PCB Basımında laminatör kullanımı

Serbest Kürsü » Ondan bundan şundan...

Ynt: PCB Basımında laminatör kullanımı

Okunmamış iletigönderen Hazar » 16 Tem 2010, 21:16

CNC ile muntazam delik delme projesi de benden gelebilir. Halen tonerli baskının kalitesinden %100 tatmin olmadığım için seviye atlamadım sadece.
Gökhan Bey'in laminatörü gelsin, zaten ondan alacağımız sonuç bana gerekli olan gazı verecektir :D
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen tiger41 » 16 Tem 2010, 22:06

Cnc olayı elbette profesyonel bir is fakat sadece delik delmek icin o kadar masraf yapılması bana biraz abartı geliyor ben delik delmek icin bir kac ay once aldıgım mini grinderi kullanıyorum mutlaka gormus yada duymussunuzdur hem sadece delik icin deil kesme,aşındırma,zımparalama,parlatma vb.. isler icin cesitli ucları var birde uzatma spirali takılıyor ucuna malum isin adı diy olunca boyle bir alet lazım oluyor el isleri icin ideal kanımca...Biraz konu dısı oldu ama kusura bakmayın...
.......
tiger41
DIY Audio Fanatiği

İl: KOCAELİ
Meslek: Genel Çırak

Okunmamış iletigönderen miriel » 17 Tem 2010, 17:18

CNC benimde kafamda olan bir proje. Bilgisayar bağlantısı ile sadece delme değil freze uç ile yazı,şekil veya resimler de yapılabilir. Ahşap oymacılığı gibi. Dahada güçlü motorlar kullanılarak yumuşak metallerle bile oyma kesme işi yapılabilir.
İnanç GÜMÜŞLER
Kullanıcı avatarı
miriel
DIY Audio Gurusu

İl: RİZE
Meslek: Makina Mühendisi

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 28 Tem 2010, 00:35

Sevgili Hazar,

İşte uzun uğraşlar sonrası elimize ulaşan laminatör arkadaşımız :)
Eklentiler
h65.JPG
h65.JPG (114.8 KiB) 874 defa görüntülendi
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen TDA7294 » 28 Tem 2010, 00:47

Hadi içini aç :mrgreen:
Kullanıcı avatarı
TDA7294
DIY Audio Gurusu

İl: Zonguldak-Aksaray
Meslek: Öğrenci

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 28 Tem 2010, 09:49

Açmam :D

Kullanma kılavuzuna baktığımda en fazla 0.8mm kalınlığa izin veriyor. Ama elimdeki standart epoksiler 1.6mm, Emin kardeşin verdikleri gibi kalın olanlar ise 2.4mm :?

Bakalım belki de içini açıp biraz merdane aralığını modlamam gerekecek. Biraz araştırayım bakalım, bir de fişini değiştirmeli, malum halen kendini İngiltere de sanıyor garibim.

Bugün bir deneme yaparım herhalde.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen Hazar » 28 Tem 2010, 09:57

hoparlör yazdı:Açmam :D

Kullanma kılavuzuna baktığımda en fazla 0.8mm kalınlığa izin veriyor. Ama elimdeki standart epoksiler 1.6mm, Emin kardeşin verdikleri gibi kalın olanlar ise 2.4mm :?

Bakalım belki de içini açıp biraz merdane aralığını modlamam gerekecek. Biraz araştırayım bakalım, bir de fişini değiştirmeli, malum halen kendini İngiltere de sanıyor garibim.

Bugün bir deneme yaparım herhalde.

Açılacak :D
Ama açılmadan da idare edebilir sanki gibime geliyor. Biraz elle destekle sanki geçirir 1.6'lıkları. Emin Bey'in ekstra kaliteli PCB'leri konusunda birşey söyleyemeyeceğim. Buradan anlıyoruz ki çift kat bakırlı PCB kullansak o da geçişlerde sıkıntı yaşayacak.

Umarım merdanede ayarsız iş görür, görmezse de umarım merdaneleri ayarlamak kolaydır..

Cihaz 110V istiyor sanırım, bu biraz sorun olabilir. 110-220 arası çalışıyor sadece fişi öyleyse o iş kolay, 1 liraya falan İngiliz fişini Türkiş fişe çeviren aparatlar var. Tabi en son çözüm de kabloyu kesip fişi eklemek sonuna..
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 28 Tem 2010, 10:21

Yok yahu cihaz 220V, İngiltere sadece fiş konusunda sıkıntı yaratıyor. Kara Avrupasından adaya ayak basan birisi anında şok vaziyette, metrik sistem yok, trafik ters yönde, hiçbir fiş standart değil, yani adayı istila edicem deseniz büyük bir lojistik destek gerekiyor :D

Herhalde daha önce yaptığım gibi fişi kesip standarta çevireceğim, içini açıp modlarsam garanti nasıl olsa bitiyor.

İçini merak edenler için hemen bir link vereyim, yakında ben de göreceğim zaten.

http://www.databrite.co.uk/parts/shop.p ... /i_11.html

İki temel sorun var: birincisi laminatörün ısısını 120°C'den 170°C'ye çıkarmak için basit bir direnç modu gerekiyor. Bunu zaten yukarıdaki linkte de görebiliyoruz.
Asıl sorun ikincisi, 0,8mm kalınlığında epoksi bulmak ki bunu ancak dışarıdan getirtmek gerekiyor. Merdaneleri modlama konusunu halen araştırıyorum.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen e_cag » 28 Tem 2010, 10:41

Özel birşey kullanmıyorum bu arada, glass-epoxy FR4 kart. Kalınlığını hiç ölçmemiştim.
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Meslek: Kimyager

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 28 Tem 2010, 13:28

e_cag yazdı:Özel birşey kullanmıyorum bu arada, glass-epoxy FR4 kart. Kalınlığını hiç ölçmemiştim.

Ön yüzeyi parlak, bunlar daha kalın, cam epoksi, biraz matkap ucu tüketiyorlar ama özellikle sağlam olduklarından mekanik dayanıklılık gerektiren ortamlarda tercih edilebilirler. Standart 15-16mm olanlar, belki 0.8mm tabaka halinde memleketten bulabilirim. O zaman pek çok devreyi böyle tamamlayabilirim, sonuçta bakır kalınlığı değişmiyor genelde.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

ÖncekiSonraki

Serbest Kürsü

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir