Toplu Hoparlör Alımı

Toplu Alım ve PCB » Forumca toplu malzeme alımı ve proje PCB'leri toplu satışı haberleri.

Cevap: Toplu Hoparlör Alımı

Okunmamış iletigönderen fixxxxxer » 11 Şub 2009, 15:37

25 cm technics 16 cm'leri mahveder aynı kutu içinde yav... 4 tiz de baş ağrıtır, düğün salonu işi hakikaten...
Kullanıcı avatarı
fixxxxxer
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul
Meslek: Öğrenci

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 11 Şub 2009, 16:50

Dinlemem diyorsunuz da bazı tasarımlar var, fil işi kendinyap sıralı dizi (line array) mantığı sistemler. Şahsen ben de bir tane hatta iki tane yapma peşindeyim. Hatta bas için Technics ikişer tane 12" kullanmayı da düşünüyorum.:)

Fotoğraf görebilsek ancak o zaman 4 tane tiz olup olamayacağını söyleyebiliriz. Belki dört tane ribbon tip kullanmıştır arkadaşımız, kimbilir.
Eklentiler
Gumby%20final.jpg
Gumby%20final.jpg (77 KiB) 491 defa görüntülendi
F6DE6F876F.jpg
F6DE6F876F.jpg (48.88 KiB) 490 defa görüntülendi
D07F67BD40.jpg
D07F67BD40.jpg (35.81 KiB) 1435 defa görüntülendi
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen fixxxxxer » 11 Şub 2009, 21:04

Line array sistemler kötü olacak değil canım, ama aynı kutuda (ya da bölmeli kutudur, aynı bölmede) farklı hoparlör kullanmak, sokak tabiriyle "tofaş'ın arka rafına 4 '85 2bas koymaya" benzer kanaatindeyim bu tür sistem yapılsa bile aynı bölmede eş hoparlörler kullanılmalı ve parametreler çok iyi ayarlanmalı, yoksa hoparlörler birbirini bloke etmekten başka birşey yapmaz-diye düşünüyorum ben.. bu da çok üstün mühendislik, ya da bilinen malzemeler ve hazır parametreler gerektirir, diy işi değil yani, he yap boz-yap boz şansa güzel birşeye rastlamak da mümkün tabi, ama o riski göze almaktansa hazır hoparlör alırım, stres olmaz bari :)
Kullanıcı avatarı
fixxxxxer
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 11 Şub 2009, 21:23

Elbette kötü olacak değil ama biz daha arkadaşın sistemini göremedik ki? :) Biraz yargısız infaz yapmıyor muyuz diye endişeleniyorum. Gerçi müthiş!, acayip güzel, şıngır şıngır terimlerinin odyofil terimlerinden çok da farklı olmadığını düşünüyorum.

Çok üstün mühendislik olsa zaten DIY mantığı ile yapan olmazdı. Ama eşyanın tabiatı misali bazı kurallar var, bazı sorunlar var, ve de her sistemin eksileri var. Dolayısıyla yapmak isteyenlerin de ayrı bir motivasyonu var, yoksa durup dururken kim o kadar para verip bi tane yerine 20 hoparlör alır ki?

Yap boz meselesine gelince, gördüğüm kadarı ile akustik sistemler tekrarlamalı tasarım (iterative design) ürünleri kategorisine giriyor. Yoksa alıp bir bilgisayar yazılımı, sonra tasarlayıp sistemi, ardından benzetimini (simulation) yapıp ardından pat diye üretilen bir hoparlör sisteminin kulağımıza da hoş geleceğini kim garanti ediyor? Var mı bunu dünyada yapabilen? Ben duymadım, ama hesap kitap ile istediğimiz sonuca ulaşabilmede parametrelerin belirlenmesi oldukça önemli. Kafadan atmayalım ama yaptıklarımızı da ayağı yere basan gerekçelere dayandıralım.

Mühendislik şart ama hoparlör üretimi halen biraz mühendislik biraz sanat kıvamında. Herkes doğumunda standart tip kulak alıp takıncaya kadar da böyle olacak gibi :)
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen fixxxxxer » 12 Şub 2009, 02:30

Evet, sistemi görmek istiyoruz arkadaşım :D fotolarını at lütfen, bu arada sayın hoparlör, tekrarlamalı dizayn iyi hoş da ben bir gariban öğrenciyim bütçe dayanmaz ona :) Bir de genel kanaatimdir, ayrıca zamanında hayalkırıklığı ile sonuçlanan birkaç acı tecrübe de yaşadım, farklı ebattaki hareketli membrana sahip(gerçi hepsi hareketli de, hareketi gözle görülür boyutta diyelim) hoparlörleri aynı kabine koyarsanız büyük olanın küçüğünün basıncını bastırması ve genelde küçüğün anlamsız sesler çıkarması,büyüğün de eksik randımanla çalışması kaçınılmaz gibi oluyor,(midler ve tizler hariç, hepimizin bildiği üzere onların çerçevesi kapalı oluyor, etkilenmiyorlar) ya da çok çok ugun şartlar yakalamak lazım(kabin portluysa portların hoparlörlere göre duruşu, ebatları, kabin şekli ve ebatları, ve daha birçok dumur detayı...) özdeş hoparlörler kullanmak yine daha akla yatkın geliyor, ama tabi bütçe ve zaman gibi imkanlar ve sıkı bir azim ile çelik gibi sinirler olduğu müddetçe denemeler en güzel sonucu belirleyecektir :) Bahsettiğiniz projeleri gerçekleştirdiğinizde iyi sonuçlar alırsanız birebir kopyalamak isterim, tabi izniniz dahilinde ;) benim de hayalimdir aynı devasa kutuda birsürü güçlü hoparlör ve gümbür gümbür kaliteli ses elde etmek;

herkese iyi geceler, saygılar... :selam:
Kullanıcı avatarı
fixxxxxer
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 12 Şub 2009, 14:19

fixxxxxer yazdı:Evet, sistemi görmek istiyoruz arkadaşım :D fotolarını at lütfen, bu arada sayın hoparlör, tekrarlamalı dizayn iyi hoş da ben bir gariban öğrenciyim bütçe dayanmaz ona :) Bir de genel kanaatimdir, ayrıca zamanında hayalkırıklığı ile sonuçlanan birkaç acı tecrübe de yaşadım, farklı ebattaki hareketli membrana sahip(gerçi hepsi hareketli de, hareketi gözle görülür boyutta diyelim) hoparlörleri aynı kabine koyarsanız büyük olanın küçüğünün basıncını bastırması ve genelde küçüğün anlamsız sesler çıkarması,büyüğün de eksik randımanla çalışması kaçınılmaz gibi oluyor,(midler ve tizler hariç, hepimizin bildiği üzere onların çerçevesi kapalı oluyor, etkilenmiyorlar) ya da çok çok ugun şartlar yakalamak lazım(kabin portluysa portların hoparlörlere göre duruşu, ebatları, kabin şekli ve ebatları, ve daha birçok dumur detayı...) özdeş hoparlörler kullanmak yine daha akla yatkın geliyor, ama tabi bütçe ve zaman gibi imkanlar ve sıkı bir azim ile çelik gibi sinirler olduğu müddetçe denemeler en güzel sonucu belirleyecektir :) Bahsettiğiniz projeleri gerçekleştirdiğinizde iyi sonuçlar alırsanız birebir kopyalamak isterim, tabi izniniz dahilinde ;) benim de hayalimdir aynı devasa kutuda birsürü güçlü hoparlör ve gümbür gümbür kaliteli ses elde etmek;

herkese iyi geceler, saygılar... :selam:

Tereddütünde sonuna kadar haklısın :)

Aynı tip bas, mid bass aynı kabine konulursa, en basit anlamında yükü paylaşan ve distorsiyonu azaltan bir etki yaparlar. Tasarıma göre çeşitli kullanımları var, baslar da sorun olmuyor. Ancak yüksek frekanslara doğrı çıkınca olay değişiyor. mid-bas ya da mid hoparlörlerin aynı kabine aralarında izolasyon olmadan konulmaları bahsettiğin bozulmalara yol açıyor. Güçlü olan küçüğü eziyor :) Farklı tip bas hoparlörü de kullansanız sonuç aynı kötülükte.

Ayrıca orta frekanslara doğru mid hoparlörleri birbirilerinden pek ayrı koyamıyorsunuz, sesin tek bir kaynaktan çıkar gibi algılayabilmemiz ve stereo sahnenin oluşabilmesi için hoparlörlerin merkezlerinin çıkan frekansın dalga boyunun yarısından daha uzak olmaması gerekiyor.

Ancak aynı mid hoparlörleri aynı hava boşluğuna, baslardan ayrı olarak koyabilirsiniz. İdeali ise ayırmaktır, ancak bu tasarımdaki hedeflerinize bağlıdır.

İşin en kritik kısmı ise tizler. İsterseniz 8 tane mid kullanabilirsiniz, ancak 2 tane bile tiz kullanamazsınız. Nedeni de farklı kaynaklardan çıkan sesin faz kayması, çınlaması, birbirini yok etmesi gib sorunlar çıkar. Baslarda oluşmayan bu durum tiz frekansların doğrusal olarak havada yayılmasından kaynaklanır. Baslar ise hemen eğilip bükülerek sağa sola kaçıverirler. Doğrusal gidince de çarptıkları cisimlerden, hatta kabinin köşelerinden yansıma, çınlama yaparlar. Bunlar sesin doğallığını bozar. Bu yüzden tiz hoparlörler kabin yüzeyine hem zemin olacak şekilde monte edilmelidir ve mümkünse köşelere ve kenarlara olan uzaklıkları farklı bırakılmalıdır. Bazı tasarımlarda mid ve tiz sağa sola kaçmış gibi görünürler. Sırf değişiklik ya da atraksiyon olsun diye değil, bu tür sorunları gidermek için kullanılırlar.

Eğer birden fazla tiz kullanmak isterseniz önünüzde dörtseçenek vardır. Her tiz sürücüsünün önüne bir boru ya da horn koyarak farklı doğrultularda yayılmaları sağlanır. Profesyonel line-arry sistemleri buna prensibe dayanır. İncelediklerim ve dinlerim arasında doğrusu çok etkilendiklerim oldu, ama ne o sistemleri alacak param, ne de kuracak açık hava gazinom var :)

Diğer bir seçenek ise elektrostatik hoparlör kullanmaktır, magnapan gibi, ya da martin logan tasarımları gibi. Bu tamamen ayrı bir teknik ve pek de ucuz değil, ayrıca büyük bir salonunuz yoksa boşverin derim. Ama bir kere böyle bir hoparlör dinleyin, muhteşem bir ses ve yer yönden geliyor.

Nispeten daha ucuz bir yöntem olarak ribbon tip tizlerden bir sürü kullanabilrsiniz. Olay çok rahatlar, tizlerde çok net ve geniş bir sahne alırsınız. Ama ribbon fiyatı cebinizi fena yakar.

Son olarak bizim gibi garibanlar, özellikle arabalarda kullanılan ya da sadece kubbesi olan minik "dome" tiplerinden çok sıkışık olacak şekilde bir sürü kullanırlar. Eğer merkezleri iyi konumlandırabilir ve akustik ölçüm de yapabilirseniz sonuç fiyatına göre muhteşem olcaktır deniyor, bu son tip henüz denemedim, yakında diyelim :)

Bunların dışında bir kabine dört tane tiz koymak sadece düğün salonuna seslendirme yapmaya benzer, o da farklı bir keyif ve farklı bir alan derim, sizlerin de belirttiği üzere :D
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen ercanxxx » 14 Şub 2009, 12:11

arkadaşlar hemen yargısız infaz etmissiniz :) yok iyi olmaz yok düğün salanomu yok ben tavsiye etmem yok 25cm 16 cm yi yer :( ....
benim için yüksek ses önemli değil düşük seste bile kaliteyi bulmak ve buldumda,size nasıl net bir şekilde dinletebilirim abaca onu düşünüyorum,şuanada elimde kabin yok dün sattım en son yaptığımı (4*16cm 1 25cm 4*tweter) 16cm jamolara artık siz nokia diyosunuz bende karıştırdım adı neyse :) ve tweterlere crossover takıyorum ....technics olduğu gibi çalıyor zaten sadece bassları ve çok az midd çalıyor kısaca kendi çıkaracağı sesleri biliyor :D technicsİn en çok sevdiğim yanı çok küçük frekansları bile çıkarabiliyor,kulağımızın duymadığı ama sağı solu titreten zırlatan seslerde prof diyebilirim....çok kısık seste bile basslı bir şarkıda bakıyorsunuzki penceredeki camdan zırıltı sesi geliyor....
ercanxxx
Yeni Üye

İl: gaziantep

Okunmamış iletigönderen ercanxxx » 14 Şub 2009, 12:44

hıııı bide şunu eklim unutmuşum....4 tane tweter cızırtı yapar baş ağrıtır falan ......yok öle bişi ... eğer ses kaynağınız kaliteli ise birde bağladığınız kondasitörler tam uyum sağlarsa 50 tanede bağlasanız aynı ses seviyesini alırsınız aradaki fark daha geniş çaplı bir ses yayılması olur etrafa....mesela heryerde kime sorsanız 4,7uf kondansitör bağla dyolar.....o zaman ses tam bir işkence oluyor,ne kadar kaliteli mal takarsanız takın ses kalitesi aynı oluyor tıııssss tııssss insanın kulağını tırmalıyor ,ama ben 10uf kullanıyorum ve twetere gelen sesleri fazla kısıtlamış olmuyorum bölelikle kendi cinsine göre çalacağı sesleri çıkarabiliyor,tısss tısss lara köle olmuyor,yanı sıra çınnn çıın veyaa azda olsa dok sesleri çıkarıyor,efeklerde ve insan seslerinde aradaki fark kendiliğinden ortaya çıkıyor zaten....ben bu işte prof değilim,amatör bir şekilde kendi çapımda çalışıyorum,ama bu işten ekmek yiyen kişiler bile sesi duyunca helal osun dediler yani:) kabinlerimi 2*40 bir anfi ile besliyordum onun yerine stk 4241 düzdüm ve çalıştırdım,ama kabinlerim yemedi :( 16cmler mid olarak gayet güzel çalıyorda bass alamıyorum kabinden, sese yüklendiğim zaman uğultu sesi geliyor(göbekler bass veriyomuş gibi oynuyo ama bass yok, bıırrr bırrr falan etmiyor böle bir bozuk sesi daha yeni duydum sanki hoparlör içindeki bobin sağa sola sürtünüyo :s .... acaba diyorum sese yüklendiğimde anfi çıkışında sesle beraber voltajdamı çıkıyo yani kabinlerdemi sorun yoksa anfidemi daha test etmedim.....işte böle :) eğer yanlışlarım varda eleştiriye açığım,hatasız kul olmaz :) resimleride en yakın zamanda ekleyecem(sattığım kişinin evine gitmem lazım:)
ercanxxx
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen supernova » 14 Şub 2009, 14:59

selam ercan.öncelikle bu işlere gönül vermen bişeyler ortaya koyman güzel birşey.Ama : Bir kabin yapımı sanırım diy işlerinin en zor kısmıdır önceki yazılarda da açıklamalar var zaten konunun zorluk derecesiyle ilgili.iyi ses kaynağın olursa,kondansatör uyumu filan olsada ( crossoverlarda pek bilgim yok gerçi ) kabin tasarımın olmamışsa bi anlamı kalmaz ondan öncekilerin kabaca bunu belirteyim.bu zamana kadar okuduğum makalelere , bu işlerde uzman olan kişilerin anlattıklarına çok ters düşüosun.bass alamıyorum kabinlerden bırrr bırrr uğultu geliyor,acaba kabindenmi yoksa amfidemi demişsin.yani bunun cevabıda açık aslında.onun dışında bu işten ekmek yiyen arkdaşlar tam olarak ne iş yapıyorlar onuda belirtirsen iyi olur..Kısacası bu ugulamaları yapmadan önce baya bir bilgi edinmelisin.bizim siteden başlıyabilirsin mesela.iki adet kabin yapım projesi var bu senin için başlangıç olur.sn. hoparlör ve dr hardware a sormak istediklerini danışabilirsin.bu konularla ilgili kitaplar var.yani baya işin var gibi gelio bana...
"Başkalarının bilgisiyle bilgin olsak bile, kendi aklımız kadar akıllıyız."
Kullanıcı avatarı
supernova
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul

Okunmamış iletigönderen ercanxxx » 14 Şub 2009, 16:33

arkadaşım (acaba kabindenmi yoksa amfidemi demişsin.yani bunun cevabıda açık aslında) demissin ama okuduğunu yanlış anlamıssın......bıırr bııırr ses gelmiyor...bası veriyor ama eskisine nazaran az ama bür zırırtı geliyor sanki bişiler sürtünme yapıyomuş gibi.....eski anfiyi bağlıyorum daha yüksek seste daha fazla bass alıyorum ama stk 4241 bağladığımda yine aynı sorun oluyo.....
sence cvb açıkmış ne peki??? madem araştırma yapmıssın ve benden epey bilgilisin öle görüküyo burdan bakınca,her hoparlörün kendine göre tasarımı vardır biliyosun belki onuda,pekala ben elimdeki hiç birgisi belli olmayan bu hoparlörler hakkında nasıl bir araştırma yaparak üstün tasarımlı bir kabi yapabilicem???
ewet soruyorum....
hoparlörlerim 16cm 4ohm 2 adet, 25cm 8ohm 1 adet
başka hiç bir bilgi yok....nasıl bir kaynaktan yararlanmam lazım???
sitede tasarımı sunulan kabinlere istediğimiz hoparlörü takabiliyormuyuz???
falan filan yaniii....çoğu zaman edinilen bilgiler veya okunulan kitaplar bi yere kadar getiriyo insanı,geri kalan beceri veya kabiliyet....
ercanxxx
Yeni Üye

ÖncekiSonraki

Toplu Alım ve PCB

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir