Fostex sürücü nerden bulabilirim?

Hoparlörler » Tweeter(tiz), mid-range(orta sesler), woofer ve subwoofer'lar hakkındaki tüm soru(n)lar

Ynt: Fostex sürücü nerden bulabilirim?

Okunmamış iletigönderen devirsefa » 12 Tem 2016, 02:17

mp3dragon yazdı:Teşekkür ederim, hoparlörler piştikçe ses daha iyi olacaktır kanaatindeyim. O feritler fazlaydı, trafo kablosunu da kesmek istemedim. Pratikte faydasını çok hissetmedim ama teoride şebekeden sızan yüksek frekans gürültüsünü engellesin diye değerlendirdim. Şebeke girişinde zaten şebeke filtresi mevcut ayrıca..

Daha önceki mesajlarınızda da şebeke vurgusu gözüme çarptı. Şebeke elektriğinin pek verimli olmadığı bir yerde olabilir misiniz? Mesela AC hattında 200-210 volt AC ölçülüyor ise? İlk olarak yüksek frekanslı harmonikleri engelleme eğilimi, sonra 220v trafo, sonra bu kirli elektrikle uğraşamayan bir trafo, sonra bu güçsüzlüğü dengelemek için aşırı besleme kondansatörleri, sonra da yine gelmeyen gücü yükseltebilmek adına paralel mosfetler.
Çözüm şebekeden daha verimli elektrik alabilmenin yollarını aramak olabilir.
Öncelikle gerçekten sebebin bu olduğunu test etmek için priz üzerindeki AC elektriğininin yüksüz iken okunan voltaj değeri ve sonra yük bağlı iken (tüm sistem açıkken) okunan değerinin farkı bize; evimize gelen elektriğin yüzde kaçını sistem çekmiş ölçülebilir. Eğer fark size büyük geldiyse ne şebeke, ne sistem, ne amfinin performansı için gereken verimlilik sağlanamıyor. Çözüm olarak primer voltajı 220-230v olan trafo değil de 210-220 primer voltajına uygun bir trafo işimizi görebilir.
Elektrikteki güçsüzlük paralel mosfetler ile giderilmeye çalışılması ters mantık gibi. Çünkü böyle yaparak şebekeye daha fazla yük bindirilir ve zaten bize yetmeyen elektrik diğer mosfetlerin kayıplarıyla iyice zayıflar.
"Kanal başı bir çift mosfet" amfi Fostex FE-208 gibi böyle hassas bir hoparlör için çok çok daha güzel olur.
Single-Ended bu bakımdan verimsiz elektrik hattında daha iyi çalışıyor olabilir. Zaten elektrik şebekelerinin bugünkü kadar güçlü olmadığı bir zamanda üretildikleri için de bu bağışık SE amfilerde olabilir :) Böylece şebekenizdeki Ölçülen AC voltaj değerine göre trafo sarmak en uygunu olur.
Bu sırada ben de kendi sistemimi kontrol edeyim. Bakalım neler öğreneceğiz :gunaydin:
Selamlar.
devirsefa
DIY Audio Fanatiği

İl: İstanbul

Önceki

Hoparlörler

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir