100W AAB MOSFET Projesi!

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri » Transistörlü ve MOSFET'li (solid state) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Okunmamış iletigönderen drhardware » 02 Mar 2007, 10:58

Evet öyleler ama önemsiz. Çünkü sonuçta ikisi de çalışıyor. Nico dört beş versiyon yapmış ben de şu anda bir versiyonunu uyguluyorum. Hepsi aynı kapıya çıkıyor. Ama sen baskı devreyi aynen uygula, sonucu garantilidir.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

İl: Ankara

Okunmamış iletigönderen Nico Ras » 02 Mar 2007, 16:38

Evet bu uygulamanın bir kaç versiyonu var ama devre elemanları ve dizaynı değişmedi. Post edilmiş PCB üzerinden uygulama yaparsanız sorun yaşamazsınız. Kolay gelsin.
Nico Ras
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen sercii » 10 Nis 2007, 20:54

arkadaşlar bu anfi gerçekten super ben preamptan başlayacağım fakat forumda yazılanlara gore bu mosları turkıyeden alsak yaramaz mı bu devreye turkiyeden tedarik ettiği malzemelerle yapanlar yok mu?
sercii
DIY Audio Takipçisi

İl: karabük
Meslek: kuyumcu

Okunmamış iletigönderen drhardware » 10 Nis 2007, 21:47

Malesef bir arkadaşımız tweeterlerini yaktı o iş yüzünden! Gerçi o zamanlar PCB minik bir sorun vardı. Şimdi düzeltildi. Ancak benim şu aralar montajla ilgili bir sıkıntım var. İki kanal yaptığınızda düzgün groundlayamazsanız 100Hz gürültüsü mevcut. Gerçi ses ancak 3-5cm mesafeden duyulabiliyor ama bu kadar çabaya bence kabul edilemez!
Bence Kooperatif Projeye katılın. Ersoy sanırım MOSFET getirtecek amerikadan, ayrıca PCB ve kutu konusunda da çalışmaları var. Ben daha erken davranıp tamamladığım için yalnızca kutulama aşamasında birlikte çalışabileceğiz.
Ayrıca ben şu 100Hz noise işini çözünceye dek biraz askıya almanızı tavsiye ederim.
Preampli konusunda tam not: Onu deneyip çalıştırdım mükemmel.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

mosfetler hakkında

Okunmamış iletigönderen sadik » 05 Tem 2007, 14:59

dr.hardware önceki mesajımı silmek istedim ama bunu nasıl yapacağımı bulamadım ve silmek yerine sorumu buraya yazmak istedim böylece reply kalabalığıda olmamış olur neyse size bişey sormak mosfetlerin getirtilmesi konusunda sanırım belirttiği sitede fiyatı etkileyen adamın onları match etmesi ama yinede kabul edilebilir bi fiyat sonuçta süper bi devre olacak hemde sonuçları ölçülmüş düşük distorsion lu, ben şunu merak ediyorum kargo ücreti ile beraber ne kadara geliyor sen iki çift mi getirttin, yüksek watlı versiyonlarda da yine değerler bu devre kadar iyimi, bu arada elinde halen olan varsa talibim bu devreyi yapmayı çok istiyorum öncelikle şu darlington devrede kendimi geliştirip buna geçeceğim devreleri yapacam diye işi gücü bıraktım 3 defa hüsrana uğradım darlingtonluda tabi benim hatalarımdı hep neyse umarım bu devreye sağlam bi şekilde girişirim, aslında ben smps ile de ilgileniyorum bunu smps ile beslemek nasıl olur acaba, son bi soru acaba pre ampl ile bahsettiğin istenmeyen noise gürültüleri engellenebilirmi...
Mosfetler için bi adres daha buldum united kingdom da bu firma ve oradan getirtirsek daha hızlı gelir ne dersiniz güvenilir duruyormu adres:
Nikko Electronics
http://www.dalbani.co.uk/
Ras abi siz ne dersiniz sizce de bu site güvenilir duruyormu.
En son sadik tarafından, 08 Tem 2007, 12:50 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 değişiklik yapıldı.
sadik
Yeni Üye

Cevap: merhaba

Okunmamış iletigönderen the_cantan » 05 Tem 2007, 15:21

sadik yazdı:ben de foruma yeni katıldım ve burada yazdıklarınızı okudum 10$ mosfet için uğraşıyoruz iki tane alınca 20$ sadece mosfetler ediyor ee bu kadar pahalı çalıştıktan sonra gidip stk4048 veya onun gibi bişey alırım hem uğraşmamış oluırum hemde sonderece kaliteli ayarlı ve daha güçlü 150W bi sistemim olur yani ben bu iişi anlayamadım açıkçası bu kadar pahalı bi sistemin entegreden daha ucuz olması gerekmizmi, 7A, 120V bi mosfet nasıl 10$ olabilirki, mesela irfp460 mosfet hemde orjinal 500V 20A olan bu transistör bile 4 milyon civarında bi yanlışlık olmasın.
bu mosfetleri orjinal olarak türkiyeden bulabilecek bi arkadaş varsa çok iyi olurdu.
teşekkürler

Malzeme bilimini hafife almamak lazım. :D çok önemli zira.
Kullanıcı avatarı
the_cantan
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Cevap: merhaba

Okunmamış iletigönderen drhardware » 05 Tem 2007, 16:53

sadik yazdı:ben de foruma yeni katıldım ve burada yazdıklarınızı okudum 10$ mosfet için uğraşıyoruz iki tane alınca 20$ sadece mosfetler ediyor ee bu kadar pahalı çalıştıktan sonra gidip stk4048 veya onun gibi bişey alırım hem uğraşmamış oluırum hemde sonderece kaliteli ayarlı ve daha güçlü 150W bi sistemim olur yani ben bu iişi anlayamadım açıkçası bu kadar pahalı bi sistemin entegreden daha ucuz olması gerekmizmi, 7A, 120V bi mosfet nasıl 10$ olabilirki, mesela irfp460 mosfet hemde orjinal 500V 20A olan bu transistör bile 4 milyon civarında bi yanlışlık olmasın.
bu mosfetleri orjinal olarak türkiyeden bulabilecek bi arkadaş varsa çok iyi olurdu.
teşekkürler

Şimdi bak, diyorsunuz ki "neden sinirleniyorsun". Gel de sakin ol!

Kardeş sana kısaca anlatayım, ama üstüne "ben kargadan başka kuş tanımam" diye ısrar edersen sinirlenirim..
Güç ayrı bir mevhumdur, kalite başka. STK4048 dediğin entegrenin iki çeşidi var; Kore malı, Japon malı. Kore malını 25$ a alırsın dışkı kıvamında sesi vardır. Ancak mahalle düğünlerinde kullanırsın. Japon malı 45$ dır. Onunda II, V, X modelleri vardır ya neyse. Diyelim ki en iyisini aldın X!
Sana kim STK4048 in taş gibi entegre olduğunu söyledi? İlk kısa devrede mevta olur.
Sana kim STK4048 in lateral MOSFET li ampliden daha iyi karakteristiğe sahip olduğunu söyledi?
Sana kim Lateral MOSFET in kıytırık entegreden ucuz olacağını söyledi?

Neyse sana kim bunları söylediyse yalan söylemiş. Transistörlü (kaldı ki bu transistörlü değil) bir amplifikatör her zaman entegreliden daha pahalıya patlar. Neden çünkü daha kaliteli daha esnek ve daha sağlamdırlar. (Bu bir genellemedir, yoksa tabii ki çok kaliteli entegre amplifikatörlşer ve çok kalitesiz transistörlüler vardır)
Neden marantz'ın, NAD'ın, luxman'ın hi-end ürünlerinde transistörlü (senin deyiminle) amplifikatörler var dersin?

Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

teşekkürler

Okunmamış iletigönderen sadik » 05 Tem 2007, 22:26

Arkadaşlar ben sadece içimden böle geçirdim evet amatörce bi yorum yaptım ama bu ikisi arasındaki farkı daha iyi anlamak için ve sonuçta sizde bişeyler söylediniz.
tabiki gerginlik olmasını istemezdim :) , drhardware kardeşim deidklerine katılıyorum aslın şunu da iyi biliyorum denediğim için bir 3055 li yapılmış devre vardı bende ve bunu stk4048 ile karşılaştırdım sonuçta 3055 li dandik bi devre bile ki bu mosfetin yanına bile yaklamaşamaz stk dan en az 3 kat daha fazla güç verdi koca 700W lık 30cm lik hoparlör yanacaktı nerdeyse, fakat beni bu hale getiren kapibara kardeşimin yapmış olduğu devredeki acemiliklerim oldu bi çok sorunla karşılaştım malzeme listesini verdiğim yerden npn yerine pnp transistör vermişler bende bilerek verdiklerini düşündüm ve incelemeden yaptım devreyi patladı sonra onları düzelttim bu sefer başka sorunlarla karşılaştım neyse
Sonuçta ben şunu demek istemiştim entegrenin kataloglarına baktığınız zaman çok iyi bilmiyorsanız benim gibi bu muhteşem mosfetli devre ile stk4048 arasındaki farkı anlayamazsınız hatta stk daha çok hoşunuza gider hem uğraştırmıyor hemde değerleri çok iyi diye aslında tabiki bu böle değil bu konuda size katılıyorum nico ya da çok teşekkür ediyorum umarım beni yanlış anlamazsınız değerler ve çalışma prensibleri açısından hazır entegrelerin ve transistörlerin ne kadar farklı olabileceğini merak etmiştim...
sadik
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen Hazar » 05 Tem 2007, 23:06

Şu son günlerde her önüne gelen bir laf söylediği için Dr.Hardware biraz sinirli. Sonuçta burada bilgi paylaşıyoruz, sen de birşeyler alabildiysen ne mutlu bize.
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

İl: İstanbul

BİR BAKIN

Okunmamış iletigönderen elektrotman » 05 Ekm 2007, 20:39

ARKADAŞLAR 100W LIK MOSFET ANFİYİ YAPTIM FAKAT İNCEDEN BİR CIZIRTI VAR SEBEBİ NE OLABİLİR YARDIMLARINIZI BEKLYORUM :!:
BEN BENİ SEVENİ DEYİL BENİ SEVMEYENİ SEVDİĞİM İÇİN MUTSUZUM!!!
elektrotman
Yeni Üye

İl: SamsuN
Meslek: Öğrencİ

Önceki

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 1 misafir