grii_35'in canı sıkılırsa :=)

Projeleriniz » Elinizde olan veya hazırladığınız projelerinizi ayrıntılı açıklama ve resimleriyle beraber gönderin; ana sayfamızda isminizle beraber yayınlayalım. Ayrıntılı bilgi Haberler ve Duyurular forumunda mevcuttur.

grii_35'in canı sıkılırsa :=)

Okunmamış iletigönderen grii_35 » 04 Ekm 2007, 02:09

ewt arkdaşlar açıkçası tam bi başlık bulamadım ama olayın temel sebebi cidden başlıktaki gibi sadece canım sıkıldı :D

şimdi gelelim konumuza yaz girerken başlamyı düşündüğüm ufak bir projem vardı fakat yaz okulu falan filan derken başlıyamamıştım nitekim şimdi okul bitti ve bolca vaktim oldu. ewt arkdaşlar işte basit projem;

3 Yollu Aktif Ses Sistemi;

1) 3 yollu aktif cross-over
2) 4 x TDA7294 (4x100W RMS@8ohm) amfi
3) 2 x TDA2052 (2x30W RMS@8ohm) amfi
4) 3 yollu hoparlörler için fiber kabin

ewt işte projem temel olarak bu yukarıda belirttiğim hususlardan oluşuyor.

projele ilgili olarak TDA7294 ve TDA2052 devresini zaten bir çok arkdaşımız yapmışlardır. sistemde toplamda 6 adet amfi kullanmamın sebebi ise sistemin tamamen aktif filtreleme yöntemi ile çalışıak olmasıdır . Temel olarak TDA2052 lerden oluşan 2x30W RMS@8ohm luk amfi katı P.audio PA-D26S 1" 30W RMS 8ohm tizleri sürmak için kullanıcam bunu seçmemdeki 2 ana unsur ise birincisi TDA2052'nin yüksek giriş empedansı sayesinde özellikle tizlerde oluşan tıslama sesini önlemek yani kısacası düşük THD oranına sahip olması. ikinci olarak TDA7294 ler ise mid ve basları sürmek için yapılıcak olan amfilerdir. Mid olarak ise bar ve disko seslendirmelerinde eminence nin 20cm midlerine alternatif olarak (fiyat açısından ) kullanılan milenium un 125W RMS 250W Max. güce sahip tamamiyle kağıt kon ve körüklere sahip mid ini kullanıcam. içinizden TDA7294 100W RMS sen ise 125W lık hoparlör kullanıyorsun dediğinizi duyar gibi oluyorum. Ewt bunun farkındayım ama ne varki böyle düşük THD ye sahip kaliteli ses elde edebiliceğimuygun güçte bir devre yapmaya açıkçası üşendim diğer yandan 4 adet TDA7294 zaten elimde mevcuttu.

Ewt. kısacası şu anda 2 x TDA2052 ler ile 2 adet P.audio nun tizlerini 2 x TDA7294 ile milenium un 20cm midlerini sürücem geri kalan 2 adet TDA7294 ile ise amaca uygun sadece enstrumantel basları (bas gitar vialonsel vs.vs. ) alabiliceğim bir çift kağıt kon lu bas bulup onlarla beraber kullanıcam. 3 yollu sistemimde basların çokta kuvvetli olmasını istemememin yegane sebebi sisteme +1 sub woofer ekliycek olmam. sub konusuna gelince AudiobahnAW-1500V modlei 38cm 4+4ohm çift bobin 800W RMs gücünde bir bas ve 140Litre çift portlu 35Hz. e tune edilmiş bir şekilde çalışıcak yani bastan yana derdim olmıycak.

Şimdi bu kadar şeyden sonra ee hani fiber kabin dediğinizi duyar gibi oluyorum işte fiber kabinin yapımına başlarken çektiğim bir kaç fotoğraf bitince ilerliyen safhalarını ve nasıl yapıldığıyla ilgili daha detaylı fotoğraflarıda buradan sizlerle paylaşıcam.

İşte tasarımın temelini oluşturucak olan hoparlörler için freze ile hazırladığım hoparlör çerçevelerinin toplu fotoğrafı :)

Resim

aşşağıdaki 2 fotoğraf ise tweeter ve mid için yaptığım çerçeveler ve içlerine takılınca nasıl durdukları

Resim

Resim

işte burdada kabinin bitince nasıl görünüceğini hayal etmeniz için sadece çerçeveler ve kabinden oluşan bi fotoğraf (içinde duran malzemelere aldırmayın çerçevelerin fotoğrafı çekerken düşmemesi için elimden gelen buydu :) )

Resim

ewt yukardaki fotoğraflardan sonra işte buda bu gece balkonda kabinin temelini oluşturucak olan arka kısmın polyester işliyerek sağlamlaştırdıktan sornaki ilk fotoğrafı ( tüm çerçeveler bu kasa üzerine yerleştirilicek üzerine kumaş gerip ardından polyester işlenicek )

Resim

Ewt arkdaşlar şimdilik bu kadar. projenin elektronik kısmıyla ilgili dediğim gibi kabinlerin yapımı bittikten sonra anlatıcam devrelerin basılması şemaları gibi detaları o zaman vericem umarım konu biraz olsun ilginizi çeker herkez arabasına fiber kabin yaptırırken ben artık arkdaşlara fiber kabin yapmaktan sıkıldım ve sonunda odam için yapmaya karar vedim bakalım bitince neye benziycek ve siler beğenicek misiniz :)
grii_35
DIY Audio Fanatiği

Kolay Gelsin

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 04 Ekm 2007, 13:34

Size iyi eğlenceler diliyorum grii_35 :) Umarım kulaklarınıza hoş gelen bir sonuç elde edersiniz.

İşin marangozluk yanı benim merakımı cezbetti. Rica etsem çerçeveleri nasıl bir freze makinasında hazırladığını anlatabilir misin? Sanırım el frezesi değil, bizim marangozhanede bir tane makina var ama o da kanal açmak ya da köşe yuvarlatmak için kullanılıyor. Mümkünse fotoğraf da ekleyebilirsen harika olur.

El frezesi ile yuvarlak kanal açmak için yurtdışında satılan aparatlar var ama Karaköy de bulamadım. Mecburen kendimiz birşeyler uydurduk ama henüz istediğimiz sonucu alamadık. Daha doğrusu amatörce alıp kendim frezeyi kullanamıyorum, ama marangoz maşallah dekupe testere ile düzgün çıkartıyor.

Resim

Resim
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen grii_35 » 04 Ekm 2007, 15:35

al frezesi ile çerçevelerin yanaklarını yuvarladım esas yuvarlak çerçeveleri yapma işini tıpkı sizinde dediğiniz gibi o türkiyede bulanamıyan aparat sebebi ile ağaç tornasından çıkarttım :) saolsun burda bi amcamız var ağaç tornası kullanıyor onun yanına gittim ve orda biraz uğraştım ama sonuçta istediğim gibi çerçeveleri yaptım birazdan çerçevelerin çıtalar ile sabitlenmiş fotoğraflarınıda ekliycem akşama doğruda üzerine kumaş gerilmiş halini ekliycem
grii_35
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen grii_35 » 04 Ekm 2007, 16:57

ewt çerçeveleri çıtalar ve yapıştırıcı yardımıyla sabitledim ve üzerine kumaş germeye başladım işte çalışmamın şuanki haliyle ilgili bikaç fotoğraf daha

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim
grii_35
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen Kapibara » 05 Ekm 2007, 19:25

Değişik ve ilginç bi görüntüsü var hiç fena durmuyor. :)
Tamamen kapalı ahşap bi kabin olmadığı için bi sorun teşkil eder mi acaba ?
Kullanıcı avatarı
Kapibara
DIY Audio Gurusu

İl: Sakarya

Okunmamış iletigönderen grii_35 » 07 Ekm 2007, 23:36

iyide tamamen kapalı olucak diğer yandan esneklik olarak fiberin esnekliği ahşaptan daha az en azında benim gibi yeterli kalınlıkta işlerseniz ve o nedenle herhangi bir sorun yaratmıyor
grii_35
DIY Audio Fanatiği

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen grii_35 » 08 Ekm 2007, 05:56

işte bugece kabinlerin son hali böyle oldu sırada macun çekme zımpara astar ve boya var :D

Resim

Resim

Resim
grii_35
DIY Audio Fanatiği

Oldukça İlginç

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 08 Ekm 2007, 10:59

Gerçekten ilginç bir proje doğrusu. Ancak fiber kullanacağını tam olarak anlamamıştım. Peki fiberi nasıl uyguluyorsun? Püskürtme mi? Bu konuda bilgim olmadığı için tamamen cahilce soruyorum.

Aslında köşe olmadığı için duran dalga üretmeyeceği gibi hoparlörün küresel bir yüzeye köşe görmeden yerleştirmesiyle de çınlamalardan kurtulunuyor. Tasarım bu yüzden oldukça ilginç geliyor.

Bir de ölçüm olanağı olsa da sonucu ölçebilsek ne güzel olurdu.

Başarılar diliyorum.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen grii_35 » 08 Ekm 2007, 16:47

fiber elindeki imkanlara göre eğer olanağın varsa püskürtme yok ise fırça ile uygulanıyor.

Ve işte kabinlerin macunlanmaya başlamadan önceki son halleri :)

Resim
grii_35
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen Kapibara » 08 Ekm 2007, 17:21

Bitince böyle olacağı hiç aklıma gelmemişti.
Üstündeki ince bezi görünce dedim böyle kalacak galiba bunlar. :)
Kullanıcı avatarı
Kapibara
DIY Audio Gurusu

İl: Sakarya

Sonraki

Projeleriniz

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir