Toplu Hoparlör Alımı

Toplu Alım ve PCB » Forumca toplu malzeme alımı ve proje PCB'leri toplu satışı haberleri.

Cevap: Toplu Hoparlör Alımı

Okunmamış iletigönderen the_cantan » 28 Oca 2009, 12:33

Gökhan Bey,
piyasada kaliteli kubbe tiz yok mudur?_ jbl(titanium, alüminium keşkem.) infinity, jamo, westra? yoksa adresim belli pro odyo ya kaptıracağım kolu.

ScanSpeak sevdasının sebebi nedir?
Kullanıcı avatarı
the_cantan
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 28 Oca 2009, 14:28

the_cantan yazdı:Gökhan Bey,
piyasada kaliteli kubbe tiz yok mudur?_ jbl(titanium, alüminium keşkem.) infinity, jamo, westra? yoksa adresim belli pro odyo ya kaptıracağım kolu.

ScanSpeak sevdasının sebebi nedir?

Piyasada kaliteli kubbe tiz var, ama çok kısıtlı maalesef.

Piyasadan ve hazır satılan sistemlerin ucuz ve orta seviyeli tiplerinden edindiğim izlenim, birçok kabin üreticisinin iç elemanlarını büyük üreticilere yaptırdıkları oldu. Yani Piooner HPM-100 aslında JBL'in, Jamo'nunkiler Haes,vb. gibi. Bu gayet normal, çünkü artık dünyada marka dediğimiz şey, pazarlama ve Ar-Ge olarak konumlanıyor. Üretim ise ayrı bir ihtisas ve maliyetleri düşürmek için ya büyük ölçekli üreticilere ya da Çİn-Uzakdoğu tarafındakilere yaptırılıyor.

High-End pazarı ise genelde kendileri üretiyor, ancak az sayıda üretim ve Ar-Ge maliyetleri nedeniyle birim fiyat oldukça yükseliyor. Buna bir de ucuz sevmeyen odyofil alıcılar eklenince acayip fiyat çıkabiliyor. Hani benim çok sevdiğim KEF Muon'lar de böyle birşey işte. Londra'da sadece Harrods gibi bir mağazada etrafında iki tane koruma ve çevresi korumaya alınmış halde sergileniyor. Yaklaşık 150bin dolardı sterline'den çevirince. Ama bu bir sanat eseri ve maliyetinin yarısı tasarımcının ürettiği fikri eser, kalanı da mühendislik çalışmasıdır. Şimdi bunu fazla üretemezsiniz, maliyeti çok yüksek olur artık kaç kişi, hele evli olanlar böyle devasa şeyleri evlerine sokabilirler.

Ama halen üzerinde çalıştığım ve Nico Ras ile uzun uzun yazıştığımız kimi line-array (hoparlör dizisi diyelim) benzeri sistemleri üretip evde dinlemenin imkanı da var. Ben bu yolu seçtim, 150bin dolar biriktirdiğimde herhalde bir ev alırım diyorum :)

Ama bu arada son versiyona gelinceye kadar bir sürü deneme yapmak da gerekiyor, ilk seferinde en iyi sistemi kurabilmek için ya hazır bir tasarımı kopyalamak ya da hazır almak lazım :)

Dolayısıyla bazen deneyerek bazen de tavsiyelere uyarak hareket etmek gerekiyor. ScanSpeak ürünleri arasında 50-60 dolara klasik olmuş tizler var. Özellikleri de frekans bantlarının düz oluşu, iniş çıkışın minimum olmasıdır. Yurtdışında oldukça ucuz maliyetli ancak bir o kadar da kaliteli çok çeşit var, uzaktan bakıp katalogdan beğenerek getirtebiliriz. Ancak kaç tane getiririz, maliyetine nasıl katlanırız. İşteOdyofiller arasında böyle beğenilen hoparlörleri kullanmak bir takım deneme yanılmaları savmak için önemlidir.

Yoksa 200 Euro Revelator serisine vermek çok isterdim ama beni aşıyor. 8-)

35 YTL'ye Taiwan malı kumaş kubbe, 15-20 YTL'ye plastik kubbe, ya da Beyma'nın iki tane kubbesi var. Arada yakalanabilen ucuz plastik ama kaliteli kubbeler var, kimi Nokia gibi araba için yapılmış kimi de küçük kabinler için. Bunlar hakkında hiçbir bilgi olmadığı için ben de kalkıp bu iyidir bu kötüdür diyemiyorum açıkcası. Kulak zevkine bir de ölçüm eklemek gerekiyor, ben de bunu yakın zamanda başaracağım umarım.

Bu arada titanyum ya da alüminyumlara oranla kumaş daha çok tercih ediliyor orjinal ses sevenler arasında. Metal kubbeler daha sert ses veriyorlarmış. Bence bu biraz da nasıl bir tını sevildiğiyle de ilgili. Her tür müzikle iyi giden bir çift kabin yapmak çok da olası görünmüyor ama elektronik düzeltmelerle bunu gerçekleştirmek mümkün. Müdahale derken ton kontrolünden ziyade elektronik hoparlör filtrelerini kastediyorum tabiki, "görsel eşitleyici" (graphic equaliser) gibi şeyler değil.:)

Bir diğer olasılık da yedek parça olarak gelenlerden kapmak, bunlar üzerinde marka-model bile olmayabiliyor. Dolayısıyla ya satıcıya güveneceksiniz ya da şansınızı deneyeceksiniz.

Bir de Haes marka kubbe tizler buldum ama tanesi 40 YTL deyince vazgeçtim. bir çift alsam 80 YTL, deneme yapmak için yüksek maliyet.

Son olarak super tiz kategorisinde ya da sık tekrarladığım Beyma SMC2012N gibiler var. Bunları iyi bir tasarımla kullanabiliriz ama fiyatlar çıkıyor ve eğer opera, caz ağırlıklı dinliyorsanız çok hoşunuza gitmeyebilir. Ama pop tarzı ya da rock türü dinliyorsanız çok hoş da bulabilirsiniz. Seslendirme amaçlı ama biraz geri plana atılmış ya da dirençlerle önü kesilmiş bir uygulamada hoş sonuçlar verebiliyor.

Son olarak piezo da deneyebilirsin. Ama Nico ile konuşmalarımızın sonucunda anladım ki duymadığımız seslerin de kulağımıza gelmesi başağrısına yol açabiliyor. Önemli olan saatlerce baş ağrımadan müzik dinleyebileceğimiz bir sistem oluşturmak, bunun da yolu müzik zevkimize, kesemize uygun bir kubbe tiz seçmekten geçiyor.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 09 Şub 2009, 20:47

Bugün sabahtan Karaköy'e uğradım, ve de Westra'ların dağıtımcısını buldum. Selanik pasajının cadde girişinin sağındaki dükkan.

Buyrun bunlar da mevcut sürücüler. Güzel görünüyorlar ama seslerini dinlemedim.
Tizler 35-45, mid 35-45, baslar 40 YTL imiş. Kodları da aşağıda ama ilk taramada herhangi bir parametre bulamadım. Araştırıyorum. Ama görünüşleri fena değil, basları da sevdim, özellikle kağıt konlu olanı gayet cazip görünüyor. Süspansiyonları lastik, monte etmesi de gayet kolay görünüyor.

Tweeter/tiz
KDT-25-908
KDT-25-808
XDT-25-908
KDT-25-808

Mid/Orta
XM-100-414
OM-100-438

Bass/Kalın
KW-200-1318
KW-200-1328
Eklentiler
DSC03213.JPG
DSC03213.JPG (44.5 KiB) 1768 defa görüntülendi
DSC03212.JPG
DSC03212.JPG (50.27 KiB) 1765 defa görüntülendi
DSC03211.JPG
DSC03211.JPG (43.69 KiB) 1763 defa görüntülendi
DSC03210.JPG
DSC03210.JPG (62.82 KiB) 1765 defa görüntülendi
DSC03209.JPG
DSC03209.JPG (59.19 KiB) 1764 defa görüntülendi
DSC03208.JPG
DSC03208.JPG (47.19 KiB) 1763 defa görüntülendi
DSC03207.JPG
DSC03207.JPG (50.27 KiB) 1759 defa görüntülendi
DSC03202.JPG
DSC03202.JPG (55.55 KiB) 1762 defa görüntülendi
DSC03201.JPG
DSC03201.JPG (45.17 KiB) 1757 defa görüntülendi
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen necati » 09 Şub 2009, 21:53

Bana da 2 dome tweter lazım.Eski kolondakiler yandı.Onları degiştireyim sizinle birlikte.
vatan. çalışkan insanların omuzları üstünde yükselir.
necati
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen fixxxxxer » 09 Şub 2009, 22:18

star elektronik mi gittiğiniz yer? ben geçen hafta oradaydım, burada açıkladığınız hoparlörler özel bir seri mi, fiyatlar biraz pahalı geldi bana, 8" bas için 30TL fiyat almıştım ben çünkü... ya da çift için fiyat filan mı acaba?
Kullanıcı avatarı
fixxxxxer
DIY Audio Gurusu

Meslek: Öğrenci

Okunmamış iletigönderen Dinozor » 09 Şub 2009, 23:53

Sevgili hoparlör iyi güzel de..hani bi telefon..ya da bi int adresi olsaydı da ben de çok beğendiğim şu WDT-25-808'lerden sipariş edebilseydim derim..
Bu arada ben de fiyat konusunda iki ara bi dere..??? Eğer çift'i içinse ucuz gibi duruyoo..
tek fiyat olaraksa pahalı...sanki olması gereken ortasıymış gibi....
Kimbilir belkide ortam "teğet" ya ..ondandır
Neyse bilgilendirdiğin için teşekkürler...
Bi son genel bilgi olarakdan da bu Westra'ların bi Geyşa..bi de Hitler'leri olduğu gibi bi veriyi de
belirteyim..ne derece doğru derseniz "0"...sadece duydum ki bendeki baslarda da herhangi bir
made in şu..bu.ibaresi yok
Dinozor
DIY Audio Gurusu

İl: Kdz.Ereğli/Zonguldak
Meslek: Elektrik-Elektronik

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen fixxxxxer » 10 Şub 2009, 01:27

karaköyde dikkatli olmak lazım esnafın çoğu çok çakal, genelde ne tutturursam zihniyetindeler, şimdi misal sn. hoparlör gidip ben westra şu şu model istiyorum dediyse-yani diğer bir deyişle ürüne özel ilgi gösterdiyse fiyatlar şişmiş olabilir, ben çifti 20TL dedikleri bir çift mid-tizi 12 liraya aldım geçen hafta, ki biliyordum orada satıldığını ama alelade tweeter arıyorum diye sordum bunlara yöneldim sonra, ama "WESTRA TİZ İSTİYORUM" diye girsem Allah bilir 40 lira derlerdi çiftine ben de 25-30'a bağlayıp ucuz aldım diye sevinirdim :D

edit: aha da resmi: [img=http://img226.imagevenue.com/loc556/th_22840_DSC00005_122_556lo.JPG]
Kullanıcı avatarı
fixxxxxer
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 10 Şub 2009, 13:00

fixxxxxer yazdı:star elektronik mi gittiğiniz yer? ben geçen hafta oradaydım, burada açıkladığınız hoparlörler özel bir seri mi, fiyatlar biraz pahalı geldi bana, 8" bas için 30TL fiyat almıştım ben çünkü... ya da çift için fiyat filan mı acaba?

Evet Star Elektronik, belki zengin gösterdim bilmiyorum. Kapıdan girip fiyatları sordum, fotoğraf çektim. Ama satıcı adamı adamı gözüm tutmadı açıkcası. Sadece söz verdim diye gidip baktım, kapı fiyatı aldım.

Verdikleri kartta İbrahim Ekingen yazıyor.
www.starelektronik.com.tr
212-2933052
212-2933053
Faks: 212-2493201

Bu arada Jamo'lar gelmemiş, Ersoy ile baktık, konileri de kevlar değil, plastik karışımı. Ama yine de ses kalitesi oldukça iyi, kevlar olması daha kaliteli olması anlamına gelm,iyor. Ama fiyatı da kevlar fiyatı değil zaten.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 10 Şub 2009, 13:07

Dinozor yazdı:Sevgili hoparlör iyi güzel de..hani bi telefon..ya da bi int adresi olsaydı da ben de çok beğendiğim şu WDT-25-808'lerden sipariş edebilseydim derim..
Bu arada ben de fiyat konusunda iki ara bi dere..??? Eğer çift'i içinse ucuz gibi duruyoo..
tek fiyat olaraksa pahalı...sanki olması gereken ortasıymış gibi....
Kimbilir belkide ortam "teğet" ya ..ondandır
Neyse bilgilendirdiğin için teşekkürler...
Bi son genel bilgi olarakdan da bu Westra'ların bi Geyşa..bi de Hitler'leri olduğu gibi bi veriyi de
belirteyim..ne derece doğru derseniz "0"...sadece duydum ki bendeki baslarda da herhangi bir
made in şu..bu.ibaresi yok

Yedek parça olarak satılan kimi malzemelerde menşei vs. yazmıyor. Sadece üretim kodu olabiliyor.

Verdikleri fiyat tek hoparlör içindi, yanlış anlamadıysam. Zaten bu ara dolar yükselince herşeyin fiyatını yeniden ayarlıyorlar. İrtibat adreslerini verdim temasa geçebilirsiniz.

Yanlız şunu da belirteyim. Fiyatlara pahalı diyorsunuz ama kaliteli malı da her zaman Çin malı fiyatına almanız imkansız. Bazen düşüyor işte, zaten düşenleri topluyoruz, topladıklarımız da yedek parça.Eğer eşleştirebiliyorsanız düzgün birşeyleri yapmak olası. Aksi takdirde çıkan sesle idare etmek durumundayız.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen fixxxxxer » 10 Şub 2009, 16:12

bir de adisa da fullrange'ler vardı 30-40 dolarlara, fullrange sanki daha ucuza bile gelir, midi tizi bası ayrı para çünkü westra'ların, kalitesi hakkında fikir sahibi olan var mı o fullrange'lerin? Ben fostex sormuştum yaklaşık 1 ay önce onlara, distribütöre verilioymuş onlar sadece dist. de talep yok diye getirmiyomuş (adam epey dertli idi :D ) ama madisound adlı firmadan getirtebilirmişiz, üşengeçlikten araştırmadım etraflıca belki bi mail çekerim bu akşam bakalım kargosu dahil fiyatı nekadar geliş süresi nekadar filan bi öğreneyim, belki topluca getirtme şansı doğar...
Kullanıcı avatarı
fixxxxxer
DIY Audio Gurusu

ÖncekiSonraki

Toplu Alım ve PCB

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi