stk 4241 Projem İçin Hoparlör Arıyorum

Hoparlörler » Tweeter(tiz), mid-range(orta sesler), woofer ve subwoofer'lar hakkındaki tüm soru(n)lar

Cevap: stk 4241 Projem İçin Hoparlör Arıyorum

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 22 Eyl 2008, 16:52

Bir de ekleme yapayım.

Kağıt ya da kauçuk aslında çok farketmeyebilir ama en iyi sesi kaplanmış kağıtlar veriyor diyorlardı. Ben süspansiyonları lastik olan kağıt (coated paper) daha çok beğeniyorum. Araba için kauçuk ağırlıklı olanlar daha iyi olabilir, sonuçta nem, toz ve güneşe daha dayanıklı oluyorlar.

Resimdeki 16cmlik Nokia hoparlör de tam sevdiğim tarzda bir üretim, fiyatı da çifti 35 YTL civarı idi ama kaç ay önce aldım hatırlamıyorum. 4 ohm empedansı da aslında araç hoparlörü olarak tasarlandığındığını gösteriyor. Aslında bu bir kriter değil ama tiz hoparlörleri de 14 veya 12 ohm gibi yüksek empedanslar sahip olabiliyor. Basit filtreler kullanan tasarımlarda bu empedanslar 8 ohm dışında 6 ohm gibi ara değerlere veya subwoofer'larda 2 ohm gibi düşük değerlerde üretilebiliyor.

Bu Nokia'ları uygun br zamanda stüdyo monitörü cinsinden raf tipi bir kabin yapmak için kullanmayı düşünüyorum. Ama kimbilir ne zaman??

Kolay gelsin...
Eklentiler
Nokia.JPG
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen the_cantan » 25 Eyl 2008, 11:17

hoparlör yazdı:Bir de ekleme yapayım.

Kağıt ya da kauçuk aslında çok farketmeyebilir ama en iyi sesi kaplanmış kağıtlar veriyor diyorlardı. Ben süspansiyonları lastik olan kağıt (coated paper) daha çok beğeniyorum. Araba için kauçuk ağırlıklı olanlar daha iyi olabilir, sonuçta nem, toz ve güneşe daha dayanıklı oluyorlar.

..

@hoparlör tam lafı ağzımdan aldın. aynı şekilde kağıt takviyeli mebranların sesi daha iyi, doğal vereceği ifade edilirdi. görüş doğrudur; hatta jvc bir m.seti vardı bas sürücünün üzeri özel kesilmiş, dinlendirilmiş japon kiraz kaplamayla kaplanıyordu.ne ise. ama westra örneğinde olduğu gibi; 10cm lik westra mid hoparlörün mebranının ikizi gibi, resmini koyduğun nokia hoparlörün mebranı birbirine çok benzer.seslerinide severim. aynı şkilde hi-fi markalarında plastik destekli mebrana sahip hop.de başarılı.çok beğenirim.
Nokia hop. Ankara konya sok. da esnaf sanatkarları işhanı'nın altında var.yalnız pahalı satılıyor. ve önerimde nokia bile alınsa mid olursa çapı 16cm den düşük tutmamalı. geniş mid çaplar sesi daha rahat ve güzel veriyor. araba gibi ufak mekana 10cm gider ama mekan için hiç tavsiye etmem 10 cm. cır cır. ola ki kaliteli bir 10,12cm vb. fullrange en az 95db hassasiyet olabilir diyeceğim.
Bir ara 12-15ytl ye 14 yahut 16cm di herhal westra-tesla mid ler vardı.onları tavsiye edeceğimde yok ki bulamadım.bu tip sürücüler konusunda ist. gittiğim bir zamanda karaköy piyasasını baya kaliteli ve çeşitli bulmuştum.
Kullanıcı avatarı
the_cantan
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen b55can » 26 Eyl 2008, 15:31

bende 20 ytl ye denemek için çiftini aldığım hoparlörler bunun aynısının 10cm liği hatta basit bir x-overi bile var üstünde ve 25Watt gerçekten çok güzel ses veriyolar hatta evde bir çift philps gt 135 koponent ile kıyasladım(13cm) ve ondan daha çok beğendim,membran kısımıda dediğiniz gibi olabilir yapış yapış çünkü

Ya iİstanbul!da Karaköy'de nerden aldınız bu nokiaları? çünkü bu sesi ben sevdim cidden,Nemsan'dı sanırım değil mi?bizim bir arkadaşı yollayacam baksın alsın olmassa,birde jbl 16cm lik mid baslarla kıyaslaryabilirmisiniz bunları,yada denemiş 16cm lik ne olursa kabulüm :D

Hoparlör bey alım yapmak için bir sorun daha olucak bu nokiaların tam kodu ne?(arkasında yazan) birde tabii Watt değeri

TWeeter olarak bana ne önerisiz aslında silk dome dedikleri daha çok hoşuma gidiyor kulağu daha az tırmalıyor sanki,siz ne dersiniz TWeeter tavsiyesi olarak
En son b55can tarafından, 13 Ekm 2008, 01:31 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
b55can
Yeni Üye

İl: ankara

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 26 Eyl 2008, 20:32

Tam olarak hatırlamıyorum Nokia'ları aldığım yeri. Kartvizitlerini bulamadım, belki Türkel olabilir. Ama Karaköy'de Balıklı Han'ın sokak tarafındaki girişinin sol tarafında küçük bir dükkandı. Girişteki hoparlör satan küçük yer ile karıştırmayın, sol tarafta ayrı bir dükkan. İthalatçı burası.

Kodlar şöyle:
HR-89 kutu üzerinde
LPT 180/25/120 FG Made in Germany

Nemsan'da test ettik ama 16 cm lik JBL bulabilir misiniz bilmiyorum. İkisinin tarzı birbirine yakın, JBL'in mid bası aslında küçük bas kabinleri için tasarlanmış, ama mid performansı oldukça iyi olduğundan, ve de SPL değeri yüksek olduğu için 100-4 KHz arası gayet güzel kullanılabiliyor. Derin baslar isteniyorsa 100 Hz ve altındaki değerler için daha büyük çaplı bir bas hoparlörü ilaveten kullanmak ideal olacaktır. Dört tane bulursanız ortada tiz olacak şekilde d'Apolito tasarımı deneyebilirsiniz, ben kesinlikle tavsiye derim.

Tiz olarak piyasada Taiwan malı textile dome'lar var, ama, daha iyi kalite isterseniz Beyma'nınkilere bakın derim. Bunun dışında plastik dome var, çeşitli Çinli arkadaşlardan, ama bunların ses gücü biraz fazla ve metalik. Eğer düşürebilirseniz yedek parça olarak gelen Dali, Haes, Jamo gibi markaların hoparlörlerinden bulabilirsiniz. Temsan'da da plastik dome tipi düzgün tizler var, ama daha çok küçük kabin ve araç içi sistemler için.

Kolay gelsin.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen b55can » 27 Eyl 2008, 22:11

Walla 10-15 gün içinde İ;stanbula gidip bu nokiları bulabilirsem jBl lere bakacağım,Ankara'da bulamıyorum,bende 10cm lik nokiaların mid performansından çok memnunun anacak 16cm lik nokiaların mid performanslarının daha iyi olacağanını düşünüyorum,tabii sizin bu konuda fikrinizi almak isterim

Birde bu 16cm lik Nokiaların çıkış gücü nedir,üzerinde basit x-overleri mevcut mu?

Ayrıca 16 cm lik Jbl in de yine kodu vs varsa yazarsanız çok sevinirim belki ondan da bulma şansım olucaktır

sanırım bu konuyu da burada artık kendi adıma çözdüm ve ne yapacağıma karar verdim,bu arada herkese çok teşşekürler,özellikle hoparlör beye de ayrıca teşşekürilerimi iletirim beni bilgilendirdiği için,saygılar
b55can
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen b55can » 01 Ekm 2008, 20:31

bu arada bu nokia hoparlörlerle ilgili bilgileri bir türlü bulamıyoum t-s parametrelerine ulaşmak imkansız gibi fakat arada ilginç şeylere denk geliyorum nokia ve itt ortaklarmıymış tam olarak bilemiyorum ama zamanında beraber kabin yapmışlar hatta nokia nın LPT serileriNİ araç için kullanılan,aynılarnı itt de gördüm

ve bu araç kolonlarnın büyük kısmı kabin yapımında da kullanılmış sanırım,zira bir bmw dan söktüğüm nokia tweeterlar 8ohm çıkınca şaşırmıştım

t-s parametreleri olsa sanırım orta halli-iyi kolanlar elde edilebinirmiş nokialardan
Eklentiler
nokia ön.jpg
nokia ön.jpg (18.21 KiB) 2052 defa görüntülendi
nokia arka.jpg
nokia arka.jpg (19.32 KiB) 2049 defa görüntülendi
b55can
Yeni Üye

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 02 Ekm 2008, 22:10

T/S Parametreleri olan hoparlörler kesin bir başarıyı maalesef garanti etmiyor. T/S olmalı ama bir guideline yani rehberlik edecek bir metod olarak kullanılmalı. Asıl sonuç hoparlörün kabin ile birlikte tam sağır oda veya yarı sağır odada ölçüm mikrofonu ve yazılımları ile frekans, faz cevabının ölçülmesi ve buna göre kabin malzemesi, hoparlör pozisyonu, port ölçüleri gibi değişkenlerin oynanması ile elde ediliyor. Bunu da sadece ben söylemiyorum, bizim Nico dahil bir sürü kabin tasarımcısı kulağa hoş gelecek şekilde ayarlamalar yapıyorlar.

Bizim için bu ayarlamalar aynı zamanda öğrenmek için çaba sarfetmek demek. Çoğu üretici JBL dahil, seri üretimlerinin T/S parametrelerini yayınlamıyor bile. 16 cmlik JBL'ler de dahil buna.

Hani varsa çok iyi, sonuçta hesap kitap yapılmalı ama mükemmel hesap güzel ses demek olmuyor her zaman, hele beğeniler değişken olunca. Dolaysıyla deneme yapmanızı, yok illa da T/S isterim derseniz de kendi başınıza ölçmenizi tavsiye ederim.

Küçük kabinlerin en sevimli tarafı biraz büyük yapmaktan zarar gelmiyor. Son halini verirken küçültme yapılabilir. İçine konulacak damping materyali de, elyaf vs. zaten kabinin hacmini artırmış veya azaltmış gibi etki yapıyor. Kapalı kabin tavsiye ederim, biraz daha hacimli olur ama ses daha dolgun olur, elyaf koydukça da hacim artmış gibi olur. Hesap da daha kolay.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen b55can » 04 Ekm 2008, 04:34

hoparlör bey sizide çok meşgul ediyorum ama birşey daha danışmak istiyorum

örneğin arabada kullanıldığında kapı içinde hoparlörlerin bir kutusu yok çoğu araçata böyle bmw,mercedes,lexus,audi gibi lüks araçlarda ise plastik bir kap içerinsinde,ve sanırım böylece hoparlörler daha performanslı çalıyor

benim sormak istediğim bu şeklide bende hoparlörlere bir kutu yapsam daha mı iyi çalar ya da bunun yerinde kapı içini iyi bir izolasyon mu önerirsiniz,sizdeki nokia hoparlörlerden aynısının 10cm liklerinden olduğunu söylemiştim daha önce 16cm liğine daha büyük kutu gerekir ve buda kapı içine sığmaz kutu yapacaksam 16cm liklerden vazgeçebilirim

Sizce böyle birşey sonuç verebilir mi?

Birde sizdeki nokia lar yerine aynısını küçüğü olan 10cm lik ile arasındaki fark sizce nedir alt frekanslar inemez sanırım bunun dışında ne gibi farkları vardır ki ? bunların güç olarak bir farkı vardır sanırım bendekiler 25W ve 4 tanesi gayet yeterli bir araba içinde

Kabin belki çok detaylı ve zor bir konu ama benim burda yapmak istediğim sistemin açık halinden(hoparlörlerin kapı içinde ki durumu) biraz daha iyi olması

Birde çok merak ediyorum ama kabin yapımı makale kısmın ya da forumda bulamadım hoparlörün monte edildiği bir kabin kabaca normalde olması gerektiğinden büyük olursa ne olur normalden küçük olursa ne olur seste ne gibi bir değişikliğe yol açar böyle birşey denebilir mi? Ya da bir tahmin yürütülebinir mi? bu konuda
Eklentiler
rear_speakers.jpg
rear_speakers.jpg (118.22 KiB) 1982 defa görüntülendi
nokia1.jpg
b55can
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 04 Ekm 2008, 12:13

Kapı içine hoparlör montajı yapmak aslında basit bir tasarım seçeneğidir. Araba kapılarındaki bu boş hacmi hoparlör kabin gibi kullanır. Ancak araçlarda kullanılan sac malzemesi artık oldukça inceldiğinden aynı zamanda titreşim yaparak istenmeyen sesler de çıkarıyor. Bazen kapı içine biraz elyaf eklemek daha iyi sonuç verebiliyor. Deneme yanılma yöntemi geçerli. Genelde üst sınıf araçlarda kapılar stereo etkisi için en fazla mid bass sağlayacak şekilde tasarlandıklarından küçük hacimler gereksiz alt frekansların oluşmasını da engelliyor.

Burada ne kadar hacim gerektiği veya nasıl küçük bir kutuya konulması gerektiğine karar verebilmek için T/S parametreleri artık şart oluyor. Ancak çoğunlukla kapı hoparlörlerinden beklenen mid ve mid-bas performansı olduğundan çoğunlukla da işi görür mevcut hacim veya küçük bir kutu yeterli olabilir. Bazen kapı içine su girince hoparlörün zarar görmesini engellemek için de kutu kullanılabilir.

Resimlerden anladığım kadarı ile 10cm lik Nokia'nın kendi plastik kabini var. Bu durumda tercih edilebilir. Eğer yüksek seviyeli ses istemiyorsanız daha iyi bile olur diyebilirim. En azından içiniz rahat olur hacim konusunda.

Ancak daha alçak frekansları yani basları da istiyorsanız mutlaka bir subwoofer alıp arka tarafa koymak durumundasınız. Kapılardan derin bas almak pek tercih edilen bir yöntem değil, zaten kısa mesafe yüzünden alt bas frekansları duyulmayacaktır bile.

Kabin hacminin çok artması demek daha alt frekansları da alabilirsiniz demektir. Aslında kabinin tek amacı hoparlörün önünden ve arkasından çıkan sesleri birbirinden izole ederek seslerin ters fazdan dolayı birbirlerini yok etmelerini önlemektir. Daha büyük kabin hoparlörün rezonans frekansına bağlı olarak daha alt basları da verecektir. Bunun sonu yok tabiki, kabin içine elyaf vb malzemeyi eklemek de sanal olarak kabin hacmini artırmış gibi etki edecektir.

22 sene önce yaptığım kabinler de böyle bir tasarıma girişmiştim. Normalden çok daha büyük kabin ve içini de tabaka izocam ile doldurmuştum. Suntadan acayip da ağır bir çift kabin, dışı da ceviz kaplamalı felan. Açıkcası o zamanlar daha alt basları alabileceğimi biliyordum ama ses şiddetinin çok daha düşük olacağını bilmiyordum. Sonradan kestirip 20 cm daraltmıştım. Dolaysıyla bir yerden sonra elyaf eklemek ya da kabin hacmini artırmak faydasız, o bir yeri de hoparlörün rezonans frekansı belirliyor. Eğer aktif bir sistem kullanacak olursak rezonans frekansının altındaki bölgeyi yükselten bir filtre kullanarak bu eksiklik giderilebiliyor, ancak hoparlörün buna uygun körüklü ve kabinin de buna göre tasarlanmış olması gerekiyor. Artık burada T/S parametreleri olmazsa kör gözüm parmağına demek durumundasınız.

Araba için ise hiç uğraşmayın derim, 10 cm lik Nokia'lar oldukça iyidir, zaten ilk onları dinlemiştim. Arabada eğer üst sınıf bir aracınız yoksa hiç uğraşmayın derim, şu andaki tercihlerinizle zaten olabileceğinin en iyisini sağlayacağını düşünüyorum. Arabada az ve öz hazır çözümler her zaman daha iyi geliyor bana.

Kolay gelsin.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen b55can » 05 Ekm 2008, 17:07

Hoparlör bey Cevaplarınız için çok teşşekürler sizin sayenizde kendimde araştırarak çok bilgi sahibi oldum çok çok saolun ne diyim

Aslında öyle bir bass isteğim yok ama siz deyince bende olumlu baktım ve Ankara'da buldğum hatta internetde birkaç kişi forumlarda ve değişik sitelerde satmış 16cm philps diye iddaa edilen kolonlardan gördüm bunlar bass kolanlar

Sizin bunları deneyip ya da görmüş/sormuş/duymuş olabileceğinizi düşündüm,ayrıca bana pek orjinal gibi gelmedi,hatta sinema sistemi paketi alınmıştı zamanında Philips marka 6+1 onun sub'ı söktüm içine baktım o bile philips çıkmadı arkasında easttech 6ohm 150 Watt yazıyordu ölçtüm 16cm içinde ne elyaf ne başka bişey zamanında verilen para aklıma gelince philps'in yaptığına şaşırarak geri kapattım

Sonra Ankara da bik kaç yeri gezdikden sonra en son gittiğim yer Konya sokakta bir yer pasaj alt katı bir arkadaş orda Nokia var demişdi onun üstüne gidiyim dedim,buldum hiç beğenmedim ovalller vardı sadece benim nokia olarak inanadığım

Birde satıcının Nokia diye iddaa etdiği 13 ve 16 cm modeller vardı arkasın bir etiketle Jamo onun üstünde bir etiketlede Haes yazıyordu ondan şüphelendim birde çok kaliteli gelmedi ve ne watt ne başka bişey,sadece ohm yazıyor bu hoparlöerin hepsinde

Satıcı bunlar çok iyi bunları bilen alır,bir parti geldi falan dedi,bende dedim hiç bilgi yok arkasında kaç Watt? dedim ''yazmasına gerek yok ki bilen mıknatıs kalınlığından falan anlar onların'' dedi bunlar piyasa ya yapılmadığından yazmıyormuş vs vs ama ben pek ikna olmadım ve çıktım o alt kattaki dükkanların hepsinde aynı ürünler sıra ile vardı philps subwoofer 16cm için 20ytl gibi bi fiyat istedi diğerlerine sormadım bile

Bu philps i bi forumda 25 satan bir arkadaşta şu bilgileri vermiş;

45 watt Rms,16cm 6 Ohm empedanslı Philips Subwooferi satıyorum.
Başlıkta yanlışlıkla 6cm yazdım,yanlış anlaşılmasın.Woofer 16 cm dir.
Ev için uygun,5.1-7.1 setlere ek olarak bağlanabilir.
Frekans cevabı portlu kabinde 47 Hz'ye kadar iniyor.(Portu iyi hesaplamak gerekir)

-Bass refleks kabin için 18 litre kabin,6-7 cm çaplı 20cm uzunlukta port

-Kapalı kabin için 10-12 litre arası yeterlidir.

Fiyat 25 YTL

TABii bunları neye dayanarak yazdığını bilemiyorum

Sizden ricam bu hoparlörler hakkında bilginiz varsa bana yardım etmenizdir(özellikle 16 cm philps subwoofer)
resimlerini koyuorum bakalım size tanıdık gelicek mi?
philips 1.jpg
b55can
Yeni Üye

ÖncekiSonraki

Hoparlörler

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir