RAS32A

Projeleriniz » Elinizde olan veya hazırladığınız projelerinizi ayrıntılı açıklama ve resimleriyle beraber gönderin; ana sayfamızda isminizle beraber yayınlayalım. Ayrıntılı bilgi Haberler ve Duyurular forumunda mevcuttur.

Ynt: RAS32A

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 16 Şub 2010, 00:27

Yok canım suçlama felan değil, sadece genel bir ifade ile hummm benzeri seslerin temel nedeninin topraklama olduğunu vurgulamak istedim.

Sizin devrenizdeki gürültü ise bu tür bir vınıltı değil sanırım. Açıkcası girişte sinyal yokken hoparlöre yakınlaşınca hissss diye bir ses duyarsanız, bu transistör gürültüsüdür. MPSA serisi pek de gürültüsüz değildir ve zaten bu devrenin ses kalitesi iyidir, diğer yandan sinyal yokken biraz bu tür gürültüler var olacaktır. BC serisi bu anlamda daha iyidir ama BC549, BC560 gibi düşük gürültülü olanları. Kazançları arttıkça da gürültü oranları artacaktır. Bu yüzden bu tür giriş devrelerinde düşük gürültülü tabir edilen (low-noise) tip transistörler kullanmak ve eşlemek önemlidir. Açıkcası devre iyi uygulanırsa bu transistör gürültüsü boşverilebilir, benim denemelerimde öyle büyük bir fark algılamadım, Sonuçta gidip hoparlöre kulağı dayayıp 10cm öteden boştaki sesi dinlemiyoruz.

Ancak doğru olan birşey var ki şebekenin 50Hz ve harmoniği 100Hz de oluşturduğu vınıltı ya kaliteli ve çokca besleme kondansatörü + snubber ilaveleri kullanmak ya da kapasite çoklayıcı devrelerini uygulamayı gerektirdiğidir. Özellikle ikinci çözüm çok tavsiye ediliyor.

C8 konusunda ise denemeniz başarılı olmuşsa ses kaynağınızdan gelen gürültüyü de bastırmışsınız demektir.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen IEEE » 16 Şub 2010, 11:09

dhan000 yazdı:besleme olarak 2x19voltluk simetrik besleme kullanıyorum...yukardada dediğim gibi girişteki 12pf kondansatörü 120pf yapınca hem gürültü hemde ofset dalgalanması azaldı ...ras10 da bu kondansatör 220pf olarak kullanılmış...
mpsa yerine listede verilen transistörler C serisi olarak görünüyor o yüzden C serisi kullandım ama sonradan bakınca mpsa 200hfe sahipken bclerin C serisi 480 hfe den başlıyor bu yüksek kazançtan dolayıda gürültü olabilir diye düşünüyorum.elimde mpsa yoktu baktım bc serisi var deneyeleim dedim...
beslemedeki kapasitörleri artırıncada gürültü baya bir azalsada hala devam ediyor... bu yıldız bağlamanın toprak hattını aynı noktaya bağlamanın önemini bu günkü denemelerimde daha çok anladım...
hocam class-A suçladığım felan yok :D sonuçta çalıştırılmış ve olumlu eleştiriler almış bir devre...
kolay gelsin...

Merhaba.Öncelikle ras32 yi tamamladığınız için tebrik ederim.Girişteki transistörleri hfe si daha düşük olanlardan seçip lehimleyip bir de öyle dinleyin derim.Çünkü birçok devrede kullanılan transistörün ismi B veya C diye belirtilir.Mesela ayrık transistörlerden oluşan bazı discrete opamplarda özellikle giriş transistörleri daha düşük kazançlı orta ve çıkıştakiler sırası ile daha yüksek kazançlı ve akımlı seçilmesi gerektiği belirtiliyor.
Single ended tasarımlarda şebeke gürültüsü algılamak normaldir.Push Pull devrelere oranla daha yüksek hum gürültüsü verir bu devreler.Fakat rahatsız edecek boyutta olmamalıdır.Ses nasıl?Hangi sistemle dinliyorsunuz?Memnun musunuz ?
vur vur inlesin alem krell dinlesin :praising:

cevahirin kıymetini cevherfüruşan olmayan bilmez...
merkep anlar OTTAN,lakin GÜLDEN anlamaz..

Ben gelmedim kavga için benim işim sevgi için
Dostun evi gönüllerdir gönüller yapmaya geldim.
Kullanıcı avatarı
IEEE
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen dhan000 » 16 Şub 2010, 18:21

aslında dinlediğim söylenemez denemek için taktığım boşta duran basit bir hoparlör var ona takıp sesteki gürültüyü kontrol ediyorum...çıkışta gürültü olunca dinleyesimde gelmiyor zaten...cap.multipleri denedim ama sonuç yine aynı gürültü azaldı ama kesilmedi şimdi deneyebileceğim bir tek girişteki transistörler kaldı onları değiştirip bir de öyle deneyeceğim...elimde tr olmayıncada bu hafta olacakmış gibi görünmüyor inşallah haftaya dener burdan sonucu yazarım...
kolay gelsin...
dhan000
DIY Audio Fanatiği

İl: adana

Okunmamış iletigönderen IEEE » 16 Şub 2010, 18:41

Besleme olarak kaç wattlık bir trafo ve kaç uf ne çeşit kondansatör kullanıyorsunuz ?

Kullanıcı avatarı
IEEE
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen dhan000 » 16 Şub 2010, 19:22

besleme 2x19volt yaklaşık 500wattlık bir trafo kondansatör olarak hat başına 30000uf kondansaörlerin üstünde jamicon yazıyor forumda sanki bu marka için pek iyi şeyler söylenmiyordu diye hatırlıyorum...zaten buralarda kaliteli bişeyler bulmak nerdeyse imkansız...
dhan000
DIY Audio Fanatiği

İl: adana

Okunmamış iletigönderen scarab » 16 Şub 2010, 20:59

jamicon sanırım cokta kötü bir marka değil creative'nın ses kartlarında bu marka kullanılıyorne olduğu belirsiz kondanslardan iyidir diye tahmin ediyorum

şundan iki tane kullansak nasıl olur http://209.85.229.132/search?q=cache:yQ5W-OLf7LcJ:elektronik.sahibinden.com/68000uf_50v_kondansator-02WQQaXQQ8779633WQQpXQQdisplayitem+suntan+kondansat%C3%B6r&cd=9&hl=tr&ct=clnk&gl=tr&lr=lang_tr
fatih karali
scarab
DIY Audio Gurusu

İl: ist
Meslek: eski marangoz :)

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen IEEE » 16 Şub 2010, 22:10

Evet doğru düşünüyorsunuz.O kondansatörleri kullansanız iyi olur.

Kullanıcı avatarı
IEEE
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 17 Şub 2010, 10:32

Bu tip büyük kapasiteli endüstriyel kondansatörleri kullanmasanız daha iyi.

Paralel bağlanmış küçük kapasiteli birçok kondansatör kullanırsanız toplam iç direnç düşeceğinden çok daha iyi bir karakteristik elde edersiniz. Ayrıca daha da ucuza gelir.

Neden Hitano, Rodenstein gibi kondansatörleri kullanmıyorsunuz? Kılavuz'da var.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen IEEE » 17 Şub 2010, 11:22

Doğrusu ben de bu paralel kondansatör kullanma mevzusunu merak etmekteyim.Benim düşünceme göre paralel bağlamak aynen dediğiniz gibi iç direnci düşürerek ripple akımını artırır.Kendi uygulamalarımda da buna şahit oldum.Fakat krell gibi yüksek güç veren class A amplifikatörlerde nedense hep az sayıda(genelde kanal başına 1 çift) ve dev kondansatörler kullanıldığını gördüm.Sebebini sordum fakat tatmin edici bir cevap alamadım.

Kullanıcı avatarı
IEEE
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 17 Şub 2010, 12:13

Bu konuyu ben de merak eder dururum :)

En temel yaklaşım bu iç direnç azlığı ve ani akım gereksinimlerine daha hızlı cevap verebilecek bir güç kaynağı yaratmaktan geçiyor. Ama fazla eleman da pratikteki bir kondansatörün saf kapasitif bir özelliği olmayıp endüktif+kapasitif+ohmik özellik göstermesinden dolayı çok da anlamlı olmayabiliyor. Eğer olsaydı emin olun odyofil amfilerinin içi 100,000 tane 1µ kondansatör tarlalarından oluşurdu. :D

Bizim gibi amatörler için en temel sorun, istediğimiz ses kalitesini verebilecek çıkış katının gereksinimlerine cevaplayacak kaliteli kondansatör bulabilmekten geçiyor. Audio Grade büyük kapasiteli ve yüksek voltajlı, uzun ömürlü kondansatör fiyatı biraz tuzlu olacaktır. Dolayısıyla daha ucuz malzeme ile benzewr bir kaliteyi sağlama gayretidir bir anlamda birden çok kondansatör kullanmak. İç direnci düşür, baslar daha sıkı olsun gibi. Varsa iyi kalite kondansatör, 10-15bin kullanırız tabiki. Ama piyasadaki kondansatörler genel kullanım amaçlı ve endüstriyel uygulamalara yönelik iç direnci yüksek kondansatörler. Daha fazlası da gerekmiyor, dijital devreler için de zaten 6,3-16V arası low ESR kullanılıyor, bizim de hiçbir işimize yaramıyor.

Tasarıma çok da bağlı olmakla birlikte özellikle Class A çıkış katlarında sürekli akım çekilmesinden dolayı kaliteli kondansatör olsa dahi birden fazla kondansatör kullanmak gene de daha avantajlı. Toplam kapasiteyi oluşturan yüzey pratik olarak artıyor. İnce uzun sarımlı kondansatörler bu nedenle ses devrelerinde tercih sebebi, tombul ve basık olanlar bu yüzden güzel görünmekle birlikte çok da avantajlı değil.

Krell ise özel bir yapıi dolayısıyla gereksinimleri de farklı. Ama bazı DIY tasarımlar dışında orjinal devrelerde 10 tane değil ama en az dört ve daha fazla kondansatör kullanıldığını gördüm. Yine Capacitance Multiplier/kapasite çoklayıcı devreler kullanıldığında ise, sanırım Krell de kullanıyor, bu durumda tek büyük kondansatör ve ufak süzgeç kondansatörleri yeterli oluyor.
Eklentiler
s300i-3_fs.jpg
s275-2_fs.jpg
s150-2_fs.jpg
hoparlör
DIY Audio Gurusu

ÖncekiSonraki

Projeleriniz

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir