Tube Preampli+Class A Üzerine

Ön Yükselteç ve Ton Kontrol devreleri » Ön yükselteçler(preampli), equalizer ve ton kontrol devreleri hakkındaki soru(n)lar

Cevap: Tube Preampli+Class A Üzerine

Okunmamış iletigönderen drhardware » 12 Haz 2009, 16:47

Servis manualdeki şu bağlantı birinci tezimi destekler nitelikte! Yani alttaki transistör CCS olarak kullanılmış;
hdam1.JPG
hdam1.JPG (20.12 KiB) 852 defa görüntülendi

Lakin şu sanki balanced sürün için kullanılıp çıkışlar ayrı ayrı dışarıdan Class A ya bias edilmiş havası uyandırdı:
hdam2.JPG
hdam2.JPG (35.27 KiB) 852 defa görüntülendi

Nedir işin esvabı mucibesi anlayamadım... Ama biraz daha düşünelim bakalım ne çıkıcak????
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

İl: Ankara

Okunmamış iletigönderen fixxxxxer » 12 Haz 2009, 17:14

İkinci şema dikkatimi çekmemiş yau, pardon, orada bambaşka bir şekilde kullanılmış ve sanırım o ampli katının girişi, ilk şemada ise giriş katında op-amp mantığı ile kullanılmış gibi geldi, yani hdam'ın input buffer olarak kullanıldığı yer ilk şema gibi, ikinci şemadaki bağlantı muhtemelen o ampli katının dizaynı için yapılmış, bizim işimize yarar mı ki acep?
Kullanıcı avatarı
fixxxxxer
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul
Meslek: Öğrenci

Okunmamış iletigönderen drhardware » 12 Haz 2009, 17:47

Kesinlikle doğru tespit! İkinci kullanım sanki power amp ın ilk katı gibi diferansiyel LTP maksatla kullanılmış! Ama bu durumda nasıl olup da ilk devrede çıkışlar kısa devre edilmiş? Bu durumda bir amplifikatör hem SE ve hem de PP nasıl kullanılır? Yok değilse, birinci devrenin açıklaması nedir???????????? :bilmem:
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen supernova » 12 Haz 2009, 23:39

şenlenmiş burası çok güzel :D Valla dr. verdiğin şemalar birde özgünün bahsettiği tube besleme yapılırsa sanıorum olay doruk noktasına vurmuş olacak :lol: çok teşekkür ederim.bende geçenlerde bulduğum güsel bi şemayı paylaşayım class A 30W JLH tasarım :
Eklentiler
EWWW6-93.gif
"Başkalarının bilgisiyle bilgin olsak bile, kendi aklımız kadar akıllıyız."
Kullanıcı avatarı
supernova
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul

Okunmamış iletigönderen fixxxxxer » 13 Haz 2009, 00:29

Yıldıray gel biz şu buffer'ı halledelim evvela :D Yalnız şöyle birşey var, tube besleme katı genelde lamba yüksek voltajla çalışıyorsa tercih ediliyor gördüğüm kadarı ile, Dr'un tavsiye ettiği buffer lardaki tüpler daha düşük voltaj ile çalışıyor, bunları kullanacağımız amplilerin trafosu ile ve stansart köprüler kullanarak beslemek mümkün gibi... Bir de 30 watt class-a kasmasın? Soğutması, trafosu, kondansatörü filan epey maliyetli olur bunun, yani hakkı 500-600 lira minimum benim gözümde, yorumlar var mı hakkında şemayı bulduğun sitede?

edit: Yani o para ancak sonuç çok iyiyse verilir, nette de ikinci el olarak 400-500 liraya marantz'ın 2x100AB + 2x25 class-a çalışan amplileri var, yani aynı olacaksa sonuç okadar paraya yazık olur, ancak çok çok iyiyse...
En son fixxxxxer tarafından, 13 Haz 2009, 00:39 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
Kullanıcı avatarı
fixxxxxer
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen supernova » 13 Haz 2009, 00:36

Valla özgün hocam bende farkettim 30w class a nın uçuk bişey olduğunu.uygulama fotolarını gördüm kullanılan soğutucular maşallah dedim görünce.Tasarlayan adam çok tanınan biri,güsel şemaları var o yüzden paylaşayım dedim belki biri bi fikir atar diye.dr un verdiği şemalar gayet mantıklı benim işim için.Ama bu class A ile bir gün tekrar karşılaşıcam.ozamn elimden kurtulamıcak :D
"Başkalarının bilgisiyle bilgin olsak bile, kendi aklımız kadar akıllıyız."
Kullanıcı avatarı
supernova
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen fixxxxxer » 13 Haz 2009, 00:55

drhardware yazdı:Kesinlikle doğru tespit! İkinci kullanım sanki power amp ın ilk katı gibi diferansiyel LTP maksatla kullanılmış! Ama bu durumda nasıl olup da ilk devrede çıkışlar kısa devre edilmiş? Bu durumda bir amplifikatör hem SE ve hem de PP nasıl kullanılır? Yok değilse, birinci devrenin açıklaması nedir???????????? :bilmem:

Vallahi kafam basmadı Dr, ilki gayet standart bir opamp gibi konumlanmış ve bağlanmış, aklıma bitek sinyalin HDAM'ın içinde balanced hale getirilip (HDAM katına da unbalanced giriyor anladığım kadarıyla, -Vin e nfb hattı ile taşınmış sinyal) ampli katına o şekilde verildiği geliyor ama balanced girişi olmayan bir amplide bunu niye yapsınlar?...
Kullanıcı avatarı
fixxxxxer
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen the_cantan » 13 Haz 2009, 14:00

Tube buffer iyi hoşda daha deşmek lazım kendime adıma.
triode gürültüsü, düşük çıkış direnci, düşük anod mA, (gerçi lamba spesifiklerinde bakmak lazım.) düşük mu değeri (amplifikasyon faktoru) yerine bu dezavantajlarını kaldıran, grid sayısı arttırılan pentod var.
yalnız bu HDAM entegresine takıldım. bu buffer yapılırsa harika olur.eşlemesi, toplaması uzun iş lakin
tube buffer yerine bu daha cazip geldi. özellikleri nedir bir inceleyeyim var mı bunun datasheet i?
Dr. SE giriş ve PP deyince sanırım D603 diyod la kısa devre edilmiş.çıkış unbalanced oldu. girişte balanced yapılınca; balanced yapıda ki bir taşımanın canlı bir negatif sinyal ve topraklama tek sinyal ile +/- alternans taşınıp en iyi korunduğunu biliriz. girişe Balanced yapıp +/- PP gibi ki bence PP değil nasıl kesişiyorsa tek sinyalin +/- değeri birleştip otomatikman ekstra kazanç kazandırıyor herhalde. girişde zaten op-amp var; HDAM var.nasıl değişiklikler oluyorsa.
En son the_cantan tarafından, 14 Haz 2009, 14:45 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
Kullanıcı avatarı
the_cantan
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen drhardware » 13 Haz 2009, 15:06

Sanırım bu HDAM lar son kullanıcıya satılanlardan diil! Çünkü benim bildiklerim normal op-amp gibi iki girişi bi çıkışı olanlardan.. Muhtemelen firmaya özel üretilmiş bişiler. Herneyse..
Gelelim tube buffer konusuna;
Vallahi bu Cavalli zatı muhterem, özellikle de tube buffer ve preamp konusunda dünyadaki en büyük otoritelerden biri. Zaten okumuşsunuzdur hakkında bişiler. Tubelike sound dinleyip fazla bütçeyi kasıntıya sokmak istemeyenler için ideal çözüm, ii bir tube buffer ve ardına orta halli bir AB veya A gibi duruyor. Şahsen bir süre lamba dinlemiş biri olarak (MC30) çok tercihim değildir tubelike sound. Ve lakin son zamanlarda high-mid ve treble detaylar fazlaca kulağımı tırmalamaya başladı! Halbuki bu rezülasyonu elde etmek için ne kadar da uğraşmıştım.. Demek daha müzikal dinlemek lazım.
Neyse, bununla alakası yok gerçi ama; geçenlerde gaza gelip bir Pass F5 yapmaya karar verdim. Zaten 1 senedir inceleyip dururdum dataşitini.. Tabii konu hakkında aklıma takılan pek çok şeyi de üstad Nelson Pass'a ve sevgili müritlerine sorup epeyce detaylı ve uzun cevaplar (olmaz, hayır, unut, kesinlikle, aklından bile geçirme gibi...) aldıktan sonra Peter Daniel'in geçen sene F5 içün hazırladığı PCB'lerden bir çift alıverdim kendimi kaybedip!
Malzeme siparişlerini vermeye başladım bile. Zannımca kutulama hariç 300 avro civarında bir harcama ile realize edebileceğim. Yalnızca 25Wlık Class A ve PP olmasına rağmen alete kanal başı yaklaşık 15x50 cm lik devasa pasif soğutucular gerekiyor hesaplarıma göre..
Demem o ki, her ne kadar Papa 1.Pass :) tavsiye etmese de bir ihtimal, girişine be de bir tube buffer koyabilirim. Özellikle de ikinci bufferi epey bi gözüme kestiremiş durumdayım (besleme vs nedenlerden dolayı)! Ama birincisi de çok vahşi (yahşi?) görünüyor gözüme bir yandan da!
Fikrim şudur, birinden birine kadar verelim. Sağlam bi PCB yapalım, malzeme temini ve realizasyon konusunda ben size sonradan katılayım (bu F5 beni epey bi gerecek finansal bakımdan!).. Nasıl fikir?
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen fixxxxxer » 13 Haz 2009, 16:29

HDAM'ın zaten son kullnıcıya satılır bir versiyonu yoktur herhalde, en azından ben görmedim, zaten marantz ın ürettiği bişey ve sadece kendi cihazlarında kullanıyorlar, dolayısıyla özellik incelemesi için datasheet i geçtim, daha düne kadar orijinal devre şemasına bile rastlamamıştım... Ama sırf deneme için op-amp şeklinde kullanmak üzere toplayacam bir çift... İlk şemadaki bağlantı ile.

Cavalli'nin sitesi bile insanı çekiyor, güven veriyor :) Buffer'ın yahşi durduğu doğru, hani olmuşken en ağababası olsun dersek ben varım, diğerinin en fazla iki misli olur maliyet, ki o da katlanılabilir birşey bence(lamba ve mosfetlere verceemiz fark 20 lirayı geçmez sanırım) pcb ve besleme zaten ikisinde de olacak, yine de sizler bilirsiniz, hangisi olursa olsun yapıyorum, farketmez... Desteğiniz için de sonsuz teşekkürler Doktor...

Yalnız inceledim de, F5 için 300 yüro nasıl bir maliyettir yav? Bomboş duruyo :D :D Yavrusu filan var mı bunun? Torun pass F"X" ler? 100-150 yüro'ya kotarılabilecek ayarda?

Bu arada merak edene diy hdam:
Eklentiler
hdam diy.JPG
diy hdam
Kullanıcı avatarı
fixxxxxer
DIY Audio Gurusu

ÖncekiSonraki

Ön Yükselteç ve Ton Kontrol devreleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir: