Arkadaşlar benim yine canım sıkılmaya başladı :)

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri » Transistörlü ve MOSFET'li (solid state) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Okunmamış iletigönderen grii_35 » 26 Kas 2007, 19:05

peki bir sorum daha olucak şuanda ewde kurduğum ufak sistemde aktif olaak sürmenin çok avantajını gördüm açıkçası peki bu konuyu aynı şekilde daha büyük bir sistemde kullanırsam gene aynı şekilde ciddi farklar görebilirmiyim ? yani misal 4x50W RMS tiz 4 x100W RMS mid 4x200W RMS bas ve 2 x500~1000W RMS sub şeklinde bir sistemmi yoksa 3 yollu pasif cross-over ile sürülen bir sistem mi tavsiye edersin ? sonuçta güç biraz daha üst seviyelere çıkıcak bu gibi bi durumda aktif olarak sürdüğümde bunun hoparlörlere yada amfilere bir zararı olurmu ?
grii_35
DIY Audio Fanatiği

Büyük Sistemler

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 27 Kas 2007, 12:17

Hoparlörler amfinin direkt çıkışını severler, amfiler de doğrudan hoparlörü. Pasif filtreler araya endüktif, kapasitif araçlar koyup empedans ve faz da oynama yapıyorlar. Seslendirme sistemlerinde zaten aktif yapılar kullanılıyor. Büyük güçlerde pasif filtre üzerideki kayıplar ciddi bir sorun olabiliyor, zira amaç mevcut güçle max. ses basıncı elde edebilmek. Ancak orta ve tiz kabinlerinde pasif filtre de kullanılabiliyor, sahnedekilerin monitör kabinlerinde. Bunlar da 6/12 dBlik eğime sahipler, 24dB/oktavlık bir filtre hem çok elemanlı ve pahalı hem de ciddi güç kaybı demek. Ancak ciddi seslendirmeler tamamen aktif dijital crossover'lar ile programlanıyor, faz, delay, kesim frekansı, filtrenin kesim eğimi (slope), frekansı felan filan.

Dolayısıyla yaklaşımın bence doğru, tavsiyem 42 cm'lik basını horn tipi bir subwoofer için kullanman. Kesim frekansı yaklaşık 100-200 Hz arası olsun derim. Sonra 200-800 için bir mid-bas ayarlamalısın. Bundan bir çift olacak tabiki. Daha sonra ise 800 Hz-5 kHz arası için güçlü bir mid, ve de 5 Khz-12 Khz için bir tiz. Mid standart kağıt hoparlör olsa bile tiz doğal olarak horn ile kullılmalı ki hem verim hem de dinleme açısı için yeterli olsun. Son olarak da bir super tweeter öneririm. Piyasada Millennium ve Bots marka gördüm ama 112 dB gibi bir SPL seviyesi olan C-Mark'ı tavsiye ederim. Fiyat 60 euro civarında ama ses inanılmaz.

Gördüğün gibi 300-400W subwoofer, 200-300W midbas, 100W mid ve 100W tiz ile -ki bunlar amfi çıkış gücü olarak alırsan- ortalığı kasıp kavurursun. İstersen bir de super tweeter için çıkış katı yap ama bunu tiz ile paralel bağlayarak, belki basit bir pasif filtre ile de halledebilirsin. Ben olsam tizler için 100W MOSFET kullanırdım, hani şıkır şıkır olsun diye, maksat fantezi işte. Dilersen mid ve tizlerin sayısını seslendirme yapılacak ortama göre artırabilirsin ama stereo sahne imajı peşindeysen iki tane yap derim. Parti vs. için ise dört yönden saldırman gerekir :)

Bu çıkış katları toplamda 300+ 2 x (200+100+100+100) olsa toplamda 1300W eder. Eğer AB sınıfı çıkış katları kullanırsan %60 verimle 2000W gibi bir güç gerekir. Eh bu da var gibi :))

Kolay gelsin..
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Önceki

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 1 misafir