JFET BUFFERLİ LM3875 projesi elbisesini giydi.

Entegreli Güç Yükselteçleri » Küçük ama çok etkili. Entegreli(tümdevreli) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

JFET BUFFERLİ LM3875 projesi elbisesini giydi.

Okunmamış iletigönderen Ersoy » 06 Nis 2009, 19:59

Aslında, bir aydır bu halde bekliyor. Nedenini bulamadığım bir problemden dolayı bitirip layık olduğu yere koyamıyorum. Belki birileri de bitirirde, aynı sorunla karşılaşır yada karşılaşmaz, ondan yardım alırım diye bekliyorum. Ama hareket yok. Bende artık dayanamadım paylaşayım istedim.

Defalarca kontrol ettim ama olmuyor, benim bilgim ve becerim yetmiyor. Pes etmedim ama şevkim kırıldı. Bu elbise tamda yakıştı halbuki.

Ses seviyesini belli bir düzeyein üzerine çıkardıktan sonra ki bu seviye abartılı bir seviye değildir, akım ihtiyacı olunca tiz hoparlörden dir cırtlama geliyor.
Ayrıca LM317 ve LM337 regüleler biraz fala ısınıyor. Üzerine taktığım soğutucu ancak yetiyor. Regülelerin önündeki 10uf63v kapasiteler de normalden fazla ısınıyor. Paraya kıyıp 30volt regüleyi 8A lik LT 1083 lerden alıp kullandım.

Eğer şu cırtlama sorununu duymadan dinlemeye çalırsanız, ses şahane. Sahne müthiş, detaylar yeterli. Onun için kutusuyla bukadar uğraştım. Kutudaki bütün malzemeler herkezin elinde bulunan malzemelerden. Matkap ve pekupajdan başka hiçbir elektirikli alet kullanmadan yaptım. Ahşaplar ikea raf ünitesinden artan parçalar. Alüminyum plakalar hurda bir reklam panosundan elle kesilme. Düğme ise video kafası, arasında pleksi önünde kutukola nın jilet inceliğindeki yaprağı.

Yani herşey elimin altındaki malzemeler.

Sorun hakkında önerisi olan varmı?
Eklentiler
_BEE6382.JPG
_BEE6381.JPG
_BEE6380.JPG
_BEE6378.JPG
_BEE6377.JPG
En son Ersoy tarafından, 07 Nis 2009, 10:58 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
Kainat, düşünceleri değil, hareketleri alkışlar.
Ersoy
DIY Audio Gurusu

Cevap: DR. 'un LM3875 projesi elbisesini giydi.

Okunmamış iletigönderen Ersoy » 06 Nis 2009, 20:03

Böyle elbise.
Eklentiler
_BEE6386.JPG
_BEE6385.JPG
_BEE6384.JPG
_BEE6383.JPG
Ersoy
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen fixxxxxer » 06 Nis 2009, 20:33

Emeğinize sağlık, kutu hakikaten ince işçilik ürünü olmuş, cırlamaya gelince, regülasyon katında bir ayar hatası olabilir, bir tahmin sadece, bir de smps gördüm sanki, smps'ler de audio uygulamalarında cızırtıya sebep olabiliyor, izole etmeyi deneyebilirsiniz, fan da aynı şekilde, fanın beslemesinde de rezervuar ve snubber kondansatörleri var mı?
Kullanıcı avatarı
fixxxxxer
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul
Meslek: Öğrenci

Okunmamış iletigönderen Ersoy » 06 Nis 2009, 20:41

Teşekkürler. Saol.
Fan ve smps devrede bağlı değil yani şimdilik öyle yerinde duruyorlar.
Ersoy
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Hazar » 06 Nis 2009, 20:55

Öncelikle elinize sağlık Ersoy Bey, kutunun kendisi kadar orjinal fikirlerinizi de takdir ediyorum. Video kafası müthiş uymuş oraya bu arada.

Soruna gelirsek, ben de fanı görüp cırlama lafını okuyunca ona behane bulmak için hazırlamıştım kendimi ama bağlı değilmiş. Gözüme çarpan nokta şu, LM317/337 demişsiniz. DR'un kartında iki adet pozitif regülatör var. Biri ters çalıştırılıyor. Yani kart aslında LM317 ve 337 için uygun bir kart değil. İkisi de LM337 takılarak çalıştırılmalı diye hatırlıyorum, notlarıma ve devre şemasına tekrar bakmam gerekecek.
Elimde birer 317 ve 337 olduğu için DR'un kartını kullanamayıp başka bir kart çizip kullandığımı da ekleyeyim. Kondansatörlerin ısınması da yine karşılaşmadığım birşey.
Şemayı falan unuttum. Bulup inceledikten sonra tekrar yazacağım.

edit1: Gönderdikten sonra aklıma geldi, benim ayrı kart yapmamın en önemli sebebi ayrık beslemem olmamasıydı. Yani durum farklı.
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen IEEE » 06 Nis 2009, 21:01

hocam eline sağlık..çok düzgün ve çok güzel gözüküyor..cırlama problemi ile başka birisi karşılaştı mı bilmiyorum forumu okuyamadım.kartlar bende de var fakat henüz yapmadım ve uzun bir süre yapamayacağım..fakat sizin problemi aştıktan sonraki tavsiyem yeşil gözüken (ero mkt kondansatörler sanırım)mundorf mkp, ero mkp,ero kp,arcatronics mkp(karaköyde bulunuyor) veya hiç olmazsa herhangi piyasada bulunabilecek bir mkp kondansatör ile değiştirmek..çünkü mkt kondansatörün ses kalitesi mkp veya kp ye göre bir hayli düşüktür..emeğinize sağlık başarılar...
vur vur inlesin alem krell dinlesin :praising:

cevahirin kıymetini cevherfüruşan olmayan bilmez...
merkep anlar OTTAN,lakin GÜLDEN anlamaz..

Ben gelmedim kavga için benim işim sevgi için
Dostun evi gönüllerdir gönüller yapmaya geldim.
Kullanıcı avatarı
IEEE
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen supernova » 06 Nis 2009, 22:44

Ersoy bey elinize sağlık çok hoş bi iş olmuş gerçekten.Potansı değiştirdinizmi acaba sesteki sorundan sonra?Bir ihtimal o olabilir.Açıkcası ben bitirdim resimlerimide koydum projenin ilk dinlemelerimde hiç bir gürültü duymadım çok yakın mesafeden dinlememe rağmen bir şey duyamadım.fakat yaptığım kutuya koyduktan sonra olumsuz bi değişme oldu bi yerlerde heralden kapıyo bişeyler ama hayırlısı.Bi ara bakıcam bende sorun çözülür umarım..
"Başkalarının bilgisiyle bilgin olsak bile, kendi aklımız kadar akıllıyız."
Kullanıcı avatarı
supernova
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul

Okunmamış iletigönderen e_cag » 06 Nis 2009, 22:52

Off ya, uğrayamadım bir türlü. Gerçeğini de göreceğim kısmetse :oops: . Eline sağlık, çok temiz işçilik olmuş doğrusu.

Tamam, ben de tamamlayayım artık kendi anfimi de görelim bakalım neler gelecek başımıza.
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Meslek: Kimyager

Okunmamış iletigönderen fixxxxxer » 07 Nis 2009, 00:50

Fan ile smps boşta diyorsunuz, regüleler ısınıyor diyorsunuz, kondansatörler ısınıyor diyorsunuz.

Öncelikle Hazar kardeşimizin çift lm337 tesbiti yanlış olmuş, bunu Dr'un projeyle ilgili başlığın 2. sayfasında güç kaynağının tanıtımına ilişkin attığı mesaja istinaden söylüyorum, sonradan değişiklik yapıldıysa bilemem, ama 317/337 çifti doğru görünüyor, şu durumda entegrelerin sahte ya da bozuk olması ihtimali akla geliyor, ya da montaj hatası...

10uF/63V kondansatörün de 15 volt ile çok ısınması normal gelmiyor, 317/337 çiftinin çıkışındaki akımı ölçmüşsünüzdür sanırım ama ısınma anormal, o kısmı yeniden kontrol edebilirsiniz.

Trafo voltajınızı ve regülasyon ayarlamanızı bilmediğimden sadece ihtimal olarak söylüyorum, lt1083 çıkışından yüksek voltaj (>35V) çıkıyor olabilir mi? lm çiftinin giriş limitleri 37-40V olarak görünüyor.

Yine proje detaylarınızı bilmediğimden konuşuyorum, lm çiftinin orta ayakları yani girişleri metal sırtlarına bağlı, heatsink'e izolatör koydunuz mu? Dr, heatsink kullanmadığından iki entegre ayrı duruyor haliyle, acaba diyorum...izolatör'ü unutmuş olabilir misiniz?

Çok soru sordum saçma sorular da olabilir kusura bakmayın... Umarım sorununuz çözülür en kısa zamanda, kolay gelsin...

edit: regüle katında hiç sorun olmadığını varsayarak söylüyorum, trafo yüksek akım çekildiğinde titreşimi ve manyetik akım kaçakları artıyor olabilir, yerli üretim olması ve audio için üretilmiş bir trafo olmayışından kaynaklanıyor bu söylediğim, trafoyu çok ince sayılmayacak(0.5-1mm) saç ile izole etmeyi deneyebilirsiniz. Bu arada Hazar'dan da özür diliyorum lm çifti için açıklamayı yapmış sonradan gördüm.
Kullanıcı avatarı
fixxxxxer
DIY Audio Gurusu

Meslek: Öğrenci

Okunmamış iletigönderen maystor » 07 Nis 2009, 09:09

Eline sağlık çok güzel olmuş kutu işi.
SADECE KENDİN OL!
Kullanıcı avatarı
maystor
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul
Meslek: makine otomasyonu

Sonraki

Entegreli Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar