anfi pcb'si nasıl hazırlanır..?

Serbest Kürsü » Ondan bundan şundan...

anfi pcb'si nasıl hazırlanır..?

Okunmamış iletigönderen tiger41 » 24 Ağu 2008, 22:32

Bu konuyu acmamdaki amac ben ve benim gibi amator arkadasların anfi pcb si hazırlarken dikkat etmeleri gerekn noktaların neler oldugu malum anfiler hassas devreler en ufak bir yanlıslık bir suru ugultu cızırtı demek yayınlanan her devrenin de baskı devresi olmadıgından yapmak istedigimiz anfinin pcb sini kendimiz hazırlamamız gerekiyor işte bu noktada işin ehli olan sizlerden nelere dikkat etmemiz konusunda yardım bekliyorum drhardware hocam sizinde bu konuda soyleyecek bir kac sozunuz vardır muhakkak.. :kop:
.......
tiger41
DIY Audio Fanatiği

İl: KOCAELİ
Meslek: Genel Çırak

Cevap: anfi pcb'si nasıl hazırlanır..?

Okunmamış iletigönderen drhardware » 25 Ağu 2008, 16:20

Açıkcası çok adetli yapılmayacak amplifikatörler için her zaman uzay montajı veya delikli deneme kartına montajı daha uygun bulmuşumdur.
Ancak PCB daha kolay ve daha sağlam bir alternatiftir ve çokca tercih edilir.
Bu anlamda sadece amplifikatör değil ama tüm lineer uygulamalar için PCB tasarımı yaşamsal önem taşır. Sayısal devrelerde akla bile gelmeyecek detaylar lineer devre başarısızlıklarının temel nedenini oluşturabilir.
Kısaca özetlemek gerekirse;
- Şasi döngüsü yaratılmaması, şasilerin tek bir noktada ve en kısa yoldan toparlanması, (yıldız şasi)
- Güç hatlarının (besleme uçları, hoparlör çıkışları ve güç şasileri) olabildiğince kalın yapılması,
- Güç hatlarının özellikle de kuvvetli geri beslemesi olan devrelerde geri besleme ve sinyal hatlarından uzak tutulması,
- Ana sinyal ve geri besleme hatlarının olabildiğince kısa tutulması,
- Devre üstü filtre kondansatörlerinin aktif elemanların besleme aldığı uçlara minimum uzaklıkta olması,
- Mümkünse, üzerinde herhangi bir akım taşıması yapılmadan devre üzerinde ground plane oluşturulması..
- Kart güç ve sinyal G/Ç lerinin klemens yerine direkt lehimleme yöntemiyle yapılması (ben pek fazla uygulamasam da)
Şu anda aklıma gelen hususlar. Ayrıca, devremizin uzun ömürlü olması bakımından, elektrolitik kondansatörlerin soğutucu gibi ısı kaynaklarından olabildiğince uzak tutulması gerekli..

Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

İl: Ankara

Okunmamış iletigönderen Kapibara » 25 Ağu 2008, 16:30

Bildiğim kadarıyla anlatmaya çalışayım.

Öncelikle yapmaya karar verdiğiniz devre şemasının hazır pcb çizimi mevcutmu diye araştırın. Fakat amatörce çizilmiş doğru düzgün çalıştığı ispatlanmamış çizimlere mesafeli durmakta yarar var.

Kendiniz çizecek iseniz en azından proteus veya benzeri bir programı kâfi derecede biliyor olmanız gerek veya bazı vektörel çizim programlarıyla da yapabilirsiniz.

İlk önce şemanızın pcb ye aktardığınız zaman ne boyutlarda olacağını hesaplayın, bunun için pcb si mevcut olan benzer şemaların çizimleri size fikir vermekte yardımcı olabilir.

Parçaları mümkün olduğunca ufak bir alana ve mümkün olan en kısa yollar ile birleştirmelisiniz. Yüksek akım taşıyacak olan yollar gerektiği kadar kalın çizilmeli, daha düşük akım taşıyacak bağlantılar ise olabildiğince kısa tutulmalı ve güç hattına göre daha ince çizilebilir.
Ayrıca çizimi yaparken köşeleri asla dik ( 90 derece ) açı ile dönmeyin, elektronların bazen yolda giderken virajı alamama durumları olabiliyor.

Yüksek rezonansa sahip bazı bölümler ise daha dikkatli tasarlanmalı ve bununla ilgili önlemler araştırılmalı. Ekranlama, boğucu boncuk vs.

Ses devrelerindeki en önemli noktalardan biri de şasi hatlarıdır. Bu kısımları doğru düzgün birleştiremezseniz vay halinize, başınız beladan kurtulmaz, yaptığınız devre homurdanır durur.
Düşük sinyal hattı kendi arasında, güç sinyalı hattı da yine kendi arasında ayrı ayrı yıldız şeklinde birleştirilip ana saşi hattına o noktadan bağlanmalı.

Benden bu kadar. :) Ben yazarken doktor benden önce yazıp yollamış.
Kullanıcı avatarı
Kapibara
DIY Audio Gurusu

İl: Sakarya

Okunmamış iletigönderen tiger41 » 26 Ağu 2008, 19:38

Öncelikle verdiginiz cevaplar icin tesekkur ederim ekte verdigim devre seması stk4141II ye ait kendi cizdigim devre semasıdır bu devreyi yaparak calıstırdım bu devre ses cıkartıyor mu diye soracak olursanız, ewet cıkartıyor :kop: tabi bu islerde yeni oldugumdan ve isin özünü bilmedigimden muhtemelen sizin soylediginiz kurallar dısına cıkmısımdır ki hop dan gelen tıssss ve cok hafifde olsa hırrr sesi bunu kanıtlar nitelikte :lol: simdi sizden ricam bu devreyi inceleyerek bu gurultulerin neyden kaynaklandıgını bana soylemeniz bu benim bundan sonra cizecegim devreler icin bir ders niteliginde olacaktır umarım cok sey istemiyorum simdiden tesekkur ederim...Az kalsın unutuyordum entegrenin 1.- 13 ve 17. pilerine baglı olan 56K lık direncler pcb deki asıl yerlerinden sokulerek plaketin altından direk entegre pinlerine lehimlendi bu devredeki yerlerini de ona gore degistirdim...

http://rapidshare.com/files/140478806/S ... I.LYT.html

Bi bakarmısınız becerebilmişmiyim..!!!
.......
tiger41
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen Kapibara » 26 Ağu 2008, 21:01

Dosyanın yerine kısayolunu göndermişsiniz.
Kullanıcı avatarı
Kapibara
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen tiger41 » 26 Ağu 2008, 22:38

masa ustune kısayol olarak atmıstım ordan upload ettim fakat ben indirdim actım sorun tam olarak nedir anlamadım
.......
tiger41
DIY Audio Fanatiği

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen Kapibara » 26 Ağu 2008, 23:04

Sizin dosyayı indirip açabilmeniz gayet doğal.
Zira kısayoldaki belirtilen adres sizin bilgisayarınızdaki asıl dosyanın konumunu belirtiyor.
Kullanıcı avatarı
Kapibara
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen e154 » 26 Ağu 2008, 23:44

siz en iyisi herkesin görebilmesi için çizimi resim formatında yükleyin zira açacak program herkesde bulunmayabilir ...
e154
DIY Audio Gurusu

Meslek: Elektrik Teknikeri

Okunmamış iletigönderen tiger41 » 27 Ağu 2008, 12:42

Yukarıdaki link i yeniledim birde simdi denermisiniz..!!!
.......
tiger41
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen drhardware » 27 Ağu 2008, 13:18

Arkadaşım,

LYT formatındaki dosyaları herkes açamayabilir. Kaldı ki ben hangi yazılımla açıldığını bile bilmiyorum. Ayrıca bir konuda yardım talep ediyorsan sana yardım edecek "gönüllülerin" işlerini kolaylaştırman gerekiyor.
Lütfen resim formatına çevir ve yayımla (jpg vs..), link verme..
Tabi yardım edilmesini istiyorsan..
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Sonraki

Serbest Kürsü

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi