RAS32A

Projeleriniz » Elinizde olan veya hazırladığınız projelerinizi ayrıntılı açıklama ve resimleriyle beraber gönderin; ana sayfamızda isminizle beraber yayınlayalım. Ayrıntılı bilgi Haberler ve Duyurular forumunda mevcuttur.

RAS32A

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 12 Arl 2009, 21:55

Bir süredir Nico Ras'ın 32W gücündeki Class A devresini yapmayı planlıyordum. Bu çalışmayı da sevgili arkadaşımız e_cag ile gerçekleştirelim dedik. Bunu biz mi dedik yoksa Ersoy mu dedirtti bilemiyorum :)
Ama artık yapmak elzem oldu. Sağolsun Emin baskılı devreleri hazırlayacak, bize de delip devre elemanlarını yerleştirmek kalacak.

Devre oldukça basit, daha önceden RAS10A yapanlar için de oldukça kolay. Parçalar İstanbul Karaköy'de mevcut, ancak devrenin basitliği işin basit olduğu anlamına gelmiyor.

Neden derseniz, Class A tasarımlarının elektrik enerjisini sesten çok ısıya çevirmek yönündeki eğilimlerine cevap verebilmek oldukça zor. Bu yüzden asıl masraf devrenin kendisinden çok beslemesi ve soğutucularına gidecektir. Devre elemanlarını hazırladım, Nico'nun 2007 yılında hazırladığı ve bir zamanlar sitesinde bulunan dökümandan yararlanıyoruz. Ve anlıyoruz ki bir yandan baskılı devre için çalışırken bir yandan da beslemeyi ayağa kaldırmak gerekecek. İlk olarak dökümanı buraya ekleyelim, sonra da ilk besleme devresi elemanlarını toplu yürüyüş sırasında görüntüleyelim:)
Eklentiler
ras32A.pdf
(708.4 KiB) 528 defa indirildi
toplu yürüyüş.JPG
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Ynt: RAS32A

Okunmamış iletigönderen N5K3G » 13 Arl 2009, 02:00

hayırlı olsun. Da hangi birisini takip edeceğimizi şaşırdık. Allah kolaylık versin :)
Kıvanç GÜMÜŞLER
N5K3G
Yeni Üye

İl: Rize
Meslek: İşletmeci

Okunmamış iletigönderen IEEE » 13 Arl 2009, 11:36

Krell ksa100 clone dahil kurup da çalıştıramadığımız tek devre buydu.Çalıştırmak size nasip olur inşallah.Ras10 un sesine hayran kalan biri olarak hemen hemen aynı yapıdaki bu devreyi gerçekleştirmek çok isterdim ama çalışmadı..Ras 10 ile kullanılacak yüksek hassasiyette hoparlörler elimde mevcut değil.O yüzden bu devreyi çalıştırabilmeyi çok istiyorum.Nico da sesini duyduğum en iyi amfi bu demiş devre için.. Gerçi daha bir sürü uygulamak istedğim proje var..Başarılar
vur vur inlesin alem krell dinlesin :praising:

cevahirin kıymetini cevherfüruşan olmayan bilmez...
merkep anlar OTTAN,lakin GÜLDEN anlamaz..

Ben gelmedim kavga için benim işim sevgi için
Dostun evi gönüllerdir gönüller yapmaya geldim.
Kullanıcı avatarı
IEEE
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 13 Arl 2009, 15:30

Krell çalıştırdıktan sonra RAS32A'nın çalışmaması doğrusu garip bir durum :) Ama bazen olmayabiliyor işte, bir çift RAS240 yaptım geçen hafta, bir kanal ilk seferde çalıştı, ikinci kanal baktım baktım çalışmadı, bugün ilgileneceğim artık.

Aslında bu proje de Emin ve Ersoy için yapacağım bir çalışma. RAS10A benim için de çok ilginç bir deneyim olmuştu. Aslında basit bir değişklikle son yaptığımız RAS300 projesini 100W Class A çalıştırmak mümkün, özellikle de üzerinde geliştirmelere devam ettiğimiz için sorun da değil :) Ama bu güçte bir Class A en iyi ihtimallerle ortalama %25-%40 verimle çalışırsa ortaya çıkan ısıyı dağıtmak başlı başına bir mesele. Bir de bu devrelerin herhangi bir koruma özellikleri yok, şimdi bunlar üzerine de bir çalışma yapıyorum. Aksi takdirde çıkış katına güç vermek, fişten çekmek felan hep bir bela, kondansatörlerde biriken devasa enerji nedeniyle hoparlörlere açılış ve kapanışta bir miktar DC gidebiliyor. Sonuç olarak daha büyük güç daha kapsamlı çalışma gerektiriyor.

Yani aslında yeni bir Class A projesine girmek pek mantıklı değil ama bu devrenin sesi konusunda çok övgüler duydum, Nico da destekliyor. Ayrıca güç kaynağı ve soğutuclar bir yana bırakılırsa devre oldukça basit ve biraz özenle kullanılabilir düzgün malzeme bulmak da mümkün.

Son olarak da tabiki elimizde biraz düzgün bir hoparlör sistemi olmadıkça bu sistemlerden beklenen faydanın bir kısmını görebiliyoruz. Öyle çok ahım şahım olmaları gerekmez ama ClassA-Class AB farkı nasıl hemen farkediliyorsa hoparlörlerde öyle. Gerçi Class farkını elektrik faturasındaki kabarıklıktan da görebiliriz ya neyse :)

Evet daha çok proje var ama bir yerlerden başlamalı, paralel gidenlerle birlikte zamanla ciddi bir birikim sağlayabiliriz. Neden bazılarını forumda paylaşmıyorsunuz?
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 13 Arl 2009, 15:34

N5K3G yazdı:hayırlı olsun. Da hangi birisini takip edeceğimizi şaşırdık. Allah kolaylık versin :)

Bir yerden başlamalı, bu arada preamp ve chipamp'lar konusunda da epey yol aldım gibi, yakında onlardan da projeler üreteceğiz, sözüm var çünkü :)

Ancak kısaca şunu belirteyim ki elbette iyi bir güç katı oldukça önemli ama nasıl bir tercih yaparsanız yapın işin kalitesi gelip kullandığınız beslemede bitiyor. Genelde gözardı edilen ya da ettiğim bir konu olduğunu farkettim. Bu yüzden trafo/doğrultma/süzme/regüle aşamaları belirli bir kalitenin üzerinde olmadan istenen sonuçlar alınamadığını görüp üzerinde çalışıyorum.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen miriel » 13 Arl 2009, 16:53

Maşallah diyelim nazar olmasın,başlık üzerine başlık:)
Ekip çalışması süper olmuş demekki.Msjlardan anladığım kadarıyla ersoy kıvılcımı veriyor siz ateşleme yapıyorsunuz sanırım :)
İnanç GÜMÜŞLER
Kullanıcı avatarı
miriel
DIY Audio Gurusu

İl: RİZE
Meslek: Makina Mühendisi

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen IEEE » 13 Arl 2009, 18:34

hoparlör yazdı:Krell çalıştırdıktan sonra RAS32A'nın çalışmaması doğrusu garip bir durum :) Ama bazen olmayabiliyor işte, bir çift RAS240 yaptım geçen hafta, bir kanal ilk seferde çalıştı, ikinci kanal baktım baktım çalışmadı, bugün ilgileneceğim artık.

Aslında bu proje de Emin ve Ersoy için yapacağım bir çalışma. RAS10A benim için de çok ilginç bir deneyim olmuştu. Aslında basit bir değişklikle son yaptığımız RAS300 projesini 100W Class A çalıştırmak mümkün, özellikle de üzerinde geliştirmelere devam ettiğimiz için sorun da değil :) Ama bu güçte bir Class A en iyi ihtimallerle ortalama %25-%40 verimle çalışırsa ortaya çıkan ısıyı dağıtmak başlı başına bir mesele. Bir de bu devrelerin herhangi bir koruma özellikleri yok, şimdi bunlar üzerine de bir çalışma yapıyorum. Aksi takdirde çıkış katına güç vermek, fişten çekmek felan hep bir bela, kondansatörlerde biriken devasa enerji nedeniyle hoparlörlere açılış ve kapanışta bir miktar DC gidebiliyor. Sonuç olarak daha büyük güç daha kapsamlı çalışma gerektiriyor.

Yani aslında yeni bir Class A projesine girmek pek mantıklı değil ama bu devrenin sesi konusunda çok övgüler duydum, Nico da destekliyor. Ayrıca güç kaynağı ve soğutuclar bir yana bırakılırsa devre oldukça basit ve biraz özenle kullanılabilir düzgün malzeme bulmak da mümkün.

Son olarak da tabiki elimizde biraz düzgün bir hoparlör sistemi olmadıkça bu sistemlerden beklenen faydanın bir kısmını görebiliyoruz. Öyle çok ahım şahım olmaları gerekmez ama ClassA-Class AB farkı nasıl hemen farkediliyorsa hoparlörlerde öyle. Gerçi Class farkını elektrik faturasındaki kabarıklıktan da görebiliriz ya neyse :)

Evet daha çok proje var ama bir yerlerden başlamalı, paralel gidenlerle birlikte zamanla ciddi bir birikim sağlayabiliriz. Neden bazılarını forumda paylaşmıyorsunuz?

hocam paylaşcam paylaşmasına da iş güçten fırsat olmuyor.Evde de ortam pek müsait değil şimdilik..Ama bi sürü stokta malzemem var.Şu Bc kondansatörleri farnellden baktım.Computer grade diyor.acaba bizim karaköyden ucuza bulduğumuz mavi renkli bc marka 4700uf 100v kondansatörlerle aynı mı?Eğer öyle ise odyofil uygulamalar yapılabilr bunlarla ve çok ucuza malolur :) (Malum ultra low esr kond bulmak pahalıya geliyor ve Bu arada kondansatör takıntısı olmaya başladı bende.Kaliteli kondansatör gördüğüm zaman dayanamıyorum) http://uk.farnell.com/vishay-bc-compone ... dp/8821224 buradaki ile aynı mı acaba.Siz ne düşünüyrsunuz bu kondansatörlerin kalitesi hakkında?

Kullanıcı avatarı
IEEE
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 14 Arl 2009, 22:17

Maalesef birşey düşünemiyorum. Çünkü hiç kullanmadım. Genelde Hitano tercih ediyorum.

Ama bir soruşturayım, eğer çakma değilse oldukça iyi demektir.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen IEEE » 14 Arl 2009, 22:39

Yok hocam çakma değil de biraz eski bir malzeme.datasheetlerini buldum.Aslında çok iyi mal fakat eski olduğundan bir miktar kalitede düşüş olmuş olabilir.Bu sitede gördüm birisi kullaniyordu.Ersoy usta kullaniyodu sanırım.Datasheeti sonunda buldm.Şimdiki çoğu piyasa malından daha iyi bir mal.Fakat Farnelldeki ürün ile aynı değil.O ürün çok daha pahalı ve özellikleri daha iyi.
Eklentiler
bc philips mavi kondansatörüm.pdf
(149.64 KiB) 647 defa indirildi

Kullanıcı avatarı
IEEE
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen IEEE » 14 Arl 2009, 22:53

Hocam buradaki kondansatörlere benziyor işte.Fakat resimde M harfi gözüküyor sanki.bendekilerde Q ve LL yazısı var.LL long life Q ise Özel üretim demekmiş.Bu resimdekiler ne marka ?
Eklentiler
DSC03572.JPG

Kullanıcı avatarı
IEEE
DIY Audio Gurusu

Sonraki

Projeleriniz

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir