Cavalli DC Servolu Buffer Uygulaması..

Lambalı Güç Yükselteçleri » Bazıları klasik sever.. Lambalı ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Cevap: Cavalli DC Servolu Buffer Uygulaması..

Okunmamış iletigönderen e154 » 22 Ağu 2009, 00:33

Hazar yazdı:Sahurda yenir bu :mrgreen:

lambayı kandil niyetine yakarız :mrgreen: özgün bu kadar yaptın çalıştır artık neyi bekliyosun.
e154
DIY Audio Gurusu

İl: Ankara
Meslek: Elektrik Teknikeri

Okunmamış iletigönderen e_cag » 22 Ağu 2009, 02:25

Hem de tatlı niyetine yenir valla. Göründüğü gibi çalışmasını dilerim. Ben?.. Belki çok daha sonra.
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul
Meslek: Kimyager

Okunmamış iletigönderen the_cantan » 22 Ağu 2009, 16:35

Özgün eline sağlık. :D ve de Emin ustatın da eline sağlık. kartları yaptı biliyorsunuz. Özgün trafo da hazır ver elektriği. nasıl olsa malzeme var.cortlar gümler fazla bir şey olmaz hani. BC550 beklememişsin ama gümüş boyalı BC550 koymuşsun. BC550A ise iyi. 550C olmasın da. çalışır inşallah.
Kullanıcı avatarı
the_cantan
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen fixxxxxer » 22 Ağu 2009, 19:39

Valla BC550C benimkiler, hazır elimde vardı beklemiim dedim abi, BC550 "C" ler ama hfe leri bi çiftin 530 diğer çiftin 560 yani hiç de fena gelmedi :?
Kullanıcı avatarı
fixxxxxer
DIY Audio Gurusu

Meslek: Öğrenci

Okunmamış iletigönderen e154 » 22 Ağu 2009, 20:12

Zaten C serisi daha iyi değilmi. yanlışmı hatırlıyorum :bilmem:
e154
DIY Audio Gurusu

İl: Ankara
Meslek: Elektrik Teknikeri

Okunmamış iletigönderen the_cantan » 23 Ağu 2009, 13:01

Ben de C ri çok standart biliyorum. C olmasında.ha isteyen olur kullanır ayrı.ben de yeri gelir kullanırım. 530-560 hfe fena değil ama yine de fark buyuk.
Kullanıcı avatarı
the_cantan
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen fixxxxxer » 23 Ağu 2009, 18:24

Çalıştı!! :kop:

Aylardır Dr. başta olmak üzere (kaç kere pcb çizdi, kaç kere tasarımı değiştirdi belli değil :D ) hep beraber kafa yorduğumuz buffer'ımız en nihayetinde tamamlandı ve sıfır hata ile çalıştı. Emeği geçen herkese tekrar çok teşekkür ediyorum.

Dc offset olur mu olmaz mı endişesiyle ilk etapta girişi çıkışı boş çalıştırdığım devre, 400-500mV tan offset'i açarak yaklaşık 10 saniye içinde (flaman ısınana kadar sanırım) 15-35mv arası bir bantta seyretmeye başladı, ama önüne koyacağım amplinin girişinde kondansatör olacağı için sıkıntı yaratmaz diye umuyorum. Devreyi yaklaşık 1 saat sürekli çalıştırdım ve sonucunda herhangi bir anormallikle karşılaşmadım, kısacası şemanın son halinin üzerine ekstra birşey uygulamadan devre sorunsuz çalışıyor. lm337reg neredeyse hiç ısınmazken, lm317 resimde görülen heatsinki ateş gibi yapıyor, 2 saniye dokunmak imkansız, ama 1 amperlik regüleden 800ma çekilince okadar ısınması normaldir herhalde, daha büyük bir heatsink uydurmaya çalışıcam.

Gelelim sesine; ikinci deneme aşamasını discman'in kulaklık çıkışını buffer a bağlayarak yaptım, buffer çıkışına da kulaklık bağladım, amacım yine farkında olmadığım bir sorunda en kötü ihtimalle kulaklığa zarar gelmesi ve buffer ın yarattığı değişikliği kulaklıkla hissetmek idi, dolayısıyla ampli ile testi en sona bıraktım. Kulaklık çıkışının gücü düşük olduğundan buffer'ın giriş hassasiyetine yetmedi zannedersem, çıkışta ses discman in direk verdiğinden bariz bir şekilde az idi. Ama sesteki detay, enstrümanların doğallığı bu on dakikalık ön testte bile kendini belli etti. Yine çalışmada herhangi bir sorun yok.

Asıl testte evdeki alelade dvd player'ı (pioneer dv-393) ve avr'yi (pioneer vsx-609rds) kullandım. Devrenin güzel yanı eski lambalı radyolardaki gibi flamanı ısıtana kadar çatır çutur ses çıkarmaması. Yine de tedbir olarak avr yi flaman ısındıktan sonra açtım. Ses konusunda şukadarını söyleyeyim, non-inverted'ı yaptıktan sonra gözden çıkardığım avr'yi yeniden beğenmeye başladım, zira daha önce kasıla kasıla, zorlanarak çalan amplide tabiri caizse ses şimdi "akıyor" gibi, rahat rahat çalıyor, ayrıca sesin "çözünürlüğü" diye tabir edilen olgu çok daha belirgin hissediliyor, midler, tizler, baslar, kısaca bütün frekanslar kendi başına ön planda, ama kesinlikle karışmıyor, duymadığınız bir frekans olması imkansız. Hard rock- heavy metal dinleyen biri olarak elektrogitar tınılarına hasta oldum. Kimi anaolgçular elektrogitarı ve bilûmum manyetolu enstrümanı gerçek enstrüman yerine koymaz ama bir de amplilerine bu buffer'ı koyup dinlemeleri gerek :D Bas konusuna gelecek olursak, herhangi bir eksiklik hissetmemekle beraber sadece guns'n roses ve metallica ile hepi topu 1 saat test yaptım, eskisinden eksik ya da fazla değil, ama avr nin ve bookshelf lerin bas kapasitesi belli zaten, ileride jfbgc ile farklı müzikler ve hoparlörlerle yapacağım dinlemelerde daha belirgin sonuçlar elde ederim umarım, ama belirgin bir fark kattığı aşikar.

Gelelim uygulamaya, pcb iyi düşünülmüş, montajda kritik parçalar arası boşluklar gayet iyi, birtek anotların dibindeki deliklere 100n/160V kondans sığmadı (resimde kartın yanından taşan ve op-amp'ı örten yeşil ero lar). 1 saatlik test sonucu lambadan dolayı ısınan parça yok. Dirençlerin hepsini metalfilm kullandım ve eşledim. Aynı şekilde bc 550 leri de kanallar içinde eşleyerek kullandım, sanırım bu gerekli de zaten, bir kanaldakiler 560, diğerindekiler 530 hfe ye sahip. Ana rezervuar oalrak ortak alımda kullandıklarımın yerine boyları daha kısa olduğu için elimde olan 390uF/160V nippon kmh ları kullandım. Diğer kondansatörler zaten belli, op-amp beslemesi için nippon lxf, op amp taki bipolar lar için nichicon muse, -20V için şemaya uygun olarak 10u tantal kullandım. Geri kalan kapasitörler iyi marka (rubycon, jamicon, nichicon) standart seriler. Bu arada 78l15 ve 79l15 çıkışındakiler de dahil elektrolitik harici tüm kondansatörler mkt, yani seramik filan yok. Pcb yi de daha önce belirttiğim gibi lehim kapladım, bir de poliüretan vernik sertleştirici ile izolasyonu kaldı mask niyetine :D

Bu arada unutmadan, buffer ultra dandik kablolama ile bile ölü kadar sessizdi, bunda beslemeye gösterilen özenin de payı büyük. Bunun için de, daha Cavalli bile bitirip sitesinde yayımlamadan beslemeyi tasarlayan Dr. a tekrar teşekkür ediyoruz. :D

Edit: yorumlara devam; son 2 saattir chopin'den müzeyyen senar'a, gamma ray'den burak kut'a, neredeyse her müzik türü ile (arabesk hariç :mrgreen: ) dinlemelere devam ediyorum, hiçbir türde bir ayrıntı eksikliği sezemedim, yalnız şukadarını diyebilirim, mp3 dinlemek için uygun değil :D mp3'ün zayıf basları, berbat dijital gürültüsü rahatsız edici bir şekilde ortaya çıkıyor, yani gereğinden fazla detayı ortaya çıkaran bir modül oldu bu. Öte yandan plaklardaki olağan hışırtının arasında kaybolan bazı sesleri benim uyduruk phono pre ile bile duyulur hale getiriyor, yine az evvel baslarda pek bir fark algılamadığımı söylemiştim, geri alıyorum, amplinin üretme yeteneğine sahip olmadığını düşündüğüm alt frekanslar şaşırtıcı bir şekilde tertemiz çalıyor. Stereo da kullanma alışkanlığım olmasa da sub'ı da devreye soktum ve daha önce uğuldamaktan başka bir işe yaramayan 50W'lık yamaha sub bir anda aslan kesildi :) davul sololarda sub'ın ilk defa bukadar hızlı çalabildiğini farkettim, diğer yandan bookshelf lerden davul soloyla beraber giren elektrogitar, zillerle hiç karışmadan tane tane duyulabiliyor. Teknik terimlerden anlamamakla beraber sahne genişliği denen şey bariz bir şekilde arttı, enstrümanların yeri sanki tek tek seçebilirmişsiniz gibi belirgin. Pionner avr de genelde yüksek seste yarım saatten sonra yorucu hale gelmeye başlardı, şimdilik iyi geçiniyoruz kendisiyle. Hatta avr'nin cd-in jaklarını ayırıp araya bitane bundan gömsem mi diye düşünmeye başladım. :D Ama bu cihazda bile bukadar olumlu etki gösterdiyse jfbgc ve lm4702'de yapabileceklerini dinlemek için sabırsızlanıyorum. Şimdi sırada jfbgc'nin buffer'ıyla ve marantz dan çalarak yapmayı düşündüğüm HDAM ile kıyaslamak var.

Bu arada Dr, non inverted gc ile kullanmanın bir artısı olur mu???

İşte resimleri:
Eklentiler
DSC01779.JPG
DSC01778.JPG
DSC01777.JPG
DSC01776.JPG
DSC01775.JPG
DSC01774.JPG
DSC01773.JPG
En son fixxxxxer tarafından, 23 Ağu 2009, 23:01 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 değişiklik yapıldı.
Kullanıcı avatarı
fixxxxxer
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Hazar » 23 Ağu 2009, 18:31

Tozunu al salonun önce :mrgreen:

Neyse, sonuç mükemmel. Tasarlayanın da uygulayanın da eline sağlık.
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen supernova » 23 Ağu 2009, 18:33

:selam: :selam: Alkış emeği geçen herkese,fikirlerini paylaşanlara ve ilk çalıştıran kişi olarak sana özgün..
"Başkalarının bilgisiyle bilgin olsak bile, kendi aklımız kadar akıllıyız."
Kullanıcı avatarı
supernova
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul

Okunmamış iletigönderen fixxxxxer » 23 Ağu 2009, 19:04

Hazar yazdı:Tozunu al salonun önce :mrgreen:

Neyse, sonuç mükemmel. Tasarlayanın da uygulayanın da eline sağlık.

Valde hanımın ve gündelikçinin ev sineması ve bilgisayar masası bölümlerine giriş izni olmadığından oraların temizliği bana ait, bana ait olunca da öyle oluyo işte :mrgreen:

Sağolasın bu arada ;)

supernova yazdı::selam: :selam: Alkış emeği geçen herkese,fikirlerini paylaşanlara ve ilk çalıştıran kişi olarak sana özgün..

Eyvallah dostum, ben bitek montajını yaptım gerçi, asıl teşekkürü proje mimarları hakediyor :)
Kullanıcı avatarı
fixxxxxer
DIY Audio Gurusu

ÖncekiSonraki

Lambalı Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • TUBE DAC BUFFER