stk 4241 Projem İçin Hoparlör Arıyorum

Hoparlörler » Tweeter(tiz), mid-range(orta sesler), woofer ve subwoofer'lar hakkındaki tüm soru(n)lar

Cevap: stk 4241 Projem İçin Hoparlör Arıyorum

Okunmamış iletigönderen drhardware » 11 Eyl 2008, 12:36

Toplam olarak (ampli + hop) bu iş için ayrıabileceğin maksimum bütçe nedir?
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

İl: Ankara

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 11 Eyl 2008, 13:11

bioquadral yazdı:hocam karaköyde dolaşmasına çok dolaştık sadece hoparlör için olmasada ama sonuçda daha uzmanlık alanmız olmadığı için hangi hoparlörü nerden alıcağımızı bilmiyorum.hem dediğim gibi şimdiden crossover,kabin olaylarına giricek bilgimde yok.oyüzden Dr'un önerdiği hoparlörleri almaya karar verdim..

O zaman tamamdır :) Uğraşmak istemiyorsanız, ki uğraşmanın ne kadar anlamı var tartışılır, araba hoparlörü yerine Dr. un önerdiklerine bakmak en akıllıcası olur.

Kolay gelsin.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen supernova » 11 Eyl 2008, 13:16

hocam toplam bütcem 400 ytl hatta 450 olabilir.ama benim besleme devrem hazır onunda fotoğrafını,şemasını koyarım ama lm başlıklı yeni konu açıcam ozamn yayınlıcam.hoparlör olarak sanırım Wharfedale 9.1 2. el arıcam ama.Wharfedale 9.1 tek hoparlör fiyatımı 350 onuda sorayım aklımdayken ben stereo yapıcağım için?
"Başkalarının bilgisiyle bilgin olsak bile, kendi aklımız kadar akıllıyız."
Kullanıcı avatarı
supernova
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul

Okunmamış iletigönderen drhardware » 11 Eyl 2008, 13:26

Yok hocam çifti 300-350 arasıdır.
Eğer 500 bütçen varsa ve beslemen hazırsa (nasıl bir beslemen olduğunu anlatırsan memnun olurum, zira LM3886 için maksimum besleme gerilimi +/-42v olmasına rağmen 6ohm hoparlörler için azami +/-30v öneririm) geri kalanları 100 YTL gibi bir parayla halledersin.
Eğer amplifikatörü, en efektif yol olan uzay montayı şeklinde yaparsan PCB masrafın da olmaz...
Tavsiye edebileceğim en iyi şema;
Resim
dir. Ancak küçük bir farkla, Ci kodlu geri besleme DC blokaj kondansatörünü 22u yerine 220u koyman gerekir. Ayrıca bu kondansatörün ses üzerindeki oldukça ciddi etkisini düşünürsen, bunu Nichicon Muse, Black Gate veya Elna Cerafine serisinden BP yani yönsüz elektrolitik kullanmanı ayrıca tüm dirençleri %1 toleranslı 0.6W metal film seçmeni diğer yandan her entegre için en az 1,000uF/50v Low ESR onboard rezervuar koymanı öneririm.
Uzay montajı her ne kadar bir miktar zorlukları olsa da, uğraştığına değecek sonuçlar üretir...
Detaylar için, bir başlık açarsan orada örnekleri derinleştirebiliriz.
Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen drhardware » 11 Eyl 2008, 13:39

Küçük bir not:
Malzeme alımı için şurayı tavsiye ediyorum. Her türlü audio grade parça mevcut herifte!
http://stores.ebay.com/AudioTek-Shop_W0 ... idZ2QQtZkm
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen supernova » 11 Eyl 2008, 15:32

drhardware yazdı:Yok hocam çifti 300-350 arasıdır.
Eğer 500 bütçen varsa ve beslemen hazırsa (nasıl bir beslemen olduğunu anlatırsan memnun olurum, zira LM3886 için maksimum besleme gerilimi +/-42v olmasına rağmen 6ohm hoparlörler için azami +/-30v öneririm) geri kalanları 100 YTL gibi bir parayla halledersin.
Eğer amplifikatörü, en efektif yol olan uzay montayı şeklinde yaparsan PCB masrafın da olmaz...
Tavsiye edebileceğim en iyi şema;
Resim
dir. Ancak küçük bir farkla, Ci kodlu geri besleme DC blokaj kondansatörünü 22u yerine 220u koyman gerekir. Ayrıca bu kondansatörün ses üzerindeki oldukça ciddi etkisini düşünürsen, bunu Nichicon Muse, Black Gate veya Elna Cerafine serisinden BP yani yönsüz elektrolitik kullanmanı ayrıca tüm dirençleri %1 toleranslı 0.6W metal film seçmeni diğer yandan her entegre için en az 1,000uF/50v Low ESR onboard rezervuar koymanı öneririm.
Uzay montajı her ne kadar bir miktar zorlukları olsa da, uğraştığına değecek sonuçlar üretir...
Detaylar için, bir başlık açarsan orada örnekleri derinleştirebiliriz.
Kolay gelsin.

DR zaten senin yazmış olduğun "hoparlör","lm3886" makalelerini okudum eline ve emeğine sağlık gerçekten.gerekli bi çok şey paylaşmışın.bende lm3886 yakın bi zamnda yayınlarım sanırım...
Kullanıcı avatarı
supernova
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen maystor » 11 Eyl 2008, 16:51

drhardware yazdı:Küçük bir not:
Malzeme alımı için şurayı tavsiye ediyorum. Her türlü audio grade parça mevcut herifte!
http://stores.ebay.com/AudioTek-Shop_W0 ... idZ2QQtZkm

Doktor,malzemeyi nasıl alıyoruz bu siteden,Türkiye göremedim seçeneklerde.
SADECE KENDİN OL!
Kullanıcı avatarı
maystor
DIY Audio Gurusu

Meslek: makine otomasyonu

Okunmamış iletigönderen e154 » 11 Eyl 2008, 17:06

üst tarafta REGİSTER var. ordan üye oluyorsun. ingilizcen yoksa bilen birisinden yardım alman daha iyi olur...
e154
DIY Audio Gurusu

Meslek: Elektrik Teknikeri

Okunmamış iletigönderen maystor » 11 Eyl 2008, 17:19

e154 yazdı:üst tarafta REGİSTER var. ordan üye oluyorsun. ingilizcen yoksa bilen birisinden yardım alman daha iyi olur...

İngilizce sorun değil de,ben üye olmadan alayım dedim :) .Öyle yapınca da sadece amerika ve kanada çıkıyomuş,Kayıt olunca çıktı türkiye
SADECE KENDİN OL!
Kullanıcı avatarı
maystor
DIY Audio Gurusu

Meslek: makine otomasyonu

Okunmamış iletigönderen supernova » 12 Eyl 2008, 23:27

arkadaşlar besleme devrem bu.kondansatörler nasıl?
Eklentiler
CIMG0936.JPG
CIMG0939.JPG
Kullanıcı avatarı
supernova
DIY Audio Gurusu

ÖncekiSonraki

Hoparlörler

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar