Tube Preampli+Class A Üzerine

Ön Yükselteç ve Ton Kontrol devreleri » Ön yükselteçler(preampli), equalizer ve ton kontrol devreleri hakkındaki soru(n)lar

Cevap: Tube Preampli+Class A Üzerine

Okunmamış iletigönderen the_cantan » 25 Haz 2009, 10:31

Yıldıray
beslemede ki şok bobinini kullanacağız. PI devresi bile yapmış olsak/taksak yine kullanacağız. aslında bobininde bir iç direnci olan eleman olup, akıma zorluk gösteren bir elemandan farkı yok. bobin yerine için resistor kullanılabilir lakin bir şok bobinin yeri her zaman ayrıdır.resistor mu bobin mi bobin derim.tabi kullanım arzına bakarsak bobin-resistor arzı farklılık teşkil edebilir.bilmem artık.
akü beslemeyi boşverelim derim.Opsiyonel gözüyle bakıyorum. linkte adamlar akülü aküsüz beslemeyi ölçmüş koymuş.farkları bunlar diye; haklılarda. bir şey diyemeyiz ama 8W Class-A için N.Pass dizaynı yeterli bir besleme şeması.tabi tek output stage için ve trafoda ortak çıkışlı simetrik 1X 15-0-15 Vac olması yeterli. yani tek köprü diyotla yapabilirsin.akü eklersen de bu besleme aküyü şarj eder durur.
mpwr.gif
mpwr.gif (4.48 KiB) 739 defa görüntülendi

bu şema da Canavar 8W ın yeni transistorlerle (hiraga şema baya eski çünkü...) ve revize edilen güvenilir şeması.

hiraga.gif
hiraga.gif (4.81 KiB) 741 defa görüntülendi
Kullanıcı avatarı
the_cantan
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen drhardware » 25 Haz 2009, 11:03

Yaw Le Monstre canavarıyla uğraşıp 8W alacağınıza yaklaşık aynı maliyetle F5 yapabilirsiniz.. Üstelik 25W garantisi var! Hani ben yapacağım için söylemiyorum ama çalışma prensipleri ve parametreleri oldukça yakın ve bu kadar emek sarfetmişken üç beş wat fazla almanın kime ne zararı olabilir ki?
Ayrıca besleme olarak Nelson Pass'ın yeni dizaynlarda önerisi şu şekilde;
f5psu.JPG

Çünkü LC tipi Pi devrelerinde yüksek frekanslarda osilasyon tehlikesi var ve ayrıca araya koyacağınız bilmem kaç henrilik şok bobinin ayrıca bilmem kaç amperlik de olması lazım ki hazırını bulmak imkansız gibi bişi!
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

İl: Ankara

Okunmamış iletigönderen the_cantan » 25 Haz 2009, 11:08

doğru ya F5'i unutmuşuz.!!! :shock: bir de bobinin amperajı yüksek olacak ki nereden baksanız 250Watts bir trafoya denk gelir.bende vardı 2 adet kaybettim.nasıl oldu anlamadım. :shock:
edit: yalnız yukarıda verdiğim N.Pass beslemede ClassA ampli için.
Kullanıcı avatarı
the_cantan
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Hazar » 25 Haz 2009, 11:48

drhardware yazdı:Evet bence de buffer üzerinde durmak lazım! Bu hakkaten ağır oldu.. Bi gün uğraştım bi de yaw :D
Neyse,
İsteyen arkadaşlar preamp yapsın bundan, nasılsa PCB felan hazır.
CavalliBuffer.pdf

Sanırım geriye 1.devre kalıyor alternatif olarak..
Lakin bu MOSFET zannımca TR de bulunmaz. Bu bakımdan Farnell vs bişi yapmak lazım.

Burada bitmiş bir çizim var, ayrı konu açarak yazarsanız daha iyi olacak, burada arada kayboldu.
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen drhardware » 25 Haz 2009, 12:07

the_cantan yazdı:doğru ya F5'i unutmuşuz.!!! :shock: bir de bobinin amperajı yüksek olacak ki nereden baksanız 250Watts bir trafoya denk gelir.bende vardı 2 adet kaybettim.nasıl oldu anlamadım. :shock:
edit: yalnız yukarıda verdiğim N.Pass beslemede ClassA ampli için.

Doğrudur... Biraz eski dizaynlar için sanırım o.. Bildiğin gibi F5 de Class A ve Nelson Pass'a ait. Kendisi bu yeni beslemeyi tavsiye ediyor üstelik 25W Class A için.. Şahsen ben de (ve Nico Ras da) yeni besleme uygulamalarımda CRC Pi kullanıyorum.. Simulasyonda gayet iyi sonuçlar veriyorlar..
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

İl: Ankara

Önceki

Ön Yükselteç ve Ton Kontrol devreleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • Tube Preampli
    Eklenti(ler) gönderen hamist » 30 Haz 2011, 10:13