Passive matrix 5+1 surround decoder

Projeleriniz » Elinizde olan veya hazırladığınız projelerinizi ayrıntılı açıklama ve resimleriyle beraber gönderin; ana sayfamızda isminizle beraber yayınlayalım. Ayrıntılı bilgi Haberler ve Duyurular forumunda mevcuttur.

Ynt: Passive matrix 5+1 surround decoder

Okunmamış iletigönderen olc technics » 24 Oca 2013, 18:04

hamist yazdı:
olc technics yazdı:
hamist yazdı:Söylenenler ve cevaplar toplandığında konu net olarak anlaşılacaktır.
Çalışma prensibini bildiğim devrenin gereksinimini anlatmanıza gerek yoktu zahmet etmişsiniz.

Bir bilgiyi decod etmek, kayıt edildiği şartlarda çözümlendiğinde mümkündür.

Hamist;

Şemasını paylaştığınız devre sanırım "Quadrophonic decoder". 70'li yıllarda üretilen cihazlarda pek popülerdi. Hatta ESP (Rod Elliott) sitesindeki project 18 i Hafler'in tasarımından feyz alarak yapmış. Linki;

http://sound.westhost.com/project18.htm

Bu da Almanların nostalji makinesi, Dual HS 135'in manualinden alıntıladığım şema;

Yani bunun bir diğer adı da, "yalancı surround" . Aslında ses stereo. Faz tersleme yöntemiyle stereo seste, arka planda kalan sesler açığa çıkarılıyor.

Kolay gelsin...

Yüklediğim passive devredeki 220u kond. bir miktar phase shift ve LPF görevi de görüyor.
Zaten quadro devreler genel kullanıcı için popüler olamamıştı.
Surround ve dolby (+digital), devamında prologic, müzikaliteden öte, sinema ve tiyatro
efektini evlere taşıma amaçlı olarak üretim bandlarına girdi.

selamlar

Hamit bey;

Ben orada "popüler" diyerek işi biraz abarttım sanırım :lol: .Aynı dizaynı Dual'ın HS 135'inde de görünce de tamam dedim :D . Bu sistemin ilk hedefi, (Wikipedia'da denildiği gibi) konser ve tiyatro salonları.

1971 de yazılan, Quadro. ile ilgili bir makale;

http://www.audiosignal.co.uk/Resources/A_year_of_surround_sound_A4.pdf

serbay662 arkadaşın açtığı konu ta buralara kadar geldi. :lol:

ESP'nin project 18 ini (op-amp lı versiyonunu) kendimce uygulamıştım. Şemada da görüldüğü üzere, orjinal devrede 1 adet bulunan farksal amplifikatörü iki adet kullanıp, basit bir decoder yapmıştım. Yaptığım bağlantı şemada açıkça görülüyor;

surrdec.jpg
uyarlama şema

Şimdi böyle tasarlanmış bir şemayı kullanırsak; orjinalinden farklı bir ses elde eder miyiz, yoksa bu devre abesle iştigal mi olur?

Sorularımın da ardı arkası kesilmiyor maşallah :lol: . İnsan merak etmeden duramıyor işte. Bu nedenle sizi sıktıysam affola. :oops:

Kolay gelsin...
Kullanıcı avatarı
olc technics
DIY Audio Gurusu

İl: tekirdağ
Meslek: ha ha ha, please

Okunmamış iletigönderen hamist » 24 Oca 2013, 18:26

Aralarında, devrenizde olduğu gibi oransal faz farkı olmadan ters çevrilen ses sinyalleri,
hoparlore ulaştığında birbirleri arasında negatif fB oluşturarak beklenen seslerin zayıflamasına yol açarlar.
Bizler değil miyiz hoparlorleri açık kullanmak yerine, bu etkiyi engellemek için kutular içine yerleştiren?
:)
Sağ ve sol hoparlorü ters bağlarsak ne olursa, burada da o olacaktır.

Bir de amaç nedir?
Müzik dinlemek ise, bu şekilde kayıt edilmemiş bir müziği bu şartlara zorlarsak
başka bir şey olur dinlediğimiz.

O nedenle kayıt yöntemine göre sistemler müziğin kendisi için önemlidir.

Selamlar
Tüketimleri ile ünlü ülkelerin tarihlerini üreten ülkeler yazar.
hamist
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul
Meslek: endüstriel elektronik

Okunmamış iletigönderen serbay662 » 24 Oca 2013, 23:33

Resim

Uploaded with ImageShack.us

Yıllar önce bulduğum logic kontrollü analog decoder devre şema olarak çok büyük boyutta detaylı görünüm için şemayı a3 kağıda bastırmıştım ,bredboard üzerinde denedim kat kat yaptım devreyi çalıştı fakat bir çok ayar istiyor ve kurulması çok zor oldu özeelikle direnç matrix devresi öldürdü beni. devre lm324, tl072-mn3007 ve mn3101 entegreleriyle kurulu. Devre şu anda veremiyecem çünkü kağıtta çizili, şu anda isisle çizini yapıyorum,şimdilik sadece kendi çizdiğim açık blok şamasını koydum.
Kullanıcı avatarı
serbay662
Yeni Üye

İl: amasya
Meslek: Tıbbi Cihaz Mühendisi

Okunmamış iletigönderen olc technics » 25 Oca 2013, 12:13

hamist yazdı:Aralarında, devrenizde olduğu gibi oransal faz farkı olmadan ters çevrilen ses sinyalleri,
hoparlore ulaştığında birbirleri arasında negatif fB oluşturarak beklenen seslerin zayıflamasına yol açarlar.
Bizler değil miyiz hoparlorleri açık kullanmak yerine, bu etkiyi engellemek için kutular içine yerleştiren?
Sağ ve sol hoparlorü ters bağlarsak ne olursa, burada da o olacaktır.

Bir de amaç nedir?
Müzik dinlemek ise, bu şekilde kayıt edilmemiş bir müziği bu şartlara zorlarsak
başka bir şey olur dinlediğimiz.

O nedenle kayıt yöntemine göre sistemler müziğin kendisi için önemlidir.

Selamlar

Selamlar;

Yanıtınız için teşekkürler. Bazen karmaşık şeylerin yanıtları çok basit oluyor :) . Benim yaptığım deneysel bir çalışmaydı aslında."Acaba nasıl olur?" deyip yapmıştım. Ve çok ta bir fark duymadığımı söyleyebilirim. Ayrıca, ilk mesajımda yazdığım "orjinalinden farklı bir ses elde eder miyiz..." kısmı müziğin değil, devrenin orjinaline kıyasla bir fark olur mu? Bir de aklıma şöyle bir şey geliyor; benim uyguladığım devre, elbette Rod Elliott'ın da aklına gelmiştir. Yani, yapılabilir olsaydı o da yapardı, öyle ya. Ancak bu konuda benden daha bilgili olduğu için, (ve sizin bildiklerinizi de bildiğinden) işi basit tutmuş ve öyle paylaşmıştır.

Kolay gelsin...
Kullanıcı avatarı
olc technics
DIY Audio Gurusu

İl: tekirdağ
Meslek: ha ha ha, please

Okunmamış iletigönderen serbay662 » 08 Şub 2013, 14:52

blok şemasını verdiğin dekoderin şeması belki işinize yarar..
Eklentiler
dolby pro-logic ii.pdf
dekoder
(662.71 KiB) 493 defa indirildi
Kullanıcı avatarı
serbay662
Yeni Üye

İl: amasya
Meslek: Tıbbi Cihaz Mühendisi

Önceki

Projeleriniz

• Bu konular da ilginizi çekebilir: