Ses çok net ama BASS sesini alamıyorum

Ön Yükselteç ve Ton Kontrol devreleri » Ön yükselteçler(preampli), equalizer ve ton kontrol devreleri hakkındaki soru(n)lar

Ses çok net ama BASS sesini alamıyorum

Okunmamış iletigönderen EASMurat » 25 Arl 2013, 16:38

Resim

Herkese selamlar bu devreyi yaptım Elimde olan fetleri degerlendireyim ve kaliteli bir Preampli yapayım dedim Fet'e basitce birkaç eklemeyle çıkışı çok berrak net aldım elimde olan fetleride yazdım, benim amacım basit bi kaç elemanla kaliteli çıkış verecek bir Preampli yapmaktı asıl sorunum ise Giriş sesini herhangi bir kaynaktan PCden veya ceptelefonuyla verdiğimde, Fetlerin çıkışında BASS sesi duyamamam yani hiç yok değil ama çok aşırı cılız bir bass sesi var... Fakat ses net berrak tizler daha ön planda bu devrede bass seslerini nasıl güçlendirir kuvvetlendiririz bu konuda sizlerden yardım bekliyorum, Ton kontrol demeyin bana onu potun bacaklarına bağlayacağım birkaç elemanlada yapabilirim biliyorum :)

Fetin çıkışındaki seste bass'ı net duyamayınca istediğin kadar ton kontrolü yap bence bi anlam ifade etmiyor önce Fet çıkışlarında net temiz berrak ve bass sesi güçlü TOK bir ses alayım o sesin Tonunu sonra TON KONTROLLE ayarlarım, birde 600 Ohm'luk dinamik bir mikrofonum var bunun içinde Alttaki devreyi yaptım oda harika çalışıyor ama hem müziği hemde mik sesini aynı anda alamıyorum malum mik Preamplisi Mono müzik ise ikitane aynı devreden yapmak istemiyorum bu mono preampliyi nasıl stereo çalıştırırm doğal olarak bunu nasıl birleştirirm 2 adet daha Fetli devreden yapabilirim çıkışı onlardan almak için ama bu giriş devrelerini nasıl birleştiricez ??? Hem müzik hemde mikrofon sesini Kontrol edebileyim ve çıkışta BASSları net duyulan bir Preampli olmuş olsun istiyorum...

Fetlerin çıkışındaki Potları iptal edip girişlere bağladım şuan giriş sesini kısıp açabiliyorum, ama mikrofon nasıl olacak ? birde başıma bela olan net duyamadığım bass sesi sizlerden yardım bekliyorum Tüm ustalara ve konunun uzmanlarına şimdiden Teşekkürler...
Ele Avuca Sığmaz Murat ( EASM ) | RADYO PROGRAMCISI | SESLENDIRMEN | VOICE ENGINEER
Kullanıcı avatarı
EASMurat
Yeni Üye

İl: izmir
Meslek: Radyo Programcısı seslendirmen

Ynt: Ses çok net ama BASS sesini alamıyorum

Okunmamış iletigönderen onursal » 27 Arl 2013, 09:43

FET'lerin DRAIN ucundaki (toprağa bağlı olan) 4.7uF lık kondansatörleri iptal etmelisin. Bu kondansatörler tiz bölgelerde feedback oluşturabilmektedir. Bu sayede daha doğrusal bir frekans karakteristiği elde edebilirsin.
Ayrıca FET çıkışlarında ne bağlı belirtmemişsin. Eğer FET çıkışlarında kulaklık vb gibi aygıt kullanıyorsan bass sesleri duyamazsın. Fet çıkışlarına haricen normal transistörler ile empedans uygunlaştırması yapmalısın.

Mİc preanfi çıkışını ise PAN-POT sistemiyle basit bir karıştırıcı yaparak halledebilirsin.
PAN-POT sistemi tek kaynağı sol ya da sağ kanala uygun seviye ile verebilen bir potansiyometre sistemidir. Orta ucuna mono kaynak sesleri gelir. Diğer iki ucu sağ ya da sol kanal pre ampli girişlerine verilmektedir.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İl: ankara
Meslek: broadcasting

Okunmamış iletigönderen birgitay » 27 Arl 2013, 14:28

EASMurat yazdı:Resim

Herkese selamlar bu devreyi yaptım Elimde olan fetleri degerlendireyim ve kaliteli bir Preampli yapayım dedim Fet'e basitce birkaç eklemeyle çıkışı çok berrak net aldım elimde olan fetleride yazdım, benim amacım basit bi kaç elemanla kaliteli çıkış verecek bir Preampli yapmaktı asıl sorunum ise Giriş sesini herhangi bir kaynaktan PCden veya ceptelefonuyla verdiğimde, Fetlerin çıkışında BASS sesi duyamamam yani hiç yok değil ama çok aşırı cılız bir bass sesi var... Fakat ses net berrak tizler daha ön planda bu devrede bass seslerini nasıl güçlendirir kuvvetlendiririz bu konuda sizlerden yardım bekliyorum, Ton kontrol demeyin bana onu potun bacaklarına bağlayacağım birkaç elemanlada yapabilirim biliyorum :)

Fetin çıkışındaki seste bass'ı net duyamayınca istediğin kadar ton kontrolü yap bence bi anlam ifade etmiyor önce Fet çıkışlarında net temiz berrak ve bass sesi güçlü TOK bir ses alayım o sesin Tonunu sonra TON KONTROLLE ayarlarım, birde 600 Ohm'luk dinamik bir mikrofonum var bunun içinde Alttaki devreyi yaptım oda harika çalışıyor ama hem müziği hemde mik sesini aynı anda alamıyorum malum mik Preamplisi Mono müzik ise ikitane aynı devreden yapmak istemiyorum bu mono preampliyi nasıl stereo çalıştırırm doğal olarak bunu nasıl birleştirirm 2 adet daha Fetli devreden yapabilirim çıkışı onlardan almak için ama bu giriş devrelerini nasıl birleştiricez ??? Hem müzik hemde mikrofon sesini Kontrol edebileyim ve çıkışta BASSları net duyulan bir Preampli olmuş olsun istiyorum...

Fetlerin çıkışındaki Potları iptal edip girişlere bağladım şuan giriş sesini kısıp açabiliyorum, ama mikrofon nasıl olacak ? birde başıma bela olan net duyamadığım bass sesi sizlerden yardım bekliyorum Tüm ustalara ve konunun uzmanlarına şimdiden Teşekkürler...

2n3819'dan fazla var ise bende sizden rica edebilirim..... Yalnız Bass seslerini alamanın sebepleri için , daha önceki açtığımız başlığa bakabilirsiniz.... Fet'lerin Empedans'ları çok yüksektir. Bu nedenle çıkışlarına yada girişlerine Empedans uyuşumu için devre eklemek gerekir...... Yada direk Lamba'lı amplifikatörde kullanabilirsiniz...... Sorun sadece Emepedans.
Facebook Elektronik üzerine sayfam : https://www.facebook.com/groups/1216358921722507/
birgitay
DIY Audio Gurusu

İl: Kocaeli
Meslek: Elektronik

Okunmamış iletigönderen EASMurat » 30 Arl 2013, 14:43

onursal yazdı:FET'lerin DRAIN ucundaki (toprağa bağlı olan) 4.7uF lık kondansatörleri iptal etmelisin. Bu kondansatörler tiz bölgelerde feedback oluşturabilmektedir. Bu sayede daha doğrusal bir frekans karakteristiği elde edebilirsin.
Ayrıca FET çıkışlarında ne bağlı belirtmemişsin. Eğer FET çıkışlarında kulaklık vb gibi aygıt kullanıyorsan bass sesleri duyamazsın. Fet çıkışlarına haricen normal transistörler ile empedans uygunlaştırması yapmalısın.

Mİc preanfi çıkışını ise PAN-POT sistemiyle basit bir karıştırıcı yaparak halledebilirsin.
PAN-POT sistemi tek kaynağı sol ya da sağ kanala uygun seviye ile verebilen bir potansiyometre sistemidir. Orta ucuna mono kaynak sesleri gelir. Diğer iki ucu sağ ya da sol kanal pre ampli girişlerine verilmektedir.

Çok teşekkürler Fakat, nasıl ekliycem bu herhangi bir Transistör olabilirmi NPN - PNP belirli bi değeri varmı yada BC 237 tipi herhangi bir Transistör olabilirmi veya BD135 - 139 gibimi ? ve çıkışı Kollektör ucundanmı alıcam Emiterden mi ? fetle çok çalışmadığımdan nasıl bişi tasarlıycam pek analayamadım onun için soruyorum şuana kadar yaptığım şemelar hazır denemiş değerleri ortada olan devrelerdi onun için diyorum... Yada sizden şöyle bişi istesem bir şema varsa tef'in çıkışına ekleyebileceğim basitce cizebilirseniz çok minnettar olucam, kondansatör olayını anladımda Potbağlantısını tam olarak anlamadım yani mik preamplisinden gelen mono sesi Stereo kullanabilmek için anlatımınızdan dolayı Teşekkürler fakat, onun içinde basitce bir bağlantı resmi koyabilirseniz çok sevinirim şimdeden çok çok teşekkürler ilginiz ve alakanız için...
Ele Avuca Sığmaz Murat ( EASM ) | RADYO PROGRAMCISI | SESLENDIRMEN | VOICE ENGINEER
Kullanıcı avatarı
EASMurat
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen EASMurat » 02 Oca 2014, 02:43

Devreyi dediğiniz Standartlarda düzenledim Tek Pot kullandım fakat şöyle istediğim gibi bir Kısma açma yapmıyor :( yani PoT'u yarıya getirdiğimde "cırrrrr" diye bi ses alıyorum... Kaliteli bi kısma açma yok yani nedense ??? forumda yazılmış biryer varsa şu potansiyometre bağlantılarıyla alakalı ben bulamadım ! Devreyide Şöyle aşağıdaki gibi değiştirdim, şimdi Bass Tonları alıyorum, birde neye bağladığımı sormuşsunuz cevap veren arkadaşlar, bu Çıkışı direk Kulaklık Amplisine veriyorum araya ton kontrol girerekde veriyorum, ton KontrolSÜZ de kulaklık AMplisi girişine verdiğimde ses karika ve süper kalitede ses alıyorum Teşekkürler Yardımlarınız için...

Resim

Şimdi bu şekilde çalıştırdım bass tonlarıda alıyorum fakat ne yaptıysdam kesemediğim bir UĞULTU var, 220 V AC şebeke gerilimindeki Gürültüleri kesmek için bir filtre devresi yaptım normalde harika çalışıyor tek olarak... Bu Preampli ve kulaklık Amplisini şebeke gerilimiyle çalıştırmak için mecburen trafo ve DC çıkış için Yüksek kapasiteli Kondansatörler kullandım 4700 + 3300 + 2200 Mikro Faratlık simetrik besleme için ikişertane bu kondansatörleri kullandım devremin çalışması harika fakat besleme Gürültüsünü ne yaptıysam kesemedim :( mecburen şebeke gürültüsü sorununu düşünerek bu 220V için olan filtre devremi bağladım girişe birde bu trafoyu kontrol Etmek için Dokunmatik tuşla çalışan bir Röleli anahtar devresi yaptım onu bu devreyede uygulayadım Onunda çalışması harika yani 220 V AC gerilimi röleyle kontrolünde ve 220 V için olan filtre devremde en ufak bir sorun yok...

DC çıkış için Köprü diyot Çıkışında toplamda 10.200mF'lık 2 adet simetrik besleme için kondansatör bloğu oluşturdum delirmek üzereyim Gürültüyü yok edemiyorum, ne yapmalıyım bilmiyorum :( bu dip dürültüye benzer uğultuyu yok etmek için denemediğim sistem kalmadı aşağıdada resmi var Reciver kutusunun içine yarı montaj halinde daha tam montajlamadım ama Eski Analog reciverların kutularını böyle hobi devrelerim için değerlendiriyorum Fakat sadece müzik dinlerken dip gürültü yok denecek kadar az amaaaa Mikrofon işin içine girdiğinde işin rengi değişiyor :( dırrrrrrrrr, Hummmmm, Vınnnnnn tarzı sesler duyuyorum buyrun dinleyin buda devrenin çıkışını M-AUDiO Delta serisi ( çok kalitelibir ses kartıdır ) ile aldığım kayıt....

http://www9.zippyshare.com/v/68925061/file.html

Resim
Kullanıcı avatarı
EASMurat
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen birgitay » 02 Oca 2014, 12:21

İlk baştaki devren simetrik besleme. Ve Fet'li devren tek besleme. Şase problemi yüzünden çalışmayabilir. Yada nasıl bağladıysan birbiriyle şase'ler çakışabilir. Xlr 1 nolu Pin'leri Şaseye verdin mi? Vermediysen ondanda yapar. Eğer Mixer' giriyorsan bu uygulamayı , Phantom 48 volt açıksa İlk devrene Sinyal uçlarına + gidiyordur yine çalışmaz. ŞASE'YE AYIRMALISIN o durumda denemek için. Yada bir tane Lift kontağı için Swich koy 1 nolu bile.
Facebook Elektronik üzerine sayfam : https://www.facebook.com/groups/1216358921722507/
birgitay
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen Amatör » 02 Oca 2014, 13:42

Anlayabildiğim kadarı ile devrelerinizin şasi bağlantıları ile alakalı bir sıkıntı var keza beslemede kullanılan kondansatörler oldukça büyük değerlerde kullanılmış.
220V şebeke girişinde kullandığınız filtreler humm u yok etmez bildiğim kadarı ile

Daha önceden Onursal Bey in önerdiği şekilde şasi bağlantılarını uygulamanızı önerebilirim.
Yani hiçbir devre kartına kablo ile şasi bağlantısı yapılmayacak.
Beslemenin şasisi bir noktadan metal kutuya irtibatlandırılacak.
Ayrık olan devreler de metal vidalar ile kutudan direkt şekilde şasi ile temas ettirilecek.Devrelerin plaketlerini dizayn ederken vida deliklerinin kenarlarını şasi ile kaplayacak şekilde çizerseniz ,bağlantı daha kolay olacaktır.Montaj tamamlandıktan sonra bir ülçü aleti ile kartların tam şasi aldığı kontrol edilmeli enerji vermeden önce.
Sadece + ve - beslemeler kablo ile kartlara gidecek.
Bu şekli bir deneyin isterseniz,çıkan sonuca göre düzenlemeleri düşünürüz.
Yüksek kazançlı preampli devreleri çeşitli gürültülere karşı çok hassas olurlar,kutunun içindeki trafodan da etkilenme olasılığı yüksektir.
Kolay gelsin
Amatör
DIY Audio Gurusu

İl: Zonguldak

Okunmamış iletigönderen EASMurat » 02 Oca 2014, 16:10

birgitay yazdı:İlk baştaki devren simetrik besleme. Ve Fet'li devren tek besleme. Şase problemi yüzünden çalışmayabilir. Yada nasıl bağladıysan birbiriyle şase'ler çakışabilir. Xlr 1 nolu Pin'leri Şaseye verdin mi? Vermediysen ondanda yapar. Eğer Mixer' giriyorsan bu uygulamayı , Phantom 48 volt açıksa İlk devrene Sinyal uçlarına + gidiyordur yine çalışmaz. ŞASE'YE AYIRMALISIN o durumda denemek için. Yada bir tane Lift kontağı için Swich koy 1 nolu bile.

Cevaplar için çok teşekkürler fakat bencede biyerde bir şase problemi var ama nerede bilemiyorum XLR'in 1. ucu şasede onda problem yok direkt Out'u Preampliye girdiğimde çok kaliteli bir mik Preamplisi duyuyorum sadece bir "Hımmmmm" sesi var oda ortamın sesinden diye düşünüyorum yani bir besleme uğultusuna benzemiyor... Müzik dinlerken dip Gürültü -75 ila -69Db'lerde fakat mikrofon girince işin içine firince -48 ila -55 Db ye kadar çıkıyor gürültü seviyesi, besleme voltajına + girecek biryer yok sanmıyorum tüm bağlantı kabloları sıfır beslemede çok iyi çalışıoyor gibi fakat sonuç ortada... Ayrıca mixerde denediğimde oldu ama Gürültüyü dinlemek ve test için kulaklık amplimin girişine veya direk ses kartının Line Girişine girerek Test ediyorum Scop olmadığından...

"Amatör" Arkadaşımızın dediği gibi kutu dışına komple şase verdim sadece bazı noktaları şaseden ayırdım, genel olarak plaketteki vida bağlantılarının etrafıda lehimli şekilde ve 0,75 çiftli kabloyu ayıraral vida bağlantı noktasından da 2 ayrı devrenin gövdesinden ayrı yeniden şase verdim ne yaptıysam nafile :( bir yerde şase problemi var eminim ama nerede birtürlü bulamıyorum :(
Kullanıcı avatarı
EASMurat
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen birgitay » 02 Oca 2014, 16:33

Bizde bulamıyoruz :D Öyle bir yere varamayız net resimler çek , bakalım. Yada Video.
birgitay
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen maystor » 02 Oca 2014, 16:34

Tek 12V olan beslemeyi küçük bir trafo ile ayrı vermeyi denediniz mi?
SADECE KENDİN OL!
Kullanıcı avatarı
maystor
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul
Meslek: makine otomasyonu

Sonraki

Ön Yükselteç ve Ton Kontrol devreleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir