Bir hoparlörün doğuşu

Makaleleriniz » Elinizde olan veya yazdığınız makaleleri(teorik bilgi, nasıl çalışır gibi bilgiler) gönderin; ana sayfamızda isminizle beraber yayınlayalım. Ayrıntılı bilgi Haberler ve Duyurular forumunda mevcuttur.

Ynt: Bir hoparlörün doğuşu

İletigönderen miriel » 28 Ağu 2010, 04:20

e_cag yazdı:İşaretlediğim gibi:
acikdevre_buyuk.gif

Şekildeki potun iptalinde kablo ekranı bağlantısı nasıl olacak acaba ?
Eklentiler
acikdevre_buyuk.gif
İnanç GÜMÜŞLER
Kullanıcı avatarı
miriel
DIY Audio Gurusu

İl: RİZE
Meslek: Makina Mühendisi

İletigönderen hoparlör » 28 Ağu 2010, 11:38

Kablo ekranını sadece bir ucundan toprağa bağlamalısın. Ancak çıkış katını doğrudan sürüyorsan kaynak toprağını sadece bir kanalın kablo ekranı ile bağlamalısın. Aslında iyi bir toprak bağlantısı varsa sadece tek uçtan bağlaman yeterli olacaktır, çünkü bu söylediğim şekilde bağlandığında şebeke toprağı üzerinden çevrim olacaktır. Ama çoğu zaman bu koşul sağlanmadığından kaynak ile çıkış katı arasında cihazların toprağını da taşımak gerekiyor. Biraz deneme yapmanda fayda var.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

İletigönderen miriel » 28 Ağu 2010, 18:41

Teşekkürler hocam, birkaç deneme yapayım diyotlar gelince. Bu arada her ne olduysa köprü diotların 4 üde gitti... Trafoyu kısa devreye sokuyor. İyi soğutucu bağlayayım dedim güzel gözüksün, çokmu sıktım anlamadım. Aksilik artık standart oldu :) Çalışan sistem hata verdi.
İnanç GÜMÜŞLER
Kullanıcı avatarı
miriel
DIY Audio Gurusu

İletigönderen e_cag » 29 Ağu 2010, 01:40

Besleme filtre kondansatörlerinin yönlerine dikkat. Beslemeyi kısa devre etmenin güzel bir yolu kondansatörleri ters bağlamak. Gerçi bu tarz sıkıntı hemen ortaya koyar kendini normalde ama aklıma geldi.
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Meslek: Kimyager

İletigönderen miriel » 29 Ağu 2010, 02:54

e_cag yazdı:Besleme filtre kondansatörlerinin yönlerine dikkat. Beslemeyi kısa devre etmenin güzel bir yolu kondansatörleri ters bağlamak. Gerçi bu tarz sıkıntı hemen ortaya koyar kendini normalde ama aklıma geldi.

Bişe farkettim, trafoya anfileri tek tek bağlayınca problem yok herşey güzel, ama 2 anfiyi birden tek trafoya bağlayınca diyotlar gümlüyor :S
İnanç GÜMÜŞLER
Kullanıcı avatarı
miriel
DIY Audio Gurusu

İletigönderen hoparlör » 29 Ağu 2010, 11:46

Elinde diyot kaldıysa bence artı ve eksi beslemenin ne kadar akım çektiğini multimetre ile ölçmeni tavsiye ederim. Aslında analog multimetreler bu açıdan daha avantajlı, bir ara bir tane edinmeyi düşünüyorum, fiyatları da oldukça makul.

Eğer devrede aniden çok yüksek akım çekecek bir faktör yoksa bu durumda elindeki diyotlar çakma olabilir. Besleme kondansatörlerin toplamda ne kadar, çok fazla olduğunu sanmıyorum, hani başlangıç şarjının abartılı olabileceği bir durum yoktur herhalde.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

İletigönderen e_cag » 29 Ağu 2010, 16:21

Bu kılıftaki köprülerin en büyüğü 10A'lik KBU10'lar. Elimde olsa gönderirdim. Beslemeden anfiye kadar gözle bir genel kontrol lazım. Ampli kartının altında lehim köprüsü gibi bir aksilik olmasın.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

İletigönderen miriel » 29 Ağu 2010, 18:17

8 tane ısmarladım neolur ne olmaz diye.

Elimde asansör köprü diyotlarından vardı onları bağladım beslemeye 2 adet. Bitanesi yine yandı. Anfi kartının birtanesine güç verdimmi problem yok, tek tek denedim kartları hepsi çalışıyor, tek trafo-tek güç pcb- tek anfi pcb bağlantıda problem yok.

Problemli bağlantılar;

Trafo-2 tane güç pcb-2 tane anfi pcb,
Trafo-1tane güç pcb- 2 tane anfi pcb,

diyotlar yanarak trafoyu kısadevreye sokuyor.
Eklentiler
adsız2.jpg
adsız2.jpg (26.9 KiB) 694 defa görüntülendi
adsız.jpg
İnanç GÜMÜŞLER
Kullanıcı avatarı
miriel
DIY Audio Gurusu

İletigönderen hoparlör » 29 Ağu 2010, 18:29

Yahu ne diyot kullanıyorsun burada?

Köprü diyot şart da değil, aslında tek tek de aynı işi görür, hatta sahte olmasına karşı daha da avantajlı.

Dediğim gibi diyotlar yanıyorsa üzerinden aşırı akım geçiyordur. Bu akımın kaynağını bulmalısın, en temel neden besleme kondansatörleri. Ama yavaş diyot bile kullansan yanmaları için ya çok küçük akımlı kullanmışsındır ya da elindekiler sahtedir.

Toprak bağlantılarını da çiz istersen çünkü bence asıl sorun topraktan kaynaklanıyor gibi.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İletigönderen e_cag » 29 Ağu 2010, 19:05

Bir de iki kanaldan birisinde sorun olması ihtimali geliyor aklıma. Denemişsinizdir ama iki ampli kartının da tek tek bağlandıklarında sorunsuz çalıştığına emin misiniz? Bir kanala özgü bir sorunun bu sorunlu kanalın dahil olduğu tüm bağlantı alternatiflerinde ortaya çıkması olasılığı matematiksel olarak mevcut. (Ne diyorum ben...) İyi olan kazansın bari. :D
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

ÖncekiSonraki

Makaleleriniz

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir