RCA kablosu yapımı ile ilgili

Hoparlörler » Hoparlör, kablo, binding post, RCA vs. konuları..

RCA kablosu yapımı ile ilgili

Okunmamış iletigönderen b55can » 04 Nis 2009, 13:23

Arkadaşlar orta kalite bir RCa kablo almak ya da yapmak istiyorum,bir odyofil olmadığımdan orta kalite işimi fazlasıyla görecekdir.

Elimde aşağıdaki linkini verdiğim kablodan fazlasıyla var,bundan RCA kablo yapsam nasıl olur? (içte 0,22 mm2* 2 adet ince kablo dışıda bakır örgülü,alminyum folyo kaplı)

Benim kullanacağım 3-4 metre civarı.Kablo sanırım veri kablosu kablolardan pek anlamadığımdan danışmak istedim.

http://www.petkab.com.tr/urunler.asp?is ... D=6&ID=165

Bu kablo ile ilgili örneğin dışındaki bakır örgü ne işe yarıyor bağlantıda kullanılyor mu yoksa sadece yalıtım için mi?

Eğer uygun derseniz bu kablodan Rca kablo yapacağım eğer yok olmaz kalitesiz olur derseniz Philips,Hama,Bandridge marka bir Rca alıp onu kullanmayı düşünüyorum
b55can
Yeni Üye

İl: ankara

Cevap: RCA kablosu yapımı ile ilgili

Okunmamış iletigönderen b55can » 05 Nis 2009, 15:39

Arkadaşlar kablolar konusunda bilgisi olan yok mu?
b55can
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen fixxxxxer » 05 Nis 2009, 19:52

"orta kalite" istiyorsan işini görür, ama 2,5-3 metrenin üzerine çıkmamanı tavsiye ederim, 3 metreden sonra kaliteli sayılabilecek hazır kablolar bile parazit alır ve sinyal kaybı yaşanır(genelde böyledir, pahalı istisnaları olabilir), 3 metreden sonra xlr bağlantı verimli ve kaybı azdır, ama o da "orta kalite" cihazlarda olmaz genelde, bunun dışında kalite olarak istediğini alırsın, ama en azından jakları piyasada altın kaplama olanlardan(ya da öyle görünenlerden) seç, bari bağlantıda kayıp az olsun, kolay gelsin...
Kullanıcı avatarı
fixxxxxer
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul
Meslek: Öğrenci

Okunmamış iletigönderen b55can » 05 Nis 2009, 22:55

Cevap için saolun,ben 3 metre kullanacağım,sizce ilk sorduğum yukarıdaki kablo yerine, philips'in aşağıdaki orta kalite olduğunu tahmin etdiğim, çin üretimi altın kaplama uçlu, kablosunu kullansam, aradaki farkı ben anlayabilirmiyim,ya da çok fark olur mu?
Eklentiler
SWA3103W_10-GAL-global.jpg
SWA3103W_10-GAL-global.jpg (18.63 KiB) 4476 defa görüntülendi
b55can
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen fixxxxxer » 06 Nis 2009, 00:26

Aradaki pek fark olacağını sanmam, üst düzey cihazlar, hoparlörler ve kayıtlar vs. biraraya gelmediğinde çok pahalı bir kablonun da önemli bir artısı olmaz, şu uyduruk 2-3 liralık no-name vcd kabloları ya da yine no-name araç ampli kabloları ayarında olmasın yeter, bu bağlamda çin malı da olsa philips işinizi görür, aynı şekilde bandridge, vivanco, acoustic research, hama da yeter de artar. Sizin yapmanız halinde lehimde ve şasilemede sorunlar olabilir, bence hazır alın, başınız ağrımasın.
Kullanıcı avatarı
fixxxxxer
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen b55can » 06 Nis 2009, 11:21

Cevaplarınız için saolun,yanlız son birşey öğrenmek istiyorum,ilk gösterdiğim kabloda dışta bir örgü şeklinde bakır tel var,bu tel sanırım normalde bağlantı için kullanılmıyor,bir çeşit yalıtım amacı taşıyor.Onun yerine içteki 0,22 mm² kalınlığındaki iki ince tel bağlantı için kullanılıyor.

Benim merak etdiklerim ise bu ilk kablodaki dıştaki bakır örgü ne işe yarıyor,bağlantı yapakarken kullanılyor mu? Yoksa yalıtım amaçlımıdır.Hama,Bandridge,Philips gibi markalarda en dışta böyle bir bakır örgü olmadığını gördüm,bu bakır örgü bir dezavantaj mı,avantaj mı yoksa,işime yaramayan bir ayrıntımıdır?

Birde hoparlör kablolarını seçerken kalın kablo seçiyoruz direnç düşük olsun diyerek ama Rca kablolara baktığımda çoğunda incecik kablolar kullanılıyor bunun sebebi nedir?

0,22 mm² kablo kalınlığı Rca için uygunmudur,Philips,Hama gibi markalarda sanırım aşağı yukarı bu kalınlıkda kablo kullanıyor,belki biraz daha kalın olabilirler,peki burda neden kalın bakır hoparlör kabloları kullanarak bir Rca yapılımıyor?
b55can
Yeni Üye

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen fixxxxxer » 06 Nis 2009, 19:08

Dıştaki örgü parazite karşı ekranlama içindir, eğer iki sinyal taşıyıcı damarın dışında çıplak bakırdan üçüncü bir damar yoksa bunu jakların şasi bağlantısında kullanman gerekir, incelik meselesine gelince, hazır kablolarda oksijensiz bakır (kaliteli markalarda) ve çok pahalı bazı ürünlerde de gümüş kullanılır, bunların iletkenliği alelade bir kablodan daha iyidir, rca kablonun esnek de olması gerektiğinden kalın kablo esnekliği azaltır, dolayısıyla hazır kablolar gereken kalınlıkta kaliteli silikon izolasyonla yapılır. Kalın ve bakır örgü ekranlı kablolar genelde görüntü ya da radyo sinyali aktarımında kullanılır, ama rca olarak kullanımında ben bir sorunla karşılaşmadım, olsa olsa jaklara montajda sorun yaratabilir. Bir de kalınlık incelik olayını hoparlör kablosuyla kıyaslamak yanlış olur, bir rca kablosuyla power ampli bile beslesek en fazla 10-12 volt ve çok düşük bir akım geçecektir kablodan, hoparlör kablolarında ise bu 50 volt ve 1 kilovata kadar hatta daha bile yüksek değerlere çıkabilir. Kolay gelsin...
Kullanıcı avatarı
fixxxxxer
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen b55can » 07 Nis 2009, 13:51

Tekrardan saolun sizde fazla yüklendik:)

Peki kaliteli Rca kabloları standart Rca kablolardan ayıran nedir?

Rca kablosunun içindeki telin kalın olmasının çokda önemli olmadığını söylüyorsunuz yanlış anlamadıysam,Peki Rca kabloada kaliteyi ne belirler?,bakırın saflık oranımı,sargı şekli mi ya da başka bişey mi?(Bağlantı uçlarını işin dışında tutarsak)

Cevaplarınız için şimdiden teşekürler,dierü üyelerimizde fikir beyan ederlese çok sevineceğim

Saygılar
b55can
Yeni Üye

Hoparlörler

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • hoparlör kablosu
    1, 2gönderen Amatör » 19 Haz 2011, 22:48
    13 Cevaplar