Nasıl tartışmalıyız, niye tartışamıyoruz?

Serbest Kürsü » Ondan bundan şundan...

Nasıl tartışmalıyız, niye tartışamıyoruz?

Okunmamış iletigönderen Hazar » 20 Arl 2012, 23:17

Üçüncüye böldüğüm bir konuya yazdığım mesaj; o konuya da uymadığı için buraya alayım dedim. Forum kurallarına eklemeye lüzum görmedim. Böyle de bir konumuz olsun.

---

Burası forum, burada tartışma yapmak, fikir alışverişinde bulunmak serbest. Buranın amacı bu zaten.

Ama alakasız bir konu altında bunu yapmak serbest değil. Bunu başaramadığınız için, ben dahil olmak zorunda kaldım ve konuyla alakasız mesajları farklı bir konuya dahil ettim.

Çok farklı şeyler yazmak için girdim ama yazmıyorum; sonuç olarak konu hakkında denilecekler denmiş, bilgiler ortaya sunulmuş, forum amacına ulaşmış. Halen söyleyecek şeyi olanlara konu açık.

Şurada bir avuç insanın kişisel husumet geliştirmesi çok düşük bir ihtimal olsa dahi; böyle durumlarda lütfen özel mesaj/e-posta/cep telefonu/adrese ziyaret gibi metodlar kullanarak sorunlarınızı çözünüz, herkese açık bir ortama sıkıntılarınızı yazdığınızda hallolacağını düşünüyorsanız, yanlış düşünüyorsunuz. Yok ben görmek dahi istemiyorum diyorsanız; yukarıdan Kullanıcı Paneli'ne tıklayıp Arkadaş&Yasaklılar bölümünden Yasaklılar listesine beğenmediğiniz kullanıcıyı ekleyin. Bu sayede onun mesajlarını hiç bir şekilde göremeyeceksiniz. 6 senede kimsenin kullanacağını düşünmemiştim ama var böyle bir özellik. Gerekiyorsa kullanın.

Okumaya üşenen olursa; yukarıda yazanların özeti:
birgitay: Aşağıda sormuşsunuz; cevabım: gitmek istiyorsanız gidebilirsiniz.
Herkes: Doğru olanı yazınız, gerisini okuyanlar düşünsün. Okuyanların ebleh olmadığını, muhakeme yeteneği olduğunu düşünelim. Ansiklopedide değil, forumda yazıyoruz.

Saygılar.
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

İl: İstanbul

Ynt: MOSFET / BJT sorunsalı

Okunmamış iletigönderen birgitay » 20 Arl 2012, 23:44

Kişisel olarak kimseden rahatsız değilim. Ama kişiler bildiklerinden vazgeçmedikçe sorunlar bitmeyecektir. Ne ben nede başkası forum kuralları yada fikir tartışması sonu gelmesi yada gelmemesi mümkün değil...
Bilgi çok görecesiz bir kavramdır. Bilgide müşterik olmak en doğal sebeptir .Ama tecrübe görecelidir vede bunu savundum söylemek vede doğruluğu için herşeyi anlattım. Ki doğrular herkes için olan doğrulardan bahsettim. Basit diye gördüğünüz Bjt-Mosfet kavramı sizin için çok illegal birşey olsada kulakla duyulacak kadar net bir farklılık varken aklıma ihanet etmemi istemeleri beni gerçekten üzüyor. Bu doğruyu kimse kabul etsin istemiyorum , denesin görsün.Ben en iyileri ile çalıştım böyle Mosfet karekteristikli aşina bir Power Bass amplifikaötürü görmedim.
He varsada gerçekten çok çok iyi tasarlanmıştır. Ama hiç uğraşmadan Bjt malzemeler bunu zaten yapıyor umarım anlatabilmişimdir.
Facebook Elektronik üzerine sayfam : https://www.facebook.com/groups/1216358921722507/
birgitay
DIY Audio Gurusu

İl: Kocaeli
Meslek: Elektronik

Ynt: MOSFET / BJT sorunsalı

Okunmamış iletigönderen Hazar » 21 Arl 2012, 01:06

Siz de bildiğinizi savunmuyor musunuz şu an? Başkasının onu kabul etmiyor olması ile sizin başkasının söylediğini kabul etmiyor olmanız arasında ne fark var?

Anlatamadım herhalde; forum kişilerin bildiğini paylaşması için var. Halen doğrusu budur diyorsunuz, sıkıntı bundan çıkıyor. Sizin deneyiminize göre bir şey doğru, diğer kişilerinkine göre başka bir şey. Hangisi gerçek doğru onu sorgulamıyoruz. Herkes özgürce düşüncesini paylaşmalıdır diyoruz.

--

Çok basit bir örnek vereceğim. Odyofil camiasında, dijital sinyalin aktarıldığı kablonun kaliteli olması durumunda sesin daha iyi geleceği gibi bir inanış var. Misal Transport PC'sine altın kaplı Ethernet kablosu takarak verilerin daha iyi geldiği söyleniyor yani, bir ara aktif üyemiz olan ionian çok daha iyi bilir bu konuları, okuyor mu bilmem. Aynı şekilde, "yönlü" hoparlör kablosu denen bir kavram var. Yani bir kablo düşünün, sadece bir tarafa doğru takabiliyorsunuz. Öteki türlü ses daha kötü geliyor. (Analog sinyalde kablo kalitesinin sese etkisini sorguladığım yok yanlış anlaşılmasın; kaliteli dijital kablo ve yönlü kablo kavramlarınadır sözüm)

Kişisel olarak bunları aklım kesmiyor; sadece satış amaçlı bir hile olarak görüyorum.

Şimdi de bunu bir odyofil forumunda söylemeyi deneyin. Bildiğim fizik yasalarının üzerine perde çekerek bir sürü görüş ortaya atılacak; üstelik bunlar hiç de hoş olmayan bir şekilde yapılacak; sizi kovmaktan beter edecekler. Hatta önce bunları deyip, sen anlamazsın elinin DIY hamurunla bulaşma bu işe diyecekler, sonra kovacaklar.

Bu forumlar Türk forumu da değil, halis yabancı forumlar.

Dolayısıyla artık "camiada bu kadar insan bunu savunuyor ise, belli ki benim algılayamadığım bir nüans var; kulaklarım yeterli değil belki de" şeklinde yorumluyorum.

Bu örneği ben veriyorum, kendinize göre pay çıkartabilirsiniz.
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

Ynt: Nasıl tartışmalıyız, niye tartışamıyoruz?

Okunmamış iletigönderen birgitay » 21 Arl 2012, 02:16

Usta sen ne anlatıyorsun ya? Oho biz Audio dedik sen data kablolarına geçtik iyi ozaman bende sana Fpga'lardan 50000 tane örneklemeyi 300us'de değerlendirecek bir çalışma lazım..... Şimdi anlaşılmayan konu şu ben yıllardır profosyonel çalışırım , hiç böyle mosfetli çalışma görmedim..... Demekki dahada göremeyeceğiz . Bunun sebebi anlatmaktı amacım.......... Ama bu konu ta nerelere geldi resmen seninle ben Fenomen'i olacağız buranın. Çok çok uzun şeyler yazmana gerek yok. Bende yazarım ama gereksiz. Bende yersiz ötesi tartışmalar oluyor. Millet bildiğini yapsın uzak duruyorum artık ....
Facebook Elektronik üzerine sayfam : https://www.facebook.com/groups/1216358921722507/
birgitay
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen hamist » 21 Arl 2012, 10:34

''Çok basit bir örnek vereceğim. Odyofil camiasında, dijital sinyalin aktarıldığı kablonun kaliteli olması durumunda sesin daha iyi geleceği gibi bir inanış var.''

Başlığı ilgilendirmiyor gözüküyor olsa da bu konuda bir kaç şey eklemek istedim.

Digital sinyalin geldiği noktaya baktığımızda ulaşılmış hızların bu gün için olağan üstü
seviyelere çıktığı gerçeği ile, iletken kalitesinin digital ortamlar için yüksek kalite
olması gerekiyor olması bana şaşırtıcı gelmiyor.

Aksi halde ileri düzey haberleşme, askeri haberleşme ve yüksek kalite ticari cihazların yüksek frekans devrelerindeki
resonans devrelerinde gümüş ya da gümüş kaplama kullanılmazdı.
Altın kaplama, gümüş yerine oksitlenmediği için özellikle konnektorlerde tercih edilmek durumunda.

Bunları ben söylemiyorum, gümüşün kendisi söylüyor.
:)

Selamlar

Satır başında tartışma konusuna değinmek istemiyordum ama,
bir satır yazmak istedim son an'da.
Tartışma aynı dilde mümkündür.
Tüketimleri ile ünlü ülkelerin tarihlerini üreten ülkeler yazar.
hamist
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul
Meslek: endüstriel elektronik

Okunmamış iletigönderen Hazar » 21 Arl 2012, 10:52

Yazdıklarınız doğru. Ama dijital domainde iletken kalitesinin haberleşme hızını tehlikeye sokacağı alan audio değil, yukarıda yazdıklarımın dayanağı o idi. Bakırla halihazırda (household yani bizim kullanabileceğimiz ölçüde ticarileştirilmiş) 10Gbit veri aktarımı yapılabiliyor. Audio bu hızın pek bir altında kalmakta. (Bir CD, 1.411Mbit [176,40 KB/s] kullanıyor yalnızca; yani 10Gbit hattımızda aynı anda 7430 tane CD dinlenebilir)

"Henüz" diye de ekleyelim tabi.
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen hamist » 21 Arl 2012, 11:16

Hazar yazdı:Yazdıklarınız doğru. Ama dijital domainde iletken kalitesinin haberleşme hızını tehlikeye sokacağı alan audio değil, yukarıda yazdıklarımın dayanağı o idi. Bakırla halihazırda (household yani bizim kullanabileceğimiz ölçüde ticarileştirilmiş) 10Gbit veri aktarımı yapılabiliyor. Audio bu hızın pek bir altında kalmakta. (Bir CD, 1.411Mbit [176,40 KB/s] kullanıyor yalnızca; yani 10Gbit hattımızda aynı anda 7430 tane CD dinlenebilir)

"Henüz" diye de ekleyelim tabi.

Evet, ben de audio konusunda bakır iletkenin temiz olması kaydı ile yeterli olacağını düşünüyorum.
Temiz kalmasını sağlama amaçlı olarak da kalaylı olması tercih edilebilir.

En doğrusu budur...
demek yerine
-Düşünüyorum... dedim,
çünkü bu benim bildiğim, olası bir çalışma bunun aksini söylüyor olabilir.
hamist
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 21 Arl 2012, 22:53

Bizim memlekette tartışma sadece karşı tarafa kendi üslubunda kendi doğrunu dayatmaktır. Ötesi de maalesef yoktur. Bu yüzden ne forumlar ne de başka bir ortamda (akademik-politik-iş dünyası) bilgi paylaşımı pek mümkün olmamakta maalesef. Yabancı forumlar bizden bir nebze daha iyi, ama insan her yerde insan işte.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen birgitay » 22 Arl 2012, 03:12

Bahsettiğim Eaw monitör vede Rcf Subbas vede Active Fullrange art 312 series hoparlör.... Sadece Eaw vede Ve Subbass Pasif durumdadır. Bu hoparlörü (Subbassı' Qsc bjt transistörlü amplifikatörle çalışıtıypruz. Vede bu Subbassın farklı modeli var , oda Mosfetli Aktif vede inanın berbat....... Sonrası kendi yapım Active Crossover 4th Order Linkwitz Reily Filter Active Subbwoofer Crossover mükemmel bir alet diyebilirim vede ses geçirmez. Behringer vede dbx processorlere taş çıkartır...... Bunu kullanıyoruz harika.....

Bunları yeri değilse admin arkadaş istediği bölüme taşıyabilirz. Yoğun olduğumdan dolayı geç yükledim vede bukadar yazıp , sizinle paylaşmak istedim.
Eklentiler
crossover.JPG
rf.JPG
rcff.JPG
rcf.JPG
birgitay
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen hamist » 22 Arl 2012, 12:28

birgitay yazdı:Bahsettiğim Eaw monitör vede Rcf Subbas vede Active Fullrange art 312 series hoparlör.... Sadece Eaw vede Ve Subbass Pasif durumdadır. Bu hoparlörü (Subbassı' Qsc bjt transistörlü amplifikatörle çalışıtıypruz. Vede bu Subbassın farklı modeli var , oda Mosfetli Aktif vede inanın berbat....... Sonrası kendi yapım Active Crossover 4th Order Linkwitz Reily Filter Active Subbwoofer Crossover mükemmel bir alet diyebilirim vede ses geçirmez. Behringer vede dbx processorlere taş çıkartır...... Bunu kullanıyoruz harika.....

Bunları yeri değilse admin arkadaş istediği bölüme taşıyabilirz. Yoğun olduğumdan dolayı geç yükledim vede bukadar yazıp , sizinle paylaşmak istedim.

Google amcaya sordum, merkeb kelimesini görünce merkep mi demek istediniz? dedi
Bu imzadan olarak yeni bir şey mi yazılmış diye düşünmeden de edemedim.

Buraya geldiğinizden beri fotograf (resim değil) yüklüyorsunuz, Hazar Bey bu siteyi kurarken
elektronik cihazlar fotograf sitesi olarak ne kadar düşünmüştür bilemiyorum.
Ama yüklediğiniz fotografların devre şemalarını da (jpeg pdf) yükleseniz de bilgi edinme ihtimalimiz
keyiflense, bu durumda çok mahsun kalıyor.
Elbette değerlendirme açısından bazı ölçüm sonuçları da yayınlansa çok daha iyi olur,
zira ses sistemleri görecelidir de, dünyanın en ünlüleri bile ölçüm yapmadan iyi olma derecelerini
belirtmiyorlar.
Her kulağın duyduğu iyi ya da çok iyi çok farklıdır.
hamist
DIY Audio Gurusu

Sonraki

Serbest Kürsü

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir