Fostex sürücü nerden bulabilirim?

Hoparlörler » Tweeter(tiz), mid-range(orta sesler), woofer ve subwoofer'lar hakkındaki tüm soru(n)lar

Ynt: Fostex sürücü nerden bulabilirim?

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 29 May 2016, 17:58

mp3dragon yazdı:Cevaplar için teşekkürler. Çok geniş skalada müzik dinlediğim için gerçekten tek tip hoparlöre yönelemiyorum. Eh, eş faktörü yüzünde 3-5 takım hoparlör alıp müziğe göre tak çıkar yapamayacağım da ortada :) Optimum çözüm arayışım bu yüzden. Fullrange tek hoparlör orta frekanslar, jazz, klasik ve vokal de iyi. Bu sebeple üst frekanslarda başarılı fullrange (tweeter kullamadan ve sıkıntılı kabin tasarımına girmeden) basları güçlendirilmiş OB yöneldim. Salonum yaklaşık 7x7 m2 (50 m2).
Tang Band W8 - 1808 olarak fullrange tercihimi değiştirdim gibi. FE208 daha yeni ama üst frekanslar için tweeter şart gözüküyor. TL kabinlerin alt frekanslarından şüpheliyim. OB tasarımın yerleşim seçtiği aşikar. Huzur denizi tarzı kapalı kabin de düşünülebilir. Ama tek full range hoparlörlü çözümü geniş müzik seçimlerim yüzünden ben çok tercih etmiyorum.

Crossover için aktif olana yöneldim, Alt frekanslar içi gain clone lm3886 yapabilirim. Kritik ve pahallı bobin/kondansatör ile uğraşmam. Ve ayrıca decibel/cutoff frekansı ayarlama işini rahatça ve çok seçenekli olarak ordan yapabilirim. (müzik cinsine ve yerleşime göre)

Hazır hoparlör alma için de araştırmalarım var ancak serde DIY cılık var, dürtüyor işte :) Biraz eli havya tutan biri olarak, hazır satılan markalı ürünlerin aslında çok da fiyatını haketmediğini de deneyerek ve dinleyerek öğrendim. İşi kuralına göre oynar ve malzemeden kasmazsanız DIY olarak ulaşacağınız sonuç hazır almadan daha iyi olabiliyor. Hah maliyeti, deneme/yanılma sürecini, harcanan emeği vs "ARGE" diye düşünmeniz lazım.

Bu konuda internet bir derya. Orta okulda bu işlere bulaştığımda STK serilerinin datasheet leri sır gibi idi. Entegre var ama şema ara da bulasın. Hiç bir ağabeyimiz paylaşmazdı. Şimdi herşeye ulaşmak daha kolay.

Son olarak ebay da part express dükkanı var. Ordan sipariş edince 2 hoparlör (TB W8-1808 tanesi 210 usd) için kargo harici 198 usd "import charge" ekledi. Bu neyin nesidir? Gümrük ayrıca burdan ödenmiyor mu?

Arayışa devam, sonuçtan haberdar ederim.

Transistörlü veya entegre devreli olsun, aktif sistemler halen DIY için en emin ve en temiz tasarım kanımca. Zira pasif filtrelerin tasarımı zor olduğu gibi, malzeme temini oldukça zor bizim memlekette. Hepimiz uğraşıyoruz ama aktif sistemler halen amatör yaklaşımla üst seviye kaliteli sonuç elde edilebilecek en kolay çözümler. Nico Ras ile geçmişteki yazışmalarımızda bana ilk teklif ettiği yaklaşım 240W bir bas sürücü çıkış katı ve mid ve tizleri sürmek için RAS100 gibi 100W çıkış katı idi. Bunu modern bir entegre devreli çıkış katı ile de değiştirebilirsiniz, tamamen zevk, ekonomi ve yaklaşım tercihidir. Orta ve tiz için araya basit 12 dB bir kondansatör ve bobinden oluşan pasif filtre kullanabilir, kimi zaman orta ve tiz hoparlörünün doğal frekans eğrisinden yararlanarak hiç bir pasif filtre de kullanmayabilirsiniz, veya doğrudan üç yollu bir filtre de kullanabilir, ilave bir çıkış katı ekleyebilirsiniz.

Hatta size tavsiyem gidip aktif filtre için Behringer'in ekonomik crossover'larından birini alıp denemeler yapmanızdır. İkinci el üç yollu bir aktif filtre alıp frekanslarla oynayarak hem kulakla hem de ölçümle hoparlörleri farklı tip çıkış katlarıyla denemiştim. Sonra kendi aktif filtrenizi yapıp frekansları sabitleyebilirsiniz, kazanç ayarı zaten çok daha kolay olacaktır.

Belirli bir seviyeye kadar DIY her zaman avantajlı olacaktır, ancak bir seviyeden sonra yapacağınız ölçüm, tasarım ve uygulama ekipmanı işi hazırından çok daha pahalıya getireceği gibi bilgi ve tecrübe edinme süreniz işi çok daha maliyetli hale getirecektir. Üstelik buna rağmen sonucun kalitesi hiçbir zaman garanti değildir. Ama zaten işin önemli ve çekici kısmı da bu sanırım bizler için.

Gümrük işlemi eBay'de satıcının ihracat masrafı olabileceği gibi eğer eve teslim ise DHL vb kargo şirketine ödenecek tutar da olabilir. En doğrusu bunu satıcıdan sormaktır ama normalde bunu fiyata yansıtmaması gerekir. Normalde fiyata ilave edilen kargo ücretidir, gümrük masrafları vb konular sizin burada kargo şirketi ve gümrükçünüzle aranızda giderilecektir.

Kolay gelsin.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen devirsefa » 29 May 2016, 23:51

Sayın hoparlör değerli bilgileriniz için çok teşekkür ederim.

Çok sayıda ve referans alabileceğim hoparlör sistemleri dinleyemediğim için benimkiler ne kadar iyi, Baltic birch'I hak eder mi etmez mi bilemiyorum. Ama tasarımcısı kullanmış.
Woofer dayton audio RS225-8, tweeter RS28F-4, ithal crossover parçaları, ML-TL tasarım ve 29hz f3 değeri var.
Dayton audio müthiş efsane bir marka değil ama kağıt üzerinde iyi veriler sunuyorlar ve Amerika'da çok popüler özellikle parts-expresste bestseller konumunda.
5mmlik plakaları yapıştırmanın 18-20mm tek plaka ile Nasıl bir farkı oluyor tam anlayamadım. Ama 5mm birch kontplak daha rahat bulunabilir çünkü hobi, model tasarım gibi işlerde çok kullanılıyor ama o da dünyanın parası eder.

Saygılar, selamlar.
devirsefa
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 31 May 2016, 18:51

devirsefa yazdı:Sayın hoparlör değerli bilgileriniz için çok teşekkür ederim.

Çok sayıda ve referans alabileceğim hoparlör sistemleri dinleyemediğim için benimkiler ne kadar iyi, Baltic birch'I hak eder mi etmez mi bilemiyorum. Ama tasarımcısı kullanmış.
Woofer dayton audio RS225-8, tweeter RS28F-4, ithal crossover parçaları, ML-TL tasarım ve 29hz f3 değeri var.

Elinizdekiler bunlarsa evet baltic birch hakediyorlar :)

devirsefa yazdı:Dayton audio müthiş efsane bir marka değil ama kağıt üzerinde iyi veriler sunuyorlar ve Amerika'da çok popüler özellikle parts-expresste bestseller konumunda.

Dayton için fiyat performans oranı en iyi hoparlör diyebilirim, gümrük sorunu olmasa keşke. Yoksa kesinlikle tavsiye ederim, uç örnekler, özel tasarımlar ayrı ama çok güzel ve uğraştığınıza değecek DIY çalışmalar yapılabilirdi. Tabiki getirtmek astarı yüzünden pahalı bir hal almasa :(

[quote="devirsefa"]5mmlik plakaları yapıştırmanın 18-20mm tek plaka ile Nasıl bir farkı oluyor tam anlayamadım. Ama 5mm birch kontplak daha rahat bulunabilir çünkü hobi, model tasarım gibi işlerde çok kullanılıyor ama o da dünyanın parası eder.
Aslında oldukça farklıdır. Farklı plakaları yapıştırırken kıvırmak, böylece köşeli değil kıvrımlı formlar elde etmek mümkün. Aslında 18-20 mm'lik plakadan çok da farklı değil ama kıvrılabilir olması, titreşimleri daha iyi sönümlemesi gibi avantajları var. Uğraşmaya değecek bir tasarım varsa denenebilir, eskiden günümüzdeki kadar farklı malzeme yoktu. Bugün ise aynı etkiyi CNC'de plakalar kestirerek elde etmek mümkün, üstelik çok daha iyi sonuçlar elde edilebiliyor. Eski Dual pikapların çoğunda kontraplak kullanılması, üst seviye kolonlarda bu tür malzemenin yapıştırılıp üzerinin masif kaplama ile süslenmesi örnek verilebilir. Uğraştırdığı ve alternatifi çok olduğu için tavsiye etmiyorum, dediğiniz gibi baltic birch varsa elinizdeki hoparlörlere göre zaten gereksiz kalıyor.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen devirsefa » 01 Haz 2016, 00:56

Evet hoparlörler kadar kargosu ve gümrük tutuyor zaten. Ben de ciddi miktarda kargo+gümrük ödedim malesef.

Madem öyle, ben baltic birch'ten yapayım ama nasıl yapayım nereden bulayım baltic birch kontrplakı..

Zaten şu anda mdf ile yaptım dinliyorum, bauhaustan aldım mdf'leri; yumuşak, sıkıştırılmış karton gibi bir şey bunlar. Daha önce gördüğüm mdf'ler daha sert oluyordu. Şimdi ondan da bir tereddütüm var zaten. Genelde mdf'ler sarı olur, bunlar kahverengi.
Hocam seste de bazen 50-150 Hz gibi bass bölgesinde şişkinlik hissediyorum, evin içinde uğulduyor sanki. Ama bunu salonun şeklinin kare olmasına bağlıyorum, siz ne dersiniz, yoksa kabin mi suçlu :)
devirsefa
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen mp3dragon » 01 Haz 2016, 11:58

Öncelikle hoparlör arayışımı Hazır Dali İkon7 Mk2 alarak sonlandırdım. Yurtdışı sürücü getirtme işi, maliyet ve yapım süreci gözümü korkuttu açıkca. Ortaya çıkacak sonucun da garantisinin olmaması beni bu yola sevketti.
İlk dinlemelerimde baslarda hafif şişkinlik kulağa çarpıyor, yerleşim ve oda akustiği de etkili olabilir. Demo da Denon anfi ile dinlemiştim, orda da vardı ama daha sertti. Aleph anfide daha yumuşak. vokaller gayet açık üst frekanslar kulağı yormadı. Çok mu iyi? eh bu işin sonu yok biliyorsunuz. Bu bütçeye bu. Bi-Wire olması aktif crossover şeçeneğini açık tutuyor. (orjinal pasif crossover mod ile tabii)
Hepinize teşekkürler..
mp3dragon
Yeni Üye

İl: İzmir

Okunmamış iletigönderen devirsefa » 02 Haz 2016, 23:38

mp3dragon yazdı:Öncelikle hoparlör arayışımı Hazır Dali İkon7 Mk2 alarak sonlandırdım. Yurtdışı sürücü getirtme işi, maliyet ve yapım süreci gözümü korkuttu açıkca. Ortaya çıkacak sonucun da garantisinin olmaması beni bu yola sevketti.
İlk dinlemelerimde baslarda hafif şişkinlik kulağa çarpıyor, yerleşim ve oda akustiği de etkili olabilir. Demo da Denon anfi ile dinlemiştim, orda da vardı ama daha sertti. Aleph anfide daha yumuşak. vokaller gayet açık üst frekanslar kulağı yormadı. Çok mu iyi? eh bu işin sonu yok biliyorsunuz. Bu bütçeye bu. Bi-Wire olması aktif crossover şeçeneğini açık tutuyor. (orjinal pasif crossover mod ile tabii)
Hepinize teşekkürler..

Hayırlı olsun güle güle kullanın. Her şeyi kendimizin yapması çoğumuz için imkansız zaten. Ama çıkış trafosu sarmak için sarma makinesi yapan bile var :)

Bir de amfinizde güç kablolarına taktığınız toroid nüveler neden? Nasıl bir etkisi oluyor?
devirsefa
DIY Audio Fanatiği

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen mp3dragon » 03 Haz 2016, 17:17

Teşekkür ederim, hoparlörler piştikçe ses daha iyi olacaktır kanaatindeyim. O feritler fazlaydı, trafo kablosunu da kesmek istemedim. Pratikte faydasını çok hissetmedim ama teoride şebekeden sızan yüksek frekans gürültüsünü engellesin diye değerlendirdim. Şebeke girişinde zaten şebeke filtresi mevcut ayrıca..
mp3dragon
Yeni Üye

İl: İzmir

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 06 Haz 2016, 22:04

devirsefa yazdı:Madem öyle, ben baltic birch'ten yapayım ama nasıl yapayım nereden bulayım baltic birch kontrplakı..

İkitellide buldum. Yarın fiyat da alıp karar vermeyi düşünüyorum. Eğer yerinde kesim yaptırabilirsem daha çok işime yarayacak. Piyasada Rus Birch olarak da geçiyor, Baltik kıyılarından gelen tipi makbul.

devirsefa yazdı:Zaten şu anda mdf ile yaptım dinliyorum, bauhaustan aldım mdf'leri; yumuşak, sıkıştırılmış karton gibi bir şey bunlar. Daha önce gördüğüm mdf'ler daha sert oluyordu. Şimdi ondan da bir tereddütüm var zaten. Genelde mdf'ler sarı olur, bunlar kahverengi.

MDF kalitesi önemli bir konu zira orta kalite, Çin işi vs tipleri var. Bauhaus'dan mdf almadım ama genelde orta kalite malzeme satıyorlar, kötünün iyisi şeklinde. İyi kalite mdf için gene en iyisi İkitelli'den almak, zira nem oranı, malzeme kalitesi gibi sonucu çok değiştirecek parametreler var. Güvenilir ve işten anlayan birine mutlaka danışmak lazım. Özellikle nemli olanlar daha sonra kaplamayı ya da boyayı kabartıp patlatıyorlar. Ya da mukavemetleri düşük oluyor.

devirsefa yazdı:Hocam seste de bazen 50-150 Hz gibi bass bölgesinde şişkinlik hissediyorum, evin içinde uğulduyor sanki. Ama bunu salonun şeklinin kare olmasına bağlıyorum, siz ne dersiniz, yoksa kabin mi suçlu :)

Kare formu akustik açıdan en kötü form maalesef. Mobilya ve hoparlör yerleşimini bozarak sanal olarak dikdörtgen hale getirmek çözüm olabilir. Basların 100 Hz civarı uğuldaması kabinden de kaynaklanabilir ama 50-150 Hz arası uğuldama genellikle ortamdan kaynaklanır ki kare form bunda etkilidir. Kabinlerin açık havada böyle bir davranışları olup olmadığına bakmak lazım, ya da oda akustiğini ölçecek bir düzenek de olabilir. Ancak frekans dağılımında oynama yapmadan önce kabinden kaynaklı sorun var mıdır emin olmak gerekir.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen devirsefa » 07 Haz 2016, 13:37

hoparlör yazdı:
devirsefa yazdı:Madem öyle, ben baltic birch'ten yapayım ama nasıl yapayım nereden bulayım baltic birch kontrplakı..

İkitellide buldum. Yarın fiyat da alıp karar vermeyi düşünüyorum. Eğer yerinde kesim yaptırabilirsem daha çok işime yarayacak. Piyasada Rus Birch olarak da geçiyor, Baltik kıyılarından gelen tipi makbul.
.

Hocam işi sonuca bağlarsanız nereden bulduğunuzu, nasıl aldığınızı yazar mısınız?

Kare salon için de 4 köşeye taş yününden bass trap, ayrıca arka duvara da yine taşyününden akustik paneller yapmak bir fayda sağlar mı sizce? veya başka bir öneriniz?
devirsefa
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 21 Haz 2016, 15:09

Zaman bulup gidip alamadım ama İkitelli'deki yer şurası:
http://www.balkotrade.com/balko-filmsiz ... oCXtnw_wcB

Kare şekilli odalar eğer küçük ise yapacak fazsla birşey yok maalesef. Daha geniş odalar için ilk olarak kare formu bozacak, dikdörtgene yaklaştıracak ağır dolap, vitrin gibi cüsseli eşyalar kullanmak akustiği iyileştirebilir. Yansımayı bas trap, taş yünü paneller gibi malzemelerle çözmek iyi olur ama asıl sorun yansımayla birlikte kare formdan dolayı simetrik yansıma sonucu oluşan etkiyi gidermektir.

Kolay gelsin.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

ÖncekiSonraki

Hoparlörler

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir