Arkadaşlar elimde 50*2 volt 150 watt trafo var anfi yapmak i

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri » Transistörlü ve MOSFET'li (solid state) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Arkadaşlar elimde 50*2 volt 150 watt trafo var anfi yapmak i

Okunmamış iletigönderen muratald » 29 Mar 2007, 20:43

Hepinize merhaba..öncelikle bu siteyi bulduğum için ne kadar mutlu olduğumu bilmenizi isterim..Sizin yazdıklarınız dikkatlice okuyorum ama malesef bu konularda amatör olarak bile çok az bilgim var.Sizlere çok özeniyorum...Umarım izmirde yada int.üzerinden bana yardımcı olarak arkadaşlar vardır.

Arkadaşlar daha önce hazır bi anfi kiti almıştım ona bide trafo alıp doğrultma devresini yaptırmıştım.Anfi transistörlüydü sonrada yanıd.Şimdi bu trafoya uygunbir anfim olsun istiyorum.Sterio olursa daha iyi olur yada farketmez.Ama bana baskı devre çıkarmaktan son aşamaya kadar yardımcı olarak arkadaşlar arıyorum.Hepinizi şimdiden teşk.
muratald
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen drhardware » 30 Mar 2007, 16:22

Öncelikle aramıza hoş geldin.
Trafo konusuna gelecek olursak. Trafo aslında iyi bir başlangıç sayılmaz. Elindeki trafo 2 x 50 AC, doğrultmadan ve filtrelemeden sonra yaklaşık 65v DC verir ve simetrik olarak. 2 x 65v DC ile çalışan bir devre en azından 150W RMS güç verir. İki kanal için toplamda 300W eder. AB sınıfı amplifikatörler ortalama %60 verimle çalışır ve senin trafın da yaklaşık %70-80... Yani aslında ihtiyacın olan güç 500W ve senin trafın maksimum 105-115W güç üretebilir.
Bu şartlar altında iyi bir çözüm üretmek imkansızlaşıyor.
Ancak elektronikçi değilsen ve bu işe meraklıysan sana giriş sayfamızdaki LM3886 veya LM4780 li iki projeden birini önerebilirim. Tabii bu projeler için başka bir trafo alman gerekecek. Aslında trafo çok pahalı bir şey de değildir.
Kısacası ÜZGÜNÜM.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

İl: Ankara

Okunmamış iletigönderen muratald » 30 Mar 2007, 23:47

teşk.ederim.zaten işin maliyet bölümü önemli değil. elimde fazladan trafo var vede belki işe yarar diye düşünmüştüm..Şöyle 60watt*2 lik bir anfide işimi görür..Sadece kendim başarmak istiyorum..Bu konuda eşsiz yardımlarınızı eksik etmezsiniz umarım...
muratald
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen Ersoy » 31 Mar 2007, 00:14

Muratald.

Merhaba hosgeldin.

Elimde sana gore bir proje var. TDA7294 entegresi ile yapilmis denenmis bir proje. Istersen sana baski devreleri yollayabilirim. Iki tip olarak var. ister tekli ister bridge versiyonu. Ikiside kolay ve keyifli. Tekli versiyon 60 watt 2x40volt beslemeli, kopru olani 100 watt 2x25 volt beslemeli olarak calisiyor. Eger yapmak istersen sana detaylari veririm. Pcb plaket hazirda var ben diy ne yapsam pcb sini bol yaptiririm. :)

Kolay gelsin.
Ersoy
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen muratald » 31 Mar 2007, 00:58

evet çok isterim..benim gibi amatöre uygun olduğunu düşünüyorsanız bende bi yerden başlamak isityorum.
muratald
Yeni Üye

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 1 misafir