grii_35'in canı sıkılırsa :=)

Projeleriniz » Elinizde olan veya hazırladığınız projelerinizi ayrıntılı açıklama ve resimleriyle beraber gönderin; ana sayfamızda isminizle beraber yayınlayalım. Ayrıntılı bilgi Haberler ve Duyurular forumunda mevcuttur.

Okunmamış iletigönderen grii_35 » 13 Ekm 2007, 17:38

ewt arkdaşlar macun işinin kabasını yaptıktan sonra yüzeydeki ufak tefek bozukluları görmek amacıyla ilk kat akrilik astarı sonunda attım ve işte astarlı halinden ilk fotoğraflar. bu arada resimdede gördüğünüz gibi sonunda annem ile papaz oldum ve balkonun etrafını naylon örtü ile kaplamak zorunda kaldım artık tam anlamıyla atölyeye döndü balkon :)

Resim

Resim

Resim

Resim
grii_35
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen grii_35 » 13 Ekm 2007, 21:16

ee sadece öyle renk vermekle olmaz işte esas boya işlerine geçmedden önce işin içine biraz daha el emeği katmak istedim ve yıllardır kullandığım nick imi kabinin üzerine böyle kazıdım :) ilk resimde bu iş için kullandığım hobi matkabım ikinci resimde şablonum ve sonrasında ise işleme başladığımda ilk harf ardındanda bitince boyanınca son haali :)

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim
grii_35
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen e154 » 14 Ekm 2007, 00:14

bunun üstüne bi patent yakışır artık :lol: :lol:
sonuçlar için sabırsızlanıyorum özelliklede elektronik kısımna
e154
DIY Audio Gurusu

İl: Ankara
Meslek: Elektrik Teknikeri

Okunmamış iletigönderen the_cantan » 15 Ekm 2007, 22:10

Allah cezanı vermesin :lol: :lol: :lol: gülmekten yarıldım bu kadar mı harika olur.

@gri yazacaklarım vardı ama sürücülerini gördüm millennium. şunu söylemek istiyorum bu markanın hop.ri kendi piyasasına göre bence en iyilerinden ama öteye geçemez.ha bu meramım değil tek derdim bendekilerin mebranı farklı sendekilerin hepsi mid ağırlıklı.-resimden gördüğüm detaysız bakışımla gördüğüm- tek kötülükleri millennium hop. in kendi ses tonaliteleri var. hangi amfiyle denersen dene.değişik bir sesleri var. sendekileri bilemeyeceğim.ama mıknatıslar aynı horn. hop. tanıyamadım.tonaliteler nasıl baktın mı? senden algını okuyalım bakalım. hep derdim subwoofer tavana yerleştirsek nasıl olur diye açıkcası kabinlerini tasarımları yüzünden hep yerde köşelere koyacağını sanıyordum ve bol bol vaktim olsa topiği baştan aşağı okusam, en baştan beri takip ederdim ne ise düşünsem bulurdum bir kaç düşünce tavanda enteresan olur.tavana yerleştireceğim dediğinde de ayrıca yarıldım. ve derken sub eklencek dediğinde tuttum. oval yapı ve sanıyorum tamamen kapalı kabin tasarımı. o kadar kabin malzemesi düşündüm de fiber i niye hiç düşünmedim kayık yapmaya kafayı taktıkta kolon aklımıza gelmedi. her ne ise fiber nedir uygulamsınıda bilmem anca fiber kayıkla k.denizde deniz tutmadan balık nasıl tutulur ona yanarım.kısaca benim şimdiye kadar elde ettiğim en manyak bas sesleri sunan kabinlerimden biri infinity Quantum 5 idi. kapalı kabin tasarımı ve korkunç bas üreten. aynı şekilde düşünürken kabinin iç hacminin ufak olduğu gözüme çarpıyordu. artık ölçemediğim için bazı şeyleri çeşit çeşit sürücüleri inceleye inceleye deneye deneye görünüşlerinden az bucuk sonuçları çıkarıyorum.iyi de tutturuyorum tek belası crossover.demem o ki iç hacimler küçük gelirken sürücü tranducer rın görünce ha iç hacim fazla batmaz diyecektim mid lerin felaket bir rezonansları vardır. bas tan daha fazla rahatsız eder beni. o rezonans kabinden çıktın mı ben 1km etrafından dolanırım.bu nokta da el işçiliğin -eline sağlık tebrik etmek gerek- ve fiber devreye giriyor ki şu anda ucu ucuna gördüğüm işin olumlu neticeleneceği ki aktif crossover ile de sürücüler arasında ki dengeyi en azından kulak zevkine göre ayarlayacağından yine de doğru olacak ve sonuç dinlemeye fazlasıyla değer.açıkcası ilk resimlerde ki çıtaların robocop a dönüşceklerini beklemiyordum robocop a mı geldik ne?
ben kolon ile uğraşmayı bıraktım bir kere atölye vs zamn lazım artık hazıra para veriyorum.amfi derdim. siparişte veririz sana. yerli My Pimp, Mad Mike ın selamı var :lol: :lol:
Kullanıcı avatarı
the_cantan
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen tamircihasan » 16 Ekm 2007, 01:32

harun kardeşim çalışman çok güzel gidiyor eline sağlık. yanlız kabinin içinde çok büyük bir eksiklik var. ne olduğunu tahmin etmek bile zor ama ben yaşadığım bir olay olduğu için sana bunu hatırlatmak istiyorum:

şimdi bass hoparlörün hareket ettikçe yani kabin içerisinde basınç oluşturduğunda bu sefer ona göre zayıf olan mid hoparlör bas ın basıncı ile yerinden oynayacaktır bunun sonucunda mid seslerde aşırı şekilde bozulma ve mid hoparlörün bozulması muhtemeldir. yani mid hoparlörün arkasını kapatıp mid hoparlörü bass hoparlörün etkisinden kurtarman lazım. onuda hallettinmi kabin işi tamam çok süper canavar gibi olucak inşallah...
Resim
Kullanıcı avatarı
tamircihasan
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen grii_35 » 17 Ekm 2007, 22:17

ewt arkadaşlar boya konusunda ilk denememi yaptım ama boyanın üzerinde kendi yansımamı görebiliceğim kadar iyi olmadıı için boyayı tekrar zımparalıycam ve biir daha boya atıcam bu defa istediğim sonucu alıcağım konusunda şüpem yok çünkü nerde hata yaptığımı buldum :) şimdilik son gelişmeler böyle

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim
grii_35
DIY Audio Fanatiği

Reklamlar

Mid'leri unutmuşuz :(

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 18 Ekm 2007, 00:52

Görüntü muhteşem valla. Tebrikler.

Ama tamircihasan'ın dediği doğru, hoparlörlerin fotoğrafına tekrar baktığımda farkettim. Bir çözüm öneremiyorum, ama bir şekilde bu etkiyi ortadan kaldırmak gerekecek. Yoksa bas vurduğunda mid hoparlörün körüğünü yırtabilir, yırtarda. Metal, ahşap, veya fiber, bir şekilde kapatmak lazım, içeride hacim dar olduğu için bakşa bir şey gelmedi aklıma.

Ama görüntü muhteşem yani..
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen e154 » 24 Ekm 2007, 19:18

eeeee bi gelişme yokmu hepsi bu kadarmı.....
e154
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen grii_35 » 05 Kas 2007, 01:36

Ewt arkadaşlar projenin sonuna giderek yaklaştım :) bilgisayar ortamında SolidWorks te kasanın çizimini hemen hemen bitirdim diyebilirim ufak tefek birkaç detay kaldı onalrda bitince kasanın üretimini yaptırıcam işte kasanın sanal ortamdan ilk görüntüleri bunlar;

Resim

Resim
grii_35
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen e154 » 05 Kas 2007, 01:46

yan taraftaki soğutuvular tam kasa boyunda olsa daha iyi
e154
DIY Audio Gurusu

ÖncekiSonraki

Projeleriniz