Ses çok net ama BASS sesini alamıyorum

Ön Yükselteç ve Ton Kontrol devreleri » Ön yükselteçler(preampli), equalizer ve ton kontrol devreleri hakkındaki soru(n)lar

Ynt: Ses çok net ama BASS sesini alamıyorum

Okunmamış iletigönderen onursal » 02 Oca 2014, 21:37

Al sana komple mix sistemi.
Devrede 3 adet stereo pot ve bir adet te mono PAN POT kullanılmıştır.

Resim

RV6 RV7 potu ile hat seviyesi (MP3 falan) kontrol edilir.
RV2 RV3 POT'u ile mikrofon seviyesi kontrol edilir.
RV1 PAN POT'tur. Mikrofon sesini sağ ya da sol kanala uygun seviyede vermek içindir.
RV4-RV5 ise her amplide olan ana ses kontrolüdür.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İl: ankara
Meslek: broadcasting

Okunmamış iletigönderen EASMurat » 02 Oca 2014, 21:48

Harkuladeeeeeeee işte buuuuuuuuuuuuuu !!!! Zaten devreyi söküyorum en azından dediğiniz standartlara göre bağlıyorum şuan, buna göre bir birleşim yapıcam şimdi Mik jakına şaseyi felan kasadan veriyorum bu bağlantı şemasına göre bağlayıp deniycem sonucu yazarım ama istediğim buydu işte... Çok teşekkürler
Ele Avuca Sığmaz Murat ( EASM ) | RADYO PROGRAMCISI | SESLENDIRMEN | VOICE ENGINEER
Kullanıcı avatarı
EASMurat
Yeni Üye

İl: izmir
Meslek: Radyo Programcısı seslendirmen

Okunmamış iletigönderen onursal » 02 Oca 2014, 21:52

EASMurat yazdı:Harkuladeeeeeeee işte buuuuuuuuuuuuuu !!!! Zaten devreyi söküyorum en azından dediğiniz standartlara göre bağlıyorum şuan, buna göre bir birleşim yapıcam şimdi Mik jakına şaseyi felan kasadan veriyorum bu bağlantı şemasına göre bağlayıp deniycem sonucu yazarım ama istediğim buydu işte... Çok teşekkürler

Rica minnet. Eğer yapamazsan geçiririm CİNNET :mrgreen:
Pot değerleri önemli olup belirtilmemiştir. Pot değerleri ampli giriş empedansına göre olmalıdır. Genel olarak 10K giriş direnci olan ampliler için tüm potlar 20K olmalıdır. Yüksek omajda pot kullanımı osilasyonları ve gürültüleri artıracaktır.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen EASMurat » 02 Oca 2014, 21:57

onursal yazdı:
EASMurat yazdı:Harkuladeeeeeeee işte buuuuuuuuuuuuuu !!!! Zaten devreyi söküyorum en azından dediğiniz standartlara göre bağlıyorum şuan, buna göre bir birleşim yapıcam şimdi Mik jakına şaseyi felan kasadan veriyorum bu bağlantı şemasına göre bağlayıp deniycem sonucu yazarım ama istediğim buydu işte... Çok teşekkürler

Rica minnet. Eğer yapamazsan geçiririm CİNNET :mrgreen:
Pot değerleri önemli olup belirtilmemiştir. Pot değerleri ampli giriş empedansına göre olmalıdır. Genel olarak 10K giriş direnci olan ampliler için tüm potlar 20K olmalıdır. Yüksek omajda pot kullanımı osilasyonları ve gürültüleri artıracaktır.

Yo yo Artık yaparım çok hakkınız geçti sizde hakkınızı helal edin, fakat Elimde olan Potlar 50K ve 100K onu nasıl çözücem bilmiyorum işte :( Ayrıca bunu bende düşünüp daha önceden buna benzer bişi denemiştim fakat Potlarım yine 100K idi ve mikrofonu kıstığımda müziktede düşüş oluyordu çok olmasada 2 - 3 DB gibi ama inşallah bunda olmaz şuanki sorun 20K pot nereden bulucam :D onu çözmem lazım yeniden çok çok teşekkürler...
Ele Avuca Sığmaz Murat ( EASM ) | RADYO PROGRAMCISI | SESLENDIRMEN | VOICE ENGINEER
Kullanıcı avatarı
EASMurat
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen onursal » 02 Oca 2014, 22:35

R1-R2-R5 ve R6 dirençlerini 25-30K civarına çıkartırsan 50K pot lar da kullanabilirsin. Bu durumda pan potun değeri de yaklaşık 100K olacaktır.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen EASMurat » 03 Oca 2014, 22:17

onursal yazdı:R1-R2-R5 ve R6 dirençlerini 25-30K civarına çıkartırsan 50K pot lar da kullanabilirsin. Bu durumda pan potun değeri de yaklaşık 100K olacaktır.

Çok Teşekkürler direnç değerleriyle oynayarak 50K ve 100K'lık Potları değerlendirmiş oldum verdiğiniz bağlantı şeması ile ayrı ayrı line, hat/ müzik gibi girişleride birbirinden bağımsız kısıp açabiliyorum istediğim daha doğrusu kafamda canlandırdığım devre %80 oluşturdum çalıştırdım... 15.000mf'lık Kondansatörüde köprüden sonraki, kondansatör blogunun çıkışından Tek bir diyotla (1N4007 gibi ) 7812 Regüle entegresinin 1.bacağına girdim burayada daha önceden çıkış bacağına bağladığım 15.000mf'lık kondansatörü girdim 12V Çıkışındaki DCliği arttırmış oldum yani 3. bacaktan çıkarıp girişe bir diyottan sonra ekledim kondansatörü... Genel olarak şaseyi dediğiniz açıkladığınız gibi birçok noktadan verdim, mik preamplisine jaktan en kısa yoldan hemen hemen 2,5 - 3 santimlik bir kablo ile bağlantı yaptım şaseyi gövdeye verdim şimdi Uğultu olayım kalmadı diyebilirim...

Fakaaaat yine bir Şase sorunum var sanırım devrenin SIFIR noktalarını bulamadım sanırım bundan kaynaklı olabilir ama kutunun dışına elimi değdirdiğimde cırrrrr sesi birden yok olup bomboş gürültüsüz bi ses alıyorum yada devredeki " Sıfır Volt " ucuna elimi temas ettirdiğimde de o cırrrrr sesi kayboluyor bomboş bir derinn sessizlik içinde oluyor devrem :D ama elimi dokundurmadığımda "CIRRRRR" diye bir ses :( bunu nasıl keserim peki ?

ikinci bir soru daha verdiğiniz mixer bağlantısını yaptım süperde çalıştırdım, ancaaaak mik sesi düştü bunu yükseltmek için direnç değerleriylemi oynıyayım ? yada fetli ön yükseltec devresinimi eklememi önerirsiniz ? Bu arada herhangi bir ön yükselteç kullandığımda gürültüyüde yükseltirmiyim mantıken yükselir ozaman onu bastırmak için iki kat arasında nasıl bir bastırma uygulayabilirim ??? Cevaplar için şimdiden çoooooook çoook TEŞEKKÜRLER !
Kullanıcı avatarı
EASMurat
Yeni Üye

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen onursal » 04 Oca 2014, 00:47

EASMurat yazdı:
onursal yazdı:R1-R2-R5 ve R6 dirençlerini 25-30K civarına çıkartırsan 50K pot lar da kullanabilirsin. Bu durumda pan potun değeri de yaklaşık 100K olacaktır.

Fakaaaat yine bir Şase sorunum var sanırım devrenin SIFIR noktalarını bulamadım sanırım bundan kaynaklı olabilir ama kutunun dışına elimi değdirdiğimde cırrrrr sesi birden yok olup bomboş gürültüsüz bi ses alıyorum yada devredeki " Sıfır Volt " ucuna elimi temas ettirdiğimde de o cırrrrr sesi kayboluyor bomboş bir derinn sessizlik içinde oluyor devrem :D ama elimi dokundurmadığımda "CIRRRRR" diye bir ses :( bunu nasıl keserim peki ?

ikinci bir soru daha verdiğiniz mixer bağlantısını yaptım süperde çalıştırdım, ancaaaak mik sesi düştü bunu yükseltmek için direnç değerleriylemi oynıyayım ? yada fetli ön yükseltec devresinimi eklememi önerirsiniz ? Bu arada herhangi bir ön yükselteç kullandığımda gürültüyüde yükseltirmiyim mantıken yükselir ozaman onu bastırmak için iki kat arasında nasıl bir bastırma uygulayabilirim ??? Cevaplar için şimdiden çoooooook çoook TEŞEKKÜRLER !

Cırr sesi mikrofon preanfi devredeyken oluyordur muhtemelen. Demekki mik pre anfi devresinin dekuplajı iyi yapılmamış. Mik pre anfinin voltaj girişlerine seri olarak ayrı ayrı iki adet 22 ohm luk direnç bağla. Bu dirençlerden hemen sonra yaklaşık 50-100uF lık birer elektrolitik veya 3.3uF lık tantal kondansatör bağla. Olası yüksek frekans enterferance'sine karşı birer tane de polyester türü 100nF bağla. Yüksek ihtimalle düzelecektir.
Mikrofon sesi azalmış ise pottan sonraki dirençleri düşürebilirsin. En uygun değere ininceye kadar düşürebilirsin.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen EASMurat » 04 Oca 2014, 03:23

onursal yazdı:
EASMurat yazdı:

Cırr sesi mikrofon preanfi devredeyken oluyordur muhtemelen. Demekki mik pre anfi devresinin dekuplajı iyi yapılmamış. Mik pre anfinin voltaj girişlerine seri olarak ayrı ayrı iki adet 22 ohm luk direnç bağla. Bu dirençlerden hemen sonra yaklaşık 50-100uF lık birer elektrolitik veya 3.3uF lık tantal kondansatör bağla. Olası yüksek frekans enterferance'sine karşı birer tane de polyester türü 100nF bağla. Yüksek ihtimalle düzelecektir.
Mikrofon sesi azalmış ise pottan sonraki dirençleri düşürebilirsin. En uygun değere ininceye kadar düşürebilirsin.

Yahu diyecek bişey bulamıyorum size... SüüüüüPERRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRR oldu :D Acayip Hoşuma gitti şimdi Muhteşem bir sessizlik ve Harika müzik keyfi hemen direnç değerleriyle oynayıp şu Mik olayınıda çözersem benden Kralı yok bu alemde dicem ;) Muhteşem bilgiler için ne diyeceğimi bilmiyorum kelimeler kifayetsiz kalıyor gerçekten muhteşem oldu ses...
Kullanıcı avatarı
EASMurat
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen onursal » 04 Oca 2014, 03:54

Yahu diyecek bişey bulamıyorum size... SüüüüüPERRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRR oldu :D Acayip Hoşuma gitti şimdi Muhteşem bir sessizlik ve Harika müzik keyfi hemen direnç değerleriyle oynayıp şu Mik olayınıda çözersem benden Kralı yok bu alemde dicem ;) Muhteşem bilgiler için ne diyeceğimi bilmiyorum kelimeler kifayetsiz kalıyor gerçekten muhteşem oldu ses...

Gızma da ne dersen de :D
Sen ustaların söylediklerini bilinçli olarak uygularsan, sen değil ustalar memnun olurlar. İnanmazsan forumdaki ustalara sor :mrgreen:
Zaten senin gibi LEB demeden direnci mirenci, kondansatörü mondansatörü anlayan arkadaşlara çözümleri anlatmak bizler için keyif olmaktadır. ;)
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen EASMurat » 04 Oca 2014, 22:55

Çok teşekkürler bilgiler için Kutunun şuanki durumu bu...

Resim
Kullanıcı avatarı
EASMurat
Yeni Üye

ÖncekiSonraki

Ön Yükselteç ve Ton Kontrol devreleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir