VSS, Virtual Surround Sistem.

Projeleriniz » Elinizde olan veya hazırladığınız projelerinizi ayrıntılı açıklama ve resimleriyle beraber gönderin; ana sayfamızda isminizle beraber yayınlayalım. Ayrıntılı bilgi Haberler ve Duyurular forumunda mevcuttur.

VSS, Virtual Surround Sistem.

Okunmamış iletigönderen onursal » 22 Haz 2013, 15:02

Çoğu arkadaşımız stereo sistem kullanmakta ve ses kalitesi açısından çok kanalllı sistemlere eğilim göstermemektedir.
Peki frekans karakteristiğinden ödün vermeden Hi-Fi sistemimizi surround olarak kullanabilirmiyiz.
İşte cevabı.
Resim
Virtual surround sistem olarak bilinen bu bağlantı şekli aslında çok basittir. 1970 li yıllarda PSUEDO QUADROPHONIC sistemlerde oldukça sıklıkla kullanılmıştır. Arka seslerin belirginleştirilmesinde ve ayrılmasında oldukça etkilidir. Ayrıca dinamik yüksek frekans etkisi ile daha iyi bir dinleme sağlamaktadır
Devrede kullanılan dirençler 8 ohmluk hoparlör ve sistem empedansına uyarlanmıştır. 4 ohm sistem çıkışı olan arkadaşların. bu direnç değerlerini 4 ohm civarı yapmaları yeterli olacaktır. Direnç güçleri sistem gücüne göre doğru orantılı olup 10W ve daha yüksek değerlerde olmalıdır.
Surround hoparlörleri ground'a bağlayan bobin, 2VA lik bir transformatöre doluncaya kadar sarılmış 0.30mm2 lik telden ibarettir. Bu bobinle uğraşmak istemeyen arkadaşlar buraya hoparlör empedansının 2 katı değerinde 10W civarı bir direnç bağlayabilirler.
ÖNEMLİ NOT: VSS sistemi, BTL köprü kuvvetlendirici çıkışlarında kullanılmamaktadır. Ampli tasarımları köprü olan arkadaşlar bu şemayı uygulamasınlar.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İl: ankara
Meslek: broadcasting

Ynt: VSS, Virtual Surround Sistem.

Okunmamış iletigönderen YunusGür » 22 Haz 2013, 15:04

Ellerinize sağlık. Birilerinin işine yarayacak bir devre mutlaka.
YunusGür
Yeni Üye

İl: Antalya

Okunmamış iletigönderen hamist » 23 Haz 2013, 13:07

onursal yazdı:Çoğu arkadaşımız stereo sistem kullanmakta ve ses kalitesi açısından çok kanalllı sistemlere eğilim göstermemektedir.
Peki frekans karakteristiğinden ödün vermeden Hi-Fi sistemimizi surround olarak kullanabilirmiyiz.
İşte cevabı.

Virtual surround sistem olarak bilinen bu bağlantı şekli aslında çok basittir. 1970 li yıllarda PSUEDO QUADROPHONIC sistemlerde oldukça sıklıkla kullanılmıştır. Arka seslerin belirginleştirilmesinde ve ayrılmasında oldukça etkilidir. Ayrıca dinamik yüksek frekans etkisi ile daha iyi bir dinleme sağlamaktadır
Devrede kullanılan dirençler 8 ohmluk hoparlör ve sistem empedansına uyarlanmıştır. 4 ohm sistem çıkışı olan arkadaşların. bu direnç değerlerini 4 ohm civarı yapmaları yeterli olacaktır. Direnç güçleri sistem gücüne göre doğru orantılı olup 10W ve daha yüksek değerlerde olmalıdır.
Surround hoparlörleri ground'a bağlayan bobin, 2VA lik bir transformatöre doluncaya kadar sarılmış 0.30mm2 lik telden ibarettir. Bu bobinle uğraşmak istemeyen arkadaşlar buraya hoparlör empedansının 2 katı değerinde 10W civarı bir direnç bağlayabilirler.
ÖNEMLİ NOT: VSS sistemi, BTL köprü kuvvetlendirici çıkışlarında kullanılmamaktadır. Ampli tasarımları köprü olan arkadaşlar bu şemayı uygulamasınlar.

Quad ampl.lerde self uygulaması daha önce hiç dikkatimi çekmemişti.
Aslında mantıklı ve oldukça iyi fikir
ve de farklı bir renk katacağı kesin.

Burada bir ek not; hoparlor verimine göre surround devresindeki dirençlerin düzenlenmesi gerekebilir.

Selamlar
Tüketimleri ile ünlü ülkelerin tarihlerini üreten ülkeler yazar.
hamist
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul
Meslek: endüstriel elektronik

Okunmamış iletigönderen onursal » 09 Tem 2013, 19:27

Şu an aklıma gelen bir unsuru belirtmek istiyorum.
Sistem her ne kadar 5.1 kanala ayrılarak yapılmış olsa da temel prensip ses hacmini artırmak olan bu sistemi, 2 ön 2 de arka hoparlör (Ls-Rs) olarak yapılması daha uygun olacaktır.
Hoparlörlerin yerleşimi ve dinleme uygunluğu sağlanabildiğinde, Hi-Fi kalitesinden hiç te uzaklaşmadığı, hatta daha derinlik kazandırarak enstruman ayrımını daha iyi yapmasına olanak sağlayacaktır.
Tüm odyo-fil arkadaşlara öneriyorum.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen sansar34 » 09 Tem 2013, 21:55

onursal ustam sımdı boyle bır devredekı dırenc be bobınlerın degerını yazmamıssınız o anfıye goremı ayarlınıyor? elımde ıkı adat rass100 var boyle bırsey yapmak ıstıyorum muzık ve fılım ızlerken gecenlede kullanmak ıstıyorum flım ızlerken etkılerı nasıl olur sormak ıstedıgım dıger bır soru ben bunu yaparsam bobılerı normal tel seklınde degılde drenc bobın olarak yapıp anfı kutusunun ıcıne koymak ıstıyorum etkısı degısırmı? elektronıkte sızın ve buradakı abılerım kadar tecrubem yok o yuzden sormak mecburıyetınde kaldım :)
Kullanıcı avatarı
sansar34
DIY Audio Fanatiği

Meslek: elektromekanık ögrencisi

Okunmamış iletigönderen hamist » 09 Tem 2013, 21:59

onursal yazdı:Şu an aklıma gelen bir unsuru belirtmek istiyorum.
Sistem her ne kadar 5.1 kanala ayrılarak yapılmış olsa da temel prensip ses hacmini artırmak olan bu sistemi, 2 ön 2 de arka hoparlör (Ls-Rs) olarak yapılması daha uygun olacaktır.
Hoparlörlerin yerleşimi ve dinleme uygunluğu sağlanabildiğinde, Hi-Fi kalitesinden hiç te uzaklaşmadığı, hatta daha derinlik kazandırarak enstruman ayrımını daha iyi yapmasına olanak sağlayacaktır.
Tüm odyo-fil arkadaşlara öneriyorum.

Ben zaten hiç 5+1 kullanmadım sadece 2+2 , tabii ön sağ sol hoparlorler hakkını verecek olamak zorunda.
Tüketimleri ile ünlü ülkelerin tarihlerini üreten ülkeler yazar.
hamist
DIY Audio Gurusu

Meslek: endüstriel elektronik

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen onursal » 09 Tem 2013, 23:35

sansar34 yazdı:onursal ustam sımdı boyle bır devredekı dırenc be bobınlerın degerını yazmamıssınız o anfıye goremı ayarlınıyor? elımde ıkı adat rass100 var boyle bırsey yapmak ıstıyorum muzık ve fılım ızlerken gecenlede kullanmak ıstıyorum flım ızlerken etkılerı nasıl olur sormak ıstedıgım dıger bır soru ben bunu yaparsam bobılerı normal tel seklınde degılde drenc bobın olarak yapıp anfı kutusunun ıcıne koymak ıstıyorum etkısı degısırmı? elektronıkte sızın ve buradakı abılerım kadar tecrubem yok o yuzden sormak mecburıyetınde kaldım :)

Devrede kullanılan dirençler sistem load esasına göre hesaplanmaktadır. Yani.
Sistem çıkış empedansı 8 ohm ise 8 ohmluk hoparlörler kullanılacağı için ilave hoparlörlerin empedans uyumu için ilave dirençler konulmuştur. Bu esasında sistem yükünü 4 hoparlöre paylaştırmaktan başka bir şey değildir. Bu oranı, amlifikatörümüzün çıkış empedansı doğrultusunda istediğimiz gibi değiştirebiliriz. Yani ön hoparlör dirençlerini 1ohm da yapsak sorun olmayacaktır. Aslında düşük değerli direnç kullanılması, sistemin frekans performansı açısından gereklidir. Çünkü hoparlörlere eklenen bu dirençler özellikle bas seslerde kayıba neden olmaktadır. Sistem 5.1 tasarlandığı için bas seslerdeki kayıplar ilave edilmiş olan subwoofer ile tolere edilmektedir.
Tek dikkat edilmesi gereken surround hoparlörlerin ortak bağlantısında kullanılan bobindir. Bu bobin takribi 1H civarı bir değere sahiptir. (Tam ölçmedim) 2W lık bir transformatör ün karkası doluncaya kadar 0.20 ya da 0.30 luk bobin teli ile komple sarıldığında en iyi neticeyi vermektedir. Bu bobin bas seslerde farklı bir etki gösterip, sürround hoparlörlerdeki bass bileşenlerini düzeltmek amacındadır. Yüksek frekanslı bileşenler ise daha yoğun olarak hoparlörler üzerinden akmaktadır.
Bu bobin ile zaman kaybetmek istemeyen arkadaşlarımız bobin yerine kullanılan hoparlör empedansının 2 katı değerinde uygun güçte (5-10W) tel dirençler kullanabilirler.
Sistem doğru yapılıp hoparlör polarizasyonları doğru ayarlanırsa filmlerdeki etkiyi birebir vermektedir. Yani dairesel şekilde uçan bir uçak filmde surround kaydedilmişse resmen etrafımızda uçmaktadır.
Müzik etkileri ise müthiş denilebilecek kadar etkilidir. Özellikle doğru kaydedilmiş bir eserdeki arka vokal grubu sesleri arkadan yoğunlukla gelmekte, Veya arka plana konularak kaydedilmiş bir enstrumanın sesini arkadan sunmakta, sahne hacmini neredeyse bire bir yaşatmaktadır.
Tek dikkat edilecek husus hoparlörlerin polarizasyon yapılarının birbiri ile uyumudur. Özellikle medium ve tiz hoparlörler birbirlerinin aynısı olursa en iyi neticeyi vermektedir.
Yapmayı düşünen ve yapan arkadaşlarıma her türlü desteği sağlayacağım. Yeterki karşılaşılan sorunları net bir şekilde burada dile getirelim.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen olc technics » 10 Tem 2013, 13:00

Onur beyin çizdiği şemaya benzer bir tasarım, Dual HS 135 in Quadrophonic çıkışlarına da uygulanmış. Hatta bir ara yapıp sisteme ekleyecektim. Ancak uygun hoparlörlerim yoktu. O yüzden askıya aldım.

Neyse, söz konusu cihazın manuali;

Dual_HS-135_service_manual.pdf
manual
(1.93 MiB) 547 defa indirildi
Kullanıcı avatarı
olc technics
DIY Audio Gurusu

İl: tekirdağ
Meslek: ha ha ha, please

Okunmamış iletigönderen onursal » 10 Tem 2013, 15:43

olc technics yazdı:Onur beyin çizdiği şemaya benzer bir tasarım, Dual HS 135 in Quadrophonic çıkışlarına da uygulanmış. Hatta bir ara yapıp sisteme ekleyecektim. Ancak uygun hoparlörlerim yoktu. O yüzden askıya aldım.

Evet. Prensip olarak bire bir aynıdır. Zaten daha önce de belirtmiş olduğum gibi bu sistem 1970 li yıllarda yapılmış kaliteli bazı cihazlarda sıklıkla kullanılmakta idi.
Ben günümüz tekniğine uygun olarak 5.1 şeklinde geliştirmiştim.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Bedri® » 10 Tem 2013, 22:38

olc technics yazdı:Onur beyin çizdiği şemaya benzer bir tasarım, Dual HS 135 in Quadrophonic çıkışlarına da uygulanmış. Hatta bir ara yapıp sisteme ekleyecektim. Ancak uygun hoparlörlerim yoktu. O yüzden askıya aldım.

Bu amplifikatörü çok beğendim. Veri sayfası için çok teşekkür ederim. Surround özelliğini kullanacağımı sanmıyorum çünkü hoparlörüm yok malesef...
Kullanıcı avatarı
Bedri®
DIY Audio Gurusu

İl: Sakarya
Meslek: Resim Öğretmeni

Sonraki

Projeleriniz

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • Surround Proje No1.