Arkadaşlar benim yine canım sıkılmaya başladı :)

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri » Transistörlü ve MOSFET'li (solid state) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Arkadaşlar benim yine canım sıkılmaya başladı :)

Okunmamış iletigönderen grii_35 » 24 Kas 2007, 17:39

ewt arkdaşlar bi önceki proje tamamlanmadan (sadece amfinin kasası kaldı) ikinci bi proje yapma planları içersine girdim bu defa STK yerine transistör yada mosfet li bi amfi yapma planları içersindeyim mesela diyorum 4x100+2x50+1x1000W gibi bişeyler sizce nasıl olur ? bu konuda fikirlerinizi bekliyorum tabi fikirler derken uygulanabilicek devre şemalarıyla ebraber hani 1000W kısmı oakdar önemkli değil gerekirse bendeki devreyi kullanırım biraz büyük olsada yeniden bi PCB tasarlayıp çıkış katının ebatlarını değiştirebilirimde gel gelelim kaliteli 100W ve 50W RMS lik devrelere ihtiyacım vas sitedekki 100W lık devreyi düşünmüyor değilim hani ama onunda malzemeleri orjinallerini temin edebilirmiyim ve devre başı ne adara patlar tahmini bilen arkdaşlar varsa lütfen yazsınlar gerekirse o devre gerçekten memnun edici bir devre ise 6x100W bile yapabilirim. burdana anlıyorsunuzdurki yine 3 yollu aktif bir sistem kurucam :) gerçekten aktif sistem çok şey fark ettiriyor benim o mileniumlardan öyle bir tonlama eminim pasif filtrelemede imkansızdı :)
grii_35
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen Kapibara » 25 Kas 2007, 02:26

Hocam iki dakka rahat dur sende, sürekli yeni bişeyler yapıyorsun. :)

Sitedeki 100W lık mosfet devreyi yapabilirsin bence. Geçen gün çıkış transistörlerini sorayım dedim hatta buldum ama biraz kuşkulandım. Markasının Hitachi değilde Renesas olduğunu söyledi ve tanesine 5-6 $ gibi bi fiyat verdi ayrıca büyük ihtimalle orjinal olduğunu söyledi :? Dur hele deyip biraz erteledim belki bi ara alıp denerim.
Tabi bunların match edilme şansı yok, toptancıdan sipariş edilecek artık nasıl gelirse.
Toptancıya bunları match edip yollar mısın desek kesin ters bi cevap alırız heralde.
Benim uyguladığım darlington çıkışlı 100W lık devreyi de yapabilirsin ama mosfetin yanında biraz cacık kalabilir.
Fakat vasat bi hoparlör kullanılacak ise farkı pek kimse anlamaz sanırım. Aslında ben bu devreyi subwoofer uygulamaları için daha uygun görüyorum, çünkü ses seviyesi sonlara yaklaştımı distorsiyonu biraz artabilir ama subwoofer da pek farketmez sanırım zaten amaç ortalığı titretmek. Parçalarını bulmak kolay ve epeyde ucuza tamamlanıyor.
Daha iyi bişey olsun dersen 40-60W için yabancı bir forumda şöyle bi konu var;
http://www.diyaudio.com/forums/showthre ... did=112421
1000W kısımını boşver bence, komşularla papaz olmaya gelmez hatta bunun için 50W bile fazlasıyla yetiyor.
350W için şöyle nadide bir parça var bi bak istersen.
http://rapidshare.com/files/72057545/350w.zip.html
Bu da 100W civarı yine buna benzer bi proje.
http://rapidshare.com/files/72057403/sc480.zip.html
Bu siteye bakmakta da yarar var.
http://sound.westhost.com/projects
Kullanıcı avatarı
Kapibara
DIY Audio Gurusu

İl: Sakarya

Okunmamış iletigönderen grii_35 » 25 Kas 2007, 06:51

ilgilendiğin için teşekkür ederim devreleri inceledim fazla maliyeti olan devrelere benzemiyorlar diğer yanda bişey sorucam bu devrelerde hepsini birden 2x41Volt luk bi AC trafoyu regüle ederek yani yaklaşık 60Voltla çalıştırsam ne gibi bi sorunla karşılaşırım :)
grii_35
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen hacı » 25 Kas 2007, 12:58

100w lık devre için şunu söyleyebilirim ben hem darlington 100wı hemde mosfeti yaptım 2x24v 120w trafo ile ikisinide denedim bdw biraz daha güçlü ama netlik bakımından mos daha iyiydi,devrelerin oluşturdukları gürültüler bakımından transistörlüde biraz gürültü vardı ama moslarda insan kulağının duyabileceği gürültü hiç yoktu,45v ile beslenirse çok daha iyi verimler alınır bence,ben enkısa zamanda 45v ilede denemeyi düşünüyorum
hacı
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen e154 » 25 Kas 2007, 19:02

herkes her kanala ayrı bi trafo koyarken <senin 6 tane kadar amfiyi tek trafo ve tek regüleye yüklemen abes kaçar.. ayrıca o kadar akımı neyle regüle edeceksin????????????
e154
DIY Audio Gurusu

İl: Ankara
Meslek: Elektrik Teknikeri

Okunmamış iletigönderen grii_35 » 26 Kas 2007, 02:54

abi ama napayım şimdi şuanda bitane arkadaşta 1500W lık 2x42Volt luk troid bi trao var diğer yandan elimde 6 tane 35Amperlik köprü diyot var ve bunlara ek olarak mesea 2 adette37 000uf/75Volt kondansatörüm var :D gerekirse dahasınıda bulabilirim yani hepsine yrı trafo koymak hamballık gibi geliyo bana yapıcaksam bitane böyle krallar gibi bi regüle yaparım hepsini aynı regüle üzerinden beslerim diye düşünüyorum :)
grii_35
DIY Audio Fanatiği

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen e154 » 26 Kas 2007, 02:57

hiç hoşuma gitmedi....... :roll:
e154
DIY Audio Gurusu

İl: Ankara
Meslek: Elektrik Teknikeri

Gereksiz Watt'lar

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 26 Kas 2007, 14:36

1000W gibi güçlerle uğraşmak için iyi bir neden olmalı. Dahası bu çıkışı değerlendirebilecek hoparlör olmalı.

Yoksa çok watt'lı trafo var diye böyle bir işe kalkışmak dört tane yarış lasitiğim var, hadi yarış arabası toplayayım demeye başlıyor. Benim açımdan çok çekici değil, ama amaç iyi konursa da neden olmasın derim.

Daha zor bir denemek lazım, mesela transistör eşlemesi yapmak gibi.

Neyse, önceki proje oldukça ilginçti, tebrikler ve kolay gelsin.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen grii_35 » 26 Kas 2007, 16:51

arkadaşlar şimdi burda daha önce belirtmediğim bi durum daha var bizim kemalpaşda 14dönüm bir bahçe var ve arkadaşlarla canımız sıkılınca oraya gidip orda parti falan yapıyoruz ve böyle bir bas amfisine açıkçası en çok orda gereksinim duyuyoruz. diğer yandan kullanıcağım bas konusunda kararsızım BNC nin 46cm 1000W RMS bası ve benim internet üzerinden satmakta olduğum audiobahn ın AW-1505N modeli birde gene internet üzerinden satmakta olduğum soundstream in SPLX15 yada T5-15 modeli bu saydığım son 2 marka oto ses sistemlerinde kullanılıyor ve i-asca gibi db ye yönelik yarışmalarda kullanılıyor yani 1000W ı sürekli çıkış gücü olarak kaldırabilicek ürünler. neyse konuyu bu şekilde uzatmamın pek bi manası yok yani kıascas 1000W lık çıkış gücünü kaldırabilicek hoparlörler mevcut diğer yandan bu sistemin sesini sonuna kadar açıp kimseyi rahatsız etmeden rahatlıkla kullanabiliceğim yerde mevcut geriye sadece bu iş için uygun bi sistem kurmak kalıyor. transistör eşlemesi konusuna gelince bu konuda biraz daha açıklayıcı bişeyler yazarsanız sevinirim yani transistörleri ne şekilde eşliyebilirim ve bu eşleme konusunda değerlerde ne kadarlık bi tolerans olabilir ??
grii_35
DIY Audio Fanatiği

Pro Audio

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 26 Kas 2007, 18:30

Sevgili arkadaşım,

Maalesef sana yol göstermekten ziyade, hani ne yapman gerektiğinden ziyade ne yapmaman konusunda fikir verebiliyorum.

Çünkü bahsettiğin işler DIY kapsamı dışında kalıyor. Bizler evde yüksek kaliteli ses elde edip bunu da en konforlu şekilde kullanmaya çalışıyoruz. Seslendirme ayrı bir konu ve araba konusunda yapılanları da aşar kanımca.

Dolayısıyla B&C 1000W bir hoparlörün olması senin 1000w'lık bir amfiye ihtiyacın olduğunu göstermez. Kabin konularını açmıyorum, zaten, bu konuda belirli bir deneyimin var ancak araba işlerindeki watt meseleleri çok göreceli, burada 1000W rms'den konuşuyoruz. Tabiki 1000W'lık amfiyi hemen 500W verecek kadar açmayabilirsin, ama gene de bu tür bir amfiyi yapmaman için yeterli sebeplerin var:
1. Kullanacağın voltaj genellikle 100V yukarısı olmak durumunda, yoksa düşük voltajla nasıl sesin genliği artacak? Böyle yüksek voltajla oynamak kesinlikle ev için oldukça tehlikeli.
2. Voltaj yükselince kullanılan teknikler de malzeme de değişiyor. AB sınıfı bir amfi ben duymadım bu güçte. Dolayısıyla malzeme temini başlıca sorun, özellikle yüksek voltaj ve akım devrelerinde ve de bunları yönetmek ayrı bir sorun.
3. Profesyonel seviyede ölçüm araçları olmak zorunda, osiloskop ile başlayan ve sürüp giden..
4. Kaliteli çin malları fiyat açısından yapmamayı gerektirecek kadar ucuz. Kaliteli Çin malı olur mu demeyin, pekala oluyor, sadece bizim memlekette ilk olarak en kalitesizleri piyasaya sürüldü.

Tüm bunların ötesinde bilgi birikimi de bu yönde gelişmiş olmalı. Bizim memlekette profesyonel amaçlı bu işle uğraşan insanlar var, ancak devre şemaları da ticari sır. Zaten laboratuvar ortamı da buna yönelik pro cihazlarla donatılmış, malzeme dersen çeşitli ve kolay elde ediliyor. Bizim gibi evden tırmalamıyorlar.

Transistör eşleme amfi üretiminin en önemli konularından biri, bu konuda araştırma yapman lazım. Ben geldiğim noktada teorik ve pratik pekçok detay öğrendim. Ama ev için sound.westhost.com adresine bakmanı tavsiye ederim. Daha ilerisi için, NPN ve PNP transistörlerin akım kazançlarının birbirine yakın veya eşit olması amacıyla eşleştirilmeleri konusunda Internette kaynak bulabilirsin. Buraya sığmayacak bir konu ama neden bazı amfilerin sesini amatörlerin yakalayamadığının en bariz nedenlerinden biridir bu. Malzeme yapılacak yemeğin lezzetini de belirliyor.

Dr. da eşlenmiş transistör kullanımı konusunda epey diretmişti ki boşuna değil, daha iyi anlıyorum. Chip amp aslında amatörlerin bu sorunu en kolay çözme yolu. kabipara'nın bulduğu mosfet'lerin taklit olmadığını tahmin ediyorum, sonuçta eşleştirme olmadan da 100W gibi devrelerde büyük bir olasılıkla çalışacaklardır, kritik devreler hariç. Ama kanallar arası seviye farklılıkları, distorsiyon sorunları kalabilecektir.

Sorun devreyi oluşturup çalıştırılmaları değil sadece, ölçüm yok, ne amfi ne de hoparlör üretiminde amatörce olsa bile güç, distorsiyon, frekans bandı ölçümleri yapılamadığı sürece hedef her zaman şaibeli. Kulak herşeydir diyemiyorum, kulak herşeye alışıyor zaman içinde.

Uzun lafın kısası, bence 1000W yerine 300-400W ama güçlü birşey yap, iyi bir pro kabin tasarla B&C için ve bu amfi ile bunu sür. Orta ve tizler için ise zaten piyasada pro bir sürü hoparlör var, seç seç sistemini destekle, her birine ayrı 100-200W amfi yap. Sonuçta bunları pekala iyi de yapıyorsun, ama bu kabinlerin mutlaka horn tipinde olmalı ki ses akustik olarak da güçlensin. Sonuçta 14 dönümden duyulacak ses sistemin olacaktır :))

Haftasonu bilgisayarla programlanan, crossover kesim frekansından limtörüne kadar herşeyi ayarlanabilen amfileri inceledim Nemsan'da. Yani bu fiyatlara kat kat alıp programlayıp kullanmak varken yapmak, pro işler için hiç de gerekli değil bence.

Ama sen yine de "ben yaptım" demek için uğraşmaktan geri durmayacaksın biliyorum ve başarılar diliyorum..:)
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Sonraki

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 1 misafir