kağıt konili hoparlörleri seçmenizdir. Bu konuda tartışmalarda 20cm-8 inç boyutunun ideal olduğu da söylenir. Ancak kağıt koni bu anlamda hafifliği ve ataklığı ile öne çıkmakta ve tercih edilmektedir. Benim tavsiyem 12-14cm boyutu için çift mid, tek mid kullanılırsa 16-20cm arası kullanmaktır. Sadece tek dome mid kullanan hoparlör tasarımları bence caz için iyi bir seçim, ama insan sesi ağırlıklı opera vb. türlerde bir süre sonra kulağınız daha fazlasını isteyecektir.

Bir ara 16cm JBL hoparlörler vardı, aslında TLX300 kabininin bas hoparlörü idi, kesinlikle çok iyi bir mid performansı vardı. Ben sadece bir çift alabildim, halen hayıflanırım. Ama onun yerine Nokia 16cm hoparlörler var, her ne kadar daha bas ağırlıklı olsalar da mid performansları da oldukça iyi.

Ama eğer bookshelf-kitaplık rafı tarzı birşey düşünüyorsanız, o zaman başka tabiki.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen maystor » 16 Nis 2010, 16:15

Valla bu aralar hoparlor koleksiyonu yapıyorum, 4 yollu bir kabin yapma planlarım var.
Şimdilik 2 çift tiz - birisi piyasa malı 2. si sözde DALI marka daha kaliteli birşey,
2 çift 16 lık high-mid niyetine 1i Jamo diğeri onun benzeri sözde alman malı,
1 çift 20 cm low mid niyetine sözde alman malı , birde bugun aldığım daha gelmedi 30 cm TVM marka bas hoparloru.
Bu canonları da high mid olarak düşünebilirim ama ama bilmem nasıl olur, artan hoparlorlerle de sinema sistemi için basit 2 yollu kabin yapıcam.
SADECE KENDİN OL!
Kullanıcı avatarı
maystor
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen miriel » 16 Nis 2010, 19:36

Bu mikrofon ile ölçüm hepimiz için sıkıntı, inşallah panasonic kapsuller gelince izafi değerlerden mutlak değerlere geçiş yapıcaz :)
Bende ölçümleri yaklaşık 30cm civarından 1W güçte etmiştim. Sadece frekans cevabı hakkında bilgi edinmiştim.

4 yollu sistem için güzel hoparlörlere sahipsin bence yapmaya değer. Uygun tasarımla karşılaşacağın sonuçlara şaşırabilirsin.
İnanç GÜMÜŞLER
Kullanıcı avatarı
miriel
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 20 Nis 2010, 22:57

maystor yazdı:Valla bu aralar hoparlor koleksiyonu yapıyorum, 4 yollu bir kabin yapma planlarım var.
Şimdilik 2 çift tiz - birisi piyasa malı 2. si sözde DALI marka daha kaliteli birşey,
1 çift 20 cm low mid niyetine sözde alman malı , birde bugun aldığım daha gelmedi 30 cm TVM marka bas hoparloru.
Bu canonları da high mid olarak düşünebilirim ama ama bilmem nasıl olur, artan hoparlorlerle de sinema sistemi için basit 2 yollu kabin yapıcam.

Dört yol biraz zor bir seçim ama neden olmasın. 20cm+canon+tiz veya 30cm+16cm+canon+tiz

Veya en altta 30cm, sonra 16cm canon ve tiz yanyana bir 16 cm daha ve en üstte 20 cm, biraz büyük olur ama ..
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen maystor » 21 Nis 2010, 09:13

hoparlör yazdı:
maystor yazdı:Valla bu aralar hoparlor koleksiyonu yapıyorum, 4 yollu bir kabin yapma planlarım var.

Dört yol biraz zor bir seçim ama neden olmasın. 20cm+canon+tiz veya 30cm+16cm+canon+tiz

Veya en altta 30cm, sonra 16cm canon ve tiz yanyana bir 16 cm daha ve en üstte 20 cm, biraz büyük olur ama ..

Boyut sorun değil, yeter ki kaliteli bir ses versin, sistemi de aktif sürmeyi planlıyorum. Zaten şu anda hazır bir sinema sisteminin frontlarını 3 yollu aktif sistem olarak kullanıyorum ve fark çok büyük pasif filtreye göre. Sanırım düzgün bir tasarım ve uygulama ile 4 yollu daha da güzel olacak.
SADECE KENDİN OL!
Kullanıcı avatarı
maystor
DIY Audio Gurusu

Sonraki

Hoparlörler

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti