3 Yollu Kabin İçin Sürücü Tavsiyesi

Hoparlörler » Tweeter(tiz), mid-range(orta sesler), woofer ve subwoofer'lar hakkındaki tüm soru(n)lar

3 Yollu Kabin İçin Sürücü Tavsiyesi

Okunmamış iletigönderen Razorback » 17 Mar 2008, 13:26

Arkadaşlar bende 2 tane 3 yollu kabin var ben bunlara hop. olarak ne beğlayabilirim.

Kabinlerin boyutları: Boy: 78cm En: 26cm Derinlik: 23cm

Sürücülerin Boyutları: Sub:20cm Mid:10cm Tweter:63mm
Zoru Başarırız İmkansız Biraz Zaman Alır.
Razorback
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen drhardware » 17 Mar 2008, 13:51

Dostum aramıza hoşgeldin..
Daha önce de defalarca belirttiğimiz gibi, yalnızca fiziksel ölçülerle uyumlu bir kabin yapmanız olanaksız.
Amacın salt ses duymaksa bu mümkün, ancak frekans bandı boyunca dengeli (lineer) bir sonuç almak istiyorsan tavsiyem boşa uğraşmaman yolunda olacaktır. Dünya çapındaki hoparlör üreticilerinin çok çok geniş imkanları ve büyük akustik laboratuvarları vardır ve binlerce ölçüm ve hesaplama ile kabinlerini dizayn ederler.
Alternatif olarak hazır hoparlör kitleri ve içlerinde kabin projeleri vardır ancak emin ol Türkiye piyasasından alabileceğin ortalama bir hoparlörden çok daha pahalıya malolurlar.
Yine de bilgin olması açısından, iyi bir çok yollu (2, 3, 4) hoparlör kabini tasarlayabilmek için,
- Tüm hoparlörlerin, fiziksel parametrelerinin (Qms, Qes, Qts, VAS, Fs vs..) tam olarak bilinmesi,
- Yine tüm hoparlörlerin dB/mV cinsinden barik değerlerinin bilinmesi ve mümkünse aynı veya en fazla +/-1dB yakınlıkta seçilerek alınması,
- Bas hoparlörün diğer sürücülerle barik olarak izole edilmesi,
- Bas reflex yolunun hesaplanması ve faz kaymasının dengelenmesi,
- Son olarak da bütün bu parametreler dikkate alınarak uygun bir crossover tasarlanması.
Gereklidir.
Diğer bir alternatif olarak bu kabinin içine aktif 3 yollu bir sistem yapabilirsin. Bu durumda her frekans bandı için ayrı ayrı güç ayarlaması yapabileceğin için bu hesaplamaların çoğuna gerek kalmayacaktır. Ayrıca bu durumda hoparlör parametrelerin de çok kritik olmaz.
Kolay gelsin.
-
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

İl: Ankara

Okunmamış iletigönderen Razorback » 17 Mar 2008, 13:56

Cevabınız için teşekkür ederim. İnternetten bulduğum

GTO804
http://www.jbl.com/car/products/product ... UB&ser=GTS

GTO17t
http://www.jbl.com/car/products/product ... OM&ser=GTS

bunların söyledğiniz tüm teknik verileri var sitelerinde acaba ben bunlara göre crossover devrelerini kendim yapabilirmiyim.
Razorback
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen drhardware » 17 Mar 2008, 17:53

Subwoofer + tweeter tüm ses bandını kapsamaz. Bas + tweeter alman lazım. Subwooferler 500Hz e kadar çıkabilir oysaki tweeter 2Khzden aşağısını icra edemez.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen Razorback » 18 Mar 2008, 12:12

Benim çok iyi bir bilgim yok Subwoofer ile bas hop. arasındaki farkı tam olarak anlamadım. Sizin bildiğiniz 20cm bas hop. tavsiyeniz varmı?
Razorback
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen drhardware » 18 Mar 2008, 13:00

Subwoofer = Alt bas hoparlördür, ses altı frekanslardan başlayarak "titreşim" efekti yaratabilecek tüm frekans bandında işlev görür. Müzik icrasında genellikle kullanılmaz. Kullanım alanı sinema sistemleridir.
Kaliteli bir bas hoparlöre örnek ; Visaton W200 dür.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen Razorback » 18 Mar 2008, 13:18

Bahsettiğiniz hop. internette buldum E-Speakers.com ben burdan nasıl alabilirim yurtdışından gelirken sorun olur mu?
Razorback
Yeni Üye

Bu kadar deneme yapacaksanız

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 18 Mar 2008, 15:24

Yurtdışından getirecekseniz, yani bu işe girişecekseniz, elinizdeki kabinleri tahta parçası olarak kabul edip, getireceğiniz hoparlörlerin üreticisi tarafından verilen teknik bilgilere dayanarak yeniden kabin tasarlayın derim. Ya da onların önerdikleri kabinleri yaptırın.

Yok kabinime hoparlör arıyorum derseniz, boşverin araba hoparlörlerini, gidin Bots marka 25-30 cm bas hoparlör alın, orta sesler için iki tip kağıt hoparlör var, birini uygun çapta lın veya küçük mini baslardan birini alıp koyun. Dome tipi tizlerden de bir çift alın ve filtreyi felan boşverin. Sadece orta sesler için 33uF kutupsuz kondansatör, tizler için ise 4,7uF yine kutupsuz kondansatör bulun ve hepsini paralel bağlayın. Tavsiyem tüm hoparlörler 8 ohm olsun. İşte size ses verecek bir tasarım, başka türlü ölçmeden, tasarlamadan, kabine hoparlör mantığı ile sonuç almanız imkansız.

Son olarak da 10 bant bir ekolayzır ile sesin tonunu biraz kulağınızla ayarlayın, ses frekansı kabine bağlı olarak inişli çıkışlı olacağından kulağınızı tırmalamayan bir ses elde ederseniz orada durun. Arasıra güzelleştirin.

Kolay gelsin.
En son hoparlör tarafından, 18 Mar 2008, 15:36 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Düzeltme

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 18 Mar 2008, 15:34

"kondansatör bulun ve hepsini paralel bağlayın" derken kondansatörleri seri olarak hoparlörlere, tüm hoparlörleri ise birbirleri ile paralel bağlayın demek istedim.

İlla da Bots olması gerekmez, Millennium ya da bunlara benzer birşeyler olabilir. Ama araba hoparlörü denemeyin derim.

Başka türlü ne emeğinize ne de verdiğiniz paraya değer. Dr.'un dediğini yaparsanız sonuç alabilirsiniz, yoksa ses çıkar ama nasıl bir ses bilemezsiniz.

Kolay gelsin.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen Razorback » 18 Mar 2008, 15:47

Verdiğiniz bilgiler için saolun.
Razorback
Yeni Üye

Sonraki

Hoparlörler

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • Kabin için 16 cmlik
    1, 2Eklenti(ler) gönderen deniz1 » 31 Arl 2008, 18:49
    16 Cevaplar
    2995 Gösterim