Tube Preampli+Class A Üzerine

Ön Yükselteç ve Ton Kontrol devreleri » Ön yükselteçler(preampli), equalizer ve ton kontrol devreleri hakkındaki soru(n)lar

Tube Preampli+Class A Üzerine

Okunmamış iletigönderen supernova » 09 Haz 2009, 22:34

Selamlar.Yeni bir chipamp+buffer çalışması yapımı iş güç yüzünden yarım kalıp farklı fikirler çıkınca ortaya özgünün (fixxxer) tavsiyesi ve fikri üzerine lamba preap+class A yapımını araştırmaya başladım.bu kombinasyondan önce lamba buffer+gc daha sonra lamba preamp+gc düşündüm fakat lamba buffer+gc nun çok fazla beğeni kazanmadığı lamba preamp+gc nada cd player kullanılıcağı için gerek olmadığından bahsetti.ve sonuç olarak tubepreamp+classA ya karar verdik ( biraz karıştı sanki ).

Amlifier seması için rod elliot ın semasını seçtim uygunmudur? http://sound.westhost.com/project3a.htm
Preamplifier seması için bunu seçtim ne düşünürsünüz? http://www.shine7.com/audio/12ax7_pre.htm

Bunların dışında preampli seması hakkında bir sorum olacak : Eşlenmiş lambalar kullanmak yerine fixxxer ın ortaya attığı ; 1. lambanın 6-7-8 nolu bacaklarını 2. semanın 1-2-3 nolu bacakların yerinde kullanma fikri olurmu?bölece iki kartın ilk girişleri ve çıkışları aynı lambalardan yapılmış olacak..

Bunlar dışında fikir ve önerilerinizi paylaşırsanız sevinirim,saygılar..
"Başkalarının bilgisiyle bilgin olsak bile, kendi aklımız kadar akıllıyız."
Kullanıcı avatarı
supernova
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul

Cevap: Tube Preampli+Class A Üzerine

Okunmamış iletigönderen fixxxxxer » 10 Haz 2009, 05:10

Çette anlaşamadık herhalde tam Yıldıray :) benim de dışarı çıkmam gerekince detaya giremedik fazla... Benim dediğim(demek istediğim) tam olarak şuydu, yabancı sitelerdeki bazı vatandaşlar rastgele fantastik denemelerde bulunmuşlar ve "non-inverted" gainclone'larına tube preamp eklemişler, ardından nacizane gainclone'larını uyduruk kaydırık mp3 çalarlarla filan sürmeye kalkmışlar, sonucu da, süper ötesi, muhteşem sahne vs. gibi tanımlamışlar, gerçi kötü diyen bir-iki delikanlı da vardı... zaten preamp ihtiyaçları bu dandik ve çıkış gücü düşük kaynaklardan dolayı doğmuş... Şimdi bu kaynak hikayesi benim motoru 35 senelik, 58 beygirlik tosbaaya(ki onca yıldan sonra bikaç beygiri çayırdadır muhtemelen) bi dodge viper, bi porsche 911 gibi araçlar için üretilmiş 110 oktan performans benzini koymaya benzer biraz, ampli-preampli istediği kadar "hi-end" olsun, mp3 çalarla, alelade bir pc ses kartıyla + 128kbps mp3 kayıtla ne detay olur, ne sahne, ne de bas... Non-inverted gainclone'u yaptım, dinledim, ve benim görüşüm cdp ile dinlemede araya preamp koymak yersiz. Yapana kadar bu konuyu Dr'a bir-iki kez danışmıştım zaten, ben kaynak çıkışının yeterliliği konusunda tereddütteydim, kendisi sağolsun tereddütlerimi giderdi ve sonuca ulaştım. Buffer olayı ise bambaşka, iyi mi olur kötü mü olur, adama-kulağa göre göreceli, zaten aralarındaki farkı anlayabilmek adına bidaha masrafa girip jfet'linin parçalarını topladım, kısmetse onu da yapıcam. Lambalı buffer da güzel olabilir bilinmez, ama sadece bunu denemek için bidaha ampli yapıp efor ve nakit sarfetmene gönlüm razı olmadığı için değişik önerilerde bulundum, tabi ki seçim senin sonuçta... misal jfet'linin girişini kondansatörden iptal edip müstakbel lambalı buffer'dan aldığın çıkışı bağlayarak deneyebilirsin, fark kendini ortaya koyar, ki elindeki hazır inverted devre, non-inverted'larda buffer kullanan az ve sonuçlar pek iyi değil... Ama öte yandan lambalı preamp + class-a çok daha çekici geldi bana hep, küçük ölçekli lambalı amplilerin genel sıkıntısı olarak bahsedilen bas zayıflığı çıkışta ss class-a ile bertaraf edilmiş oluyor, kaldı ki class-a için "lambalı gibi çalıyor" diyor birçok kişi, ben bir tek marantz pm7200'ü dinledim class-a olarak, iyiydi de lambalı gibi miydi, ne bileyim işte... Emin abi ile Ras-10'u bitirirsek tadıcaz inşallah class-a olayını... Girişe yine preamp değil de buffer koymak daha mantıklı olabilir, seçtiğin şema 80 watt'lık ve 1.22V giriş ile 100 watt diyor, yani kazanç sağlayacak preamp'a ihtiyacın yok, buffer'da kazanç beklenmediği için tek lamba-çift triyot(ecc81-82-83, 12ax7 vs.) bir proje ile buffer hallolabilir, sanırım bir link atmış idim sana... Buffer'lar Doktorun jfbgc projesi detaylarında belirttiği gibi diy guruları tarafından da tercih ediliyor, profesyonel cihaz üreticileri tarafından da tercih ediliyor(misal marantz ın meşhur hdam ve hdam-sa buffer katları). Bulduğun ampli şeması hakkında teorik bilgim olmadığından yorum yapamıycam, ama sayfada geçen akşam da dediğim gibi çok iyi olduğuna dair yorumlar var... Ama bu değil de başka bir ampli (daha yüksek giriş voltajı isteyen) yapmaya niyetlenirsen preamp gerektirebilir, bu durumda da preamp için bulduğun şema(lar)daki gibi tek kanal için iki kat amplifikasyonu stereo triyot tek lamba ile yapmak yerine iki lambayı ard arda ekleyerek yapabilirsin, yani sol kanal için lamba-1/1-2-3 nolu ayaklar + lamba-2/1-2-3 nolu ayaklar, sağ kanal için de lamba-1/6-7-8 nolu ayaklar + lamba-2/6-7-8 nolu ayaklar şeklinde... Bu şekilde sağ sol kanallarda aynı randımanı elde etmek için eşlenmiş lamba bulmakla uğraşmaktan kurtulmuş olursun kanısındayım, herhalde stereo triyot bi lambanın iki kanalı arasında fark olmaz kolay kolay... Bu benim görüşümdü, yine lambalar konusunda daha tecrübeli abiler yardım ederler sanırım :D
Kullanıcı avatarı
fixxxxxer
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul
Meslek: Öğrenci

Okunmamış iletigönderen drhardware » 10 Haz 2009, 09:22

Dostlar bence mükemmel bir iş yapmış olursunuz!
Lambanın buğulu tonlamasıyla SS nin analitik soundu bir araya geldiğinde çok iyi bir kombinasyon oluştuğuna şahidim.. Tabii önce bi iki konuda fikrimi beyan etmek isterim:
Kaynak olarak CDP veya PC ses kartı kullanacaksanız bu kaynakların çıkışı herhangi bir amplifikatörü beslemeye fazlasıyla yeterlidir (2V RMS). Ve sinyal hattında araya konmuş ne kalitede olursa olsun bir katın sonuç ses kalitesine etkisi asla olumlu yönde olmaz! Kural basittir aslında: sinyal hattında ne kadar çok eleman varsa ses aslından o kadar uzaklaşır.
Ancak bunun bir istisnası vardır. O da bufferlerdir. Eğer kaynak çıkış empedansınız yüksekse ve amplifikatör giriş empedansınız da tam tersi düşükse bu durumda mid ve tiz detaylarında ciddi bir eksiklik meydana gelir. Buffer bu empedans uyumsuzluğunu gidermek için kullanılır, her ne kadar fazladan bir eleman gibi görülse de sesi düzeltir..
Ancak günümüz modern amplifikatör dizaynları genellikle 10-20K üzerinde bir giriş empedansına sahiptir ve bu düzeydeki bir empedans her türlü kaynak tarafından kolaylıkla sürülür. Fakat yine de giriş empedansına bağlı gürültü oranlarını ve kaynak distorsiyonlarını azaltmak için bufferler kullanılmaktadır. Ayrıca inverted dizayn edilmiş amplifikatörlerde giriş empedansı oldukça düşük düzeylerde (Rin=Ri) olduğundan buffer kullanımı mantıklı bi seçenektir.
Diğer yandan lambalardan pek anlamamakla birlikte, amplifikatör genel mantığı uyarınca, match etme mantığı amplifikatörün iki katı arasında değil, kanallar arasında yapılmak zorundadır. Yani dual triod bir lambanın her bir elemanını aynı amplifikatör içerisinde iki ayrı katta kullanmak yerine iki ayrı kanal için ve fakat aynı katta kullanmak daha iyi sonuçlar doğuracaktır.
Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

İl: Ankara

Okunmamış iletigönderen supernova » 11 Haz 2009, 00:40

Öncelikle cevaplar için çok teşekkür ederim.Konu başlığını lambalı güç yükselteçlerine açmıştım daha uygun bi yere taşınabilir sanırım...

Ekteki çizimi lamba buffer çizimini yaptım.yani bir devre şemasından çekip çizdim.Şemanın çıkışını SS in girişine uygulanabilirmi?

Tube buffer :
tube buf.pdf
(10.66 KiB) 501 defa indirildi

rod elliot.gif
rod elliot.gif (8.34 KiB) 2058 defa görüntülendi
Kullanıcı avatarı
supernova
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen fixxxxxer » 11 Haz 2009, 01:11

Senin ampli hibrit Yıldıray'cım nereye taşınacak şimdi konu :D Şaka bi yana bağlanır muhtemelen, neden bağlanmasın... Bu arada buffer'daki tüpü bilmiyorum ama çift triyot mu o yoksa mono da iki tüp mü kullanıcaksın?
Kullanıcı avatarı
fixxxxxer
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen supernova » 11 Haz 2009, 01:35

Valla bian sanki geliştirilen projeler tarzında bi yere taşınabilir gibi geldi yönetim bilir karışmam :D

Lamba çift triyod yani tek bir lamba ile işimi görürüm sanıyorum,match ile işim olmıcak :mrgreen:
Eklentiler
e88cc-jj2003.pdf
(160.39 KiB) 800 defa indirildi
Kullanıcı avatarı
supernova
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen drhardware » 11 Haz 2009, 09:28

Dostum tabii ki olur, neden olmasın! Nihayetinde non-inverted AC kuplajlı bir SS amplifikatörün ve triod bir bufferin var.. Tabii amacın ne onu bilmek lazım önce, salt lamba sesi duymak yani deneyim yaşamak için mi yoksa gerçekten iyi bir amplifikatör sahibi olup uzun yıllar dinlemek için mi kuracaksın bu devreleri?
Eğer amacın gerçekten iyi bir amplifikatör sahibi olmaksa sana kısaca şöyle söylemeliyim;
Her iki devre de "iyi sound" alabilmek için bir miktar yavan kalır kanımca. Çünkü özellikle amplifikatörün giriş eşlerinin LED biasla beslenmesi iyi bir fikir olmakla birlikte VAS katını incelersen sabit akım kaynağının oldukça zayıf olduğunu çıkış biasing sisteminin basit kaçtığını söylemek durumundayım. Bu durumda bu amplifikatörden beklenen yüksek çözünürlük ve analitik ses elde edilemeyecektir. Uzun zaman önce de belirttim bu konuyu, bu kadar basit bir dizayn yapacağınıza örneğin LM3875 li bir gainclone yaparsanız daha parlak sonuçlar alabilirsiniz. Bu tür chipampların tek dezavantajı, çıkış transistörlerinin de aynı wafer üzerinde yer alması ve akım sensiviteleri yüzünden diğer katları etkilemeleridir.
Diğer yandan buffer devresine bakacak olursak ki esasen bakacak pek birşey yok! Herhangi bir sabit akım kaynağına bağlı olmadan tamamen float yapıda olduğunu görürüz. Bu durumda bufferi beslemek için çok çok iyi regüle edilmiş ve ripple leri bastırılmış tercihen şönt regüleli bir güç kaynağı gerekecektir. Aksi takdirde şebeke gürültüsü duyman işten bile değildir.
Ancak dediğim gibi, sırf deneyim sahibi olmak istiyorsan bence mükemmel basitlikte bir uygulama olur! Karar senin..
Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

İl: Ankara

Okunmamış iletigönderen the_cantan » 11 Haz 2009, 10:58

benim tercihim hep SS-Tüplü çıkış katı olur durur. benim için tüp çıkış hep favoridir.fakat genelleme yapmamak lazım. pre katında önceliği tabi ki lamba.

Lamba giriş+Class-A çıkış iyi bir çalışma olur. Buffer yerine lamba tüp çok ideal. kaliteli buffer ın fiyatı kaliteli lambalarla eşdeğer düzeyde.lambaya buffer için altnatif deyecektim ama; shine linkinde adam Danish Pot(Dact) NOS telefunken E83CC kullanmış.çok pahalı.çok kaliteli ve bir tüpün tek başına sesi değiştirecek kadar etkilisine örnek.
R.Elliot amplisini girişi Dr. Un dediğine bakılırsa Non- Inverted yapı. buna rağmen tüplü girişi desteklerim. JBGC tamamlıyayım içimden bir ses kuvvetle ama hiç gerek olmasa da Dr. belirttiği ve gösterdiği gibi gerekmesede sanırım ses üzerinde daha iyi olacak gibi. tabi kullanmadan bir şey diyemem ama eğer ki saf ses değil, eğlenceli olduğu kadar yalın. nasıl desem hem ses hem müzik seviyorsak sanırım pre kullanırsak ortaya çıkacak.JBGC un sesi gerilim beslemeli ampliler gibi tek tek ama hızlı(analitik) çıkacak sanırım. ne ise sonra cevaplar...
Yıldıray projene destek veriyorum ama Class-A daha iyi devreler var. R.Elliot devresi çok mu iyi bilmiyorum.beni pek sarmadı da.
Tüp giriş-iyi bir SS Class-A çıkış, ihtiyacına fazlaca cevap verir. Unutmadan bu proje hayata geçti, bitti. Nasıl kolona bağlayacaksın? Bu hepsinden önemli.
Linkte adamın derdini anlıyamadım opamp iyi hoş; tüp neyine lazım? Anladığım çift sayılı harmonikleri SET ampliler üretir.Tek harmonikleri SS ve PP yapılı ampliler üretir. İnsanın dinlerken en rahatsız olduğu harmonikler 1. dereceden harmonikler ki 2.harmonik SET konusunda bunu dünya alem bilir.ölece tüp yapmış.
R.Elliyot devre N.Inverted girişli ve tabiatıyla tam çıkış gücü için buffer, pre ampli lazım değil. Ama bence sinyali az daha saturasyona götürmek, az daha etli hale getirmeli.
Sinyal girişi şemada özellikle önemli. Katot bağlatısı var diyor.zaten görünüyor. bu durumda ister istemez tek tüpü sadece bir kanal için kullanmak zorunluluk. Kanallar arasına tek hatmış gibi bölemezsiniz bu durumda.hem bırakalım tek tüpte ki iki kuvvetlendirici bir kanalın bir sinyalini beslesin.dengeli kuvvetlendirmeyi bozmamalı. Devre şemalarında var ise hep böyle görmüşümdür. Katot bağlantısında, son cümlede adam bu şekilde topolojinin tüp çıkışın empedansının düşürüldüğünü ifade ediyor.tüpü L+R için istesekte bölemeyeceksiniz. Bu linkte şemada bu sayede pre’nin çıkış empedansı düşürülmüş, girişi empedansı düşük ampli için bu tasarım tam ideal.
Sonuç olarak her türlü giriş olsun tüplü girişi beuffer’a karşı bile desteklerim.yalnız 45V düşük. lambayı bozar; ömrünü azaltır.şase arasına eklenmiş 100n çok hoşuma gitti. @yıldıray SRPP devrelere baktın mı?

Diğer yandan lambalardan pek anlamamakla birlikte, amplifikatör genel mantığı uyarınca, match etme mantığı amplifikatörün iki katı arasında değil, kanallar arasında yapılmak zorundadır.

güzel bi cümle. bence de. :yeteer:
Kullanıcı avatarı
the_cantan
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen fixxxxxer » 11 Haz 2009, 21:00

Ağzım sulandı valla benim de, jfet'liyi yaparken bi de lamba buffer ekleyeyim de ecc83 işe yarasın lambalı ampli yapıcaam yok bu gidişle :D Hem tek amplide iki farklı buffer deneme şansım olur bahaneyle...
Kullanıcı avatarı
fixxxxxer
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen supernova » 11 Haz 2009, 21:20

the_cantan yazdı:benim tercihim hep SS-Tüplü çıkış katı olur durur. benim için tüp çıkış hep favoridir.fakat genelleme yapmamak lazım. pre katında önceliği tabi ki lamba.

Lamba giriş+Class-A çıkış iyi bir çalışma olur. Buffer yerine lamba tüp çok ideal. kaliteli buffer ın fiyatı kaliteli lambalarla eşdeğer düzeyde.lambaya buffer için altnatif deyecektim ama; shine linkinde adam Danish Pot(Dact) NOS telefunken E83CC kullanmış.çok pahalı.çok kaliteli ve bir tüpün tek başına sesi değiştirecek kadar etkilisine örnek.
R.Elliot amplisini girişi Dr. Un dediğine bakılırsa Non- Inverted yapı. buna rağmen tüplü girişi desteklerim. JBGC tamamlıyayım içimden bir ses kuvvetle ama hiç gerek olmasa da Dr. belirttiği ve gösterdiği gibi gerekmesede sanırım ses üzerinde daha iyi olacak gibi. tabi kullanmadan bir şey diyemem ama eğer ki saf ses değil, eğlenceli olduğu kadar yalın. nasıl desem hem ses hem müzik seviyorsak sanırım pre kullanırsak ortaya çıkacak.JBGC un sesi gerilim beslemeli ampliler gibi tek tek ama hızlı(analitik) çıkacak sanırım. ne ise sonra cevaplar...
Yıldıray projene destek veriyorum ama Class-A daha iyi devreler var. R.Elliot devresi çok mu iyi bilmiyorum.beni pek sarmadı da.
Tüp giriş-iyi bir SS Class-A çıkış, ihtiyacına fazlaca cevap verir. Unutmadan bu proje hayata geçti, bitti. Nasıl kolona bağlayacaksın? Bu hepsinden önemli.
Linkte adamın derdini anlıyamadım opamp iyi hoş; tüp neyine lazım? Anladığım çift sayılı harmonikleri SET ampliler üretir.Tek harmonikleri SS ve PP yapılı ampliler üretir. İnsanın dinlerken en rahatsız olduğu harmonikler 1. dereceden harmonikler ki 2.harmonik SET konusunda bunu dünya alem bilir.ölece tüp yapmış.
R.Elliyot devre N.Inverted girişli ve tabiatıyla tam çıkış gücü için buffer, pre ampli lazım değil. Ama bence sinyali az daha saturasyona götürmek, az daha etli hale getirmeli.
Sinyal girişi şemada özellikle önemli. Katot bağlatısı var diyor.zaten görünüyor. bu durumda ister istemez tek tüpü sadece bir kanal için kullanmak zorunluluk. Kanallar arasına tek hatmış gibi bölemezsiniz bu durumda.hem bırakalım tek tüpte ki iki kuvvetlendirici bir kanalın bir sinyalini beslesin.dengeli kuvvetlendirmeyi bozmamalı. Devre şemalarında var ise hep böyle görmüşümdür. Katot bağlantısında, son cümlede adam bu şekilde topolojinin tüp çıkışın empedansının düşürüldüğünü ifade ediyor.tüpü L+R için istesekte bölemeyeceksiniz. Bu linkte şemada bu sayede pre’nin çıkış empedansı düşürülmüş, girişi empedansı düşük ampli için bu tasarım tam ideal.
Sonuç olarak her türlü giriş olsun tüplü girişi beuffer’a karşı bile desteklerim.yalnız 45V düşük. lambayı bozar; ömrünü azaltır.şase arasına eklenmiş 100n çok hoşuma gitti. @yıldıray SRPP devrelere baktın mı?

Diğer yandan lambalardan pek anlamamakla birlikte, amplifikatör genel mantığı uyarınca, match etme mantığı amplifikatörün iki katı arasında değil, kanallar arasında yapılmak zorundadır.

güzel bi cümle. bence de. :yeteer:

Abi kullanıcağım hoparlör monitor audio br2.Yazılanları dikkatle okudum araştırmaya devam ediyorum.Birde SRPP devrelere baktım.açılımını bir türlü öğrenemediysemde semalarını inceliorum.yalnızca siz geri beslemesiz olduğunu sölemiştiniz okadar..
Kullanıcı avatarı
supernova
DIY Audio Gurusu

Sonraki

Ön Yükselteç ve Ton Kontrol devreleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • Tube Preampli