lm 4780 devrenin çalışmaması hakkında

Entegreli Güç Yükselteçleri » Küçük ama çok etkili. Entegreli(tümdevreli) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

lm 4780 devrenin çalışmaması hakkında

Okunmamış iletigönderen zunda » 20 Kas 2010, 04:09

arkadaşlar projeler kısmındaki lm 4780 çıkış katını bana göre eksiksiz olarak tamamladım besleme içinde yine verilen baskıyı kullandım sorunum şu kablo baglantılarını kısa olmak kaydı ile yaptım ki amacım çıkıştaki ofset durumunu kontrol etmekti trafom 210watt 20vac pıoner setten çıkma el tipi tabir ettiğiniz cinsten her şeyi defalarca kontrol edip fişi taktım fakat odadaki lambaların bir miktar zayıfladıgını gördüm fişi çektim tekrarında trafonun dırıldadığını farkettim bir miktar çıtırtıda geldi devrede yaptıgım kontrolde 10 uf tantalın birini ters bagladıgımı gördüm düzelttim (tantalın t kutbu voltajdan sonra yazıla t tarafımıdır)sonuç trafoda ısınma soruna devam baglantım şu şekildedir sol 1 - 2 t 3 boş 4 - 5 t olarak trafomda sorun yok lm3886 hakkıyla çalıştırıyor sorularıma gelirsek 1 baglantım dogrumudur 2 tantalın t kutbu doğrumudur ha bu arada saydıgım sorunlar olurken entegre soguk kalmayı becerebilmiştir ofsetide her iki kanaldan 48 mv olarak ölçtüm konu hakkında yardım edebilecek arkadaşların yardılarını bekliyorum lütfen şu amatöre bir destek
Kullanıcı avatarı
zunda
DIY Audio Gurusu

İl: kütahya
Meslek: revizör.

Ynt: lm 4780 devrenin çalışmaması hakkında

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 21 Kas 2010, 13:05

Bir kaç tane tutarsız nokta var.

Birincisi trafonuz 20VA mı yoksa 210W mı?
Eğer 20VA ise ısınması normal, akım kapasitesi yetersiz kalmaktadır.

İkincisi tantal kondansatörün t kutbu olmaz, o üzerinde yazılan (+) yani pozitif kutup olacaktır.
Pozitif besleme kanalında + kutup (+) besleme ucuna, negatif de ise toprak kanalına bağlı olmalıdır.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen zunda » 21 Kas 2010, 21:10

hoparlör ustadım öncelikle teşekkür ederim alakanız için şöyle anlatayım trafom 210 wattlık çıkışıda simetrik 2* 20 volt ac bu trafo ile kapibara nın 150 watt darlington tr li anfiyi, 2*tda 7294 , 2*lm3886 ayrı ayrı olmak üzere çalıştırdım yani trafomda sorunum yok sıkıntıya gelirsek bir önceki yazımdada belirttiğim üzere tantalın baglantısı dediğiniz biçimde doğru diğer parçalarda öyle temizliğinide yaptım kısa devre yok ama elektiriği verdiğim anda elektirik düşüyor trafo dırıldıyor ve ısınıyo entegre ısınmıyor siz ustalardan arz ım baglantıyı nasıl yapacagımı şekille anlatım ve bende duymak istiyorum orj lm 4780 in nasıl ses verdiğini
Kullanıcı avatarı
zunda
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen e_cag » 22 Kas 2010, 09:15

Kontrol edilecekler çok fazla sayılmaz. Görünüşe göre trafodan aşırı akım çekiliyor. Bunun sebebi trafo sonrasında kısa devre olması. Bunun sebebi ise köprü diyotta veya daha muhtemelen elektrolitik kondansatörlerde problemin oluşması. Tüm elektrolitiklerin kutuplarını kontrol edin, mümkünse aynı besleme kartını tekrar 3886 amplifikatörlerinizi bağlayıp çalıştırarak kontrol edin. Besleme kartında sorun varsa 3886 da çalışmayacaktır. 3886 aynı besleme kartı ile çalışıp 4780 çalışmıyorsa 4780 kartı üzerindeki kondansatörlerden bir ikisinin kutupları ters monte edilmiştir. Fotoğraf ekleyebilirseniz daha kolay bakılır.
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Meslek: Kimyager

Okunmamış iletigönderen zunda » 23 Kas 2010, 18:11

http://img52.imageshack.us/img52/5439/1002053z.jpg birisi http://img829.imageshack.us/img829/2716/1002052x.jpg psu http://img718.imageshack.us/img718/3889/1002055c.jpg diğeri http://img694.imageshack.us/img694/2879/1002056n.jpg resimlerim bunlar tantalları elektrolitikle degiştirdim 2200 mf leri degiştirdim mute jumperini açtım sonuç yine aynı her yeri detaylı inceledim kısadevre yok psu normal çalışmakta birde siz ustad ların degerlendirmeleri lütfen
Kullanıcı avatarı
zunda
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 24 Kas 2010, 22:35

Yahu dün baktım ama gördüğüm kadarı ile her yerde kısa devre olasılığı yüksek. Benim şüphem tam bir kısa devre değilde birbirine çok yakın bir hatta besleme kısa devre oluyor, sanki bir direnç üzerinden toprağa bağlanmış gibi.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen e_cag » 24 Kas 2010, 23:58

Resimleri dün akşam bilgisayarıma indirdim ama bakma fırsatım olmamıştı. Kısadevre göremiyorum ama gözlerimin iyi olduğunu söyleyemem, görememem de olmadığı anlamına gelmiyor. :( Yerleşim planında konnektörlerin üzerlerindeki işaretler kafa karıştırıcı olabilir. Bir besleme kartından ihtimal kabloları amplifikatör kartındaki konnektörlere bağlarken karışıklık olmuş olabilir. Ampli kartındaki kondansatörlerin kutuoarı doğru görünüyor. Besleme kartındakiler görünmüyor ama ters olsalar amplifikatör kartı bağlı değilken de sorun çıkarır, şişerlerdi. Besleme kartı boştayken ve amplifikatör kartına bağlandıktan sonra besleme voltajlarını ölçüp karşılaştırmak lazım. Büyük ihtimal amplifikatör kartına bağlandığında besleme voltajı epeyce düşecek ve bunun da anlamı ampli kartında biryerlerde kısadevre olduğu. Mesela resimde işaretlediğim yer?
zun.jpg

Edit: Tantallar devrenin çalışması için zorunlu değil. Polaritelerinden hala şüpheniz varsa karttan söküp öyle deneyin devrenizi demiştim ama zaten değişmiş ve onlarda sorun görünmüyor.
Son olarak: baştan başlamak isterseniz yeni bir pcb basıp gönderirim.
En son olarak: ilk mesajda yazdığınız gibi, yani
1: -
2: +
3: boş
4: -
5: +
şeklinde bağlamanız gerekiyor AMA

1: birinci -
2: birinci +
3: boş
4: ikinci -
5: ikinci +
şeklide olmalı. Bir köprüden çıkan negatifi diğer köprüden çıkan pozitifle yan yana bağlamayın. Aynı köprü diyottan çıkan eksi ile artıyı yan yana bağlayın:
1002055c.jpg
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen zunda » 25 Kas 2010, 01:23

ilginiz için teşekkür ederim e_çag ve hoparlör ustadım saatlerce süren incelemelerimde bariz bir hata bulamadım bunun üzerine kartı demonte edip yeni bir karta topladım denemelerim yarına kaldı bu kez daha dikkatli davrandım montajda bakalım ne olacak birde e_
çag üstadım sizinde tarif ettiginiz şekilde besleme kablolarım doğru yerdeler psu da bulunan kapasitelerin altında kutup bilgileri mevcut onlarıda kontrol ettim hata yok bakalım inşallah 2.montaj sorun çıkarmaz herkese teşekkür ederim iyi geceler .
Kullanıcı avatarı
zunda
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen e_cag » 25 Kas 2010, 01:42

İyi haberlerinizi bekleriz. :)
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen zunda » 25 Kas 2010, 23:57

arkadaşlar iyi geceler herkese 2 .kez topladıgım kartımdada aynı sorun tekrarladı (mevcud yaptıgım resimdeki psu ile) ALLAH tan sinirlerime hakimim nedir sorun diye bakarken tamirci hasanın formundan yaptıgım psu aklıma geldi denemeliydim denedim 1- 3 gnd 5 + olarak bagladım taktım fişe herşey normal ölçümlerimi yaptım 2 çıkışta 6mv girişte 00 mv ölçtüm yarın umarım sogutucuyu monte edip bağlantılarını yapıp ilk sesini duyacağım inşallah bu arada psu da sorunum sanırım köprülerden çinden direk ürün zayıf geldiler sanırım herkee teşekkür ederim şimdilik sesten sonraki iyi izlenimlerimide yazmak ümidiyle.
Kullanıcı avatarı
zunda
DIY Audio Gurusu

Sonraki

Entegreli Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi