Ortak Malzeme alımı

Toplu Alım ve PCB » Forumca toplu malzeme alımı ve proje PCB'leri toplu satışı haberleri.

Preamp OK

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 20 Oca 2008, 02:14

Preampli de sorun yok görünüyor. Nico'nun sitesinden de kontrol ettim ama en son ikisini üstüste koyup kontrol edeceğim. RAS300'de iki adet kondansatör unutulmuş. Ya plaketin altından ya da benim gibi üstten ikişer delik daha açıp yerleştirmek gerekiyor.

Aslında kulaklık amfisi ve TDA2030... gibi senin hazırladığın devreleri de yaptırsak iyi olur ya..
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen e154 » 20 Oca 2008, 02:17

bence baskıdevre işinde doktor son kontrolu yapmalı.
e154
DIY Audio Gurusu

İl: Ankara
Meslek: Elektrik Teknikeri

PCB

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 28 Oca 2008, 21:26

Arkadaşlar, PCB yaptırma konusunu unutmadık. Ancak bir noktayı izah etmek gerekiyor.

Bu işi yapalım derken Karaköy'de düzgün PCB yapan birine topluca yaptıralım ucuza gelsin mantığı ile hareket etmiyorum. Böyle olsa iş kolay. Bunun yerine PCB hazırlandıktan sonra deliklerin CNC tezgahında otomatik olarak delinmesini de sağlamazsak profesyonel bir iş yapmamış oluyoruz. Elle delikler yapılır ama delik içi kaplama felan yani iş böyle olsun diyorum. Nico'nun devreleri oldukça değerli ve ona yaraşır birşey yapmak lazım, yapıp senelerce dinleme derdindeyim.

Ersoy da aynı dertten muzdarip, zaten bu tür PCB yapımı için Maslak'ta iyi bildiği bir yer var. Peki ne bekliyoruz?

PCB'ler için CNC tezgahına bağlanabilmesi için resim formatında değil vektörel çizime ihtiyacımız var. Yani Proteus, Eagle?, CorelDraw neyse, o programdan CAD formatında dosya çıkışı alırsak delikler robotik olarak deliniyor. Bu konuda aslında Nico'ya yazmak lazım ama Dr. varken bize gerek yok düşüncesindeyim. Eğer mümkünse Dr.'dan rica etsek de Nico uygun bir zamanında bu dosyaları bize sağlarsa, ne iyi olur. Yoksa Proteus'a alıp yeniden PCB oluşturmak hem zahmetli hem de orjinali gibi olmayacak bir çalışma.

Olur mu acaba?
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Kapibara » 28 Oca 2008, 21:58

Corel draw ile olacak ise ben tekrardan oturup üstünden geçip çizebilirim lakin devreyi yapacak CNC nin istediği dosya formatı önceden bi karara bağlanmalı.
Kullanıcı avatarı
Kapibara
DIY Audio Gurusu

İl: Sakarya

Okunmamış iletigönderen Hazar » 28 Oca 2008, 23:01

Bu tür PCB firmaları Gerber çıkış isterler, onu biliyorum.

Preamp PCB'sini Doktordan rica ettim, soracağını söylemişti ama zaman alabilir demişti yanlış hatırlamıyorsam. Sitedeki PCB'nin elimde Gerber formatı var. Fakat önemli olan son halini elde etmek.
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen berat23 » 29 Oca 2008, 00:11

varsa yapılacak rötüş bana bildirin areste yaparım.
Resim
berat23
DIY Audio Fanatiği

Reklamlar

pcb

Okunmamış iletigönderen irdal » 04 Şub 2008, 00:52

dediğiniz özelliklerde bir kart pahalıya gelmesin.bence biraz tuzlu olacak gibi
irdal
Yeni Üye

Cevap: pcb

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 04 Şub 2008, 01:27

irdal yazdı:dediğiniz özelliklerde bir kart pahalıya gelmesin.bence biraz tuzlu olacak gibi

Tuzlu terimini herhalde karşılığımı alamadığınız bir şey için söylüyorsunuz. Plaketin kalitesi olması gereğine yabancıların DIY işlerini gördükçe daha çok inanmaya başladım. Sonuçta Nico'nun tasarımları biraz tuzlu gelebilir, ama bu yemek de tuzsuz yenmez ki :) Eşleştirilmiş mosfet'ler, eşleştirilmiş metal film direnç ve eşleştirilmiş kondansatörler. High-End ürünlerin kaderi bu şimdilik. Dileyen daha ucuza da mal ettiği ile de yetinebilir, zaten birlikte yaptırmanın amacı maliyeti düşürmek ve yapan kişi sayısını artırmak.

Hayırlısı diyelim..
hoparlör
DIY Audio Gurusu

pcb

Okunmamış iletigönderen irdal » 04 Şub 2008, 21:37

galiba yanlış anlaşıldım:D Ben pcb ci de çalışıyorum.O yüzden söyledim.Yoksa benim pcb bakımından sorunum yok.Nasipse ilk projemi LM 4780 ile yapacağım.Hi-end amp. daha sonra düşünüyorum zaten onlara yaraşır kalitede hoparlörlerimde yok.Ama olacak :D .Saygılarımla...
irdal
Yeni Üye

PCB

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 04 Şub 2008, 22:05

Vallahi şanslısınız, PCB işi beni en fazla yoran ve dert ettiğim konu. Biraz da titiz olunca güzel birşey olsun diyorum, ama gördüm ki kaliteli malzeme kullanımı elektroniğin püf noktası. Eskiden parçalar biraraya gelince samanlık seyran olur sanırdım, öyle değilmiş.

Burada amacımız da zaten belirli bir kalitede devreler üretmek, eğer PCB konusunda siz veya başka arkadaşların bu anlamda önerileri olursa tabiki değerlendirmek lazım. Zaten bize lazım olan bir iki takım PCB, fazlası ya eşe dosta ya da işte çok kanal yapalım dersek. Ya da yapmak isteyen başkaları olursa hediye etmek gibi.

LM4780 ile ben de bir devre yapmak istiyorum, hatta preampli kısmının PCB'sini 7-8 defa denedim, toneri tutturamadım. İsteyen arkadaşlar olsaydı birkaç tane de PCB'sini yaptıracaktım.

Size başarılar diliyorum, yorumlarınızı bekliyorum.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

ÖncekiSonraki

Toplu Alım ve PCB

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir