Surround Proje No1.

Projeleriniz » Elinizde olan veya hazırladığınız projelerinizi ayrıntılı açıklama ve resimleriyle beraber gönderin; ana sayfamızda isminizle beraber yayınlayalım. Ayrıntılı bilgi Haberler ve Duyurular forumunda mevcuttur.

Surround Proje No1.

Okunmamış iletigönderen erkutgoymen » 23 Şub 2014, 01:13

MErhaba Arkadaşlar.
Uzun bir araştırma sürecincen sonra Surround projemin tasarımları tamamlandı. İnternette beğendiğim bir modeli kendi sürücülerime uyarlayıp Autocad ta çizimlerini tamamladıktan sonra bugun itibariyle suntalarının bazılarını kestirdim. Bu arada Bauhause ta kesim yapıyorlar fakat sadece düz kesim var kare yada dikdörtgen. Bu sebepten parçaların ölçülerini düz olarak çıkarttıktan sonra hazır kestirip eve getirdim. İki gün önce de bim kampanyasından almış olduğum tezgah testere ile açılarının kesimlerine başladım.
Bu bir haftalık süreç bu parçaların toparlanıp montaj olup macun + boyanıp ses yalıtımlarının yapılıp toparlanması olacak inşallah.
Bu süreçte her türlü yapıcı eleştirinizi bekliyorum. Sonuçta profesyonel değiliz dolayısıyla bizden daha iyi bilen bu işi emek vermiş arkadaşlarımızın desteğini bekliyorum.
Yaklaşık 4-5 aydır araştırma içindeyim., bu süreçte biraz birşeyler öğrenip bu arada da bazı parçaları da toparlama imkanım oldu. Eksiklerimde var tabi bunları da tamamladıktan sonra kendim için gerçekten ciddi ve profesyonel bir projeye başlamayı düşünüyorum. Tasarımı şekil olarak hazır eksik sürücüleri de temin ettikten sonra thiele small parametreleri ile gerekli hesapları yapılarak cnc kesimde dilim şeklinde kesilecek parçalarla yapılacak bir proje olacak. Bu projede Ciddi desteğinize ihtiyacım olacak. Bu şimdiki proje de bu sonrakinin bir nevi provası olacak.
Uzun lafın kısası Şu anda işin montaj kısmındayım, bunları yaparken aşama aşama elimden geldiğince resimleri paylaşmaya çalışacağım eksik gördüğünüz yerler olursa fikirlerinizi bekliyorum.

Bu arada ilk olarak şu konuda fikirlerinizi almak istiyorum
Ben bu surroundları 18mm MDF ile SUNTA arasında kararsız kaldım ve sonuç olarak sunta da karar kıldım. Çünkü gevşek malzemenin rezonansı biraz daha düşük oluyormuş, ve hoparlörlerde de rezonans istenmeyen bir durum olduğu için tercihim bu yönde oldu. Bu konuda daha açıklayıcı bilgiler verebilirseniz Memnun olurum
Saygılarımla.
Bu arada resimleri en kısa sürede siteye yükleyeceğim..
erkutgoymen
Yeni Üye

İl: bursa
Meslek: mühendis

Ynt: Surround Proje No1.

Okunmamış iletigönderen erkutgoymen » 26 Şub 2014, 15:02

Yardımcı olacak ya da ilgilenen pek arkadaş yok sanırım. Bu arada kabinler hesaplanıp tasarlanıp çizilik üretim aşaması başlanıp macunlanmıstır. Macunlardan sonra zımparalanıp astar boya ve son kat boyası yapılacaktır. Şu an zımparalanma aşamasındadır. Kısmetse önümüzdeki hafta içinde bitmiş olacaktır.
erkutgoymen
Yeni Üye

İl: bursa
Meslek: mühendis

Okunmamış iletigönderen onursal » 26 Şub 2014, 15:24

erkutgoymen yazdı:Yardımcı olacak ya da ilgilenen pek arkadaş yok sanırım. Bu arada kabinler hesaplanıp tasarlanıp çizilik üretim aşaması başlanıp macunlanmıstır. Macunlardan sonra zımparalanıp astar boya ve son kat boyası yapılacaktır. Şu an zımparalanma aşamasındadır. Kısmetse önümüzdeki hafta içinde bitmiş olacaktır.

Ben yardımcı olmak isterdim ama, sen zaten işleri bitirmişsin bile :D
Adam önce hoparlörlerinin bir resmini koyar. Eğer mümkünse hoparlörlerinin teknik özelliklerini ilave ederdi.
Sonra eldeki malzemelere göre en uygun seçeneği hesaplardık.

Bu da benim SURROUND projem :D
Resim
Resim
Resim
Sistem yapılırken 7.1 SURROUND olarak tasarlanmış ve yapılmıştır. Ama oda'nın dar olması sebebiyle sadece 5.1 olarak konfigure edilebilmiştir.
El yapımı olmasına rağmen, çoğu üst sınıf orijinal ürünleri dövebilecek kalitededir :mrgreen:
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İl: ankara
Meslek: broadcasting

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 05 Mar 2014, 17:10

Üst sınıf ! :roll:

Bu hoparlörler ile ? :mrgreen:

Pasif filtre :roll:

Nasıl yani ?

Dilin kemiği yok, avcı forumu olduk :kop:
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen onursal » 05 Mar 2014, 21:11

hoparlör yazdı:Üst sınıf ! :roll:

Bu hoparlörler ile ? :mrgreen:

Pasif filtre :roll:

Nasıl yani ?

Dilin kemiği yok, avcı forumu olduk :kop:

Anlatayım da gızma :D
Her kişi kendi sikletinde dövüşür. Bahsi geçen bir surround ses sistemidir. Dolayısı ile surround olarak taltif edilen üst sınıflardan bahsedilmektedir. Birkaç bin dolara satılanlardan bahsediyorum. Çok daha yüksek fiyatlara satılan surround sistemleri elbette dövemez ;)
Haa şimdi Hi-Fi sistemler ile dövüştürecek olursak olmaz.
İkisi farklı siklette dövüşmektedir :D
Böyle bir durumda benim özel yapım Hi-Fi sistemim dövüşür :D
Resim
Bu sistem için şöyle konuşabilirim.
Erkekseniz teker teker gelmeyin leeynn :D
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 06 Mar 2014, 12:22

Sınıf belirlerken belirli bir referans noktası almak gerekir. Türkiye'de bunun için Extreme Audio'nun satış sitesini önerebilirim.

http://www.extremeaudioshop.com/v1/eas.asp#

Üst sınıf uçuk bir kavramdır, 150 bin dolarlık bir çift hoparlör mü yoksa 20 bin dolarlık bir hoparlör mü üst sınıf sayılır ?

Doğrusu sınıfı belirleyen sadece fiyat değildir, ve üst sınıfın nereden başladığı soyut bir yaklaşımdır. Buna göre bir çift hoparlörün birkaç bin dolardan başlaması üst sınıf olduklarını göstermez. Sınıfı yüksek fiyatı düşük bir hoparlör görürseniz de hemen alın :)

Buna göre yaptığımız hoparlörleri karşılaştırırken şu noktalara bakmamız gerekir:

Kullandığımız sürücüler, yani hoparlörlerin kalitesi (malzeme, tasarım, T/S parametreleri gibi teknik veriler ..)
Kabin tasarımı
Hoparlör filtresi tasarımı
Kabin malzeme ve işçiliği
Hoparlör filtresi ve işçiliği
Kullanım amacımız
Kullandığımız mekan.

Bu başlıklara ekleme yapılabilir, bir yere bakıp yazmadım. Ama son kalem olarak beğeni ve zevk de ekleyebiliriz ki en soyut ve teknikten uzak, ama en önemli kriter olarak karşımıza çıkacaktır.

Bir şey yapıp bitirmek ve kullanmak aslında en önemli hedef oluyor, çünkü evde yapılan projeler genelde ya artık hiç ellenmiyor, ya da bitmeyen bir proje şeklinde eklentiler, değişikliklerle devam ediyor.

Dolayısı ile sadece fotoğraflara bakarak bir sistemin sınıfını konuşabilmek için, zevk ve beğeni dışında soyut olmayan diğer noktalar hakkında bilgi sahibi olmamız gerekir. Yoksa görüntüler güzel :)
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen onursal » 06 Mar 2014, 18:52

Gerçek bir elektronikçi bir resme baktığı anda şunları söylerdi.
Aaa hoparlörler çok güzelmiş...; (İyi görünüyor anlamında)
1 Frekans karakteristiği nedir?
2 Duyarlılığı nedir?
3 Üst seviye (Up level) distorsiyon ölçülebildi mi? kaç dbA dır?

Bu hoparlörler ve Hi-Fi hoparlörler, tasarım aşamasında ÖLÜ ODA'da kimsenin hayal bile edemeyeceği pahalı ölçü aletleri ile ölçülmüştür. Teknik karakteristikleri literatüre uygun olarak temin edilmiş ve tasarlanmışlardır. Sadece filtre için gerekli kondansatörler için bile bir dünya para harcanmıştır. (Resimde görülmektedir)
100.000 dolarlık hoparlörler ile 1000 dolarlık hoparlörlerin teknik farklılıklarını, teknik olarak açıklayabilecek varsa ben kendi hoparlörlerimi en üst sınıf sayılan ve de belki de milyonlarca dolar ile satılan hoparlörler ile kıyaslayabilirim.
BİRE BİR, ÖLÜ ODADA, LİTERETÜRE UYGUN KOŞULLARDA ve ÖLÇÜM TEKNİĞİNDE.
Elbette ki pahalı hoparlörlerin teknik verilerine ulaşamayacaktır. Ancak benim hoparlörlerin üst sınıf hoparlörlere göre hangi pozisyonda olduğunu bu teknik ölçümler gösterecektir.
Ya da bilimsel olarak bir hoparlörün olması gereken teknik verilerini öğreniriz, bir kağıda yazarız, bendeki hoparlörlerin bu teknik verilere ne kadar yakın olduğunu test ederiz :D
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 07 Mar 2014, 00:11

Yahu nedir bu kimsenin hayal bile edemeyeceği test aletleri ? Çok bilimsel bir yaklaşım :mrgreen:

Gerçek bir elektronikçi tarifi bile yapabilen bir "üstat" varken bize laf düşmez zaten. :lol:

Senin yanından bile geçemeyeceğin sistemleri kurmuş ve kullanmış dostlarımız var bu forumda.

Merak etme ben değilim ama kişisel kompleksleri hemen teşhis etmede üstüme yoktur. :gunaydin:

Ayrıca kullandığın hoparlörler konusunda diyecek birşey yok, sanki hiç Karaköy'den toplayıp test etmedik :mrgreen:

Aradığın şov hergün aynada, ama senden ricam beni seyirci etme, forumu sana bırakıyorum. :lol:

Selametle..
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen onursal » 07 Mar 2014, 00:51

hoparlör yazdı:Yahu nedir bu kimsenin hayal bile edemeyeceği test aletleri ? Çok bilimsel bir yaklaşım :mrgreen:

Gerçek bir elektronikçi tarifi bile yapabilen bir "üstat" varken bize laf düşmez zaten. :lol:

Senin yanından bile geçemeyeceğin sistemleri kurmuş ve kullanmış dostlarımız var bu forumda.

Merak etme ben değilim ama kişisel kompleksleri hemen teşhis etmede üstüme yoktur.
:gunaydin:

Ayrıca kullandığın hoparlörler konusunda diyecek birşey yok, sanki hiç Karaköy'den toplayıp test etmedik :mrgreen:

Aradığın şov hergün aynada, ama senden ricam beni seyirci etme, forumu sana bırakıyorum. :lol:

Selametle..

Herkesler ölçü aletlerinin babasını osilaskop olarak bildiği için hayal sınırları da dardır zaten. Ama ses spectrumunu ölçen bir SPL metrenin sadece mikrofonunun 5000$ olduğunu bilenler saygıda kusur etmezler.
Sen bu işi bırak adamım doktorluk yap. Psikoloji uzmanları çok para kazanıyorlarmış :D
Ben show yapıyorum. Delikanlı olan geçer karşıma da katılır showuma. Karaköy ağzı ile ölçüm yapanlar showuma katılamazlar.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Projeleriniz

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir