RAS32A

Projeleriniz » Elinizde olan veya hazırladığınız projelerinizi ayrıntılı açıklama ve resimleriyle beraber gönderin; ana sayfamızda isminizle beraber yayınlayalım. Ayrıntılı bilgi Haberler ve Duyurular forumunda mevcuttur.

Ynt: RAS32A

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 14 Arl 2009, 23:37

Resimdekiler ROE (Roederstein) EYM01EJ447L02V 4700µ/100V

Datasheet filan bulamadım halen. Mavi renkli bir sürü kondansatör var ama bulamadım.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen IEEE » 15 Arl 2009, 00:30

Hocam Cemen ardagüldeki 1.5 dolarlıklar değil mi onları nerden aldınız ?
vur vur inlesin alem krell dinlesin :praising:

cevahirin kıymetini cevherfüruşan olmayan bilmez...
merkep anlar OTTAN,lakin GÜLDEN anlamaz..

Ben gelmedim kavga için benim işim sevgi için
Dostun evi gönüllerdir gönüller yapmaya geldim.
Kullanıcı avatarı
IEEE
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 15 Arl 2009, 10:35

Çemen'in kondansatörlerini pek sevmiyorum, yani bu tür büyük tiplerini, bir de Daewoo olanları. Ama benimki tamamen bir önyargı tabiki, yoksa girip kutularını karıştırmak büyük keyif :)

ROE'ler Kılavuz elektronikten her zamanki gibi, tıpkı Hitano'lar gibi.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen IEEE » 15 Arl 2009, 23:07

Evet yeni kondansatörleri özellikle büyük olanları çin malı.Pek yanaşmıyorum.Gerçi biraz ön yargı gibi ama bendeki.Pek de iyi olduklarını düşünmüyorum doğrusu.Amerikan malı sprague alman epcos gibi markaların ürünleri de çok pahalı ve bulunmuyor kolay kolay.Bulunsa bile eski stok mallar.Kurumaya yüz tutmuş ürünleri ucuza buluyorlar sanırım.Hemen herkeste aynı mallar var karaköyde.Aslında paraya kıyıp Mundorfun süper kondansatörlerinden almak lazım :mmm:
vur vur inlesin alem krell dinlesin :praising:

cevahirin kıymetini cevherfüruşan olmayan bilmez...
merkep anlar OTTAN,lakin GÜLDEN anlamaz..

Ben gelmedim kavga için benim işim sevgi için
Dostun evi gönüllerdir gönüller yapmaya geldim.
Kullanıcı avatarı
IEEE
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 19 Arl 2009, 11:43

Kılavuz'da taze ithal Hitano'ların serisi var. Açıkcası Hitano'lar kalite açısından Rubycon, Nichicon vs. ile en azından aynıdır. Tabiki sadece 85 ve 105C'lik standart değerleri var, 85'likler 2000, 105'ler 5000 saat ömürlü. Fiyatları da oldukça makul, Hitano varken açıkcası başka marka aramıyorum. Piyasadan eskiden kalma Nippon, Nichicon'ları bazen toplarım ama bilirim ki bunlar eski mal, yeni mal getirenler belli zaten.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen dhan000 » 14 Şub 2010, 22:20

ras32 kurdum ama sorunlarım var çıkıştaki dc ofset degişken olarak 100mV ile 400mV arasında değişiyor gerçi dijital ölçü aletine pek güvenemiyorum ama başka alette yok...
çıkışta fazla olarak parazit var 2 tane akü ile 2x12V yapıp denedim yine gürültü var hemde çok belli sanki bir yerden parazit kapıyor...girişte mpsa yerine bc547-bc557 kullandım eşlendirerek taktım sebep bu olabilirmi bilmiyorum...kartı ters basmam dışında bir hata yaptığımı göremedim oda sadece mosfetleri takarken sorun oldu diğer elemanlar sorun olmadı...
sukunet akımı 2.7A civarında...
girişten ses verince çıkıştan alabiliyorum anfi çalışıyor ama parazitli...
5.1V zenere paralel bağlı kondansatörün neden 63voltluk olduğunu çözemedim ne gibi bir sebebi olabilir yazım hatası dışında ilkgerilim verildğinde maruz kalınan yüksek gerilim olabilir mi?...
şimdi birde kapasitans multipler yapıp öyle deneyeceğim emin üstadımda ras10da gürültüyü bu şekilde kestiğini yazmıştı...
bu arada malzeme temininde yardımlarından dolayı emin üstadıma çok teşekkür ederim...
dhan000
DIY Audio Fanatiği

İl: adana

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen e_cag » 15 Şub 2010, 03:24

İşler çabuk ilerlemiş, sevindim. :)

RAS10'da uzun süre boğuşmamın bir sebebi de galiba besleme voltajının yetersizliğiydi. Siz kaç volt besleme ile deniyorsunuz, bilmiyorum ama devre dökümanında verilen alt sınıra yakınsa ve imkan varsa biraz daha yükseğini denemek fayda edebilir. Alt sınıra yakın yerlerde çıkış gücü çok az olurken, ses de vınıltının içinde kayboluyordu.

Class A, özellikle RAS10 gibi single-ended olanlar besleme ripple'ını aynen çıkışa yansıtıyor. Cap.multiplier vınlamayı tamamen kesti RAS10'da. RAS32'de de işe yarayacaktır.

İmkan olursa fotoğraf isteriz!.. :D
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Meslek: Kimyager

Okunmamış iletigönderen dhan000 » 15 Şub 2010, 14:28

2x19volt ile besliyorum ilk denememde 2x12voltluk akü kullanmıştım...bir iki gün içinde Cap.multiplier yapıp öyle deneyecegim...
bir aksilik olmazsa fotografta koyarım...
girişteki 12pf kondansatörü 120pf yapınca hem çıkıştaki gürültü azaldı hemde dc ofset 50mv seviyesine indi...
dhan000
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 15 Şub 2010, 21:48

Class A besleme kaynaklı gürültülere açık da olsa eğer vınıltı duyuyorsanız bu Class A'nın sorunundan ziyade sizin yaptığınız bir hatanın sonucudur. Dolayısı ile besleme başta olmak üzere vınıltı kaynağı olabilecek her türlü faktörün gözden geçirilmesi gerekmektedir. Bir de ucuz kalitesiz kondansatörlerden kaçınmanız şart, kapasite çoklayıcılar da şart değil. Olursa iyi ama vınıltı sorunu tek başına bu yolla çözülmez. Sadece şebeke kaynaklı vınıltı vb. sorunlar yok edilir, devrenizde toptaklama ile ilgili bir sorun varsa aynen devam edecektir.

Besleme +-24V olmalıdır, en azından test amaçlı olarak 24V simetrik besleme ile denemenizi tavsiye ederim.

C1 kondansatörünün voltaj değeri daha düşük olabilir, en az 35V olmalıdır. 50-63V regülesiz beslemede daha emniyetli olacaktır.

Çıkıştaki ofsetin dalgalanmasının kaynağı girişteki Q1..Q4 transistörleridir. Bunların MPSA, BC serisi standart veya 2sc162/2sa2240 gibi düşük gürültülü tiplerden seçilmesi ve eşlenmesi gerekmektedir. Multimetrelerdeki transistör hfe ölçümleri yeterli olacaktır, kazanç farkı ofsetin otomatik ayarlandığı bu devrede sorun olacağından mutlaka eşleyin derim.

Kolay gelsin.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen dhan000 » 15 Şub 2010, 22:20

besleme olarak 2x19voltluk simetrik besleme kullanıyorum...yukardada dediğim gibi girişteki 12pf kondansatörü 120pf yapınca hem gürültü hemde ofset dalgalanması azaldı ...ras10 da bu kondansatör 220pf olarak kullanılmış...
mpsa yerine listede verilen transistörler C serisi olarak görünüyor o yüzden C serisi kullandım ama sonradan bakınca mpsa 200hfe sahipken bclerin C serisi 480 hfe den başlıyor bu yüksek kazançtan dolayıda gürültü olabilir diye düşünüyorum.elimde mpsa yoktu baktım bc serisi var deneyeleim dedim...
beslemedeki kapasitörleri artırıncada gürültü baya bir azalsada hala devam ediyor... bu yıldız bağlamanın toprak hattını aynı noktaya bağlamanın önemini bu günkü denemelerimde daha çok anladım...
hocam class-A suçladığım felan yok :D sonuçta çalıştırılmış ve olumlu eleştiriler almış bir devre...
kolay gelsin...
dhan000
DIY Audio Fanatiği

ÖncekiSonraki

Projeleriniz

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir