Hoparlörler ve Hoparlör Kabinleri - 2

Makalelerimiz » DIY Audio Türkiye ekibi tarafından yazılan makaleler.

06.12.2007 tarihinde bünyamin yazdı:

İletigönderen Yorum Robotu » 12 Haz 2008, 23:49

valla bravo.emeğinize sağlık.çok güzel anlatım tebrik ederim.iyi çalışmalar
Yorum Robotu

05.08.2007 tarihinde Alper Yazar yazdı:

Emek sarf edilerek yazılmış bir yazı tebrik ederim :)
Yorum Robotu

28.07.2007 tarihinde CyberX yazdı:

çok güzel bir döküman olmuş. WinISD programı crossover hesaplamasıda apıyor arkadaşlar. Tabii bu crossoverlarında dereceleri varmış. 1 inci dereceden, 2 inci dereden, 3 üncü dereceden, 4 üncü dereden diye. derece ne kadar artarsa bobin ve eleman sayısıda artıyor. Crossoverdan aldığınız sesteki ayrılma verimide arıyor. WinISD programı 1 inci ve 2 inci derecen crossoverları hesaplıyor.
Yorum Robotu

03.07.2007 tarihinde talip yazdı:

emginize saglık
Yorum Robotu

15.04.2007 tarihinde Dr.Hardware yazdı:

Bu makaleyi hazırlamak yaklaşık 1 ayımı aldı. Eğer dinlenmeme müsaade ederseniz o tür detaylara da yer verebilirim.
Ancak DIY asla "copy-paste" değildir. Kendi yaratıcılığınız, yorumunuz, kulak zevkiniz ve araştırmalarınızın katılmadığı bir HAZIRCILIK sizin eseriniz değil yalnızca AMELELİĞİNİZ olur!
Değerli yorumunuz için teşekkür ederim.
Yorum Robotu

02.05.2007 tarihinde tuğrul yazdı:

çalışmalarınızı ilgi ile takip ediyoruz, bilgilerimizi arttırdığınız için teşekkür ederim. Çalışmalarınızın devamını bekliyorum gerçekten kaliteli sunumlar yapıyorsunuz saygılar...
Yorum Robotu

Reklamlar

12.05.2007 tarihinde Alparslan yazdı:

merhabalar;
biz arkadaşlarla beraber gitar amfisi yapıyoruz.kullanacağımız hoparlör ise KAĞIT HOPARLOR >> PA-DC12G823 12" KAĞIT HOPERLORLERİ 8 0HM model olacak.(www.bots.com.tr) adresinden görebilirsiniz.Yalnız kabin hesaplama için gerekli verileri bilmediğimizden dolayı kabin boyutunu hesaplamada zorluk çekiyoruz.bu konuda yardımcı olabliriseniz çok sevinirim.
Yorum Robotu

Ynt: Hoparlörler ve Hoparlör Kabinleri - 2

İletigönderen _ahmet » 22 Arl 2009, 23:14

arkadaşlar içerik gelecek yazıyo nedir bu
_ahmet
DIY Audio Takipçisi

İl: istanbul

İletigönderen hoparlör » 23 Arl 2009, 13:38

Yahu ben yarım kalmıştı, bir yazı derleyecektim ama araya ne hikayeler girdi. Elektroniğe daldık hoparlörleri unuttuk :(
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

İletigönderen dregoist » 15 Nis 2010, 15:12

hocam ellenize sağlık ama:
portlu kabinlerde ve bandpass kabinlerde bizim istediğimiz ekstra db olduğundan akortladığımız frekansta lineer bir frakans cevabı yerine yaklaşık 6db lik bir artıştır yani
adsız.JPG
bu şekilde olması gerekli değil midir bu JBL G5-12 nin orjinal kabin hesabının ve TSP leri girilerek aynı proğramda (bass box 6 programında da hesaplanmışve aynı eğri alınmıştır)frekans cevabıdır.
Her ihtimale karşı pioneer tsw256f ve hertz es 300 wooferlarıyla da orjinal fabrika kutu hesapları ve TSP leriyle de aynı sonucu aldım yanı akort frekansında fazladan yaklaşık 6 db lik cevap ki bunun sizin diğer eğride açıkladığınız fazladan duyulan kontrolsüz sesle ilgisi olmadığı aksine kontrollu oluşturulmuş bir akort frekansı olduğu kanaatindeyim ben de portlu kabin hesabımı yaperkan buna göre yaptım.Aynı şekilde band pass cevbı da bu şekilde çıktı, bu arada dediğim gibi orjinal litre hesabı baz alınarak ve doğru TSP ler girilerek yapıldı
adsızı.JPG
o yüzden eğer hatam yoksa arkadaşların portlu kabin ve ya bandpass kabin yaparken aynı eğrileri yakalayacak portlar ve hacimler yakalaması taraftarıyım
tşk
dregoist
Yeni Üye

İl: giresun
Meslek: doktor

ÖncekiSonraki

Makalelerimiz

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi