Ses çok net ama BASS sesini alamıyorum

Ön Yükselteç ve Ton Kontrol devreleri » Ön yükselteçler(preampli), equalizer ve ton kontrol devreleri hakkındaki soru(n)lar

Ynt: Ses çok net ama BASS sesini alamıyorum

Okunmamış iletigönderen onursal » 05 Oca 2014, 01:17

Ne yazık ki olmamış.
Ben kablo karmaşasının ortadan kalktığını düşünüyordum. Ama görülüyor ki birçok bağlantı hataları yapmışsın.
1 Mikrofon girişine bağlı görülen birçok kablo görülmektedir. Buraya bağlanacak 1cm lik bir kablo uzunluğu bile önemlidir. Hele hele başka bir devreye parelel kablolar bağlanamaz. Buraya sadece mik jakı girebilir ya da çıkabilir. Uygun blendajlı kablo ile en kısa yoldan Mik pre ampliye giriş yapar o kadar.
2 Ses taşıyan bazı kabloların düz kablo olduğu dikkat çekmiştir. TÜM SES TAŞIYAN KABLOLAR KALİTELİ BLENDAJLI KABLO olmalıdır. Bu kabloların blendaj uçlarının her iki tarafı da devreye bağlanmaz. Sadece kaynak tarafından bağlanır ve diğer uç boşta bırakılır.
3 Güç kaynağın uygulama devresi için yeterince kaliteli değildir. 1A lik akım gereksinimi olan bir DC kaynakta o kadar kondansatör kullanımı gereksiz olduğu gibi, bu kondansatörlerin bağlantıları da extra gürültü kaynağı olacaktır.

Bazı resimler yol gösterebilir.
Resim
Resim
Resim

Bu yüzden iyi bir iş için öncelikle güç kaynağını düzeltmekle başlamalıyız.
Ne yazık ki uygun olmayan bir kutu ve devreler sorunları daha da artırmaktadır.
Kontrol potansiyometreleri göremediğim için yorum yapmıyorum ama kutu üzerinde bunları da görmemiz gereklidir. Çünkü bu potların bağlantıları da oldukça önemlidir.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İl: ankara
Meslek: broadcasting

Okunmamış iletigönderen EASMurat » 05 Oca 2014, 02:14

Şimdi şöyle Devreyi tamamen Toplamadığımdan, kablolarda bir kısaltma veya Jakların hepsini takma konusunda evet eksiklikler var ama her gecen gün yeni bir ekleme yaptığımdan :) onun için tamamen kutulamadım kablolarda haliyle düzensiz ve uzun Fakat, mikfojon jakından alınan bişey yok, aksine kablolar boşta olduğu için görünüyor hatta devrenin en toplu yeri Mik preamplisi diyebilirim :) önüne daha genel ses ayar potunu bile takmadım daha önceden de demiştim en güzeli Oturup baştan yapmak fakat, siz bunuda değerlendirebilirsiniz dediğnizden ve dediklerinizi uyguladıktan sonra ciddi bir değişim olduğundan, ve şuan yeniden oturup beslemeden başlayarak yeniden yapmaktansa elimdekilere değerlendireyim dedim bende farkındayım sanırım bu konunun 2. sayfasında yazmıştım Adam akıllı kutu ve yenidne yapmak lazım diye ki sanırım öyle yapıcaz bu gidişle :D Çünki extra özellik ekledikçe sorun çıkıyor, şimdi bikaç resim daha aldım bunlarada bakın aslında kablolar boşta durduğundan ve atıyorum PC ve benzeri kaynaklardan alınan seslerinde kablolarıda ortada durduğundan karışık ve sanki birbirine bağlı gibi duruyor ama öyle değil Blendajlı kablo konusunda elimde olmadığından ve 3 - 5 santim gibiyakın mesafeye lazım olduğundan Normal kablo kullandım onları ileride yani Blendajlı kablo aldığımda yeniden halledicem o konuda sıkıntı yok...

Bu Ön Panel : Resim

Bu YANDAN GÖRÜNÜŞ : Resim

Haklısınız ama yeniden diyorum devreyi daha tamamlamadığım için bağlanacak kablolar boşta veta gereksiz kablolarda duruyor, gerekli kısaltmalar ve bağlantı bittiğinde hepsi kutu içerisine Toparlanacak merak etmeyin ve verdiğiniz bilgiler içinde yeniden teşekkürler...
Ele Avuca Sığmaz Murat ( EASM ) | RADYO PROGRAMCISI | SESLENDIRMEN | VOICE ENGINEER
Kullanıcı avatarı
EASMurat
Yeni Üye

İl: izmir
Meslek: Radyo Programcısı seslendirmen

Okunmamış iletigönderen onursal » 05 Oca 2014, 15:37

15V AC çıkış ile 15V DC tam regüle elde edemezsin. Köprü diyot çıkışında bu voltaj daha yüksek gösterse de gürültü (RİPPLE) ihtiva eden bir gerilim olacaktır. Bu ripple'lar devreye ciddi gürültüler ekleyebilir.
Bu yüzden;
Ya 15V tan daha yüksek çıkış veren bir transformatör kullanacaksın, yada devrelerin beslemesi için 12V kullanacaksın.
Çok miktarda kondansatör kullanacaksan bu kondansatörler yanyana ve arada mesafe olmayacak şekilde olmalıdır. Bu yüzden en kaliteli kondansatörlerini beslemede kullanmalısın.
Besleme regülatör çıkışında kullanılan kondansatörler çok önemlidir. Bu kondansatörlerin büyük değerli olması istenmez. Ancak LOW ESR olması şiddetle gereklidir. Bu sebeple regüle çıkışındaki kondansatörleri düşük değerli 1uF polyester, TANTAL veya Multi Layer tipi kondansatörlerle yapmalısın.
Bazı devrelerin girişlerinde kullanılan elektrolitik kondansatörler hiçbir AUDIO tasarımı için öngörülmemektedir. Bu tip yerlerde uygun değerli Multi Layer veya polyester tipi kondansatör kullanmalısın.
Daha önce belirtmiş olduğum gibi;
Şebeke filtre devresi kutu içerisinde kullanılmaz. Eğer kutu içerisinde kullanılacaksa mutlaka ekranlanması gereklidir. Bu şekildeki bir tasarım sana hiçbir avantaj sağlamadığı gibi dejavantajları bile olabilir.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İl: ankara
Meslek: broadcasting

Önceki

Ön Yükselteç ve Ton Kontrol devreleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir