Bir hoparlörün doğuşu

Makaleleriniz » Elinizde olan veya yazdığınız makaleleri(teorik bilgi, nasıl çalışır gibi bilgiler) gönderin; ana sayfamızda isminizle beraber yayınlayalım. Ayrıntılı bilgi Haberler ve Duyurular forumunda mevcuttur.

Ynt: Bir hoparlörün doğuşu

Okunmamış iletigönderen e_cag » 22 Eyl 2010, 11:16

Ankara'dan geldi, değil mi? Adresten alıp adrese teslim edince öyle oluyor fiyatlar. İstanbul içinde bile küçük bir paket için 8-9 lira istedikleri oldu.
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul
Meslek: Kimyager

Okunmamış iletigönderen Hazar » 22 Eyl 2010, 11:19

e_cag yazdı:Ankara'dan geldi, değil mi? Adresten alıp adrese teslim edince öyle oluyor fiyatlar. İstanbul içinde bile küçük bir paket için 8-9 lira istedikleri oldu.

Hayır, gayet İstanbul'dan geldi. Sadece Anadolu yakası. Adres alım ücreti de gözükmüyor faturada, gerçi kaymış bilgiler ama taşıma ücreti + KDV olarak gözüküyor. Şehiriçi kargo ücretine şaştım kaldım vallahi.
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 22 Eyl 2010, 16:38

Bu kargocular şehir içine kurye muamelesi yapıyorlar anlaşılan.

Metal film dirençleri ben gönderebilirim ama en yakın zamanda haftaya gidebilirim. Eğer evdeki stoklu malzemeden 20K çıkarabilirsem yarın da olabilir. Bu ara maalesef iş seyahatleri felan uğrayamıyorum, ama iki gün önce ordaydım ve metal film direnç aldım. Bazen gidip kutulardan seçmece yapmak gerekiyor.

Tavsiyem elektronik malzemede biraz stoklu çalışmaktır. Metal film dirençler bile olsa 1/4W bir para değil. Kondansatörler de aynı şekilde çeşitli değerlerde elde bulunmalı. Orjinal malzeme bile olsa bir tane direnç için Karaköy'e gitmektense 40 tane alıp bir kenara koyuyorum. Bir keresinde ne kadar değer varsa, ama E24 standardında, alıp gelmiştim. Dünya alem direnç almıştım ama topu topu 15TL gibi bir rakamdı.

Açıkcası bizim sitedeki versiyonu yapmadım, yapmayı da düşünmüyorum. Farklı bir uygulama var kafamda, yoğunluk bitince onu ayağa kaldırabilirim.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen miriel » 23 Eyl 2010, 00:18

Evet listeyle sınırlamadan toplu almak lazım, 10 hatta 20 şer adet alabilirim. İlla 0,6w olmasınada gerek yok aslında, 1w da olabilir. Yolunuz düşerse benide unutmayın lütfen :) 20 şer tane alayım onlardan.
İnanç GÜMÜŞLER
Kullanıcı avatarı
miriel
DIY Audio Gurusu

İl: RİZE
Meslek: Makina Mühendisi

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 24 Eyl 2010, 23:09

Maalesef piyasada bulunan sadece 1/4W veya 1/8W metal film dirençler. Daha yüksek watt için karbon kullanmak durumundasın.

Ama gerçekten gerek var mı bilmiyorum. :bilmem:

Bu devreyi yapmadım, yapmayı da düşünmüyorum. :gunaydin:
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen miriel » 13 Ekm 2010, 18:39

1. anfiyi yaptım, temiz çalışıyor. 2.yide yakın zamanda yapacağım fakat ikisini nasıl paralel bağlamaya korkuyorum bir bilseniz :)
Sn amatörün ras32 başlığındaki resimleri gibi sigorta olayını devreye ekleseydim belkide bukadar uğrasmayacaktım. Bu sabırsızlık olayını yenmem lazım :)
İnanç GÜMÜŞLER
Kullanıcı avatarı
miriel
DIY Audio Gurusu

İl: RİZE
Meslek: Makina Mühendisi

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 15 Ekm 2010, 13:37

Eğer 0,6W direnç konusunda sorun olduğunu düşünüyorsan, yani bu dirençlerde ısınma vs. derdi varsa, iki seri iki paralel bağlayıp kullanabilirsin. En az 0,5W olurlar.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen flipper » 12 Arl 2010, 17:42

ne kadar çok emek harcanmış, saygı duymak ve tebrik etmek gerekir.

konuyu biraz hortlatmış gibi olacağım ama projede naçizane iki adet çok önemli hata görüyorum, yanılıyorsam lütfen düzeltin.

birincisi hoparlörlerin frekans analizi yapılırken ölçümler direncin iki ucundan yapılmış fakat referans verilen sitedeki şemada hoparlörün iki ucundan yapılıyor.

ikincisi ise pasif crossover şemasında mantık hatası var. mid ve bass için planlanmış yollarda bobin ve kondansatörlerin hitap ettiği frekanslar hem şaselenerek yok edilmiş hem de buyur devam et denilmiş.
flipper
Yeni Üye

İl: izmir
Meslek: gözlük teknisyeni

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 13 Arl 2010, 18:33

flipper yazdı:birincisi hoparlörlerin frekans analizi yapılırken ölçümler direncin iki ucundan yapılmış fakat referans verilen sitedeki şemada hoparlörün iki ucundan yapılıyor..

Sanırım T/S parametreleri karıştırdınız, frekans ölçümü değil rezonans frekansını bulabilmek için yapılan ölçümde direncin üzerinde düşen gerilim bulunuyor. Frekans cevabını bulmak istediğimizde konfigğsrasyon da direnç de değişiyor ve ölçüm hoparlör uçlarından yapılıyor.

flipper yazdı:ikincisi ise pasif crossover şemasında mantık hatası var. mid ve bass için planlanmış yollarda bobin ve kondansatörlerin hitap ettiği frekanslar hem şaselenerek yok edilmiş hem de buyur devam et denilmiş.

Doğru anladıysam 12dB/oktavlık filtrelerde 180 derecelik faz dönüşümünü gidermek için yapılan ters bağlamadan bahsediyorsunuz. Bağlantı şemasında filtrenin girişi ters bağlanmış, aslında genelde gösterilen filtreyi normal bağlayıp hoparlörü ters bağlamaktır. Buradalarda kısa devre olmadığı sürece şaselenerek yok edilen birşey olmaz, ancak faz cevabının doğruluğu konusunu Miriel arkadaşımıza sormak lazım :)
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen flipper » 14 Arl 2010, 00:11

hayır, demek istediğim o değildi.

aynı değerdeki elemanlarla hem perdeleme yapılıp hemde geçiş sağlanması problem yaratmaz mı?

yani örneğin 8.2mf kondansatörlerin birleşim noktasına gelen sinyal aynı değerdeki kondansatörden geçip kısa yol olan şaseyi tercih etmek yerine neden hoparlör üzerindeki dirençten geçmek istesin?
flipper
Yeni Üye

İl: izmir
Meslek: gözlük teknisyeni

ÖncekiSonraki

Makaleleriniz

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot], Semrush [Bot] ve 0 misafir