En net sesli anfi hangisi?

Serbest Kürsü » Ondan bundan şundan...

Cevap: En net sesli anfi hangisi?

Okunmamış iletigönderen miriel » 25 Eyl 2009, 20:01

hoparlör yazdı:En net ses derseniz Class A diyebilirim. ChipAmp olarak kullanacaklarınızın hepsinden farklıdır.

MOSFET çıkış katlarını tercih ediyorum ama benim denemediğim oldukça iyi BJT transistörlü çıkış katları da mevcut.

100W çıkış için ilk aklıma gelen gene RAS100, ya da RAS35A gibi amfiler. Bana kalsa herkes RAS serisi birşeyler yapacak ama MOSFET çıkışlar arasında kolay yapılabilir ve ses kalitesi yüksek bunlar var. Daha başka tasarımlarda ya parça bulma sorunu var ya da maliyet.

Miriel sana kesinlikle RAS35A veya RAS240(300) tavsiye ederim. Öncesinde de mutlaka iyi bir preamp olmalı.

Şimdi bir tanıdıkta technics in seti var,anfi eko kasetçalar cd çalar.2x140w lık bir sistem.Bana sadece anfisi ile digital ekolayzırı lazım olacak.Acaba böyle bir seti toplasam dahamı kaliteli olur ? Bunlar dünyaca bilinen markalar.Kalitede problem olmaz diye düşünüyorum.
İnanç GÜMÜŞLER
Kullanıcı avatarı
miriel
DIY Audio Gurusu

İl: RİZE
Meslek: Makina Mühendisi

Cevap: En net sesli anfi hangisi?

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 25 Eyl 2009, 20:39

Ben bu yolu denedim :)

Şu anda elimde Sony-Piooner-Kenwood-Onkyo-Akai-Marantz şeklinde bir dizi amfi var.Technics ise almadım, bunların hepsi ikinci el iyi durmda amfiler, birkaç tanesi tamirden geçmiş arkadaşlardan gelenler. Sana üzerinde daha naylonu çıkarılmamış Onkyo da bulurum, bunlar sorun değil. Benimkisi sadece bir merak, 12-20 yaşları arasında çok imrenerek almak istediklerimi aldım, bir kısımda hurda, sadece zaman farkından dolayı artık para etmiyorlar.

Yüksek kaliteli müzik dinlemek istiyorsan bunların hiçbiri çözüm değil. En iyisi Onkyo ve Kenwood diyebilirim, özellikle Kenwood sadece güç amfisi olarak en sevdiklerimden. Bu amfiler üzerinde de bir sürü test yaptık, elektronik crossover ile bas-orta-tiz performanslarını denedim.

Ve halen amfi yapmaya çalışıyorum :)

Bu tür cihazlar farklı amaçlara hizmet ediyorlar. Ev kullanımı için evet, ya bi müzik çal da dinleyelim diyenler için kesinlikle yeterli.

Elektronik artık eskisi kadar zor ve detayına ulaşması zor bir konu değil. Bu yüzden de üst sınıf cihazlara ses kalitesi açısından ulaşabilen, yaklaşabilen amfileri yapmak mümkün. Özellikle distorsiyon seviyesi en düşük amfi isterim deyip mühendislik harikası peşinde koşanlar için günümüzde çok da çeşit var. Gariptir ki malzeme seçimi önemli olmakla birlikte en kaliteli amfilerin içinden sıradan elemanlar çıkabiliyor. Bir noktadan sonra daha iyi ses son derece subjektif ve ruhsal bir alana kayabiliyor 

Eğer yapmak uğraşmak istemiyorsan bari en azından ikinci el bir Denon gibi marka bul derim. Ya da Onkyo'nun A serisinden. Sesini seviyorsan Technics de olabilir, istersen eBay'den kit getirt, istersen LM serisi bir chip-amp yap ya da Nico Ras'dan bir devre yap. Ya da sana yapıp gönderelim veya malzemeleri toplayalım, ya da adresleri verelim kendin iste.

Hoparlörlerin bitince bence arkadaşından Technics amfiyi al ve dinle. Hoşuna giderse satın al ve devam et derim.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Önceki

Serbest Kürsü

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • hangisi daha iyi olur
    Eklenti(ler) gönderen mk_ » 06 Haz 2011, 08:09
    4 Cevaplar