TDA2004 ile başlangıç projesi

Entegreli Güç Yükselteçleri » Küçük ama çok etkili. Entegreli(tümdevreli) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Cevap: TDA2004 ile başlangıç projesi

Okunmamış iletigönderen e_cag » 28 Ağu 2009, 11:28

Sn. Storm köprü uygulama yapmak niyetinde. Yani iki entegre kullanacak. Aynı soğutucuya bağlarsa -ki büyük ihtimal öyle olur- entegrelerden birini soğutucudan izole etmesi iyi olur. Silikon pedin yanında, soğutucuya bağlamada kullanacağı vidanın başına da boncuk kullanması gerekir ki izolasyon tam olsun.

680nF'lar besleme filtre kondansatörü olduklarından aralarındaki değer farkı önemli sayılmaz. Kartta entegrenin besleme pinlerinin hemen dibinde olması ise önemlidir.

Dirençlere gelince: 1/3W güç değeri fazla ütopik, üstelik piyasada hiç görmedim. Çoğunda 1/4W iyidir. C9 ve C10 polyester olsa iş görür. Girişte gerilim bölücü dirençler yerine pot kullansanız olur ama C5'i kaldırmayın, bulabilirseniz bipolar kullanın veya daha iyisi mkp olur.

Sonuçta TDA2004 class B entegre, ses kalitesi vasat, o yüzden metal filmle, mkp kondansatör bulmaya çalışmak ancak müstakbel projeleriniz için bilgi yatırımı, yol yordam mağaza dükkan öğrenmek yönünde faydalı olur. Beslemedeki bobin, C1 ve C2 filtre için. C'lerden birini 4700uF gibi daha büyük değer elinize geçerse trafo-doğrultma sonrasına, diğerini de 1000uF olarak entegreye yakına koysanız olur. Bobin de elinize geçerse araya havada eklersiniz, olmazsa da olur.

Kolay gelsin.
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul
Meslek: Kimyager

Okunmamış iletigönderen STORM » 28 Ağu 2009, 11:48

@elektrosenol
elimde bu entegrelerden iki tane bulunuyordu. köprüleyerek kullanabileceğim buna benzer bir devre arıyordum. bu entegre için önerilen en yüksek besleme voltajı 18v. 18v-12v arası bir voltajda beslemeyi düşünüyorum. sarı renkli, kutupsuz, polyester kondansatörlerden aldım. üzerinde değeri ve bazı başka kodlar yazıyor. eve döndüğümde tekrar kontrol edeyim, belki foruma yazar ne anlama geldiklerini sorarım.

@djmalan
evet haklısınız, giriş projesi olduğu için üzerinde fazla durmamak gerekiyor. yine de disiplinli çalışıp elimden gelenin en iyisini çıkarmak istiyorum. dilerim bu kadar basit bir devre için sorularımla forumdaki arkadaşları sıkmamışımdır. :)

@e_cag
her entegre için ayrı soğutucu düşünüyorum. kutu tasarımını da buna göre yapacağım. yine de aynı soğutucu üzerine monte edilen iki entegreden birinin izole edilmesinin iyi olacağını unutmayacağım. c5 bipolar ya da mkp olacak. bu projeyi parçaları birleştirmek gibi değil, dediğiniz gibi bilgi yatırımı, yol yordam, mağaza dükkan öğrenmenin iyi bir yolu gibi görüyorum. kondansatörlerin montajıyla ilgili önerilerinizi dikkate alacağım.

teşekkürler.
STORM
Yeni Üye

İl: İzmir

Okunmamış iletigönderen e154 » 28 Ağu 2009, 18:40

köprü olacaksa 1 kanalın 2 entgresi bir soğutucu üstünde olsun.
e154
DIY Audio Gurusu

İl: Ankara
Meslek: Elektrik Teknikeri

Okunmamış iletigönderen e_cag » 28 Ağu 2009, 18:51

TDA2004 stereo entegre zaten. ;)
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen e154 » 28 Ağu 2009, 18:52

mümkündür :oops: :D aklım 2002- 2003 lerde kalmış
e154
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen e_cag » 28 Ağu 2009, 21:38

:D
Bir ara elime çıkma bir tane geçmişti geçen kış. Bir de kastırıp pcb yapmıştım ona :D . Osilasyona mı girdi ne oldu anlamadım. Attım kenara. Tanışıklığımız oradandır. 2002'ye gelince: çalışan ve kullanılabilir olan ilk anfimdir kendileri. 124'ün biryerlerine gizlemiş, torpido üzerindeki havalandırma ızgaralarına da Sony walkmanın kemer askısına uygun bir klips yapıp tutturmuştum. İlk kızaklı oto walkmanıdır bence tarihte :D :D :D . Valla teyp alacak param vardı aslında...

Edit: pcb tasarımını paylaşmaktan kaçınmazdım, eğer ampli çalışmış olsa veya çalışmamasından pcb tasarımımı sorumlu tutmasaydım...
En son e_cag tarafından, 28 Ağu 2009, 23:18 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen Kapibara » 28 Ağu 2009, 23:16

TDA2004 için yapılmış pcb çizimleri olacaktı birlerlerde yarın bi bakayım bulabilirsem yollamaya çalışırım.
Kullanıcı avatarı
Kapibara
DIY Audio Gurusu

İl: Sakarya

Okunmamış iletigönderen djmalan » 28 Ağu 2009, 23:23

Osilasyon benim de başıma gelmişti bir keresinde sanırım C4 ün değeri yüksekti 100mfd falan onu iptal etmiştim düzelmişti,uzun zaman oldu15 sene falan inşallah yanlış hatırlamıyorumdur.
Kullanıcı avatarı
djmalan
DIY Audio Fanatiği

İl: ANKARA

Okunmamış iletigönderen e154 » 28 Ağu 2009, 23:58

bende itiraf edeyim bari benimde elime lise işi yapılmış geçti çalıştrdım ısındı filan daha önceden yanmış olduğunu düşündüm entgreyi değiştirim yinee aynı PCB de bi hata bulamayınca bıraktım hala durur ölece.
e154
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Kapibara » 29 Ağu 2009, 22:44

Resimdeki yerleştirme planından kopya alınıp çizilmiş pcb de var ama biraz değiştirmiştim o yüzden resimdekine bire bir uymaz.
İsteyen olursa temize çekip postlarım.

Resim Resim

Resim Resim
Kullanıcı avatarı
Kapibara
DIY Audio Gurusu

İl: Sakarya

ÖncekiSonraki

Entegreli Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim