Hayalinizdeki Hoparlör

Hoparlörler » Hoparlör, kablo, binding post, RCA vs. konuları..

Hayalinizdeki Hoparlör

Okunmamış iletigönderen resho » 20 Mar 2008, 23:02

Anfi, pre, dac gibi cihazları başarılı bir şekilde kendimiz yapmamız mümkün olabiliyor. Ama hoparlör kabini konusunda ciddi tecrübe, mühendislik ve teknik gerekiyor. Bu durum da bizi bütçemizin elverdiği en uygun seçime yönlendiriyor... Acaba diyorum yetecek kadar para verebilseydiniz hangi kabini öncelikli olarak sahiplenmek isterdiniz?

B&W'nin prestij modelleri, aktif monitörler dahil olmak üzere birçok segmennte herhangi bir ürünü seçebilirsiniz.

Benim tercihim avatarımdaki Lowther PM2A fullrange sürücü kullanan horn tipinde bir kabin olurdu.. ve müstakil bir ev tabiiki.. :)

Resim
Kullanıcı avatarı
resho
DIY Audio Fanatiği

Cevap: Hayalinizdeki Hoparlör

Okunmamış iletigönderen grii_35 » 30 May 2008, 02:49

benim hayalimdeki hoparlör daha üretilmedi walla :) 46cm çapında olması şart 10cm körük olucak ve 100mm xmax olucak FS te 18-20hz arası olucak ve en güzeli hassasiyetini 140db olucak hee bide bütün bu özellikleri tam anlamıyla vermek için 100W yeterli olucak :) varsa böyle bi hoparlör link verin heheheh :D
grii_35
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 30 May 2008, 13:59

Hayalimdeki hoparlör KEF Muon. iMac ve Walkman'i de tasarlayan Ross Lovegrove'un eseri imiş. Sadece 70,000 sterling, yaklaşık 145,000 dolar. Ve sadece 100 adet üretiliyor. İç hacmi küçük ama aktif karbon ile dolu olduğundan aslında çok büyük bir iç yüzeye sahip. Bir tanesini özel alümünyum pres ile yapmak bir hafta sürüyormuş.
Sesi nasıl derseniz, açıkcası büyüleyici, inanılmaz bir sahne ve netlik ve zaten odypfil üzeri olarak tanımlanıyor.

Yakından bakınca hoparlörlerin toz kapaklarının yani göbeklerinin ve yanlış hatırlamıyorsam konlarının, saydam olduğunu görüyorsunuz.

KEF_01_Final.jpg
KEF_01_Final.jpg (23.07 KiB) 5087 defa görüntülendi

Speakers-You-Can-039-t-Afford-KEF-Muon-3.png
Speakers-You-Can-039-t-Afford-KEF-Muon-3.png (78.68 KiB) 5088 defa görüntülendi
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen emesut » 06 Haz 2008, 14:58

Herkezin gönlünde bir tesso yatar..
Benimde böle bir kolonum olsun isterdim..
Resim
Birde bunlar için şöle bir kabin..:
Resim
Aslında kabinleri yapmaya karar verdim..
Koçtaş a gittim. Marangoz bölümündeki adam hesapladı ve 64TL fiyat cıkardı.. 1.Sınıf MDF
O parcaları kesecek bende birleştireceğim..
İşallah bir gün kolonlarınıda alırım.. :(
En son emesut tarafından, 16 Haz 2010, 14:02 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
Resim
Kullanıcı avatarı
emesut
DIY Audio Takipçisi

İl: Kocaeli/İZMİT
Meslek: Elektronik

Okunmamış iletigönderen merlin » 26 Arl 2008, 11:31

İlk defa dinleme şansım oldu ve süperdi, şekline hayran kaldığım hoparlörün sesine de hayran kalmış oldum....

gönül isterdi ki alayım evime götüreyim... :roll:

Resim
merlin
Yeni Üye

İl: Ankara

Okunmamış iletigönderen fixxxxxer » 22 Oca 2009, 03:16

JBL-K2S9800, var ama güç yetmiyor tabi, çift olarak 25,000 USD, özel üretim çok daha pahalı hoparlörler de var tabi ama onları hayal etmek boş geliyor, sonuçta herşeyin bir sınırı var, olsa neolur olmasa neolur diyor insan belli biryerden sonra... bunlar bile pahalı, zaten öldürseler vermem bir çift hoparlöre vw golf vi parasını :D ha kenarda bi maserati bi de beykoz konaklarından villa varsa başka :D
Kullanıcı avatarı
fixxxxxer
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul
Meslek: Öğrenci

Reklamlar

Ynt: Cevap: Hayalinizdeki Hoparlör

Okunmamış iletigönderen hakers » 07 May 2010, 13:22

grii_35 yazdı:benim hayalimdeki hoparlör daha üretilmedi walla :) 46cm çapında olması şart 10cm körük olucak ve 100mm xmax olucak FS te 18-20hz arası olucak ve en güzeli hassasiyetini 140db olucak hee bide bütün bu özellikleri tam anlamıyla vermek için 100W yeterli olucak :) varsa böyle bi hoparlör link verin heheheh :D

Merhaba,

bu kadar büyük bir hoperlörü evde dinleyeceksin yoksa mahalleye yayın mı yapacaksın?

İstediğin tarzda hoperlör var

http://www.lautsprechershop.de/pdf/mivoc/awx184.pdf

bunu ben 100 watta dinledim evimin kilerinde yapmıştım ve sinema sisteminde Subwoofer olarak 150 litfe bassreflex olarak çalışıyordu. İnanılmaz bir ses. Er Ryan filmini bilirmisiniz o filmin ilk 10 dakikası vardır inanın kalbiniz duracakmış gibi oluyordu. Öylesine bir basınç ki anlatmam.

Ama sanırım Trde bu hoeprlörü yine bulamayacaz :x

ama istediğine yakın bir hoperlör varsa avrupada tanıdığın istet diyecem ama kutusu zaten 60X60 ebatında yani hangi bavula sığar bilemem.
hakers
Yeni Üye

İl: almanya
Meslek: Language Manager

Ynt: Hayalinizdeki Hoparlör

Okunmamış iletigönderen dgorkem1 » 17 Ekm 2010, 10:34

Resim
Voxativ
Resim
Resim
Resim
Phy-hp Km-30
dgorkem1
Yeni Üye

İl: İzmir
Meslek: Bilgisayar programcısı

Okunmamış iletigönderen whyliving » 06 Arl 2010, 18:52

whyliving
Yeni Üye

İl: izmir

Okunmamış iletigönderen Ersoy » 09 Arl 2010, 11:38

Hayal etmek güzel şey.

Sanırım burada görüntüsünü görüpte beğenilen hoparlörler den bahsediloyor olsa gerek.

Çünki bunlar hoparlör. Ses çıkarmaya yarıyor. Eğer sesini duymadan beğeniyorsan, bir görüntüyü beğeniyorsun demek. Esas konu ses. Yani harika görünen bir höparlörden, çok daha kötü görünümlü bir hoparlörün daha iyi çaldığına çok kez şahid olduğum için böyle yazıyorum. Lütfen kimse üstüne birşey alınmasın. Elbetteki burada beğenilen hoparlörler, zaten birçok değerlendirme kıstaslarının üstünde bir noktadalar. Sizlerle paylaşayım.Benin anladığım, bir hoparlörün fiyatı 10 bin doların üzerine çıktığı zaman, artık sesi dinleyen kişiye göre mükemmel. Dolayısıyla kişi nezaman bu paralara bir hoparlör almaya kalkarsa, birsürü hoparlör dinlemeli. Çünkü bu cihazların hepsinin ayrı bir ses karekteristği olduğu gibi her insanında kulağının sesleri algılama karekteri harklı. İşte kendi kulağınızın nasıl duyduğunu ancak dinledikten sonra fark edebiliyorsunuz diyorum. Yani hayalinizdeki hoparlör sizi hayalkırıklığına uğratabilir. Ama hayal etmek güzel şey değilmi?

http://www.audionote.co.uk/products/spe ... j_01.shtml

Linkteki hoparlör, çok sade, hatta kıytırık marangoz işi gibi görünen bir kabin. Kendisinde iki kat pahalı, çok daha kaliteli ve güzel görünen bir çok hoparlörden, çok daha iyi çaldığına bizzat şahit oldum. Hatta dinlediğim en iyi hoparlörlerden biriydi diyebilirim. Demek istediğim buydu. Kimse bu kabini görüpte hayalımdeki höparlör demez belki ama herkez gibi benide yanılttı. :D

Müzükle kalın.
imagemagic.php.jpg
imagemagic.php.jpg (50.71 KiB) 2876 defa görüntülendi
Kainat, düşünceleri değil, hareketleri alkışlar.
Ersoy
DIY Audio Gurusu

Sonraki

Hoparlörler

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • Hoparlör
    gönderen nthere » 12 Haz 2010, 20:28
    5 Cevaplar
    1969 Gösterim