Bu hoparlor iş yapar mı?

Hoparlörler » Hoparlör, kablo, binding post, RCA vs. konuları..

Ynt: Bu hoparlor iş yapar mı?

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 21 Nis 2010, 10:48

O zaman hoparlörlerin fotoğraflarını görebilir miyiz? Ona göre tavsiyede bulunayım.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen maystor » 21 Nis 2010, 13:14

hoparlör yazdı:O zaman hoparlörlerin fotoğraflarını görebilir miyiz? Ona göre tavsiyede bulunayım.

Akşama çekip koyarım.
SADECE KENDİN OL!
Kullanıcı avatarı
maystor
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul
Meslek: makine otomasyonu

Okunmamış iletigönderen maystor » 21 Nis 2010, 22:32

İşte fotolar

100_1828.JPG

100_1829.JPG

Fotoğraf makinesinin tarihi yanlış :D .
SADECE KENDİN OL!
Kullanıcı avatarı
maystor
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 22 Nis 2010, 13:13

Maşallah!

Bu durumda çok da düşünmeye gerek yok gibi.

Şu alman malı 16 cm olanlar mid açısından pek de başarılı değiller. Büyük bir hevesle denedim ama bunlar bas hoparlörü, kaliteli, hiç şüphe yok, ama depoda beklemekten süspansiyonları içeride duruyor. Yani tam dengede değil. Sese etkisi var mı derseniz vardır ama açıkcası kulakla duyulur değil. Ama mid olarak kullanmak için ben beğenmedim sesini. Dolayısı ile Jamo 16 cm olanlar mid olarak seçilmeli derim. Kenarı plastik değil de metal olan ise Nokia marka, bunların mid performansı iyi açıkcası. Mid bas olarak kullanılabilir.

Bas hoparlörü ise iyi görünüyor, tipini beğendim :)

Şimdi üç yollu yapacaksak Büyük bas, Jamo ve Dali derim. Burada en kritik ve önemli hoparlör Jamo ve klasik üç yollu bir kabin iyi bir seçim olacaktır.

Dört yollu dersek biraz düşünmemiz lazım. Burada işi zorlaştıran dome mid yani Canon'lar. Açıkcası bu tasarımların hiçbirinde mylar plastik tizleri hiç düşünmüyorum bile. Canon ve Dali birlikte çalışırsa bu durumda biraz riski ama keyifli bir çalışma yapmak lazım. Kenarı ince olan Nokia basları kullanıp gene büyük basla birlikte dört yollu bir tasarım yapabiliriz. Buradaki incelik de Nokia ve Canon'un birlikte paralel bir çalışma alanı olmasıdır. Gereğinde bir direnç gerilim bölücü ile hassasiyeti ayarlanabilir bir sistem düşünmek lazım. Üst mid bas alanı Canon'a, alt mid bas alanı da Nokia'ya kalacak şekilde bir ayar gerekiyor. Bu demektir ki mid ağırlığı yüksek bir sistem olacak, ama aktif veya pasig mid'lerin şiddeti ayarlanırsa oldukça düşük distorsiyonlu ve dinamik bir mid alanı elde etmiş olacağız. Eğer kıyarım en yisi olsun derseniz Jamo da kullanılabilir, ben sadece kıyamadım, 16cm versiyonunu test etmedim ama rahatlıkla 4KHz alanına kadar kullanılabiliyor küçük versiyonları.

Bir başka kirtik nokta da bas hoparlörünün 100Hz ve altına ayarlanması. Mid baslar kuvvetli olunca bas hoparlörü biraz subwoofer havasında kalıyor ama hiç de öyle değil. Net ve temiz bas sesleri için 70-90 Hz arası bir filtreleme ile bas hoparlörüne dinamik bir alan kalabilir. Burada 30-60-120 gibi oktav bölümlemesi de yapmak mümkündür, aktif filtrelemede sonuç vereceğini düşünüyorum. Yani 120Hz de kesilebilir ama açıkcası mid bas iyi olunca bence yarım oktav daha inip 90 civarında kesmek daha mantıklı gibi. Çünkü bas alt frekanslarla fazla haşır neşir olurken mid bas alanında daha distorsiyonlu bir ses veriyor.

Dali'nin kesim frekansı ise 4KHz-5Khz arasında olmalı, yine oktav hesabı yaparsak 30-60-120-240-480-960-1920-3840 iyi bir geçiş noktası olacaktır. Dali'nin performansını bilmiyorum ama en kötü hesapla 2KHz civarında rezonansı varsa bu geçiş iyi olacaktır.

Yok eğer aktif filtreleme de dört yollu olacak derseniz biraz daha farklı yaklaşmak düşüncesindeyim. Canon'un üst kesim frekansı bir oktav daha ötelenebilir. Bu durumda kabinin ön panelinin biraz geniş tutulmasını öneririm. Tıpkı Miriel arkladaşımızın kabini gibi belki kavisli bir tasarım ama mutlaka mid-tiz hoparlörlerinin biraz sağa sola saçılmış gibi kenarlardan farklı uzaklıklarda ve birbirlerine de yakın monte edilmeleri iyi olacaktır.

Tamamen kapalı bir kabin daha az riskli olacaktır, T/S parametrelerine dayanarak hesaplanmış bir kabin yapmak daha mantıklı olabilir.

Artanlarla örneğin Nokia'larla küçük bir iki yollu tasarımı da hoş olacaktır.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen maystor » 22 Nis 2010, 14:55

Valla ne diyim Hoparlör hocam, döktürmüşsün yine. Hemen bunu bir yere copy paste yapıp başlayacam çalışmalara.
Şu Canon'ları bir alalım ozaman dursun deneme yaparım. Thiele small parametelerini bulmam veya ölçmem gerekiyor.
Çok iş var çooook :D .

3 tane konfigurasyon çıkıyor ozaman ortaya.

1.
tiz - dali
high-mid - jamo
low-mid - nokia
bas - tvm

2.
tiz - dali
high-mid - canon(alınacak daha)
low-mid - jamo
bas - tvm

3.
tiz - dali
high-mid - canon(alınacak daha)
low-mid - nokia
bas - tvm

Kesim frekansları için de

üst 3840Hz
orta ?
alt 90Hz

Doğru mu anlamışım acaba?

Bizim piyasadan bulunabilen malzemelerle aktif ifltre kesim frekansaları şöyle olabiliyo
R+C=F
10k+2.2n=5115Hz
10k+3.3n=3410Hz
10k+3.9n=2885Hz
10k+15n=750Hz
10k+18n=625Hz
10k+22n=511Hz
10k+27n=416Hz
10k+33n=341Hz
10k+120n=94HZ
10k+150n=75Hz

Neden 10k derseniz en kolay bulabildiğim metal filim direnç, ona 1k ve 2k ekleyerek frekansla biraz oynanabilir.
aslında precision pin header lehimleyip bütün direnç ve kondansatörleri değiştirilebilir yapıp denemek lazım.
SADECE KENDİN OL!
Kullanıcı avatarı
maystor
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 22 Nis 2010, 18:28

T/S parametreleri için yardımcı olabilirm, özellikle baslar için. Ama Mayıs sonuna doğru ancak.

Canon'ları almadıysan boşverebilirsin, ama seviyorum bunları diyorsan o zaman al derim. Fiyatları biraz yukarıda, Jamo'ları da biraz pahalı satıyorlar ama kalmadığı için yapacak birşey yok. Aslında TVM+Jamo+Dali ile üç yollu bence ideal çözüm. (1) no'lu önerim de zaten böyleydi, orada Nokia bulunmuyor. Aslında karakteristik olarak Nokia ve Jamo aynı tür, Jamo'nun üst frekansları daha düzgün olmalı, ama bu tabiki bendeki 12cmlikler için geçerli, 16cmlik karakteristiği ona yakın olmalıdır diye fikir yürütüyorum. MTM yaparım dersen Jamo ve Nokia paralel bağlı kullanabilirsin, yani, pek tercih etmem aslında, hani ikisi de aynı marka olsa yap derim ama. Son yaptıklarımla dinleme yapıyorum, ikişer bas ve basit kondansatörle bağlı tiz, açıkcası sahne duygusu çok keyifli. 16cm ile de benzer bir performans elde edileceğini tahmin ediyorum, özellikle Jamo ile bu daha kolay, kulağın hassas olup sahne duygusunu veren en önemli kriter orta frekanslar.

Diğerler öneriler tamamdır :)

Filtre kesim frekansları yaklaşık olsun yeter, toleranslarla zaten biraz oynama olacaktır. Deneme yapmak her zaman iyidir, bazen kabindeki performansa göre ayar kritik hale gelebiliyor, biraz değiştirince ses daha düzgün geliyor.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 22 Nis 2010, 19:03

Bu arada gittigidiyor.com'da bağıra bağıra "kevlar" konlu diye satılan Jamo'lar örgülü fiberglas konludur, üzeri kaplamadır.

Yani karbon kevlar bisikletim var, 5 senedir binmiyorum, yarış arabalarının tamponları vs. kevlardır, B&W ya da sarı sarı HiVi kevlar hoparlörler gördüm ama bu kevlar felan değil. Kevlar olunca daha kaliteli olacak değil, ama hafif malzeme, tamamen tasarıma bağlı.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 23 Nis 2010, 09:37

Biraz fikir yürütelim dedim.

Ön paneli eğmek çok keyifli olurdu, tıpkı Miriel arkadaşımzın yaptığı kabinler gibi.

Bir başka seçenek ise bas kabinini ayrı yapmak olabilir. Hatta piramit bile düşünülebilir. Salonun eşyasına uygun bir tarzda hanımdan izin alınarak bir tasarım çıkarılabilir. Bu arada ufaklığın yürümeye başlayıp hoparlörleri parmaklama hevesine karşı koruyucu önlemler alınabilir.
Eklentiler
ornekler.jpg
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen maystor » 24 Nis 2010, 10:24

hoparlör yazdı:Biraz fikir yürütelim dedim.

Ön paneli eğmek çok keyifli olurdu, tıpkı Miriel arkadaşımzın yaptığı kabinler gibi.

Bir başka seçenek ise bas kabinini ayrı yapmak olabilir. Hatta piramit bile düşünülebilir. Salonun eşyasına uygun bir tarzda hanımdan izin alınarak bir tasarım çıkarılabilir. Bu arada ufaklığın yürümeye başlayıp hoparlörleri parmaklama hevesine karşı koruyucu önlemler alınabilir.

Eline sağlık, kabin ölçüleri tamamen örnek olsun diye yazılı herhalde. Kabinleri koyacağım yer salon değil ayrı bir oda o yüzden şekil ve hanım sorunu yok :D . Kızıma gelince yerden göğe kadar haklısın, mevcut kolonların korumalrının üzerinden bile hoparlorleri bastırmaya çalışıyor, bir gün komple yırtacak ama bakalım.
Örnek resimler için tekrar teşekürler, daha hiçbir hoparlorun thiele small parametrelerini bulamadım bakalım nasıl olacak, bu iş biraz uzun sürecek.
SADECE KENDİN OL!
Kullanıcı avatarı
maystor
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 24 Nis 2010, 12:08

Biraz zaman alsa da eldeki hoparlörler için kesinlikle değer.

Eğer bir aksilik olmazsa zaten Mayıs ayında T/S parametreleri, ölçüm vs. herşey için birikmiş işleri toparlamayı düşünüyorum. Bir kere kurup işlettim mi zaten ölçüm yapmak pek zaman almıyor. Hatta stereo ses kaydı/ölçüm bile yapabilecek altyapı var. Biraz yaz projeleri üretelim, Mayıs gelsin başka birşey istemem :)

Yer sorunu yoksa harika, açıkcası biraz devasa projeler üzerinde çalıştım, beğendiğim birşey ortaya çıktı ama bir de baktım ki ne taşınabilir ne üzerinde oynanabilir şeyler. Fazla da abartmamak lazım, orta büyüklük ama sıradışı tasarımlar daha keyifli.

Kabin ölçüleri sadece ön panele hoparlör boyutlarına göre örnek olsun diye verilmiş durumda. Hacim işin bir başka hesap kitap alanı. Aslında bas ve midbas alanında hacim önemli iken temelde en büyük sorun akustik düzenlemeler. Asıl zamanı ve uğraşı bunlar alıyor ve en son filtreler işi bitiriyor. İşin doğrusu T/S parametreleri bilinen yani fabrika tarafından verilen hoparlörleri daha yeniden ölçmek gerekir, ancak üst sınıf ya da belirli kalitedeki pro hoparlörlerde fabrika verilerine yakınlaşılıyor. Ucuz hoparlörler de ise değişim inanılmaz, transistör eşlemek çok daha kolay bir olay.

Şimdi biraz fikir yürütüp beğendiğimiz kabin resimlerine bakalım derim. Marangoz işleri konusunda yardımcı olabilirim, ama tasarımı netleştirmemiz lazım ki tam modeli çıkaralım.

Piramit mi yapmalı acaba ? :)
hoparlör
DIY Audio Gurusu

ÖncekiSonraki

Hoparlörler

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • Hoparlör
    gönderen nthere » 12 Haz 2010, 20:28